Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - Q

Strony: [1] 2 3 ... 853
1
DyLEMaty / Odp: Coś dla fanów "Star Wars" ;)
« dnia: Dzisiaj o 01:06:40 am »
Hm. Jednak coś się tu kręci.

Dobrze grała, to niech gra nadal. Najwyżej niech w odnowionym kontrakcie zastrzegą, że ma zrezygnować z social mediów póki dla nich pracuje ;) .

A to reklamówka trzeciego odcinka "TBB" (którego premiera wczoraj była):

(Podoba mi się, że zdają się czerpać z lucasowego "Underworldu".)

2
Lemosfera / Odp: Biblioteka Stanisława Lema
« dnia: Dzisiaj o 12:31:45 am »
No to "Hamlet" chyba też. I wypadałoby (weźmy się i zróbcie ;) ) zrobić kwerendę, co też Mistrz pisałmówił o jego autorze, bo może się co jeszcze z dorobku Willa S. dobierze? ;)
A z tym aforyzmem jednak zaskoczenie - czyli - wbrew pozorom - humanista, nie antropoperyferiorysta...

3
DyLEMaty / Odp: Eksploracja Kosmosu
« dnia: Maj 14, 2021, 10:00:21 pm »
Tej nocy chiński łazik Zhurong, przywieziony przez sondę Tianwen-1, podejmie próbę lądowania na Marsie:
https://www.newscientist.com/article/2277645-china-is-about-to-land-its-zhurong-rover-on-the-surface-of-mars/

4
Lemosfera / Odp: Przywitaj się
« dnia: Maj 14, 2021, 02:58:43 pm »
Zapraszamy Kolegę Lin Xin do osobistego zjawienia się na Forum również ;) .

5
DyLEMaty / Odp: "Space - The Final Frontier"
« dnia: Maj 13, 2021, 09:43:33 pm »
Kolejne fanfilmy się pojawiły... 18 odcinek serii "Starship Antyllus" - "Shatter Point" (część druga):


I najnowszy epizod serii "Dreadnought Dominion" - "The Passenger With Baggage":

O tej ostatniej dotąd nie wspominałem, bo dopiero się rozwijała, ale teraz chyba już doszła do tego etapu jakościowego, że można odważyć się o niej napomknąć. Składają się na nią - jak dotąd - cztery dłuższe (i lepsze) odcinki; poza w/w są to:
- "Haunted"/"Anchors Aweigh" (pilot sklejony z dwu wcześniej nakręconych historyjek)

- "Redemption at Red Medusa"

- "We Are Many":

Oraz kilka króciaków różnej jakości (znajdziecie je na liście poniżej), które trudno jednak pominąć, bo mają wpływ na rozwój całościowej fabuły, i ciężko bez nich czasem zrozumieć te dłuższe (np. skąd nowy dowódca, i gdzie podział się stary, albo kim jest jedna czy druga postać tła, albo do czego w rozmowie nawiązują bohaterowie):
https://www.youtube.com/playlist?list=PLuVgNQiW-DFX8cD0WTaU4c-ECU4IFB92h
Jej akcja osadzona jest zaś - jak sam tytuł wskazuje - na pokładzie z "Manuala" wziętego trójgondolowca:
https://memory-beta.fandom.com/wiki/USS_Dominion
https://memory-beta.fandom.com/wiki/Federation_class

Edit:
Tu zaś za (dłuższą) chwilę pojawi się nowy - tym razem osadzony pod koniec XXIV wieku - fanfilm Aarona Vanderkley'a - "Beyond The Sun":

6
Lemosfera / Odp: Bomba megabitowa
« dnia: Maj 13, 2021, 03:06:45 pm »
Cieszę się, że tak piszesz :) . Rozumiem zatem, że zgłaszasz się na ochotnika, do zamieszczenia na Forum choć urywka/szkicu/konspektu tego doktoratu, o którym lemolog wspominał? ;)

