Autor Wątek: Akademia Lemologiczna [Organizacja]  (Przeczytany 460848 razy)

tzok

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 409
    • Zobacz profil
Odp: Akademia Lemologiczna [Organizacja]
« Odpowiedź #585 dnia: Maja 15, 2010, 03:00:57 pm »
Bardzo dziękuję za odpowiedzi. Nie mam teraz dostępu do żadnej z wymienionych pozycji, ale ciekawi mnie na tyle, że znajdę jakoś ten dostęp :)

EDIT: Niestety strona http://www.nabokov.artist.pl nie działa, dlatego jakby co podaję linka do ostatnio zachowanej wersji zarchiwizowanej
« Ostatnia zmiana: Maja 15, 2010, 03:02:48 pm wysłana przez tzok »

.chmura

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 309
  • I Love YaBB 2!
    • Zobacz profil
Odp: Akademia Lemologiczna [Organizacja]
« Odpowiedź #586 dnia: Maja 23, 2010, 05:29:40 pm »
ponad dwa lata temu .chmura pisała w swoim blogu:
<"W tajemniczej skrytce w szwajcarskim banku spoczywa jeden z najbardziej zagadkowych i pożądanych rękopisów świata. O tym, gdzie skrytka się znajduje, wiedzą tylko dwie osoby. Jedna z nich może lada chwila podjąć decyzję o zniszczeniu manuskrytpu. Czy ktokolwiek może, i powinien, temu zapobiec?

To nie jest fabuła kolejnego bestsellera a'la Dan Brown. To prawdziwa historia, a jej głównym bohaterem jest ostatnia, nieukończona powieść Nabokowa - "The Original of Laura". 30 lat temu, w 1977 roku, Nabokow zmarł w wieku lat 78 na zapalenie płuc. Nie zdołał ukończyć swojej ostatniej powieści i kazał zniszczyć niedokończony rękopis. Wykonawcami swojej woli uczynił żonę Verę i syna Dimitriego. Z nieznanych bliżej przyczyn nie wykonali oni od razu polecenia pisarza, ale umieścili rękopis w skrytce w szwajcarskim banku. Vera zmarła w 1991, a decyzja o dalszym losie rękopisu leży tylko i wyłącznie w rękach syna pisarza.

Wszystko byłoby być może prostsze, gdyby Dimitri nie przeczytał manuskryptu i nie ogłosił, że jest to być może najlepsze dzieło jego ojca. Określił je jako 'brilliant, original and potentially radical'." (z bloga: http://miastoksiazek.blox.pl/html) >
*
i oto "oryginał laury", przetłumaczony na język polski przez engelkinga, :), kupiono przedwczoraj .chmurze w warszawskiej ksiegarni.
« Ostatnia zmiana: Maja 23, 2010, 07:25:26 pm wysłana przez .chmura »

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Akademia Lemologiczna [Organizacja]
« Odpowiedź #587 dnia: Października 24, 2011, 05:04:39 pm »
Nabokov wielkim pisarzem był...* Tymczasem jednak - widząc, że na Forum ostatnio namiętniej o polityce tylko się rozprawia - zaproponowałbym nieśmiało (choć Joyce niedoczytany leży) powrót do Mistrza.

* Co i trzej modni literaci od fantastyki, omawiając "Adę..." przyznają:
http://esensja.pl/ksiazka/publicystyka/tekst.html?id=8000

Dyskusje o dłuższych formach nam usychały w powieści połowie (tak skakaliśmy od początku do końca i nazad) więc może ze zbiorem form krótszych nam pójdzie lepiej? Proponuję tedy "Dzienniki...".

Pozdr.

ps. technicznie za "Dzienniki..." proponuje uznać wszystkie utwory z wikipedycznej listy:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Dzienniki_gwiazdowe
poza "Wizją...", "Pokojem..." i "Kongresem..." (choć "Kongres..." bywał wydawany w ramach "Dzienników...", więc przy wyłaczeniu go nie będę się upierał).
« Ostatnia zmiana: Grudnia 09, 2021, 09:42:12 am wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Terminus

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 770
  • AST-Pm-105/044 Uniwersalny Naprawczy
    • Zobacz profil
Odp: Akademia Lemologiczna [Organizacja]
« Odpowiedź #588 dnia: Października 25, 2011, 01:03:20 am »
No, tu będzie problem  z rozkładem, trzeba by się decydować na konkretne podróże...

