Polski > Lemosfera

Co wymyślił Lem... kompendium.

<< < (2/59) > >>

Terminus:

--- Cytuj ---PS
Pozdrowienia ze Szpicbergenu!

żartowałem, niestety...
--- Koniec cytatu ---


Bueee :( szkoda

Deckert:
W Golemie XIV (w przedmowie) Lem pisze o komputerach fotonicznych. Jeśli dobrze pamiętam pewne stare wydanie Swiata Nauki (zdaje się z 2004 r.), to pierwsze komputery będące hybrydami fotonowo-elektronowymi mają wejść do sprzedaży około 2011 r. Potem ma nastąpić stopniowe przechodzenie na układy wyłącznie fotonowe.

Golem został napisany w 1981 r. więc układy fotonowe były jedynie śmiałymi projektami. Oczywiście istniały już opisy tego typu rozwiązań, ale ich produkcja masowa pozostawała w sferze marzeń.

CU
Deck

maziek:
A na mnie szczególne wrażenie zrobiły mikropy (pokój na Ziemi) bo uważam, że szybciuseńko coś takiego powstanie jak tylko będzie to możliwe. Wojskowi o to zadbają. Z kolei wałkowana niedawno chmura z Niezwyciężonego jest już realizowana na poważnie w postaci małych robali na gąsienicach lub pająkowatych, które wrzuca się garściami np. do płonącego budynku, a one się organizują i wspomagaja w realizacji celów, np. łącząc się przy próbie wejścia na schody czy przejścia przez parapet, a idą w rozsypkę kiedy sie je ogniem traktuje...

Na tym tle jako szczególnie nieudany uważam pomysł Lema o chodzących megamaszynach - takich w jakiej zginął Pirx (Fiasko). Nie ma w tym sensu.

ANIEL-a:
Mi się narzucają te wszystkie cudowne specyfiki z Kongresu futurologicznego - prozac jak żywy...

skrzat:

--- Cytuj ---
Golem został napisany w 1981 r. więc układy fotonowe były jedynie śmiałymi projektami. Oczywiście istniały już opisy tego typu rozwiązań, ale ich produkcja masowa pozostawała w sferze marzeń.

CU
Deck
--- Koniec cytatu ---

"Golem" został napisany w 1972 roku.

Ogólnie wątek zdecydowanie wart rozwinięcia.

1. Orliński w swojej książce "Co to są sepulki" wymienia desktop publishing (DTP), które Lem przewidział na 10 lat przed wynalezieniem w opowiadaniu "137 sekund".

2. Generalnie chyba najbardziej spektakularną przepowiednią Lema jest wirtualna rzeczywistość ("Summa Technologiae"), dzisiaj zupełnie banalna i  oczywista, ale prawie 50 lat temu wcale nie tak łatwo było sobie taki technologiczny rozwój wyobrazić.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

[*] Poprzednia strona

Idź do wersji pełnej