Polski > Prezentacje maturalne

[M] Wizerunek rzeczywistości w literaturze science-fiction. Scharakteryzuj wizję

(1/5) > >>

Lukasz432:
Wizerunek rzeczywistości w literaturze science-fiction. Scharakteryzuj wizję świata  w twórczości wybranego autora.
Witam serdecznie. Mam problem z literaturą podmiotu. Chciałbym czymś zastąpić Summa technologiae. Jak dla mnie ta książka jest za trudna w czytaniu. Co polecacie jako zamiennik? Dziękuje i pozdrawiam.

Moja bibliografia:
 
Literatura podmiotu:
1. Lem Stanisław, Dzienniki gwiazdowe, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2012, ISBN 978-83-08-04890-0.
2. Lem Stanisław, Powrót z gwiazd, Wydawnictwo Literackie, Kraków 1999, ISBN       83-08-02957-4.
3. Lem Stanisław, Summa technologiae, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2001, ISBN 83-08-03089-0.
   
II. Literatura przedmiotu:
1. Science fiction [haslo], W: Słownik terminów literackich, Pod red. Janusza Sławińskiego, Wrocław – Warszawa – Kraków – Gdańsk 1976, s. 397-398.
2. Balcerzak Ewa, Stanisław Lem, Warszawa 1973.
3. Lem Stanisław [haslo], W: Słownik pisarzy, Kraków 2006, ISBN 83-7435-045-8,         s. 210-211.

maziek:
No wiesz, to tak jakbyś pytał, o czym jest typowe hasło w encyklopedii 24-tomowej. U Lema od książki do książki te wizerunki, czy też wizje świata, są zasadniczo odmienne, bo Lem tym się własnie najchętniej bawił. Raczej wiec skup się na jednym konkrecie - np. na Kongresie Futurologicznym, jest cienki i zabawny a materiału znajdziesz aż nadto. Powrót z gwiazd to mimo wszystko trąci myszką, za bardzo był dosłowny. Problemy oczywiście są w nim tak ciekawe jak były, kiedy ta powieść wyszła, ale sztafaż nieco przyblakł a i świat poszedł w nieco inną stronę.

Lukasz432:
Dziękuje za odpowiedź. Czyli wymieniam Summa technologiae na Kongres Futurologiczny i skupię na nim uwagę. Jakbyś/cie mieli jeszcze jakieś uwagi to chętnie je przeczytam, np. co do zamiany Powrotu z gwiazd.

Q:

--- Cytat: Lukasz432 w Kwietnia 02, 2013, 02:10:26 pm ---Jakbyś/cie mieli jeszcze jakieś uwagi to chętnie je przeczytam
--- Koniec cytatu ---

Wiesz co? Ja bym chyba wyszedł od tego, co zauważył już maziek, pisząc:

--- Cytat: maziek w Kwietnia 02, 2013, 01:16:18 pm ---U Lema od książki do książki te wizerunki, czy też wizje świata, są zasadniczo odmienne, bo Lem tym się własnie najchętniej bawił.
--- Koniec cytatu ---
ale poszedł w innym kierunku, czyli zaprezentował właśnie odmienność tych lemowskich wizji świata. (Wtedy można sięgać i po totalnie postarzały "Obłok Magellana".)

(Nie zapomnij wtedy - oczywiście - o "Ze wspomnień Ijona Tichego I"- to opowiadanie z "Dzienników..." z prof. Corcoranem, gdzie rzeczywistość jest... hmmm... nierzeczywista.)

Smok Eustachy:
Na maturze to ryzyko bo komisja nie pojmie... "Nie ma nic a kto myśli inaczej ten błądzi"

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej