Polski > Hyde Park

Däniken - błędne teorie czy błędna histioria?

(1/82) > >>

Kru:
Już dawno chciałem założyć temat o Danikenie, lecz z różnych powodów odwlekałem to w czasie. O tym autorze można powiedzieć wiele. Dla jednych jest poszukiwaczem prawdy, dla innych bajkopisarzem, dla jeszcze innych wrogiem. Jego teorie budzą kontrowersje, chociaż dziwi mnie, że niektóre jego stwierdzenia mają solidne poparcie w dowodach są lekceważone przez media, jak i niektóre władze.

W tym temacie chciałbym poruszyć problem nie wiarygodności samego autora, ale przede wszystkim tego, co przedstawiał w swojej twórczości. Z tym wiążę się moja prośba, aby wypowiadały się osoby znające publikacje Danikena lub/ i orientujące się w temacie starożytnej i trochę współczesnej historii (oczywiście bez przesady [ch8211] minimalna znajomość faktów będzie wystarczająca).

Temat chcę skoncentrować na jego wnioskach i spostrzeżeniach. Aby nie wywoływać chaosu w dyskusji każdy nowy podtemat, związany z tezami Danikena, proszę oznaczać potrójnymi cyframi.

Pierwsze podtematy do dyskusji są poważne jak i mniej znane, bądź o mniejszym znaczeniu. Nie ma to jednak większego znaczenia, ponieważ taka jest właśnie twórczość pana Danikena.

111) SFINKS [ch8211] badania geologiczne potwierdzają, ze jest starszy nic cywilizacja faraonów lub nawet pierwszych prastarożytnych cywilizacji. Wtedy ludzie przecież mieszkali w jaskiniach lub ganiali w majtasach za reniferami. Fakt ten jest mało znany i nie wiem, czemu media czy inne źródła milczą na ten temat, skoro poważne badania podważają obecny stan wiedzy na ten temat. Zresztą nawet bez badań człowiek inteligentny lub znający minimalnie procesy erozyjne zauważy, że twarz faraona jest młodsza od reszty budowli (mniej zniszczona przez wiatry i deszcze), skąd wniosek, że zostało zwyczajnie dorobiona do prawdopodobnie uszkodzonego bądź przeszkadzającego faraonom oryginału.

222) PIRAMIDY [ch8211] szczególnie te tzw. Cheopsa [ch8211] wewnątrz samej struktury nie było żadnych inskrypcji (wykutych) potwierdzających budowę dla tego człowieka, co jest zwyczajnie podejrzane, jeśli ktoś mu przypisuję budowę, nie popierając tego czymś konkretnym. Przecież większość informacji o piramidach przepadła. Nie wiadomo nawet jak je wzniesiono. Obecnie byłyby z tym problemy i koszt byłby bardzo wysoki.

333) egipskie wiercenia w skałach w Abuzirze [ch8211] nie wiadomo, czym je zrobiono w granicie i diorycie. Skąd takie możliwości?

444) bloki z diorytu w Puma Punku [ch8211] bloki z półeczkami, wyżłobieniami, wnękami. Jakim cudem cywilizacja Inków, która nie znała stali mogła to uczynić?

555) linie przypominające pasy startowe [ch8211] po co były robione i nie piszę tutaj o znakach w kształcie małp i innych zwierząt, bo przecież jest to do wyjaśnienia, ale do czego służyły zbiory [ch8222]pasków[ch8221]?

666) podziemne miasta w Anatolii [ch8211] schrony podziemne w skałach pochodzenia wulkanicznego. Czemu taki sposób budowy? Po co  takie schrony, jak przecież mniejszym nakładem można zbudować niezłą fortecę. Może łatwość drążenia, ale przeciez nie lepiej poszukać lepszego miejsca pod budowę naziemną.

777) księga Henocha [ch8211] nie wpisana do tradycyjnego kanonu religijnego Żydów, bo nie bardzo im pasowała. Opisuje bunt tzw. aniołów. Wymienia z nazwy niektórych buntowników. Przestawia jednego z królów żydowskich - Henocha, który został wzięty żywcem do nieba.

888) MONOLITYCZNA PŁYTA w Palanque [ch8211] odkryto płytę z Majem siedzącym w pojeździe. Pojazd posiada z tyłu dyszę wylotową, z której wydobywają się płomienie (czyżby wczesne sci [ch8211] fi ?). Postać zajmuje się obsługą jakiś urządzeń [ch8211] składa ofiarę :). W krypcie zwisały duże stalaktyty.