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Akademia Lemologiczna [Organizacja]
« Odpowiedź #589 dnia: Października 25, 2011, 01:43:38 am »
Proponuję albo wg kolejności wikipedycznej, albo chronologicznej.
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Akademia Lemologiczna [Organizacja]
« Odpowiedź #590 dnia: Października 26, 2011, 08:07:10 pm »
Proponuję wariant pośredni.
Czyli jedenastkę (11) :)
Pięknie się zaczyna. Akurat na grobowe dni.
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6889
    • Zobacz profil
Odp: Akademia Lemologiczna [Organizacja]
« Odpowiedź #591 dnia: Października 26, 2011, 10:47:14 pm »
Można spróbować:) Lista z Wiki jest wg mnie oki. Kongres też zostawiłabym na kiedyśpóźniej. Kolejność może być z Wiki...może być dowolnie ustalona - np. od 11.
Wcześniej była mowa o Śledztwie bądź Katarze - jeśli wrócimy do tamtych książek - też oki:)
Grunt to w ogóle zdecydować czy cokolwiek czytamy i zacząć - bo inaczej wisi nade mną widmo - bynajmniej nie wolności - a ZUSu ;)
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Terminus

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 770
  • AST-Pm-105/044 Uniwersalny Naprawczy
    • Zobacz profil
Odp: Akademia Lemologiczna [Organizacja]
« Odpowiedź #592 dnia: Października 27, 2011, 09:58:27 am »
Ok, approved. To rozumiem, że Q popycha wątek w takim razie:)

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Akademia Lemologiczna [Organizacja]
« Odpowiedź #593 dnia: Października 27, 2011, 11:03:17 am »
Wolałbym abyś Ty pełnił honory (Twórca Akademii etc.), ale mogę i ja...
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Akademia Lemologiczna [Organizacja]
« Odpowiedź #594 dnia: Grudnia 04, 2011, 01:13:00 am »
Mistrz splótł się .chmurze w nierozerwalną calość z wielkim rosyjskim stylistą nabokowem

Nie tylko .chmurze ;):
http://www.depauw.edu/sfs/abstracts/a40.htm#b40
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Akademia Lemologiczna [Organizacja]
« Odpowiedź #595 dnia: Kwietnia 15, 2012, 08:03:59 pm »
Drodzy I Jeszcze Drożsi Wspanialcy Y Lepniacy, mam takie pytanko co dalej z "Akademią..." - konkretnie z wątkiem o "Dziennikach..." - bo póki co przeważnie o nich monologuję :(, a chyba nie o to w idei "Akademii..." chodzi...
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

tzok

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 409
    • Zobacz profil
Odp: Akademia Lemologiczna [Organizacja]
« Odpowiedź #596 dnia: Kwietnia 15, 2012, 08:43:33 pm »
W najbliższym czasie postaram się dołączyć do dziennikowej akademii... A tak teoretycznie czy wracanie do rozdziału/podróży poprzedniej lub przed-poprzedniej wchodzi w grę? Bo ja już jakiś czas temu się do akademii przymierzałem i doczytałem od początku "Dzienniki gwiazdowe" aż do podróży 21. Przede mną zatem trzy zaległe podróże i skoro będę je czytał na bieżąco to może coś dodam do obecnych głosów na forum - ale nie chciałbym wprowadzać chaosu,

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Akademia Lemologiczna [Organizacja]
« Odpowiedź #597 dnia: Kwietnia 15, 2012, 08:47:21 pm »
A tak teoretycznie czy wracanie do rozdziału/podróży poprzedniej lub przed-poprzedniej wchodzi w grę?

Sądzę, że tak... Zresztą przy tak niskiej frekwencji mogę poczekać aż nadgonisz do bieżącego momentu.

(Zresztą wysłałem zapytanie do Terma. Jest "Akademii..." ojciec, niech się wypowie ::).)
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 16, 2012, 01:33:52 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Terminus

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 770
  • AST-Pm-105/044 Uniwersalny Naprawczy
    • Zobacz profil
Odp: Akademia Lemologiczna [Organizacja]
« Odpowiedź #598 dnia: Kwietnia 16, 2012, 01:27:56 pm »
Nie ma sprawy. Moim zdaniem, każdy input jest bardzo cenny. Teraz muszę się trochę powytłumaczyć. Otóż nie zabrałem ze sobą Dzienników wyjeżdzając z kraju (mam tylko Pirxa), nie mogę ich mieć 'przed nosem', a ebookami gardzę, przynajmniej jeśli chodzi o literaturę piękną. Natomiast niedługo z przyczyn niezaleznych będę musiał zajrzeć do Ojczyzny, więc może wtedy chwycę tę książkę (a może dowiozę sobie całą resztę Lema, who knows) i postaram się nadgonić. Swoją drogą, moje wydanie jest biedne, więc może dobrze byłoby kupić lepsze...
Niestety we FR narazie żadnego Lema nie widziałem, ani po polsku, ani in english, ani en fracais, a szkoda... Było także smutne zaskoczenie gdy napotkany maniak SF/Fantasy, fan np. U. Le Guin, nie wiedział, kto to Lem. Cóż, trzeba szerzyć świadomość...
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 16, 2012, 02:41:58 pm wysłana przez Terminus »

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Akademia Lemologiczna [Organizacja]
« Odpowiedź #599 dnia: Maja 15, 2012, 08:45:03 am »
Drodzy jw. ;) macie co do dodania w kwestii automatyzacji, czy kapitulujemy przed tematem i chyłkiem ruszamy z "... dwudziestą piątą"?

(Tak, już tylko cztery "Podróże..." przed nami dochodzimy do "Ze wspomnień...".)
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki