Autor Wątek: Religijna Rzeźba  (Przeczytany 1158320 razy)

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16003
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2955 dnia: Lipca 19, 2019, 04:07:18 pm »
Hartman przypomniał swój stary tekst ("Modlitwa niewierzącego"), tekst - co nietypowe - niekonfrontacyjny, refleksyjny i zdolny, jak sądzę, przemówić do zazwyczaj hartmanosceptycznych:
https://hartman.blog.polityka.pl/2019/07/16/oto-slowo-ludzkie-dobra-nowina-dla-katolikow/
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16003
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2956 dnia: Sierpnia 13, 2019, 01:10:10 am »
Trudne pytanie. Czy Jezus był fighterem-Rangerem:
https://www.amazon.com/Jesus-Was-Airborne-Ranger-Following/dp/1601426925
Czy drag kingiem-crossgenderem:
http://thefenwickreview.holycross.edu/archives/newtheology
Współwyznawca Hellera i Arago mógłby wyprowadzić z niego wniosek żeśmy wszyscy stworzeni na podobieństwo.
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16003
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2957 dnia: Października 20, 2019, 01:48:10 am »
A myślałem, że produkowanie cudów to zamierzchła przeszłość (pod tymi długościami/szerokościami):
https://wiadomosci.wp.pl/wadowice-woda-wyplywa-z-pomnika-jana-pawla-ii-ludzie-mowia-o-cudzie-za-wszystkim-stoja-urzednicy-6436777302013569a
 :o
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Hornet

  • Juror
  • Full Member
  • *****
  • Wiadomości: 203
    • Zobacz profil
Odp: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2958 dnia: Października 20, 2019, 03:41:48 pm »
Q, możesz wyjawić, po co sztucznie podbijasz ten temat, żeby powiększyć licznik postów pod nickiem?. Z dyskusją takie działanie na pewno ma niewiele wspólnego.
Gwiazdy nie są dla człowieka - Karellen

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16003
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2959 dnia: Października 20, 2019, 04:13:13 pm »
Hornet, nie podbijam, tylko wrzucam coś, co uważam za ciekawostkę wartą odnotowania/przedystutowania, jak najbardziej zgodną z tematyką wątku.

(Chętnie piszesz o zadrach. Sam też jakąś w sercu nosisz, że tak lubisz atakować, zwł. mnie? Pamiętam czasy gdy rozmawialiśmy sobie b. sympatycznie o  Clarke'u*. Potem znikłeś na lata, i powróciłeś gotów wojować i rozstawiać po kątach, +/- jak Cet.. Możesz wyjaśnić co się zmieniło?)

* Nawiasem: argumentowałem ze sporym zapałem za obecnością (tytułów) A.C.C. w "Bibliotece Lema". Szkoda, że nie zabrałeś głosu w tej sprawie.
« Ostatnia zmiana: Października 20, 2019, 04:49:11 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6888
    • Zobacz profil
Odp: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2960 dnia: Marca 16, 2020, 03:43:07 pm »
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16003
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2961 dnia: Marca 16, 2020, 03:54:19 pm »
Czyli Lem go jednak nie zateizował... ::)
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2962 dnia: Marca 16, 2020, 04:58:59 pm »
Heh, polski katolicyzm jest be... bo włoski, francuski, hiszpański zawłaszcza katolicyzm latynoamerykański i afrykański to są katolicyzmy cacy? Tak to jakoś wygląda?  ::)
 Słowo katolicyzm ma pewne znaczenie, o czym utytułowany Pan powinien wiedzieć.
Panu się miesza osobiste z powszechnym;
Polski katolicyzm, który nie ma nic wspólnego z religią, już dawno temu przestał być sposobem przeżywania mojej wiary.
Zatem czym jest polski katolicyzm skoro nie religią?
« Ostatnia zmiana: Marca 16, 2020, 05:01:28 pm wysłana przez liv »
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13344
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2963 dnia: Marca 16, 2020, 05:19:20 pm »
Czy jednakowoż, gdyby Obirek (dajmy na to) pisał kościuł zamiast kościół - z góry wszystko co pisze należy skreślić ;) ?
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2964 dnia: Marca 16, 2020, 05:31:36 pm »
Czy jednakowoż, gdyby Obirek (dajmy na to) pisał kościuł zamiast kościół - z góry wszystko co pisze należy skreślić ;) ?
A ktoś postuluje skreślenia?
 Natomiast od tak utytułowanej osoby można oczekiwać chyba precyzji językowej, hę?
Rozumiem, że mu się paradygmat zmienił - i nawet się nie dziwię oglądając  :D

Też temu, że pewnie teraz po zmianach rodzinnych,  judaizm to ta najbardziej idealna forma katolicyzmu - zwłaszcza dla ludzi światłych. Oczywiście judaizm postępowy, bo jakżeby inaczej.
Tym niemniej pod skrzydełkami tego złego kościoła, który marginesem, był taki z grubsza sam jak Obirek zaczynał i jak kończył, całkiem sporo pofikał po świecie i nie tylko. Na koszt podatnika. Widać konfitury sutanny się skończyły, a pojawiły się nowe? Ot, elastyczność poglądów.
« Ostatnia zmiana: Marca 16, 2020, 05:38:22 pm wysłana przez liv »
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13344
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2965 dnia: Marca 16, 2020, 05:57:49 pm »

A ktoś postuluje skreślenia?
Formalnie nie, ale skoro pierwszy zarzut jest o niewłaściwe operowanie słowem to tak jakby reszty tekstu nie było ;) . Poza tym wg mnie nie masz racji - mówi o katolicyzmie jako kościele, religii rzymskokatolickiej. Dopiero dalej używa przymiotnika polski, co zawęża to pojęcie do polskiej specyfiki tego kościoła (która przecież jakaś jest, weźmy choćby Wigilię) - ale nadal chodzi o kościół. Kościół katolicki w Polsce. Oczywiście, Obirek ma problem statusu zdrajcy - każdy zdrajca jest niepewny, niezależnie kogo zdradził, a jeśli jeszcze jedzie po tym, kogo zdradził - to tym bardziej :) .
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2966 dnia: Marca 16, 2020, 06:31:36 pm »
Cytuj
Poza tym wg mnie nie masz racji - mówi o katolicyzmie jako kościele, religii rzymskokatolickiej. Dopiero dalej używa przymiotnika polski, co zawęża to pojęcie do polskiej specyfiki tego kościoła (która przecież jakaś jest, weźmy choćby Wigilię
Odnosiłem się do tego, pierwszego zdania.
"Polski katolicyzm, który nie ma nic wspólnego z religią, już dawno temu przestał być sposobem przeżywania mojej wiary. "
Różnica, że tu jest choinka, a w Afryce co innego?
 To takie istotne? By mówić o jakiejś innej formie katolicyzmu? Z zdania wynika, że inne katolicyzmy są jakoś lepsze.
To oczywiście szczegół. Pan ma prawo krytykować, jak każdy - choć może akurat on najmniejsze.
Przypomina mi w tym intelektualistów, którzy niegdyś dość masowo wsparli stalinizm. Otrzymali od wielbionych wodzów profity, choćby obszerne mieszkania w stolicy. Praktycznie za darmo.
 Potem im się odkręciło - zaczęli krytykować stare, zostali opozycjonistami, ale jakoś do głowy im nie przyszło, by oddać te mieszkania.
Cytuj
Oczywiście, Obirek ma problem statusu zdrajcy - każdy zdrajca jest niepewny
No ma. Podobnie jak Kukliński. Chyba Ty też uznałeś , że Kuklinski zdrajca -  nie widzę różnic. W tym sensie Obirek jest zdrajcą. A nie "o statusie zdrajcy".
Marginesem, idzie ścieżką udeptaną - wspomniałem stalinizm...dzieckiem będąc wpadła mi w ręce książka z biblioteki domowej rodziców. Przeczytałem z wypiekami pod kołdrą, bo ona była z tych zakazanych.
 Ta;
https://allegro.pl/oferta/ogladaly-oczy-moje-leonard-swiderski-8977328061?reco_id=11f596df-679f-11ea-acc1-b026284b9cc0&sid=0e7a5475e04eefd78184d559df6fb9f87c889ad5ac94196dac75ac99722370c3&bi_s=archiwum_allegro&bi_c=Product&bi_m=reco&
Teraz mi się przypomniała. I czytam biografię autora - niemal kubek w kubek.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Leonard_%C5%9Awiderski
Mam tylko nadzieję, że obecnie, przynajmniej inspiracje są inne.
Kończąc -  nie o to mi, że Kościół ma wady. Jasność. I trzeba je opisywać, też jasność.
 Do tego nie mam zastrzeżeń. Inne religie też mają wady.
Natomiast ludzie, którzy latami korzystali na tym kościele, zbudowali na tym swoją karierę, cynicznie - akurat Obirek mówi, że był w dzieciństwie molestowany przez księży - a mimo to nie przeszkodziło to mu w robieniu takiej kariery. I w milczeniu. Tyle lat nie przeszkadzało - trudno w tej sytuacji odsunąć podpowiedź, że nie przeszkadzało, dopóki korzystał.
Stąd te moralne gadki o nawróceniach, przeżywaniu w głębi czeośtam i innych wrażliwościach na Boga stratatata - ja nie łykam tak jak Ty nie łyknąłeś opowieści Lema o cudownym spotkaniu wydawcy na górskim szlaku.
Ot, biznes na kościele - najpierw wewnątrz, a potem w kontrze. Zawsze to kolejna książka, a za nią kaska i popularność.
Spinką epok niech będzie wspólna książka z niejakim Baumanem.
https://lubimyczytac.pl/ksiazka/173208/o-bogu-i-czlowieku-rozmowy
« Ostatnia zmiana: Marca 16, 2020, 06:40:23 pm wysłana przez liv »
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13344
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2967 dnia: Marca 16, 2020, 07:54:47 pm »
Odnosiłem się do tego, pierwszego zdania.
No tak, ale to redaktor tego tekstu akurat to zdanie wyrwał z kontekstu i posadził jak czerwony neon na witrynie, bo ma kontrowersyjną treść polaryzującą czytelnika. Nie wina Obirka. U niego to zdanie jest głęboko a w ogóle to cytat z cytatu.

Cytuj
No ma. Podobnie jak Kukliński. Chyba Ty też uznałeś , że Kuklinski zdrajca
Tak twardo napisalem?  Hm, możliwe, dziś chyba tak twardo bym nie powiedział, oczywiście formalnie jest zdrajcą, znaczy był, złamał przysięgę wojskową etc.

Cytuj
W tym sensie Obirek jest zdrajcą. A nie "o statusie zdrajcy".
No widzisz, ja mniętki jestem ;) . Znaczy mniętknę na starość.
Cytuj
Marginesem, idzie ścieżką udeptaną
A jaką może iść? Sprawa jest zerojedynkowa. Jeśli ktoś z takich czy innych względów odkrywa w pewnym momencie, że kk nie jest taki, jak sobie wyobrażał i z niego wychodzi, to będzie mówił, dlaczego i raczej będą to sprawy przykre, skoro go zmusiły do wyjścia, mimo oczywistych i dotkliwych negatywów takiej decyzji. Może też oczywiście siedzieć cicho.
Cytuj
Ot, biznes na kościele - najpierw wewnątrz, a potem w kontrze. Zawsze to kolejna książka, a za nią kaska i popularność.
No ale tu oceniasz już intencje, o których nic nie wiesz. Każdego można tak ocenić z papieżem na czele, że został nim dla kasy. A można też ocenić, że to w celu zbawienia świata. Jeden Bóg to (ewentualnie) wie.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6888
    • Zobacz profil
Odp: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2968 dnia: Marca 16, 2020, 08:04:32 pm »
Kończąc -  nie o to mi, że Kościół ma wady. Jasność. I trzeba je opisywać, też jasność.
 Do tego nie mam zastrzeżeń. Inne religie też mają wady.
Natomiast ludzie, którzy latami korzystali na tym kościele, zbudowali na tym swoją karierę, cynicznie - akurat Obirek mówi, że był w dzieciństwie molestowany przez księży - a mimo to nie przeszkodziło to mu w robieniu takiej kariery. I w milczeniu. Tyle lat nie przeszkadzało - trudno w tej sytuacji odsunąć podpowiedź, że nie przeszkadzało, dopóki korzystał.
Stąd te moralne gadki o nawróceniach, przeżywaniu w głębi czeośtam i innych wrażliwościach na Boga stratatata - ja nie łykam tak jak Ty nie łyknąłeś opowieści Lema o cudownym spotkaniu wydawcy na górskim szlaku.
Ot, biznes na kościele - najpierw wewnątrz, a potem w kontrze. Zawsze to kolejna książka, a za nią kaska i popularność.
Naprawdę tak ostro to odebrałeś? W kategoriach kariery, korzyści, zdrady? Hm.