999) figury w Gwatemali [ch8211] mają dziwne [ch8222]hełmy[ch8221] z [ch8222]mikrofonami[ch8221] przy ustach, [ch8222]węże[ch8221] biegnące do [ch8222]tornistra[ch8221] z tyłu. Tak naprawdę archeolodzy sklasyfikowali to jako bogów w postaciach zwierzęcych, bądź o dziwnych twarzach i tyle.

Tymczasowo wystarczy. W zależności od potrzeb mam w rezerwie jeszcze hinduskie wojny bogów.
Proszę o opinie na wymienione podtematy (z dużej litery zostały napisane tematy moim zdaniem najbardziej kontrowersyjne).

ANIEL-a:
Na Boga, bogów, Danikena i kosmitów! W NAJLEPSZYM razie do Hyde Parku z tym tematem...

A co do twoich pytań - dlaczego poważni historycy milczą o tych faktach - bo to żadne fakty... Np Sfinks - nie chodzi o to, żeby popatrzeć i uznać, że twarz jest "wyraźnie młodsza", robi się badania, datowanie... Piramidy - to, że nie znaleziono inskrypcji, to nie znaczy, że ich nie było... Piramidy "w oryginale" były jeszcze wykładane płytami, które mogły zostać zniszczone/ukradzone/niepołożone... Inskrypcje wewnątrz mogły również np. być zrobione gorszymi gatunkowo farbami i zniknąć, nie zostać położone, bo zabrakło pieniędzy (a co, złocenia ścian mogły iść np. na tron nowego faraona), nie zostać położone, bo następca Cheopsa z takich czy innych względów nie zezwolił na skończenie budowy i chciał żeby dusza jego poprzednika wałęsała się w piekle (coś podobnego przydarzyło się np. faraonowi Echnatonowi)... Zresztą, na co akurat brak inskrypcji w jednej z wielu piramid ma być dowodem? Kosmitom zabrakło kosmicznej farby...?

Ps.
Czytałam Danikena, czytałam...

Kru:
Tak sie właśnie ANIEL-a składa, że badania datownicze potwierdzją raczej koncepcje Danikena
(tzn. te o starszej cywilzacji a nie o kosmitach natychmiast piszesz).

Wiek Sfinksa to jakieś ponad 10 tys. lat, czyli o wiele więcej niż chcieliby tzw. naukowcy w postaci egiptologów.

Temat nie zasługuje na Hyde Park, bo to ma być poważna dyskusja na argumenty, a nie stwierdzenia typu "to kosmici i Daniken, więc precz".

Nie rozumiem stwierdzenia,że mogły być skradzione. W ten sposób można podważyć wszystko, co wiemy na temat historii starożytności i średniowiecza.

Hokopoko:
Ja też czytałem, oj czytałem, jak byłem mały...

Mnie w tych piramidach i wszelkich innych tworach rzekomych innych cywilizacji zastanawia taka oto ciekawostka: po jaką cholerę kosmitom piramidy? Bo przecież nawet jeśli uznamy za mało prawdopodobne, iżby ówczesna cywilizacja ludzka dysponowała odpowiednimi środkami technicznymi do budowy tak potężnych budowli, to przecież za nie mniej prawdopodobne należy uznać, że to byłoby potrzebne do czegokolwiek wysoko zaawansowanej cywilizacji przybywającej z kosmosu. I zarzut ten można w zasadzie postawic wiekszości hipotez Daenikena: uznając że wykonanie czegoś jest mało prawdopodobne przez ludzi (ze względu na technologię), zupełnie przocza fakt, iz zrobienie tego przez kosmitów jest jeszcze mniej prawdopodobne ze względu na celowość danego procederu.
Z tych wszystkich fantazji to mi się najbardziej podobała ta o przenośnej maszynie do produkcji manny, zasilanej reaktorem termojądrowym - która to maszynę kosmici mieli ponoć podarować Izraelitom. Bajkopisarze, którzy napisali Biblię, pewnie byliby zachwyceni taką inwencją.

draco_volantus:
To zróbcie sondą.
Ja jestem za hyde parkiem.

Jeden kij czy ma 5 tysięcy czy 20.
IMHO zrobili ją ludzie. A że się niektórym w głowie nie mieści?
Przecież inne dowody na istnienie cywilizacji 15 tys. lat temu mogły zniknąć, nie? no nie?
 :o

 ;D

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej