Autor Wątek: Polityczna Rzeźba  (Przeczytany 399596 razy)

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Polityczna Rzeźba
« Odpowiedź #180 dnia: Lutego 24, 2014, 09:56:06 pm »
A mnie chodzi naprzód o coś innego: o to, o czym pisze liv.
Otóż w tych najgorszych dla mnie (pod względem obywatelsko-patryjotycznym) latach w moim dorosłym życiu (1982-3) nigdy nie przyszło mi do głowy, żeby strzelać do czerwonych (z ZOMO na czele) lub w inny sposób rozprawiać się z nimi ostatecznie (w sensie endloesung).
Moim zdaniem, hier ist der Hund begraben, gdy idzie o różnice między nami (liv-ja)**, oraz hier ist der Hund zum Kwadrat begraben!* gdy idzie o mierzalne dzisiajsze różnice między Polakami a Ukraińcami w szanowaniu demokracji.
vosbm
---------------
*hier sind zwei Hunden miast zum Kwadrat?
pjes: **przeczytałem to powtórnie i się zacukałem, bo wyszło, jakbym się wynosił ponad Liva. Nie. Broń Boże! Szło mi o naturalne statystyczne różnice osobowościowe między zapalczywością młodych ludzi. 
« Ostatnia zmiana: Lutego 24, 2014, 10:20:31 pm wysłana przez Stanisław Remuszko »
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Polityczna Rzeźba
« Odpowiedź #181 dnia: Lutego 24, 2014, 10:22:32 pm »
Tobie może nie przyszło ale innym przychodziło (patrz zabójstwo sierżanta Karosa). Moim zdaniem rzecz nie w tym, że nie przychodziło do głowy, tylko że ktoś tym rządził .
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Polityczna Rzeźba
« Odpowiedź #182 dnia: Lutego 24, 2014, 10:49:03 pm »
Cytuj
nigdy nie przyszło mi do głowy, żeby strzelać do czerwonych (z ZOMO na czele)
Może nie miałeś przypadku, że oni strzelali do ciebie. Albo nie wyłamali palców, nie odbili nerek, nie pomalowali pleców na czerwono, nie złamali psychicznie, nie zgnoili ci znajomych - z tą charakterystyczną dla nich, sadystyczną radością tryskająca z oczu (znaną mi wcześniej z filmów o gestapowcach).
My Pany - ty gnój.
Państwo jest nasze.
To bardzo zmienia punkt widzenia.
Wiem, nie należy bywać w niektórych miejscach.
Uwaga - nie miałem wtedy nawet 20 lat. To też inne patrzenie na świat.
Cytuj
Zasadniczo chodzi mi o przekazanie władzy a więc o rok 89-ty. W 81 nijakiego przekazania władzy nie było.
Racja, te strajki 88-89 były tak rachityczne, że dziw, iż ktoś się ich wystraszył. :)
Ja wtedy byłem już w zupełnie innym miejscu. Dosłownie i w przenośni.
« Ostatnia zmiana: Lutego 24, 2014, 10:56:13 pm wysłana przez liv »
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Polityczna Rzeźba
« Odpowiedź #183 dnia: Lutego 24, 2014, 11:13:03 pm »
No już nie przesadzajmy. Tzn. Ty nie przesadzaj. Ś. p. sierżant Karos to była samotna fluktuacja statystyczna w populacji 30 milionów dorosłych ludzi. Nie zaś jeden z dziesiątków i setek funkcjonariuszy władzy zabitych w reakcji na stan wojenny.
vosbm
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Polityczna Rzeźba
« Odpowiedź #184 dnia: Lutego 25, 2014, 10:12:58 am »
Guzik wiesz, czy była samotna. Samotna to była na szczęście jej emanacja, zrealizowana co najmniej samotrzeć.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Polityczna Rzeźba
« Odpowiedź #185 dnia: Lutego 25, 2014, 12:01:12 pm »
Wydaje mi się, że źle stosujesz określnik "samotrzeć"*. Ale domyślam się, iż - Twoim zdaniem - były jeszcze dwie inne. To wyjaw nam swą wiedzę o tym.
Staszek
--------------
*a może chodzi Ci o to, że - jak to ujmujesz - "emanacja fluktuacji" została wyrażona przez trzy osoby?
« Ostatnia zmiana: Lutego 25, 2014, 12:43:42 pm wysłana przez Stanisław Remuszko »
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Polityczna Rzeźba
« Odpowiedź #186 dnia: Lutego 25, 2014, 12:57:40 pm »
Źle Ci się wydaje - samotrzeć - jeden plus dwóch (razem trzech). Strzelał jeden*, z pomocą drugiego i trzeciego, czyli był samotrzeć, aczkolwiek ten trzeci był obecny jedynie duchowo, więc w zasadzie to takie samowtór+. Podkreślam w ten sposób, że nie tylko w jednej głowie ten pomysł powstał (a w każdym razie postał), ale co najmniej w trzech, z czego jedna duchowna.

*gwoli mej wiedzy: przypadkowo.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Polityczna Rzeźba
« Odpowiedź #187 dnia: Lutego 25, 2014, 01:08:29 pm »
Uważam, że nie guzik wiem. Uważam, że gdyby kiedykolwiek zdarzyło się cokolwiek choć trochę podobnego, ONI na pewno ogłosiliby to na cały świat. A jak nie ONI, to NASI (czy raczej "nasi", bo do takiej wspólnoty ideowo-moralnej ja bym się nie poczuwał.
Mam nadzieję, iż pamiętasz, że
1. udowodnić, iż czegoś nie było, jest o niebo trudniej, niż że coś było
2. dowód że coś było należy do tezanta
? ? ?
s.
« Ostatnia zmiana: Lutego 25, 2014, 01:33:38 pm wysłana przez Stanisław Remuszko »
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Polityczna Rzeźba
« Odpowiedź #188 dnia: Lutego 25, 2014, 01:20:53 pm »
Zwrócę Twą szacowną uwagę, że ja podałem fakt, zdaje się zamierzasz udowadniać, że go nie było? Ty mówisz "nie przyszło mi do głowy" (z czym nie dyskutuję, Twoja głowa) - a ja Ci mówię, że innym przychodziło i podaję fakt, nie domniemania, tylko skutek.

Po wtóre mój pierwszy post w tej kwestii mówi dokładnie tyle - czymś się różniliśmy w tej sprawie od Ukraińców jako zbiorowość. Wg Ciebie dzięki temu, że "Tobie nie przyszło do głowy" (nie wiem, czy mi wolno zakładać, że miałeś na myśli, że skoro Tobie nie, to i nikomu innemu). Mniejsza z tym, ja sadzę, że w wielu przypadkach mogło coś takiego bardzo łatwo chodzić ludziom po głowie - ale mieliśmy widocznie elity.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Polityczna Rzeźba
« Odpowiedź #189 dnia: Lutego 25, 2014, 01:45:13 pm »
Nie zmieniaj tematu sporu. Temat brzmi: "zabójstwo sierżanta Karosa było samotnym pojedynczym odosobnionym bezprecedensowym incydentem czy jednym z serii (jednym z wielu, jednym z mnóstwa)?". Jeśli to pierwsze, to uważam za nieuprawnione (semantycznie nieadekwatne) zastosowanie czasu przeszłego niedokonanego w zdaniu "innym przychodziło" (http://forum.lem.pl/index.php?topic=928.msg54754#msg54754). Zdarzenie bowiem miało miejsce tylko raz, a na dodatek ci "inni" (liczba mnoga) działali w jednej grupie (liczba pojedyncza).
« Ostatnia zmiana: Lutego 25, 2014, 01:49:26 pm wysłana przez Stanisław Remuszko »
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Smok Eustachy

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2185
    • Zobacz profil
Odp: Polityczna Rzeźba
« Odpowiedź #190 dnia: Lutego 25, 2014, 01:54:06 pm »
Generalnie Ukraińcy nie są tak głupi jak u nas było:
Ukraiński przegląd tygodnia w Klubie Ronina (R. Ziemkiewicz, S. Janecki, T. Płużański - 24.02.2014)
Ukraiński przegląd tygodnia w Klubie Ronina

Smok Eustachy

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2185
    • Zobacz profil
Odp: Polityczna Rzeźba
« Odpowiedź #191 dnia: Lutego 25, 2014, 02:00:41 pm »
Nie zmieniaj tematu sporu. Temat brzmi: "zabójstwo sierżanta Karosa było samotnym pojedynczym odosobnionym bezprecedensowym incydentem czy jednym z serii (jednym z wielu, jednym z mnóstwa)?". Jeśli to pierwsze, to uważam za nieuprawnione (semantycznie nieadekwatne) zastosowanie czasu przeszłego niedokonanego w zdaniu "innym przychodziło" (http://forum.lem.pl/index.php?topic=928.msg54754#msg54754). Zdarzenie bowiem miało miejsce tylko raz, a na dodatek ci "inni" (liczba mnoga) działali w jednej grupie (liczba pojedyncza).
"Zabójstwo sierżanta Karosa" ma to do siebie, że got nie było. Sprawia wrażenie ten termin, że się ktoś na niego zasadził, żeby ubić. Tymczasem wystąpił on czynnie w obronie zdegenerowanego reżimu - i kto mu kazał? Oddał by spluwę jak normalnemu człowiekowi przystało.

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Polityczna Rzeźba
« Odpowiedź #192 dnia: Lutego 25, 2014, 04:51:04 pm »
Nie zmieniaj tematu sporu. Temat brzmi: "zabójstwo sierżanta Karosa było samotnym pojedynczym odosobnionym bezprecedensowym incydentem czy jednym z serii (jednym z wielu, jednym z mnóstwa)?". Jeśli to pierwsze, to uważam za nieuprawnione (semantycznie nieadekwatne) zastosowanie czasu przeszłego niedokonanego w zdaniu "innym przychodziło" (http://forum.lem.pl/index.php?topic=928.msg54754#msg54754). Zdarzenie bowiem miało miejsce tylko raz, a na dodatek ci "inni" (liczba mnoga) działali w jednej grupie (liczba pojedyncza).
Życie nauczyło mnie, że liczba wykrzykników jest odwrotnie proporcjonalna do posiadania racji przez piszącego, oraz że z braku argumentów najlepszą argumentacją jest zmiana tematu, którą to jeszcze insynuujesz mi - a ja od początku piszę to samo i niczego nie zmieniam. Jesteś nielogiczny. Nie podważam unikatowości tego zdarzenia i nie o tym dyskutuję - ale jest ono bezpośrednim dowodem, że myśl o użyciu siły istniała, ponieważ została zrealizowana, c.n.d. Dodam, chociaż nieintencjonalnie, to nieprzypadkowo zrealizowana, to znaczy wskutek przygotowań, będących działalnością kilkunastu osób, które gromadziły broń w celu walki zbrojnej, rozbrajając MO czy LWP.

Ponadto, tragiczna, bezsensowna i przypadkowa śmierć Karosa  jak każdy symbol ma to do siebie, że można udowadniać, iż jest pusty, przypadkowo wzięty na sztandary a nawet zły, w tym sensie, że być może młodzi ludzie nie chcieli Karosa zabić, więc nawet w ich głowach myśl taka, de facto, nie postała. Nawet nie będę się z tym sprzeczał, może i nie postała, a może postała, skoro gromadzili tę broń po coś, a tym czymś miała być walka zbrojna z reżimem. Raczej trudno przypuszczać, żeby w grupie kilkunastu osób żadna nie zdawała sobie sprawy z możliwych konsekwencji wyciągnięcia nabitej broni na ulicy. Podobno jeden z byłych konspiratorów przyznał, że gdyby nie śmierć Karosa doszłoby prędzej czy później do krwawej jatki, bo zgromadzona broń zostałaby użyta. Nie ma twardego dowodu, jest wywiad bez ujawniania nazwiska, możesz więc twierdzić przeciwnie.

Ale "zeznania" Liva już takie nie są, a ponieważ Ursynów nie jest odcięty od Gugla to łatwo możesz znaleźć wspomnienia o granatach hukowych wrzucanych do instytucji państwowych, paleniu suk i tak dalej. Być może część z tych wpisów to kombatanctwo, któż wie... Sam nie wiedziałem, że tyle tego było. Zawsze sądziłem, że to była propaganda PRL, ale te wspomnienia pisane są przez uczestników zajść z naszej strony barykady.

Patrzę teraz wstecz i widzę, że niepostrzeżenie przeszedłeś od negacji podpalanych suk do podbicia stawki (że Tobie nie przyszło do głowy strzelanie czy inne "ostateczne rozwiązanie"). Otóż ja od początku mówię, że widać Polacy i Ukraińcy w tym się różnią, że w naszym przypadku pewne najświętsze granice nie zostały przekroczone. Więc jeśli co do powyższego zgoda to nie wiem, co chcesz mi udowodnić? Że wiesz o czym myślało kilkanaście milionów ludzi w 1981-szym? Ja się nie ważę, ale mam twardy dowód - śmierć Karosa - na to, że jakaś grupa myślała Tobie wbrew.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Polityczna Rzeźba
« Odpowiedź #193 dnia: Lutego 25, 2014, 04:57:35 pm »
Dobra, to zróbmy tak: ja określę temat naszego sporu i Ty określisz temat naszego sporu. Potem upewnimy się co do tego, że obydwaj chcemy na te tematy się pospierać i potem zaczniemy sie spierać. Okej?
s
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Polityczna Rzeźba
« Odpowiedź #194 dnia: Lutego 25, 2014, 06:04:43 pm »
Spierałeś się dotąd nie wiedząc o co  :o  8) ?! Tak mi się wydawało, ale nie śmiałem sugerować.
;)

Okey, wal, byle celnie. Tzn. ja się nie chce spierać, wydaje mi się, że o fakty nie można się spierać - ale wal.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).