8
Lemosfera / Odp: Biblioteka Stanisława Lema
« dnia: Maj 12, 2021, 12:04:55 am »
Kierując się zawartością dodatkowej półeczki w bibliotece lemologa, myślę sobie, że powinniśmy i naszą - czy tam Mistrza - bibliotekę uzupełnić o dwa tytuły Norberta Wienera:
- "Cybernetyka: Sterowanie i komunikacja w zwierzęciu i maszynie"
https://mitpress.mit.edu/books/cybernetics-or-control-and-communication-animal-and-machine-reissue-1961-second-edition
(to chyba bez konieczności dodatkowych uzasadnień)
i
- "Ex-Prodigy"/"I Am a Mathematician" (znane też zbiorowo jako "A Life in Cybernetics")
https://mitpress.mit.edu/books/norbert-wiener-life-cybernetics
Tu za uzasadnienie niech robi ten lakoniczno-soczysty cytacik:
Cytuj
Norbert Wiener zaczął swoją autobiografię od słów I was a child prodigy, byłem cudownym dzieckiem; ja mógłbym tylko I was a monster, byłem potworem.

"Wysoki Zamek"

9
Lemosfera / Odp: 2021: Rok Lema
« dnia: Maj 11, 2021, 11:25:06 pm »
No i to, po czym odpadłem - obaj Panowie zastanawiają się nad pierwotnym tytułem "Czasu Nieutraconego" (Rzeka Ognista). Nosz, to ludzie z tytułami, lemolodzy - a szukają w Biblii, Księdze Daniela, midraszach, czy czort wie gdzie - koniecznie musi być z tradycji żydowskiej?

Zaraz jak widzę takie uczone interpretacje powraca mi z pamięci ten fragment "Obrachunków fredrowskich" Boy'a:

"Nawet fredrologom zdałoby się czasem zachodzić do teatru na Fredrę: nie szukaliby może nieraz tak daleko tego, co jest blisko. I tak na przykład, odczytując sobie Dożywocie i zaglądając pilnie do komentarza (zawsze lubię się czegoś nauczyć), znalazłem następujące objaśnienie tego, że Łatka, w scenie 4 aktu II, „wstrząsa się i spluwa”: — „Spluwa (objaśnia z powagą uczony komentator) — bo mu się nie powiodło w interesie, odżegnywa się przez to od nieszczęścia: zabieg zabobonny, przejęty prawdopodobnie od Żydów, z którymi pozostawał w interesach”.
Otóż każdy, kto bodaj raz widział Solskiego jako Łatkę, ma tę scenę tak żywo w pamięci, iż wie bez wszelkiego komentarza, że Łatka „wstrząsa się i spluwa” po prostu dlatego, że przed chwilą… wypił flaszkę lekarstwa przeznaczonego dla Leona, a to aby dowieść targującemu dożywocie Twardoszowi, że to jest „limonada”.
Drobiazg, ale symboliczny. Ileż takich „splunięć” wątpliwej celności — można by powiedzieć „śliną w płot” — spotkamy w naszej fredrologii!"

10
Lemosfera / Odp: Bomba megabitowa
« dnia: Maj 11, 2021, 03:05:48 pm »
Taka recepcja to prawdziwa praca doktorska...

Gdyby taka praca kiedyś powstała (np. jako cykl stworzonych pod Twoim patronatem doktoratów zebranych następnie w jeden tom), liczę na egzemplarz z autografem (najlepiej darmowy, masięrozumieć ;) ).

11
Lemosfera / Odp: Bomba megabitowa
« dnia: Maj 10, 2021, 09:47:55 pm »
A jakie jest pytanie?..

Cóż, chętnie posłuchałbym więcej o Twojej - specjalisty - (tekstów z) "Molocha" recepcji. Od strony akademijno-czytelniczej, a jeszcze bardziej pod kątem tego, jakie zawarte tam przemyślenia-pomysły-prognozy uznajesz (jako profesjonalista właśnie) za najcenniejsze, i dlaczego?
(Marzy mi się też trochę młot na wspomniane głosy, który je raz a dobrze merytorycznie w pył rozniesie.)

12
Lemosfera / Odp: Bomba megabitowa
« dnia: Maj 10, 2021, 07:01:05 pm »
I właśnie dlatego, że tak twierdzisz, chciałbym Cię pociągnąć za język jeszcze bardziej ;). Bo często spotyka się reakcję na w/w Mistrzowe felietony, którą się da streścić jakoś tak: "Lem, prawda, geniuszem był, ale o komputerach co on tam wiedział, starowina", a tu mamy głos fachowca (Ciebie), który jasno przeciwstawia się takiemu protekcjonalnemu poklepywaniu Patrona po ramieniu, i dostrzega wartość tych tekstów/zawartych w nich myśli.

13
Hyde Park / Odp: Rosja, ZSRR, Ukraina...
« dnia: Maj 10, 2021, 06:03:20 pm »
Tak jest, słowo "obywatel" pasuje słabo, bo brzmi zbyt dumnie. Civis Romanus sum...

Nie chodziło mi o stygmatyzowanie (cóż winne kolejne pokolenie dorastające w poddaństwie), raczej o precyzyjne nazwanie sytuacji...
A obywatele rzymscy, mimo swojej dumy, najlepszym punktem kontrastowego odniesienia chyba nie są, bo też szczęście do tyranów mieli (inna sprawa - że niekoniecznie dawali im długo cieszyć się rządami... i życiem). No, chyba, że o okresie Republiki mówimy...

14
Lemosfera / Odp: Bomba megabitowa
« dnia: Maj 09, 2021, 11:52:08 pm »
lemologu, odsłuchałem po raz kolejny wywiadu z Tobą... Pada tam informacja, że jesteś doktorem stosownych nauk ;) , dlatego pozwolę sobie - po ponad dekadzie - podnieść ten wątek, by pociągnąć Cię za język ;) . Mówiąc inaczej ciekaw jestem Twoich przemyśleń na tematy Lemowsko-komputerowe, do czego tytułowy zbiór jest chyba najlepszym punktem wyjścia...

15
Lemosfera / Odp: 2021: Rok Lema
« dnia: Maj 09, 2021, 10:28:49 pm »
Szanowni Przyjaciele! Dziekuje za dobre slowa...

Nie ma za co, skoro zasłużone ;).

taki przyklad globalizacji -
polskie czasopismo publikuje po angielsku wywiad z Bialorusinem o wydaniach S.Lema w jezyku rosyjskim

W istocie znak czasu. Nie miałem trudności ze zrozumieniem, ale z ciekawości spytam, czy planowany jest polski przekład?
I wynotuję najsmakowitsze (IMHO, oczywiście) fragmenty-anegdoty.

Lem was read not only as a writer but foremost as a philosopher, whose name made its way into philosophy dictionaries (where it neighboured the entry for Lenin, something which Lem particularly hated)

Even Solaris came under the censors’ scrutiny, with all reflections about God edited out. This was, I believe, the most common action against Lem – against his broadly-defined transcendental themes. To the extent that approximately a third of His Master’s Voice was cut and published under the title The Voice of Heaven, making the novel on the verge of becoming incomprehensible. In Summa Technologiae, Lem’s collection of philosophical essays, the part about the Engineering of Transcendence was cut, too.

Return from the Stars, a novel in which a cosmonaut returns to Earth after 100 years and there is no mention of communism! The decision-makers wanted to ban the book, but the translators tricked them. They wrote a foreword explaining different ideas and, knowing that cosmonauts loved Lem, convinced Gherman Titov, the second human to orbit the Earth, to put his name on it. It worked, the man was a hero, no censor could touch it!

even psychology, where the ‘Solaris effect’ refers to the phenomenon of seeing and interacting with the spectres of deceased relatives and close friends.

To z Leninem wiele mówi o poglądach polit. Mistrza. O cenzurowaniu Boga - to znów ładny przyczynek do dyskusji o stosunku Lema do metafizyki. Geneza kosmonautycznej przedmowy do "Powrotu..." - napomykałeś, ale cieszę się mogąc ją poznać w całości. Efekt Solaris - wypadnie uznać za kolejny przykład wpływu Patrona na nazewnictwo naukowe. (Wpływu dość mizernego - na dziś! może się to zmieni - jak na takiego myśliciela, niestety...)

ps. Przypomnę, że przywołany wywiadowo Bykov był i u nas wspomniany ;) :
https://forum.lem.pl/index.php?topic=172.msg61111#msg61111


Edit:
Biblioteka Publiczna i Centrum Kultury im. K. Iłłakowiczówny w Trzciance ogłosiła (jeszcze w kwietniu) Ogólnopolski Konkurs Literacki na opowiadanie science fiction „Misja Lem”:
http://biblioteka-trzcianka.pl/2021/04/26/regulamin-ogolnopolskiego-konkursu-literackiego-na-opowiadanie-science-fiction-misja-lem/

Strony: [1] 2 3 ... 853