Autor Wątek: [M] Matura 2010 - pytanie  (Przeczytany 53228 razy)

Papaw

  • Juror
  • YaBB Newbies
  • *****
  • Wiadomości: 1
    • Zobacz profil
[M] Matura 2010 - pytanie
« dnia: Marca 09, 2010, 04:40:47 pm »
Witam
Mam w tym roku maturę i mam w związku z tym prośbę, możecie mi doradzić jakie książki i jaki film wybrać? Temat brzmi tak:
"Scharakteryzuj wizję świata przyszłości przedstawioną w twórczości Stanisława Lema i w filmowych adaptacjach utworów tego autora"
"Powrót z gwiazd" mógłby być?
« Ostatnia zmiana: Marca 28, 2011, 05:20:54 pm wysłana przez Terminus »

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Re: Matura 2010 - pytanie
« Odpowiedź #1 dnia: Marca 09, 2010, 06:03:19 pm »
Cytuj
"Powrót z gwiazd" mógłby być?
Mógłby.
Gorzej z adaptacjami filmowymi. Chyba, że inne światy też wchodzą w grę. Albo, będziesz musiał znieść "Milczącą gwiazdę".
Zaczyna mnie brać owadzi syndrom Gombrowicza
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Matura 2010 - pytanie
« Odpowiedź #2 dnia: Marca 09, 2010, 06:51:05 pm »
Papaw, zamiast zadawać kuriozalne pytania postudiuj wątki z Forum, które mają oznaczenie [M] lub Matura (ew. Matura-) w tytule.

I wróć do dyskusji troche lepiej przygotowany merytorycznie, wtedy będzie łatwiej Ci pomóc.
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Matura 2010 - pytanie
« Odpowiedź #3 dnia: Marca 09, 2010, 06:52:14 pm »
Mógłby.
Gorzej z adaptacjami filmowymi.

E no, a Przekładaniec ;) ?
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Re: Matura 2010 - pytanie
« Odpowiedź #4 dnia: Marca 09, 2010, 11:17:39 pm »
Cytuj
E no, a Przekładaniec Wink ?
E, no racja - zapomniałem. Jeszcze z Testu dałoby się coś wyciągnąć o robotach.Ale te filmy mogą być dla młodzieży nieprzyswajalne, jak i Gwiazda ;)
Takie parateatrzyki, w dodatku czarno-białe.
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

kari91

  • YaBB Newbies
  • **
  • Wiadomości: 8
    • Zobacz profil
Re: Matura 2010 - pytanie
« Odpowiedź #5 dnia: Marca 27, 2011, 06:31:44 pm »
a co myślicie o Summie Technologiae?

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Re: Matura 2010 - pytanie
« Odpowiedź #6 dnia: Marca 27, 2011, 10:05:04 pm »
Zależy od twojej ambicji. To lektura podstawowa, ale też niełatwa, niecienka eseistyka.
Z podanych, przeczytanych lektur, najbardziej wcelowałeś z "Powrotem..."
Z młodego Lema możesz spróbować Astronautów. Jest ekranizacja tegoż "Milcząca gwiazda". Ale też wymaga samozaparcia (z innych powodów).
Pokój na Ziemi - to o perspektywie rozkręcenia spirali zbrojeń.
Jak Towarzystwo wróci z "rocznicy", może coś dorzuci ;)
« Ostatnia zmiana: Marca 27, 2011, 10:06:38 pm wysłana przez liv »
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

kari91

  • YaBB Newbies
  • **
  • Wiadomości: 8
    • Zobacz profil
Re: Matura 2010 - pytanie
« Odpowiedź #7 dnia: Marca 28, 2011, 12:02:01 am »
Dzięki liv, jeżeli chodzi o bibliografię to już trochę mi pomogłeś ale wciąż jestem otwarty na propozycje, ostatecznie wybiore ze 3-4 książki i ze 2-3 filmy. Ale nie zdąże ich przeczytać do 4 kwietnia, a do konspektu potrzebuje tezy i argumentów, jeżeli miałbyś jakieś propozycje był bym wdzięczny. Jak wiesz z zalecanych prze ciebie książek przeczytałem tylko Powrót z gwiazd i jedyna teza jaka mi sie nasuwa to wizjia świata utopijnego ale nie wiem czy ten motyw się powtórzy, ewentualnie po przejrzeniu tematów które mi podsunąłeś wymóżdżyłem jeszcze antropocentryczną wizję, chodzi o to że Lem skupia się bardziej na wizji człowieka a mniej na wizji świata ale wydaje mi się że to zbytnio odbiega od tematu. Co do ciężkiej lektury nie liczy sie dla mnie liczba stron ( prezentacje mam pod koniec maja ) tylko stopień trudności, jak pisałem wcześniej nie jestem szczególnie uzdolniony w zakresie humanistycznym. Pozdrawiam.

DillingerEscPlan

  • Gość
Re: Matura 2010 - pytanie
« Odpowiedź #8 dnia: Marca 28, 2011, 12:04:46 am »
Dzienniki Gwiazdowe, Podróż XXI.

