Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - lemolog

Strony: 1 ... 26 27 [28] 29 30
407
Глас Господа = Glos Pana
В оригинале:

Neutrina są najprzenikliwszymi z elementarnych cząstek. Wszystkie, a zwłaszcza niskoenergetyczne, miga przeszywać tak dobrze przestwory galaktyczne, jak niezliczone ciała materialne, planety, gwiazdy, bo materia jest dla nich nieporównanie bardziej przezroczysta niż szkło dla światła.

Перевод достаточно точен.

408
Lemosfera / Re: Kim jest Stanisław Lem: Pisarzem czyli Filozofem?
« dnia: Października 16, 2010, 11:22:29 am »
Rosyjskojęzyczna dyskusja na ten sam temat:
http://community.livejournal.com/ru_lem/41609.html

409
Z linkami trudno. przeciez ta polemika odbywala sie glownie jeszcze w czasy do-Internetowe.

Oprocz prac, wymienionych wyzej, duzo o jakich dzielach Kolakowskiego Lem pisal i mowil w licznych artykulach i wywiadach, tez w niektorych ksiazkach..
Naprzyklad, w "Filozofii przypadku" jednemu takiemu dzielu Kolakowskiego jest poswiecony caly rozdzial "Sacrum i profanum" w czesci XI.

Z Kolakowskim Lem polemizuje tez w niektorych "Rozwazaniach sylwicznych" w Odrze, w tym Lem pisze i
"o wspaniałej i fatalnej zarazem roli, jaką w moim rozkwicie umysłowym odegrał ... p. Leszek Kołakowski".
Jeszcze troche Lema z Odry:
-  Widać, jak aprioryczna niechęć do rozmyślania w porządku najzwyklejszej empirii utrudnia regulację myślowego toku także człowiekowi
inteligentnemu, za jakiego zawsze poczytywałem Kołakowskiego, to zaś, iż zaraził był mnie (nie tylko mnie) napuszonym, szczudłowatym wysłowieniem,
 które mi częściowo popsuło to, co sam pisałem (przynajmniej jako teksty dyskursywne), wybaczyłem mu już bardzo dawno.
Inna sprawa z tak zwaną przeze mnie infallibilitas philosophica, ale o niej może osobno.
- Profesor Kołakowski musi swym dziełom obciąć sporo, ponieważ wziął na cel Kościół, Biblię i jakoś tych tomów nie wznawja,
a ja znów szczerze uważam, że jego „Świadomość religijna i więź kościelna", wydana w 600 egz. (nakład skromny raczej,
jak na tamte czasy zwłaszcza), ostoi się i wytrzyma napór mijającego czasu, jest to bowiem na faktografii historycznej
zademonstrowana szamotanina pomiędzy wiernością Urzędowi Nauczycielskiemu Kościoła Rzym. Kat. a apostazją, herezją, odstępstwami,
wywołanymi tak płomiennym pożądaniem Boga, że się zmieścić w dogmatem utwardzonej ramie nie mogło,
więc TU na pewno Kołakowski NIE ma się czego wstydzić.
ITD

Moge pilnie przygotowac taki zbior fragmentow z PRAWIE WSZYSTKICH publikacji (ksiazek, artykulow, wywiadow, listow) Lema (w roznych jezykach)
na temat "Lem o Kolakowskim" (rowniez jak i "Lem o <kim Panowie zachca>"), ale tu juz powinien wiedziec, dla czego to jest potrzebne,
gdzie bedzie wykorzystano. No i wykonam to (z przyjemnoscia) na podstawie jakiejs prywatnej "gentelmanskiej" umowy
(nie bojcie sie, o finansach tu rzecz nie idzie, na tym mi nie zalezy, to wszystko - jak mowia rosjanie - "iz lubwi k iskusstwu" (z kochania do sztuki) ).
Jezeli cos takiego komus jest potrzebne - smialo piszcie na moj e-mail  [ lemolog {a} gmail.com ]. 

(http://lemolog.narod.ru/)

410
Najwięcej o Kołakowskim – z czym Lem zgadzał się i z czym nie – w “Tako rzecze… Lem”.  Na str. 94 słowa Lema: “Polemizowałem z nim po niemiecku, ale było to już po czternastu latach, gdy w wielu partiach książka ta [Summa technologiae] przestawała być fantastyczną...”. Rzecz idzie o spotkaniu z Kołakowskim w Berlinie w końcu maja 1977 roku z ramach imprezy na TV. No i esej „Trzydzieści lat później” (Wiedza i życie, 1991, nr.6) – stricte polemika z Kołakowskim, jest i odpowiedz Kołakowskiego na ten tekst Lema: „Lemowi” (Wiedza i życie, 1991, nr.12).

