Autor Wątek: [M] Lit. i film.  wizje świata przyszłości.  (Przeczytany 310195 razy)

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16038
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: [M] Lit. i film.  wizje świata przyszłości.
« Odpowiedź #630 dnia: Lipca 31, 2009, 12:23:00 pm »
Bo:
-primo: dziś mi dopiero z Googla wyskoczyły (poruszam się z podświetlną czy jak?) ;);
-secundo: maturzystom wsio rawno, i tak w maju dopiero będą to czytać ::).

(A przyda się to tym maturzystom, oj przyda... patrzajcie narody, tak oto materializują się kassandryzmy Gibsona.)
« Ostatnia zmiana: Lipca 31, 2009, 12:27:18 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

ANIEL-a

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 701
  • a może tak pomóc dzieciakom? kliknij ikonkę IE ;)
    • Zobacz profil
Re: [M] Lit. i film.  wizje świata przyszłości.
« Odpowiedź #631 dnia: Sierpnia 01, 2009, 11:07:55 pm »
Q jesteś niepoprawnym optymistą. Znakomita (jeśli to słowo tu pasuje ;) ) większość maturzystów nie tylko nie przeczyta tego wątku, ale jeszcze założy własny, bez [M] :P

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16038
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: [M] Lit. i film.  wizje świata przyszłości.
« Odpowiedź #632 dnia: Sierpnia 28, 2009, 10:21:50 pm »
Sądzę, że będzie jako prawisz ANIEL-u, ale jeszcze raz udam, że wierzę w ludzi ;).

Oto coś, co bardzo przyda się maturzystom, jesli jednak tu zajrzą: i w ingliszu się podszkolą, i wiecej pytań w trakcie lektury sobie zadadzą:
http://www.wsu.edu:8080/~brians/guides_index.html

(Zwracam uwagę zwłaszcza na b. szczegółowe opracowanie nt. "Solaris", choć teksty o dziełach Dicka, LeGuin i Wellsa też godne uwagi...)
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 28, 2009, 10:30:04 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Zlotko

  • Juror
  • YaBB Newbies
  • *****
  • Wiadomości: 2
    • Zobacz profil
Re: [M] Lit. i film.  wizje świata przyszłości.
« Odpowiedź #633 dnia: Września 08, 2009, 11:55:25 pm »
Dostałam tematy prac maturalnych i właśnie zastanawiam się nad takim:
"Różne wizje przyszłości zawarte w lit. fantastyczno-naukowej"
Nie będe ukrywać że nigdy nie interesowałam się taką literaturą, więc myślicie że powinnam sobie poradzić? A w żadne epoki nie chce się pakować :)

Evangelos

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 639
  • Mistyk! Wierzy, ze istnieje.
    • Zobacz profil
Re: [M] Lit. i film.  wizje świata przyszłości.
« Odpowiedź #634 dnia: Września 09, 2009, 12:02:57 am »
Ech, za moich czasow dostawalo sie tematy, ale, ze tak powiem, w ostatniej chwili i mialo sie 10 minut na przygotowanie. Z glowy :)
Mysle jednak, ze ten temat jest juz tak przewalkowany na forum, ze gdy tylko troche poszperasz, bedziesz mial niemal gotowca.

Zlotko

  • Juror
  • YaBB Newbies
  • *****
  • Wiadomości: 2
    • Zobacz profil
Re: [M] Lit. i film.  wizje świata przyszłości.
« Odpowiedź #635 dnia: Września 09, 2009, 12:08:14 am »
bedziesz mial niemal gotowca.
Ah prosze Cie kobietą jestem :)
 

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: [M] Lit. i film.  wizje świata przyszłości.
« Odpowiedź #636 dnia: Września 09, 2009, 12:14:37 am »
Ogólnie wizja jest taka, że będzie gorzej ;-). Q Ci zaraz strzeli bibliografię... :-). A może spróbuj znaleźć jakiegoś "kosmicznego soc-produkcyjniaka"? Zakasujesz komisję pozytywnym s-f ;-). W młodości czytałem kilka takich...
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16038
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: [M] Lit. i film.  wizje świata przyszłości.
« Odpowiedź #637 dnia: Września 09, 2009, 12:22:19 am »
A może spróbuj znaleźć jakiegoś "kosmicznego soc-produkcyjniaka"? Zakasujesz komisję pozytywnym s-f ;-).

Zależy jak bardzo "soc", bo nie wiem czy proponować "Astronautów", "Obłok Magellana", wczesnych Strugackich, opowiadania ze starych "Młodych Techników" ;) (wbrew pozorom można się do nich dogrzebać) i - posądzanego o kryptokomunizm - "Star Treka", gdzie "socu" sporo. Czy też skupić się na samym schemacie heroiczno-produkcyjnym - wtedy łapie się też większość nowel Clarke'a i część Asimova, a nawet (jak się dobrze przyjrzeć) "Pirx".

