Autor Wątek: O Polakach (> Wywiad z Lemem na Onecie)  (Przeczytany 27997 razy)

dzi

  • Gość
Re: O Polakach (> Wywiad z Lemem na Onecie)
« Odpowiedź #15 dnia: Grudnia 29, 2005, 09:23:44 am »
Po tym co napisala Jowita nawet przeczytam ten wywiad, moglby ktos podac link? Tez jestem wyczulony na te sprawy...


A tak zupelnie na marginesie, Lostris, moglabys przypomniec mi rozwiniecie skrotu WASP? (pamietam tylko white anglosas)

lanka

  • Gość
Re: O Polakach (> Wywiad z Lemem na Onecie)
« Odpowiedź #16 dnia: Grudnia 29, 2005, 09:35:58 am »
Mam silne wrażenie, że następuje kakofonia nieporozumień,  wypowiedzi Lostris są tyleż emocjonalne co nieprecyzyjne, a skoro  się zgadza z Terminusem to ja tu czegoś nie rozumiem..
Natomiast post gościa budzi we mnie prawdziwy niepokój - jeżeli to ma być przykład "patriotyzmu" - jest to odstręczające, a już z  tych zdańJowity:
"Polacy nie sa antysemitami . Pan Lem wie to najlepiej ,bo wlasnie w Polscce znalazl przyjazne miejsce do zycia i rozwoju swojego talentu" i  dalej: "A niezaleznie od tego ze Lem jest uznanym pisarzem to nie ma prawa mowic takich rzeczy o ojczyznie ktora sobie wybral do zamieszkania. "  szczerzy ząbki - niestety - coś bardzo brzydkiego...
Ale - zreflektowałam się - chyba nie chcę już  nawet komentowac tej wypowiedzi.

lanka

  • Gość
Re: O Polakach (> Wywiad z Lemem na Onecie)
« Odpowiedź #17 dnia: Grudnia 29, 2005, 09:42:24 am »
>dzi A White Anglo-Saxon Protestant - tak to się deszyfruje
Wywiad jest na stronie "Przeglądu", co zdaje sie niektórych rozjusza...http:// przegląd-tygodnik.pl
A ja także uważam, że Lem mógłby nawet na murach pisać -  i szkoda, ze to nierealny koncept, może by coś dotarło  nawet do niektórych"niewypranych mózgów "
« Ostatnia zmiana: Grudnia 29, 2005, 10:00:19 am wysłana przez lanka »

dzi

  • Gość
Re: O Polakach (> Wywiad z Lemem na Onecie)
« Odpowiedź #18 dnia: Grudnia 29, 2005, 01:56:31 pm »
A czyli to ten sam wywiad o ktorym jest ten drugi wątek? ;)

I dziekuje za wyjasnienie, tylko "S" mi nie pasowalo i okazalo sie ze dlatego ze nie wiedzialem jak jest Anglosas po Angielsku ;)


miazo

  • Gość
Re: O Polakach (> Wywiad z Lemem na Onecie)
« Odpowiedź #19 dnia: Grudnia 29, 2005, 09:46:49 pm »
Cytuj
Kazdy kto czuje sie patriota polskim i jeszce mu nie wyprano mozgu calkowicie z resztek godnosci i honoru powinien glosno protestowac przeciwko temu co Lem mowi w tym wywiadzie. Kropa.

Ehhh... Mózg - tak podejrzewałem, że dla mnie już za późno. Nie uznaję (łagodniej: obce mi jest obecne ich znaczenie) pojęć typu "godność", "honor", czy wreszcie "patriota". A to głównie właśnie za sprawą zakompleksionych mętów wszelkiej maści, którzy zwykli sobie ryje nimi wycierać w imię politycznych czy innych doraźnych interesów.

Swoją drogą, to zdaje się Schopenhauer miał interesujące zdanie na temat tzw. dumy narodowej.
« Ostatnia zmiana: Grudnia 29, 2005, 09:48:21 pm wysłana przez miazo »

dzi

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 3114
  • Profesja: Negat Charakter: Neutralny neutralny
    • Zobacz profil
Re: O Polakach (> Wywiad z Lemem na Onecie)
« Odpowiedź #20 dnia: Grudnia 30, 2005, 12:00:12 am »
Hehe podciagniecie tu Shopenhauera uwazam za jakas pomylke.
Niestety zgadzam sie z tym ze dumy narodowej w polskiej mlodziezy nie ma i nie widze w tym nic dobrego tak jak nie widze nic zlego w tym ze ta duma jest np w mlodziezy amerykanskiej. I mniejsza o to czy mlodziez ta ma rodzicow Indian czy Irlandczykow, wazne ze ma tozsamosc i nie wstydzi sie siebie, z wadami i zaletami.
Przyczyny sa pewnie takiej jak zanaczyl miazo, pojecia te byly uzywane w sposob niewlasciwy, osobisie sie na nich ktostam przejechal bo kiedys wierzyl i sie zawiodl i teraz nie wierzy. Jednak konsensus jest taki jak napisala jowita, mozgi z godnosci wyprano.
A obrazac sie nawzajem nie ma co, uznajmy poprostu kazdy swoje racje i tyle, nikt nikogo przeciez tutaj zmienial nie bedzie...

This user possesses the following skills:

Terminus

  • Gość
Re: O Polakach (> Wywiad z Lemem na Onecie)
« Odpowiedź #21 dnia: Grudnia 30, 2005, 01:00:24 am »
Nie powiedziałbym, że Polakom brakuje pewnej narodowej dumy... a Amerykanie mają jej z kolei raczej lekki nadmiar.

Lostris

  • Juror
  • Junior Member
  • *****
  • Wiadomości: 51
  • I love YaBB 1G - SP1!
    • Zobacz profil
Re: O Polakach (> Wywiad z Lemem na Onecie)
« Odpowiedź #22 dnia: Grudnia 30, 2005, 06:38:50 am »
lanka  
Cytuj
"wypowiedzi Lostris są tyleż emocjonalne co nieprecyzyjne"


Zaszczycasz mnie kolejny raz swoja personalna uwaga. Czy bylabys tak uprzejma i wyjasnila powod twojego zainteresowania emocjonalna strona mojej wypowiedzi.? O sprecyzowanie tej "nieprecyzyjnej" nawet nie odwaze sie cie poprosic.  ::) ;D
« Ostatnia zmiana: Grudnia 30, 2005, 11:37:10 am wysłana przez Terminus »

Lostris

  • Juror
  • Junior Member
  • *****
  • Wiadomości: 51
  • I love YaBB 1G - SP1!
    • Zobacz profil
Re: O Polakach (> Wywiad z Lemem na Onecie)
« Odpowiedź #23 dnia: Grudnia 30, 2005, 07:40:19 am »
 Wywiad ze Stachem ogromnie mi sie spodobal, dlatego, bo nie dostrzeglam w jego wypowiedzi sladu po komuszej 'duct tape', wrogu publicznym nr1, ktory przez dziesieciolecia torturowal przywilej gloszenia wolnosci slowa w Najjsniejszej Rzeczypospolitej. Chwala Lemowi za odwage strzelania z bata bez ogladania sie na figury i marionety. Jednym takie lanie sie nalezalo, innych byc moze zmobilizuje do jeszcze wydajniejszej pracy. Kto poczul sie dotkniety musnieciem jego krytyki powinien szczerze odpowiedziec sobie na pytanie, czy w Polsce rzeczywiscie jest juz az tak dobrze, ze lepiej juz byc nie moze.? Przeciez to dopiero poczatek dlugiego procesu wychowania tak narodu, jak i nowej fali politykow, od czegos trzeba zaczac, prawda.? Na polewanie wladzy komplementami przyjdzie jeszcze czas, o ile w drodze ewolucji nie uda im sie zarosnac chwastem politycznej korupcji.

Lostris

  • Juror
  • Junior Member
  • *****
  • Wiadomości: 51
  • I love YaBB 1G - SP1!
    • Zobacz profil
Re: O Polakach (> Wywiad z Lemem na Onecie)
« Odpowiedź #24 dnia: Grudnia 30, 2005, 08:15:20 am »
dzi  
Cytuj
"Lostris, moglabys przypomniec mi rozwiniecie skrotu WASP? (pamietam tylko white anglosas) "



Dziekuje za zaproszenie, moglabym, :D jednakze wole tego nie czynic, przynajmniej tutaj. Przybylam na Solaris z misja iscie pokojowa.  ;D Podarujmy sobie wiec niezdrowe dla atmosfery tego forum patroszenie absurdow zza oceanu. Moglabym okazac sie przy tym zbyt ..."emocjonalna"  ;D ;D
« Ostatnia zmiana: Grudnia 30, 2005, 11:37:49 am wysłana przez Terminus »

lanka

  • Juror
  • Junior Member
  • *****
  • Wiadomości: 52
  • I love YaBB 1G - SP1!
    • Zobacz profil
Re: O Polakach (> Wywiad z Lemem na Onecie)
« Odpowiedź #25 dnia: Grudnia 30, 2005, 09:38:01 am »
lostris
Cytuj
"Zaszczycasz mnie kolejny raz swoja personalna uwaga"

Nie wiem, co oznacza personalna uwaga - odnoszę sie wyłacznie do tekstu, wypowiedzi.
Cytuj
"...powod twojego zainteresowania emocjonalna strona mojej wypowiedzi"

Powód podaję, ale o zainteresowaniu nie ma mowy:
Cytuj
" (...)ze pisze z kraju, ktory od lat dyktuje podstawy demokracji calemu swiatu i co sie tu dzis dzieje.? Dzieje sie tak, ze obecnie tu panujaca dyktatura demokracji obnaza przed wlasnym  spoleczenstwem swoj zafajdany, dotad ukrywany pod czystym fartuchem tolerancji, garnitur"wartosci" i zaczyna przejawiac dziwne objawy hyper rasizmu do wszystkiego co nie jest rdziennie amerykanskie. (...) "

Jeśli to nie jest emocjonalne... Albo ta wypowiedź:
Cytuj
"(...)rodowitych Indian w USA jest coraz mniej a kolonizatorow, ktorzy z tytulu pochodzenia swoich przodkow uzurpuja sobie, jako jedyni, prawo do obywatelstwa tego kraju jest coraz wiecej"

To podkreślenie przykładu precyzji.
Nie rozumiem też dlaczego przymiotnik "emocjonalne" (które oznacza to samo co pełne uczuć,  wywołane przez uczucia, tyle że krócej) - obudziło taka reakcję, czyżby cytowana wypowiedź nie wynikała z uczuć żywionych przez wypowiadającą?
Mam nadzieję, że tym razem nie zawarłam żadnej swojej personalnej uwagi, cokolwiek  by to miało oznaczać.
Będę się wystrzegać  na przyszłość.
« Ostatnia zmiana: Grudnia 30, 2005, 11:40:15 am wysłana przez Terminus »

lanka

  • Juror
  • Junior Member
  • *****
  • Wiadomości: 52
  • I love YaBB 1G - SP1!
    • Zobacz profil
Re: O Polakach (> Wywiad z Lemem na Onecie)
« Odpowiedź #26 dnia: Grudnia 30, 2005, 10:16:00 am »
 Ps.  Natomiast sformułowanie: "Wywiad ze Stachem" - we mnie budzi emocje -  negatywne.
( zresztą moda na tego typu nieuprawnioną poufałość szerzy się w Polsce a jest "amerykanizmem" być może w tamtej kulturze nie razi)

Sosseb

  • Gość
Re: O Polakach (> Wywiad z Lemem na Onecie)
« Odpowiedź #27 dnia: Grudnia 30, 2005, 01:13:36 pm »
Czytając wywiad oraz przeglądając komentarze poniżej doszedłem do wniosku, że umieszczenie tego wywiadu na onecie to jak rzucenie pereł między świnie.
Ostatnie zdania wypowiedziane przez Lema, to jedne z najpiękniejszych słów jakie w życiu usłyszałem.

dzi

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 3114
  • Profesja: Negat Charakter: Neutralny neutralny
    • Zobacz profil
Re: O Polakach (> Wywiad z Lemem na Onecie)
« Odpowiedź #28 dnia: Grudnia 30, 2005, 04:28:53 pm »
A ja chcialem tylko dodac ze lubie jak dziewczeta sie kluca. No tak mam poprostu no...

;)

This user possesses the following skills:

miazo

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 433
  • Ken sent me.
    • Zobacz profil
Re: O Polakach (> Wywiad z Lemem na Onecie)
« Odpowiedź #29 dnia: Grudnia 30, 2005, 09:14:23 pm »
Dlaczego pomyłkę? Może mówimy o różnych Schopenhauerach? ;)

Miałem na myśli to jego dosadne dość i trafne bardziej sformułowanie, że:

"Najlichszym rodzajem dumy jest duma narodowa, gdyż ten kto ją ujawnia, jedynie zdradza brak indywidualnych przymiotów, z których mógłby być dumny. Każdy żałosny cep, który niczego nie ma w świecie, z czego mógł by być dumny, czepia się ostatniego środka - narodu, z którego należy by być dumny."

I tak mi się to skojarzyło, ale nie będę się upierał, że ma to jakiś większy zwiążek z prowadzoną tu dyskusją.