Polski > Lemosfera

Doktor Lem. Anegdoty

<< < (3/36) > >>

maziek:
Mnie uderzyło co innego - mianowicie pomyślałem sobie, że medycyna wiele zawdzięcza temu, że kiedyś nie tak chętnie jak dziś pozywano lekarzy. Z tych dokumentów wynika obraz lekarza, który eksperymentuje na chorym.

lemolog:
Anegdota VIII.
Samuel Lehm w IV gimnazium we Lwowie w latach 1891-1899 uczył się dobrze, otrzymując coroczne po ukończeniu kolejnej klasy za egzamin „Stopień pierwszy”.
Kilka najlepszych uczniów otrzymywało „Stopień celujący”, ale było i dużo otrzymujących „Stopień drugi” i „Stopień trzeci”.
Czemu nauczył się Samuel Lehm w tej gimnazji?


Oto Plan nauki w ostaniej Klasie VIII i Tematy zadań pisemnego egzaminu w 1899 r. na otrzymanie Świadectwa dojrzałości:




W tym samym roku, kiedy Samuel Lehm zdawał egzamin na Świadectwo dojrzałości, w tej samej gimnazji kolejne klase ukończyli:
Maryan Pańczyszyn (Klasa IV, „Stopień celujący”, patrz Anegdota IV) i
Stefan Grabiński (Klasa II, „Stopień celujący”) – ten Stefan Grabiński, o którym w Posłowiu do jego „Niesamowitych opowieści” Stanisław Lem napisał:
„Grabiński dał niewiele utworów tak świetnych jak "Kochanka Szamoty", lecz dał ich dość, by nie zostać zapomnianym pisarzem”.

Stanisław Remuszko:
Wielikij Drug, dałem Ci stojedenastą karmę i czekam na Twój SETNY post, w którym wyjaśnisz, co to znaczy "kapitalizować po 4,5%"...
sługa
Staszek

lemolog:

--- Cytat: Stanisław Remuszko w Czerwca 03, 2014, 06:12:24 pm ---co to znaczy "kapitalizować po 4,5%"...
--- Koniec cytatu ---
Patrz http://pl.wikipedia.org/wiki/Kapitalizacja_odsetek
Teraz już czekam na rozwiązanie zadania IV.6.b).

maziek:
Zadanie IV.6.b jest niejednoznaczne, gdyż ostrosłup prosty nad trójkątem o różnych bokach ma każdą ścianę nachyloną pod innym kątem do podstawy. Zadanie cholernie męczące w liczeniu na piechotę na kartce papieru, duże liczby, wiem już, dlaczego Lem tak wcześnie dostrzegł korzyć płynącą z maszyn cyfrowych ;) . Posiłkując się ( :-[ ) nimi i zakładając, że chodzi o kat ściany wychodzącej z boku a trójkąta: Vostr.=597838,49 m3, Vstoż.=1309283,8 0 m3.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

[*] Poprzednia strona

Idź do wersji pełnej