Groteskowo i niby na innej planecie, ale jak najbardziej się nada. To jest tylko opowiadanie, więc w sam raz, jeśli nie masz wiele czasu na lekturę.

trx

  • Juror
  • Full Member
  • *****
  • Wiadomości: 246
  • wytwór ponowoczesny
    • Zobacz profil
Re: Matura 2010 - pytanie
« Odpowiedź #9 dnia: Marca 28, 2011, 12:43:14 am »
Sięgnij po opracowanie Jarzębskiego, używa on tam terminów: eutopia, dystopia, które to jak najbardziej do wizji świata się odnoszą. Jak będę miał czas, to zajrzę do swojego egzemplarza, może użyte są w związku z Powrotem z gwiazd właśnie. Jeśli zaś idzie o samą kreację przyszłości, to odpowiedz sobie, co z nią Lem robi, jak przetwarza, na jakie pytania próbuje odpowiedzieć, jak odnosi się do relacji między człowiekiem a technologią itp.

DillingerEscPlan

  • Gość
Re: Matura 2010 - pytanie
« Odpowiedź #10 dnia: Marca 28, 2011, 01:00:04 am »
Jarzębski o eutopii i dystopii pisał w posłowiu do Kongresu Futurologicznego, który zresztą także można polecić jako lekturę podmiotu.

Tu są posłowia Jarzębskiego do książek Lema:
http://solaris.lem.pl/o-lemie/poslowia

kari91

  • YaBB Newbies
  • **
  • Wiadomości: 8
    • Zobacz profil
Re: Matura 2010 - pytanie
« Odpowiedź #11 dnia: Marca 28, 2011, 05:05:06 pm »
Tak więc poprawcie mnie jeżeli coś robie źle, załóżmy że jako teze postawie utopijną wizję świata, do literatury podmiotu wpisał bym Powrót z gwiazd, Kongres futurologiczny oraz Dzienniki gwiazdowe, jako literature przedmiotu posłowia Jarzębskiego, co myślicie o książce Tako rzecze Lem? Argumentami będą wizje światów przedstawionych w książkach z literatury podmiotu, a wnioski wyciągne dopiero po przeczytaniu lektury. Jakie filmy byście mi proponowali? Pozdrawiam.

tzok

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 409
    • Zobacz profil
Re: [M] Matura 2010 - pytanie
« Odpowiedź #12 dnia: Marca 28, 2011, 06:05:26 pm »
Bardzo pasuje "Cyberiada" i "Dzienniki gwiazdowe" - ale wg mnie od początku zaznacz, że chodzi o wybrane opowiadania. Jest kilka szczególnie wdzięcznych dla Twojego tematu, a potraktowanie tych utworów całościowo tylko sprawi, że najważniejsze kwestie trzeba będzie pobieżnie przeskoczyć by wyrobić się czasowo na prezentacji (pobieżnemu przeskakiwaniu po Lemie mówimy stanowcze nie! :P). "Kongres futurologiczny" i "Powrót z gwiazd" to też dobre pomysły, ale "Tako rzecze Lem" już niezbyt. Nie dość, że miałbyś pewnie spore problemy z dostaniem tego białego kruka ;) to w zasadzie dużo by to nie wniosło do pracy.

Z filmami może być gorzej, bo nie ma ich dużo i nie wiem czy któreś bezpośrednio mówią o utopijnym świecie. Przychodzi mi do głowy "Przekładaniec" oraz "Profesor Zazul", ale one opowiadają o pewnych etycznych problemach i zagadkach przyszłego świata. Są jeszcze odcinki serialu Ijon Tichy - gwiezdny podróżnik, bazującego na "Dziennikach gwiazdowych", więc tutaj prędzej coś znajdziesz pasującego. Ze znalezieniem filmów może być problem - ale jeśli się zdecydujesz na nie, to spróbuję pomóc.

kari91

  • YaBB Newbies
  • **
  • Wiadomości: 8
    • Zobacz profil
Re: [M] Matura 2010 - pytanie
« Odpowiedź #13 dnia: Marca 29, 2011, 09:10:04 pm »
Obejrzałem filmy które mi poleciliście, Przekładaniec i miniserial o Ijonie Tichym, jednak nie znalazłem tam żadniej utopijnej wizji, chętnie wysłucham innych propozycji. Co do literatury, tzok jakie konkretnie byś mi polecił opowiadania? Pozdrawiam.

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Re: [M] Matura 2010 - pytanie
« Odpowiedź #14 dnia: Marca 29, 2011, 10:14:26 pm »
A musi być utopijna?
 Nie widzę w temacie tego warunku.
Nie wystarczy zwykła wizja, np ludzi udoskonalonych technomedycznie, gdzie nie wiadomo - ile człowieka w człowieku? I czy to jeszcze człowiek?
Dorzuć Tragedię pralniczą i masz wszystko. Dwie pozycje plus ekranizacja. Na 15 minut akurat.
Chyba, że to doktorat ;)
Utopię znajdziesz w Astronautach i Obłoku (cokolwiek komunistyczną).
Więcej filmów niet.
Po prostu nie ma.
A teza? np.
-Technologia zmienia człowieka. Z czasem niedoPoznania.
Nosisz czopki w uszach?
Nosisz.
Będziesz głuchy - już jesteś. Tylko tego nie wiesz, bo wszyscy nosicie.
Z podobnym skutkiem (mam na myśli małe słuchawki).
Za dwadzieścia lat wstawią ci implant zamiast ucha środkowego. Rozwiń to i masz wizję nieutopijną.

« Ostatnia zmiana: Marca 29, 2011, 10:25:41 pm wysłana przez liv »
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana