Autor Wątek: Ja, Remuszko :-)  (Przeczytany 447442 razy)

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Ja, Remuszko :-)
« Odpowiedź #810 dnia: Października 11, 2019, 11:16:24 pm »
A prze sekundą kumpel z radia doniósł telefonicznie (ale nie znalazłem przy pomocy gugli), że "Wiadomości" TVP 1 podały jeszcze wyniki firmy INDICATOR: PiS - 45, PO - 26, SLD - 13, PSL - 7, a Kąfederancja przepadła pod progiem.
Jutro na spokojnie dodam na swoim blogu.

R.

pjes [22:45]: https://fakty.interia.pl/raporty/raport-wybory-parlamentarne-2019/sondaze/news-ogromna-przewaga-pis-i-sukces-konfederacji-prognoza-kantar,nId,3272977
« Ostatnia zmiana: Października 11, 2019, 11:44:39 pm wysłana przez Stanisław Remuszko »
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Ja, Remuszko :-)
« Odpowiedź #811 dnia: Października 12, 2019, 10:56:14 pm »
Gdybym miał zwięźle zrecenzować książkę Rosjanina Yeskova, której lekturę właśnie zakończyłem, to rzekłbym, iż opowiadana historia jest nazbyt skomplikowana. Czytelnik (ja) po pewnym czasie przestaje się orientować, kto jest kto, w jakim celu pod kogo się podszywa i co/kogo udaje. A już nazwiska/nazwy przyprawiają pamięć o więcej niż zamęt. Narracyjny oryginał Tolkiena na tym tle jawi sie jak elementarz pana Falskiego. Prócz tego książka zawiera fragmenty grafomańskie, na przykład str. 359 pierwszego wydania, pierwszy odrębny akapit. Brakuje także normalnych dialogów, takich zdanie w zdanie, a nie dwie kartki jednego mówcy, po czym zabiera głos (podobnie rozwlekły) jego interlokutor. Podziw natomiast dla tłumaczy, którzy musieli to wszystko rozumowo ogarnąć: Ewa i Eugeniusz Dębscy :-)
Ale bardzo ciekawe i pasjonujące, nawet przy ograniczonym pojmowaniu!

R.

pjes: tyle, że teraz pan Kurski puszcza mojego ulubionego "Bonda" na TVP1. Sorry...

 
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Ja, Remuszko :-)
« Odpowiedź #812 dnia: Października 16, 2019, 09:57:17 pm »
Po trzeciej lekturze Tolkiena i drugiej Yeskova widzę jasno (z górnej filozoficznej półki), że wybór między chrześcijańskim Panem Bogiem a chrześcijańskim Szatanem jest wyłącznie swobodnym wolnościowym wyborem prawdy w sensie wikipedycznym: https://pl.wikipedia.org/wiki/Prawda

Nie wiadomo dlaczego Sauron miałby być Złem a jego przeciwnicy Dobrem (albo na odwrót).

Nima letko.

R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Ja, Remuszko :-)
« Odpowiedź #813 dnia: Października 17, 2019, 01:04:54 pm »
Totolotek

Po wystandaryzowaniu (do 100%), porachowałem średnie arytmetyczne z wszystkich sześciu dostępnych sondaży (jeden CBOS, jeden Kantar, trzy Ibrisy i jeden Estymator) przeprowadzonych w tygodniu przedwyborczym. Po zaokrągleniu do pełnych procentów, te średnie wyszły mi takie:

PiS – 48, KO – 25, SLD – 14, PSL – 8, Konfederacja – 6.

A co ogłosiła Państwowa Komisja Wyborcza?

PiS – 44, KO – 27, SLD – 13, PSL – 9, Konfederacja – 7

Jak widać, istotne różnice dotyczą tylko dwóch głównych sił politycznych (PiS i KO). Dla pozostałych trzech ugrupowań różnica nie przekracza jednego procenta.

Jeszcze lepiej wypadł tradycyjny exit poll, który tym razem przeprowadziła firma IPSOS. Tu różnice nigdzie nie przekroczyły jednego procenta. Brawo, IPSOS!

Politycznie nowy Sejm wygląda niemal tak samo jak stary. Nadal PiS ma bezwzględną większość, nadal drugim pod względem liczebności ugrupowaniem jest Placforma, a różnice dla mnie istotne polegają jedynie na ubarwieniu poselskiego składu. Jestem urodzonym pluralistą, przeciwnikiem zbyt wyrazistej hegemonii i dominacji.

Tym większą mam nadzieję, że nowym prezydentem Polski zostanie pan Donald Tusk: http://www.remuszko.pl/blog.php/?p=6069
   
Na mój rozum, PiS wcale nie utracił Senatu. Pomijam podchody, doraźne korupcje polityczne i stałe zmiany barw, ale praktyka uczy, że PiS jest karny, jednolity i zdyscyplinowany (obecność na obradach), natomiast opozycja raczej nie.

Odnotuję na koniec z satysfakcją, że pierwszy raz w życiu wygrałem polityczny zakład. Zdjęcie kuponu widnieje na linkowanym przedwyborczym blogu,  a Totolotek uczciwie wypłacił mi 85 zł netto!

Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Ja, Remuszko :-)
« Odpowiedź #814 dnia: Października 19, 2019, 04:56:40 pm »
Z przyjemnością donoszę, że "Gazeta BCC"  (https://pl.wikipedia.org/wiki/Business_Centre_Club)
w październikowym numerze zamieściła na prestiżowym miejscu (ostatnia strona, lewy górny róg) mój felieton treści następującej:

Google

W potocznej polszczyźnie mówimy: „gugle”. Jeśli chcemy sprawdzić coś w internecie, próbujemy to coś „wyguglać”. Istnieją oczywiście inne wyszukiwarki, ale gigantowi z kalifornijskiej Doliny Krzemowej one nie podskoczą: według różnych szacunków, ten mocarz ma od 75% do 95% światowego rynku. Reszta to płotki.

W XXI wieku nie sposób obyć się bez internetu. Stare porzekadło głosi, że jeśli czegoś nie ma w sieci, to znaczy, że nie istnieje. O tym zaś, czy coś jest w sieci, można przekonać się tylko za pomocą wyszukiwarki. Prekursorem był tu, notabene, nasz genialny rodak Stanisław Lem, który już sto lat temu, narzekając na powódź wiadomości, rozważał różnice między „szukanistyką” a „znalezistyką”.
 
Google jako przedsiębiorstwo zatrudnia dziś ponad sto tysięcy informatyków, a jego roczne zyski idą w dziesiątki miliardów dolarów. Oferuje setki rozmaitych usług, a samo przeczytanie zwięzłego wikipedycznego hasła o firmie musi zająć – bez klikania w odnośniki – dobry kwadrans. Ale flagowym okrętem pozostaje wyszukiwarka. Słowo-synonim.

Deklarowanym dziejowym celem Google jest – cytuję – „skatalogowanie światowych zasobów informacji i uczynienie ich powszechnie dostępnymi”. No, brzmi to niemal jak zamiar stworzenia świata, ale ja dobrze życzę tej korporacji. Niech im się uda!

Firmę założyli w 1998 roku dwaj młodzi (podówczas) doktoranci Uniwersytetu Stanforda: Amerykanin Larry Page i Rosjanin Siergiej Brin. Już sama przyjaźń Amerykanina z Rosjaninem wygląda jak symbol pokoju.  Najpoważniej zaś w świecie uważam, że za stworzenie unikatowej internetowej globalnej wyszukiwarki obaj zasłużyli na Pokojową Nagrodę Nobla. Wedle testamentu wynalazcy dynamitu – ma ją dostać ten, kto „wykonał największą lub najlepszą pracę na rzecz braterstwa między narodami”.
 
Taką mrówczą pracę dzień i noc wykonuje internet. Ale ta historyczna światowa sieć łącząca narody powstała wskutek długotrwałych wieloletnich wysiłków tysięcy ludzi. Wynalazcy Larry Page i Siergiej Brin są jedni jedyni, choć jest ich dwóch :-) 

Stanisław Remuszko

pjes: na dodatek dostanę sute honorarium. Koniec świata! Podkreślę z dumą, że pierwszym miejscem, na którym niegdyś ogłosiłem ten noblowski pomysł, było Forum na stronie pana Lema...
   

Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Ja, Remuszko :-)
« Odpowiedź #815 dnia: Października 23, 2019, 04:56:24 pm »
Uważam najpoważniej, że Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

[ https://www.gov.pl/web/nauka/ ]

powinno rozważyć propozycję wprowadzenia - na wydziałach polonistyki oraz filozofii szkół uniwersyteckich w całym kraju - nowego kierunku studiów, o nazwie "lemologia", "lemistyka", "filemizm" czy coś w tym rodzaju.

R.

 
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Ja, Remuszko :-)
« Odpowiedź #816 dnia: Października 30, 2019, 07:21:36 pm »
https://forum.lem.pl/index.php?topic=1107.msg77985#msg77985

Przyjmując siebie za takiego forumowicza, nieskromnie przypuszczam, że tak.

R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6889
    • Zobacz profil
Odp: Ja, Remuszko :-)
« Odpowiedź #817 dnia: Października 30, 2019, 10:45:53 pm »
Gdyby każdy w jednym wątku zadawał pytanie - w drugim na nie odpowiadał, to żaden Golem by tego nie ogarnął.
Stąd: proszę nie rób tak więcej, bo będę łączyła i przenosiła takie posty.
Co do meritum: uważam, że to pytanie nie ma sensu ze względu na niewymierność inteligencji. Zwłaszcza bytów wymyślonych.
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Ja, Remuszko :-)
« Odpowiedź #818 dnia: Października 31, 2019, 11:33:53 am »
@Ol
1. Łącz i przenoś, jak Ci pasuje.
2. Co do sensu, gruntownie się z Tobą nie zgadzam.
Prócz calówki i wagi, człowiek dysponuje intuicją, językiem potocznym, myśleniem na oko oraz wyobraźnią. Dobrym tu przykładem widzi mi się Mistrz.

R. 

pjes: odnośnie do [1], to Twoja argumentacja typu "co by było, gdyby wszyscy tak robili" jest raczej bezwartościowa (jako czysto spekulatywna/teoretyczna), gdyż w praktyce nikt tak nie robi. Po drugie, pytanie zadane w wątku "Pytam" dotyczyło wszystkich forumowiczów, podczas gdy moja odpowiedź na to pytanie dotyczyła tylko samotnego mnie, i stąd znalazła się na moim podwórku.
« Ostatnia zmiana: Października 31, 2019, 12:18:24 pm wysłana przez Stanisław Remuszko »
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Ja, Remuszko :-)
« Odpowiedź #819 dnia: Listopada 01, 2019, 09:38:12 pm »
Odnotuję: poruszający i wzruszający, przed chwilą przypadkowo obejrzany, wspomnieniowy program na TVN 24, o wybitnie wybitnym Grzegorzu Miecugowie. Jako starszy pan, widzę coraz mniej fachowców/artystów podobnej klasy.

R.

[105018]
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Ja, Remuszko :-)
« Odpowiedź #820 dnia: Listopada 05, 2019, 01:09:22 pm »
@ Kagan

https://forum.lem.pl/index.php?topic=1776.msg78083#msg78083

Wbrew Pana twierdzeniu, NIE SUGEROWAŁEM, by dać Panu bana. Spytałem z czystej ciekawości.

1. Uprzejmie wyjaśniam, że byłem ciekaw opinii na ten temat zawiadowców Forum, gdyż oto pojawił się na nim Pana wpis stawiający Mistrza w świetle tak nieżyczliwym, że podobnego wpisu nie spotkałem w trakcie ponad dziesięciu lat pobytu na forum.
 
2. O poziomie Pana osobistej erystyki dobitnie świadczy staranne pominięcie mojej odpowiedzi na zadane pytanie: https://forum.lem.pl/index.php?topic=1776.msg78041#msg78041

3. Plusy i minusy PRL nie są ani odrobinę niezgodne z tematyką tego Forum w dziale HP (z definicji).

R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Kagan

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 714
    • Zobacz profil
Odp: Ja, Remuszko :-)
« Odpowiedź #821 dnia: Listopada 05, 2019, 11:42:34 pm »
 ;)

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Ja, Remuszko :-)
« Odpowiedź #822 dnia: Listopada 05, 2019, 11:53:56 pm »
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Ja, Remuszko :-)
« Odpowiedź #823 dnia: Listopada 08, 2019, 06:14:58 pm »
Szanowna Pani Kuzynko, przeczytałem starannie Pani powyższą polemikę, i chcę rzec (całkowicie pomijając, kto z kim polemizuje), że zgadzam się z Panią w 100% oraz że dawno nie czytałem polemiki tak znakomicie uargumentowanej z czysto erystycznego punktu widzenia :-)

R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Kuzynka Pirxa

  • Gość
Odp: Ja, Remuszko :-)
« Odpowiedź #824 dnia: Listopada 08, 2019, 06:52:07 pm »
Szanowna Pani Kuzynko, przeczytałem starannie Pani powyższą polemikę, i chcę rzec (całkowicie pomijając, kto z kim polemizuje), że zgadzam się z Panią w 100% oraz że dawno nie czytałem polemiki tak znakomicie uargumentowanej z czysto erystycznego punktu widzenia :-)

R.

Bardzo mi przyjemnie Szanowny Panie Stanisławie, ale nie widzę po swojej stronie żadnej znakomitej argumentacji, tylko zdroworozsądkową reakcję na dość banalne "odwracanie kota ogonem".