(Bo sam pomysł z zaprezentowaniem - dla odmiany - czegoś pozytywnego b. mi przypadł do gustu.)
« Ostatnia zmiana: Września 09, 2009, 12:30:44 am wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Evangelos

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 639
  • Mistyk! Wierzy, ze istnieje.
    • Zobacz profil
Re: [M] Lit. i film.  wizje świata przyszłości.
« Odpowiedź #638 dnia: Września 09, 2009, 12:23:44 am »
Wybacz Zlotko  ;)
Maziek dobrze prawi. To tez juz przerabialismy, poszukaj w archiwum.

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: [M] Lit. i film.  wizje świata przyszłości.
« Odpowiedź #639 dnia: Września 09, 2009, 12:36:26 am »
Taki typowy soc - świat jest piekny, poza paroma uwstecznionymi wszami które - o! - gnieciemy - i już jest pienknie. Zrobię ci fujarkę na mej obrabiarce...

W Młodym Techniku to ja pamiętam same mimo-wszystko problematyczne, ale pewnie to skutek ujemnego wypierania. Obłok za posępny, chociaż lubie sobie poczytać ten kawałek o kobiecie z czerwonymi paznokciami... ;-)
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16038
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: [M] Lit. i film.  wizje świata przyszłości.
« Odpowiedź #640 dnia: Września 09, 2009, 12:55:45 am »
W Młodym Techniku to ja pamiętam same mimo-wszystko problematyczne

Problematyczne, owszem, były. Taka wówczas konwencja panowała (u Zachodniaków zresztą też). Ale tło, na którym te problemy rozgrywano, bywało często soc, a nawet bardzo soc.
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Evangelos

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 639
  • Mistyk! Wierzy, ze istnieje.
    • Zobacz profil
Re: [M] Lit. i film.  wizje świata przyszłości.
« Odpowiedź #641 dnia: Września 09, 2009, 10:00:15 am »
Albo moze sprobuj komisje rozlozyc na lopatki i przytocz jakies niszowe opowiadania z Fantastyki (lub pozniejszej Nowej Fantastyki)? Na pewno jest archiwum w bibliotece. Poza tym takich rzeczy nikt nie sprawdzi, wiec mozesz zabawic sie we wlasna fantastyke i troche pozmyslac :D Nic nagannego - bedzie to wizja swiata przyszlosci wedlug Zlotka  ;)

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16038
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: [M] Lit. i film.  wizje świata przyszłości.
« Odpowiedź #642 dnia: Września 09, 2009, 12:21:03 pm »
Poza tym takich rzeczy nikt nie sprawdzi, wiec mozesz zabawic sie we wlasna fantastyke i troche pozmyslac :D Nic nagannego - bedzie to wizja swiata przyszlosci wedlug Zlotka  ;)

Tym niemniej nawet przy wyborze takiej "taktyki" wypada najpierw tą literaturę fantastycznonaukową (nie mówię, że całą ;), ale parę najwybitniejszych czy najbardziej reprezentatywnych pozycji) poznać, by wiedzieć o czym się mówi.

Creatio ex nihilo tylko Bogu wychodzi, a i to podobno.
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6889
    • Zobacz profil
Re: [M] Lit. i film.  wizje świata przyszłości.
« Odpowiedź #643 dnia: Września 09, 2009, 01:20:07 pm »
Hmm...Panowie...Panowie...przeciez Zlotko napisala:
"Różne wizje przyszłości zawarte w lit. fantastyczno-naukowej"
Nie będe ukrywać że nigdy nie interesowałam się taką literaturą, więc myślicie że powinnam sobie poradzić? A w żadne epoki nie chce się pakować :)

Stad sam wybor tematu wydaje mi sie nadmiernie fantastycznym...coz tu jeszcze wymyslac?:) No..chyba ze ta druga czesc: naukowa;)
Powazniej...Zlotko odradzam wybor tematu w ktorym zupelnie sie nie orientujesz.Z dwojga zlego owe epoki w ktore nie chcesz sie pakowac sa Ci pewnie jednak blizsze przez tzw mimochod;)

P.S. Chyba ze opracowanie kazdego tematu zamierzasz znalezc w necie...to chyba rzeczywiscie nie ma znaczenia.Bedzie to rownie fantastyczne;)
« Ostatnia zmiana: Września 09, 2009, 01:23:06 pm wysłana przez olkapolka »
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

ANIEL-a

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 701
  • a może tak pomóc dzieciakom? kliknij ikonkę IE ;)
    • Zobacz profil
Re: [M] Lit. i film.  wizje świata przyszłości.
« Odpowiedź #644 dnia: Października 02, 2009, 08:54:06 am »
Przyszła Olka i pozamiatała  ;D