(http://lemolog.narod.ru/)

411
Ciekawy rysunek z tej książki o miejscu Lema:

412
Форум по-русски / Re: Альпинизм
« dnia: Sierpnia 28, 2010, 12:45:48 pm »
Станислав Лем чаще всего отдыхал в горах: Татры (в Польше), Альпы (в Австрии). Но можно ли считать прогулки в горах альпинизмом?

413
Форум по-русски / Re: Альпинизм
« dnia: Sierpnia 28, 2010, 11:46:26 am »
С Высоцким-то и сам Лем был знаком.

С.Лем писал:
1. Сильно меня чествовали русские в Москве.
Высоцкий, уже тогда ужасно хрипевший бедняга, с порванными голосовыми связками, пел мне «Ничейную Землю» и другие свои песни, и здесь же совсем нехронологично рядом с Высоцким видится картина, как на его свежезасыпанной могиле молодые люди ломали и разбивали гитары, картина эта была пронизывающей, ведь Высоцкий стал символом, хотел он этого или нет.
Пел мне также Галич, который погиб от поражения током уже в парижской квартире, причем в той его частной квартире иногда к его гитаре придвигали снятую с рычагов телефонную трубку, чтобы кто-то в другой московской квартире тоже мог слушать Галича.

2. Кто-то сообщает мне, что в московской квартире Владимира Высоцкого находится экземпляр моих «Сказок роботов» с посвящением: «Володе. Март 1965», — и интересуется моей встречей с Высоцким, который тогда был еще не слишком популярен. Я не очень хорошо помню эту встречу, но припоминаю, что он спел мне «Песню о нейтральной полосе». Я относился к нему с уважением, независимо от того, насколько он был славен. Поэтому, когда он умер, меня не удивило, что русская молодежь ломала над его могилой гитары.

http://lemolog.narod.ru/
http://lemolog.livejournal.com/

414
Wywiad o Lemie z Pawłem Okołowskim, autorem książki "Materia i wartości. Neolukrecjanizm Stanisława Lema":
http://www.sprawynauki.edu.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=1624&Itemid=51

416
Lemosfera / Re: Kim jest Stanisław Lem: Pisarzem czyli Filozofem?
« dnia: Lipca 01, 2010, 08:44:23 pm »
Jeszcze jedna opinia – tym razem jest to cała książka:
Paweł Okołowski. Materia i wartości. Nieolukrecjanizm Stanisława Lema. – Warszawa: Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego, 2010, 562 s. (!).

Jedna z tez tej książki: Lem jest filozofem piszącym też wspaniałe powieści, a nie powieściopisarzem, który dysponuje jakąś własną, jak wielu, filozofią. Stoi w jednym szeregu z Kotarbińskim i Elzenbergiem.

Szczeguły patrzcie w odpowiednym temacie o nowej książce o Stanisławie Lemie:
http://forum.lem.pl/index.php?topic=732.0

417
Paweł Okołowski. Materia i wartości. Nieolukrecjanizm Stanisława Lema. – Warszawa: Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego, 2010, 562 s. (!).

Autor – filozof dr Paweł Okołowski (Instytut Filozofii UW) – patrz:  http://www.filozofia.uw.edu.pl/pracownicy_old/informator/pracownicy/okolowski.htm

Główne tezy ksążki:
1) Lem jest filozofem piszącym też wspaniałe powieści, a nie powieściopisarzem, który dysponuje jakąś własną, jak wielu, filozofią. Stoi w jednym szeregu z Kotarbińskim i Elzenbergiem.
2) Stanisław Lem to Lukrecjusz XX wieku, a jego pogląd na świat to neolukrecjanizm. Jakkolwiek dziwnie brzmiałaby ta teza, znaczy ona tyle, że polski autor myśli po lukrecjańsku. Analogicznie jak współczesny chrześcijanin, co dziwne już się nie wydaje, myśli po platońsku czy arystotelesowsku.

Spis treści (w skrócie):
Część I. Życie i dzieło Stanisława Lema. Główne idee
Rozdział 1. Sylwetka filozofa i pisarza
Rozdział 2. Główne idee filozoficzne: filozofia człowieka
Część II. Lem a Lukrecjusz: paralelizm osobowości
Rozdział 1. Dwie manifestacje ducha
Rozdział 2. Dwa kulturowe echa: reakcja antylukrecjańska i ostracyzm wobec Lema
Część III. Filary systemu neolukrecjańskiego
Rozdział 1. Kosmologia
Rozdział 2. Ewolucjonizm
Rozdział 3. Antropologia atomistyczna z noologią
Aneks: Zmagania z Lemem
Indeks rzeczowy (s.524-562 ! – to cos wyjątkowego i pożytycznego dla wszystkich wielbicieli filozofa-pisarza Stanisława Lema).

Większość danych z Części I („Życie i dzieło Stanisława Lema. Główne idee”) była opublikowana jeszcze przy życiu Stanisława Lema, na szczęście była znana jemu i o tym on nawet pisał:

1) Publikacja: P.Okołowski. Stanisław Lem. – Edukacja filozoficzna, 2003, Vol.36, s.103-128.
S.Lem (w „Rozwazania sylwiczne CXXX”. – Odra, 2004, Nr.3): 
„W języku polskim dotąd dostrzegłem tylko jeden trop, wiodący w kierunku filozofa Lema. W zbiorowej pracy Edukacja filozoficzna, wydanej nakładem Uniwersytetu Warszawskiego, zamieścił doktor Paweł Okołowski na stronicy sto trzeciej rzecz poświęconą, jak powiada, mojej prozie dyskursywnej, a więc nie beletrystycznej. Na stronie ostatniej nazywa mnie Okołowski racjonalistycznym naturalistą z metafizycznymi przedłużeniami. Różne piękne rzeczy napisał również ten autor w kwestii mojej pozycji na firmamencie współczesnej filozofii. Wydaje mi się jednak, że trochę z tak wysoką lokatą przesadził. (9 lutego 2004)”. 

2) Publikacja: P.Okołowski. Stanisław Lem. – w książce „Polska filozofia powojenna”, T.3. – W-wa: AW Witmark, 2005, s.179-204.
S.Lem (w „Lektury świąteczne”. – Tygodnik powszechny, 2006, Nr.2):
„Wrócę jeszcze do moich lektur świątecznych: znalazł się wśród nich trzeci tom historii powojennej filozofii w Polsce, gdzie jest też hymn na moją cześć jako filozofa”.

Praca naukowa, ale bardzo łatwa do czytania. W niej poraz pierwszy przedstawiony i systematyzowany filozoficzny dorobek Stanisława Lema na podstawie całej jego tworczości i życia.   
Przyjemnego czytania!

418
Lemosfera / Re: Prognozy Lema na koniec wieku
« dnia: Grudnia 21, 2009, 10:23:12 pm »
A czy ta ksiażke można gdzies nabyć, skserować potrzebny rozdział itd? :)

Nie wiem, czy ta ksiazka jest w polskich bibliotekach.
Tresc ksiazki - jest w://lnfm1.sai.msu.ru/SETI/koi/knigi.html
Tekst Lema po rosyjsku: http://alt-future.narod.ru/Lem/lem_ceti.html

Fragment z tekstu Lema (samy poczatek, ale wiecej po polsku nie ma):
«Zagadka kosmicznych cywilizacji na podobieństwo matrioszki zawiera w sobie problematykę wszystkich dyscyplin naukowych. Kiedy istnienie choćby jednej obcej cywilizacji ziemskiego typu będzie już stwierdzonym faktem, można oczekiwać dużych zmian w licznych dziedzinach wiedzy. Ale skutki nawiązania międzygwiezdnego kontaktu wydają mi się nieprzewidywalne (…)»

419
Lemosfera / Re: Prognozy Lema na koniec wieku
« dnia: Grudnia 21, 2009, 09:30:41 pm »
Czy faktycznie miały miejsce w 1971r sesje w Biurakanie?
Sesja (czyli I miedzynarodowa radziecko-amerykanska konferencja na temat kontaktu z pozaziemskimi cywilizacjami) w Biurakanie (Armenia, ZSRR) odbyla sie we wrzesniu 1971 r.
Meterialy z tej konferencji zostaly opublikowane w ksiazce:
Problemy CETI. - Moskwa: Mir, 1975, 352 s.
s.329-335 - Lem S., W zwiazku z zagadnieniem cywilizacji pozaziemskich.


420
Lemosfera / Re: Prognozy Lema na koniec wieku
« dnia: Grudnia 15, 2009, 01:45:44 pm »
Jest taki odpowiedny doktorat:
Autor - Lech Keller
Title of the thesis: „Visions of the Future in the Writings of Stanisław Lem
Subject of doctoral dissertation: Analysis of Stanisław Lem’s work, and especially his role as a philosopher of science, futurologist and political writer, based on a background of the latest history of Poland
Doctorate 1996-2002. PhD in Politics (2002) from Monash University in Melbourne, Australia

Strony: 1 ... 26 27 [28] 29 30