Autor Wątek: [M] Motyw wladzy u Lema  (Przeczytany 13340 razy)

macolour

  • Juror
  • YaBB Newbies
  • *****
  • Wiadomości: 5
    • Zobacz profil
[M] Motyw wladzy u Lema
« dnia: Kwietnia 02, 2010, 04:42:16 pm »
Witam
Jak zwykle, za piec dwunasta, zabieram sie za prezentacje maturalna. Chcialbym rzucic temat, zebyscie mi go troche pogryzli, za co bede bardzo wdzieczny :)
Motyw wladzy generalnie jest rozlegly, co z z jednej strony ulatwia, z drugiej utrudnia robote. Nie chcialem skupiac sie na totalitaryzmie samym w sobie bo wypadalo by troche ponurkowac w temacie, a nie bedzie na to czasu. Poki co staram sie podzielic glowna czesc pracy na wspomniany totalitaryzm, plus cos, plus cos jeszcze. Z totalitaryzmem boje sie o 'Eden', bo pierwszy lepszy bardziej zaangazowany egzaminator mnie zje przy pierwszej lepszej metaforze. Ale to sie zobaczy jeszcze. Do reszty wladzy zabieram 'Bajki robotow' i 'Cyberiade' gdzie mam mnostwo 'realistycznego' materialu do interpretacji.
Troche konkretniej. Jedna z czesci bedzie, wspominany po raz trzeci, totalitaryzm. Dalej, demokracja. Kolejno, makiawellizm lub wladza absolutna, nie wykluczajac obu naraz. Do totalitaryzmu. Myslalem nad wyrzuceniem 'Edenu' i zastapieniem go 'Wizja lokalna', ale tutaj jest troche ze mna lyso. Z 'Powrotu z gwiazd' bedzie mi ciezko cos wyciagnac, nadajacego sie do prezentacji.
Otwarcie, i z tym i dalej potrzebuje pomocy.
Jeszcze 'Slownik terminow lemowskich' przyjdzie mi z pomoca, wraz z, najpewniej, 'Wszechswiatem Lema' J. Jarzebskiego.
Przepraszam za brak polskich znakow, na dniach postaram sie to wyeliminowac :P Dziekuje z gory za podjecie dyskusji czy popchniecie mnie w jakims kierunku :)

PS Tematy maturalne przejrzane, cale szczescie ze nie porywam sie na zadne tematy z jezykoznawstwem.

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13384
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: [M] Motyw wladzy u Lema
« Odpowiedź #1 dnia: Kwietnia 02, 2010, 07:26:04 pm »
Jak zwykle, za piec dwunasta, zabieram sie za prezentacje maturalna
A który to już raz drogi macolour?
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

macolour

  • Juror
  • YaBB Newbies
  • *****
  • Wiadomości: 5
    • Zobacz profil
Re: [M] Motyw wladzy u Lema
« Odpowiedź #2 dnia: Kwietnia 02, 2010, 07:44:43 pm »
Po prostu odpuscilem sobie deadline szkolny, a ten bardziej sformalizowany jest 7 kwietnia ;) Ten przecinek po 'zwykle' nie potrzebny.

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16081
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: [M] Motyw wladzy u Lema
« Odpowiedź #3 dnia: Kwietnia 02, 2010, 08:30:45 pm »
Drogi ;) macolour. Ja bym na Twoim miejscu sięgnął w pierszym rzędzie do "Bajek.../Cyberiady". Tam Lem pokazując groteskowych królów pokazuje swoje (niepochlebne) zdanie na ten temat.

Ciekawy - i kto wie, czy kiedyś sie nie zrealizuje, w jakimś stopniu - jest też przepis na kryptokrację z "Edenu".
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

ANIEL-a

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 701
  • a może tak pomóc dzieciakom? kliknij ikonkę IE ;)
    • Zobacz profil
Re: [M] Motyw wladzy u Lema
« Odpowiedź #4 dnia: Kwietnia 03, 2010, 03:36:56 am »
Sporo totalitaryzmów i absurdów jakie przydarzają się władzy totalitarnej znajdziesz w podróżach
ijona Tichego, proponuję zwłaszcza przygody na Pincie i Pancie.

PS
Miałam to samo skojarzenie, co maziek. ;)

macolour

  • Juror
  • YaBB Newbies
  • *****
  • Wiadomości: 5
    • Zobacz profil
Re: [M] Motyw wladzy u Lema
« Odpowiedź #5 dnia: Kwietnia 07, 2010, 07:11:09 pm »
Dziękuje wszystkim ;)
W skład bibliografii wchodzą u mnie właśnie Dzienniki gwiazdowe, Cyberiada i Bajki robotów. Jestem w trakcie rozpisywania władzy z Cyberiady, Bajki robotów już odfajkowane. Chciałbym się was poradzić, ponieważ mam niemały dylemat z pokatalogowaniem treści i ułożeniem mojej pracy ogółem. Większość metariału który zbiorę z tych dzieł będzie o negatywnych zachowaniach negatywnych króli, więc podział na złych i dobrych odpada. Myślałem nad odniesieniem się do różnych motywów, tj machiavellizm, czy demokracja, możliwe, że też coś ze społeczeństwem. Dość ciekawie natomiast mogło by wyglądać zestawienie władców ich zamiarami. Z góry dzięki za jakieś wskazówki :)

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Re: [M] Motyw wladzy u Lema
« Odpowiedź #6 dnia: Kwietnia 07, 2010, 08:14:38 pm »
Cytuj
negatywnych króli
Królów złotko ;)
Króle są w klatkach i mają długie uszy. Jeszcze jaki polonista-purysta, cię za nie wytarga. :)
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

macolour

  • Juror
  • YaBB Newbies
  • *****
  • Wiadomości: 5
    • Zobacz profil
Re: [M] Motyw wladzy u Lema
« Odpowiedź #7 dnia: Kwietnia 07, 2010, 08:22:16 pm »
Polska gramatyka, ciężka gramatyka. Widać Trzej Królowie reguły nie czynią ;/

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Re: [M] Motyw wladzy u Lema
« Odpowiedź #8 dnia: Kwietnia 07, 2010, 08:40:43 pm »
Króle oblatują jeszcze w kartach :)
Cytuj
Widać Trzej Królowie reguły nie czynią ;/
Widać, to wyjątek, zresztą byli magami, a święto z kapelusza wzięte (stąd trzech króli) :D

  Sama w sobie historia dość zabawna. Kojarzy się ich powszechnie z Persją. Zobaczyli gwiazdę na Wschodzie - i poszli na wschód. Powinni dotrzeć do Chin.
Doszli zaś, cudownym sposobem, w okolice Jordanu.
Chyba, że objechali cały glob - przed Magellanem ;D
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 07, 2010, 08:46:05 pm wysłana przez liv »
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

ANIEL-a

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 701
  • a może tak pomóc dzieciakom? kliknij ikonkę IE ;)
    • Zobacz profil
Re: [M] Motyw wladzy u Lema
« Odpowiedź #9 dnia: Kwietnia 15, 2010, 12:06:16 am »
Dziękuje wszystkim ;)
W skład bibliografii wchodzą u mnie właśnie Dzienniki gwiazdowe, Cyberiada i Bajki robotów. Jestem w trakcie rozpisywania władzy z Cyberiady, Bajki robotów już odfajkowane. Chciałbym się was poradzić, ponieważ mam niemały dylemat z pokatalogowaniem treści i ułożeniem mojej pracy ogółem. Większość metariału który zbiorę z tych dzieł będzie o negatywnych zachowaniach negatywnych króli, więc podział na złych i dobrych odpada. Myślałem nad odniesieniem się do różnych motywów, tj machiavellizm, czy demokracja, możliwe, że też coś ze społeczeństwem. Dość ciekawie natomiast mogło by wyglądać zestawienie władców ich zamiarami. Z góry dzięki za jakieś wskazówki :)

Negatywne króle :D Moje ulubione zwierzątka :D

Poważnie:
proponuję podział na tyranię (monarchia, król nie ukrywa swej władzy i kaprysów) i totalitaryzmy - zwykle kłamliwe i udające, że robią to, o robią dla dobra narodów (tu raczej Ijon Tichy, zwł Pinta i Panta), są też rewolucje, które przekształcają się w efekcie w tyranię (np. Rubinowe Uszy), jest też zupełny permissywizm (w tych miniaturowych modelach Trurla), uszczęśliwianie "na siłę" poprzez przerabianie charakteru ludzi (bystry itp.) oraz demokracjo-rozumokracja u Indiotów, która wprowadza porządek maszynowy, jako najbardziej racjonalny. Pewną odmianą demokracji i w sumie też państwa permisywnego, które racjonalnie kierowane daje pełny dobrobyt materialny i jednocześnie niszczy poczucie celu jest Dychtonia

macolour

  • Juror
  • YaBB Newbies
  • *****
  • Wiadomości: 5
    • Zobacz profil
Re: [M] Motyw wladzy u Lema
« Odpowiedź #10 dnia: Maja 10, 2010, 05:00:51 pm »
Dzięki wszystkim. Małe pytanie jeszcze (nie znajdę już czasu na czytanie całej książki kolejny raz, więc z uniżeniem), w których z podróży 7, 8, 11, 12, 13, 14, 18, 20, 21, 22, 23, 24, 25 i 28, znajdzie się coś traktującego o władzy, myśląc kategoriami jak wyżej, tj rządów, monarchów, "króli"?

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16081
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: [M] Motyw wladzy u Lema
« Odpowiedź #11 dnia: Maja 10, 2010, 06:58:53 pm »
11 (na pierwszy rzut oka robocia monarchia, faktycznie ludzki totalitaryzm), 13 (Pinta i Panta - dwa, dobroczynne w zamyśle totalitaryzmy), 24 (Indioci, którzy w imię budowania społecznej doskonałości władowali sobie na karki maszynowego tyrana o wdzięcznie akronimicznej nazwie) - te najcelniejsze

(A tak wogóle, to przez tyle czasu nie sięgnąć do "Dzienników..." jest lenistwa szczyt  :P.)
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13384
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: [M] Motyw wladzy u Lema
« Odpowiedź #12 dnia: Maja 10, 2010, 08:45:28 pm »
No ja wysiadam na numerkach, ale to jak w pudle zrobili satrapie miniaturowe państwo jest OK. Chyba, że to o tym Q pisał to iksjuzmi :) .

Q, co się czepiasz  ;D ,  3xZ.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

tzok

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 409
    • Zobacz profil
Re: [M] Motyw wladzy u Lema
« Odpowiedź #13 dnia: Maja 10, 2010, 11:37:15 pm »
Miniaturowe państwo satrapie to zrobił Trurl w "Cyberiadzie" (za co został słusznie zgnojony przez Klapaucjusza ;))

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13384
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: [M] Motyw wladzy u Lema
« Odpowiedź #14 dnia: Maja 11, 2010, 08:55:07 am »
Ano tak, skutki czytania ostatniego postu. Chyba się przykładnie zmoderuję :) .
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).