A w sumie to sprowadza się do tego:
Cytuj
Pan ma prawo krytykować, jak każdy - choć może akurat on najmniejsze.
A w sumie o jakim katolicyzmie ma mówić Polak? O czeskim?;)
Zwłaszcza, że uczestniczył w budowaniu tego konkretnego wycinka KK.
Dlaczego najmniejsze? Jeśli ktoś był cyrkowcem to po odejściu z cyrku nie ma prawa krytykować tego, co tam się działo i dzieje, bo przez 10 lat zjeździł z tym cyrkiem Europę i miał wikt i opierunek?
Nie sądzę by to był dobry argument.
Wg mnie gorsza jest postawa np. dyskutowana tutaj-kiedyś: europarlamentarzysta krytykujący, mieszający z błotem pracę w i samą unię, ale! biorący wynagrodzenie i nie rezygnujący z pracy w jej strukturach.
Obirek odszedł z kościoła. Nie został wyrzucony. To nie jest zemsta po latach.
Poza tym podkreśla:

Przede wszystkim trzeba poczynić istotne rozróżnienie, że instytucja kościelna, jaką jest zakon, nie jest tożsama z wiarą ani tym bardziej z Bogiem. To pewne zewnętrzne formy wyrażania swojej wiary, ale one jej absolutnie nie wyczerpują. Mój kryzys kościelny to utracone zaufanie do instytucji, która przez wiele lat budziła we mnie ogromne nadzieje. Wierzyłem, że będąc jej członkiem, będę w stanie, w polskich warunkach, łączyć modernizację społeczeństwa i samego Kościoła.

Jego kryzys wynika z polskiej części tej instytucji - to o jakiej ma mówić? I nie ma prawa do tego zdania? Dlaczego? Naprawdę nie rozumiem.

Pss...I nie, nie porównuję KK do cyrku;)
« Ostatnia zmiana: Marca 16, 2020, 08:41:27 pm wysłana przez olkapolka »
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16003
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2969 dnia: Marca 16, 2020, 09:06:11 pm »
trudno w tej sytuacji odsunąć podpowiedź, że nie przeszkadzało, dopóki korzystał.

Twierdzi, że majątkowo nie skorzystał, tj., że odszedł w jednej koszuli:
https://wyborcza.pl/1,87648,14589718,Stanislaw_Obirek__dyzurny_krytyk_Jana_Pawla_II.html
Acz przyznaje też, że wykształcił się dzięki:
https://wiadomosci.wp.pl/bo-sukienka-byla-za-ciasna-6037653765129345a

pewnie teraz po zmianach rodzinnych,  judaizm to ta najbardziej idealna forma katolicyzmu - zwłaszcza dla ludzi światłych. Oczywiście judaizm postępowy, bo jakżeby inaczej.

Do tego pijesz, jak sądzę?
https://studioopinii.pl/archiwa/146597
https://studioopinii.pl/archiwa/182151
No, może i brzmi trochę egzaltowanie, ale religijni tak miewają...
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki