Autor Wątek: Polityczna Rzeźba  (Przeczytany 400619 razy)

xetras

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 1346
  • Skromny szperacz wobec różnorodności i osobliwości
    • Zobacz profil
Odp: Polityczna Rzeźba
« Odpowiedź #885 dnia: Stycznia 05, 2021, 10:28:00 pm »
Mi się podoba jak Paulina Młynarska skomentowała: Tego się nie załatwia na gębę. Chciałabym, żeby artyści i inne ważne osoby, które są w to niefajne zdarzenie zaangażowane, upubliczniły dokumenty i maile, jeśli je mają. I żeby pokazały te zdjęcia, hasztagi - całą akcję. Tak bym chciała, żeby Polska wyleczyła się z tego mentalu cielęcinki spod lady. Ech. https://www.pudelek.pl/paulina-mlynarska-o-zaszczepionych-poza-kolejnoscia-to-zasluzone-dla-kultury-nazwiska-a-nie-jakas-grupka-influencerska-6593519554452256a
~ A priori z zasady jak? ~
Dotkliwy dotyku znak.

Smok Eustachy

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2185
    • Zobacz profil
Odp: Polityczna Rzeźba
« Odpowiedź #886 dnia: Stycznia 07, 2021, 02:45:48 am »
Szczepionka jest przedstawiana jako towar pożądany co może zmienić nastawienie społeczne.
2. https://twitter.com/MarekLada_/status/1346941302701780995

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Polityczna Rzeźba
« Odpowiedź #887 dnia: Stycznia 07, 2021, 06:07:45 pm »
Warto przypomnieć, bo dotyczy ciekawostki z biografii prezydenckiego kandydata na kandydata na RPO:

(Przy czym, wbrew pozorom, samą potencjalną kandydaturę uważam za - jak na obecne realia, minimum - niezgorszą i dość kompromisową.)

A skoro przy Niemcach jesteśmy... Coś poważniejszego, ze strony medium należącego do... koncernu Axel Springer:
https://forsal.pl/gospodarka/aktualnosci/artykuly/8055812,niemiecki-ekspert-zbudowalismy-polske-jako-kraj-taniej-sily-roboczej.html
« Ostatnia zmiana: Stycznia 09, 2021, 01:07:37 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Polityczna Rzeźba
« Odpowiedź #888 dnia: Stycznia 24, 2021, 01:18:33 pm »
Coś mi się widzi, że już po PO (zaczyna być), skoro media pozwalają sobie na takie analizy...
https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/20-lecie-platformy-obywatelskiej-partia-oklejona-nekrologami-analiza/7cwsve3,79cfc278

A skoro już wątek polityczny ruszyłem:

(Cóż, jak to jeden pan niedawno powiedział: "Tacy sami ludzie jesteśmy, /.../, niczym się nie różnimy i każdy jest ... i każdy jest pazerny, każdy by coś chciał, tylko różnimy się szefami".)
« Ostatnia zmiana: Stycznia 24, 2021, 05:15:06 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Polityczna Rzeźba
« Odpowiedź #889 dnia: Lutego 06, 2021, 02:20:58 am »
O jakim schemacie mowisz?

Poglądów konserwatywnego liberała, gdybyś zapomniał ;).

Wolnosc gospodarcza - kazdy z najmniejszym pojeciem o histori czy ekonomii wie ze dobrobyt byl tam gdzie byl wolnorynkowy system, a bieda tam gdzie byl centralnie planowany i regulowany realny socjalizm
Wolnosc slowa - Ty, rozumiem jestes jej przeciwnikiem?
Mowa nienawisci - ulubiona przez totalniakow palka na tych o innych pogladach, stosowana selektywnie.
Gatunkowy szowinizm - to jakis neologizmowaty potworek slowny, majacy dyskredytowac rozroznianie wartosci zycia ludzkiego vs zwierzecego?
Powaga ocieplenia - brak dowodow na nadciagajaca domniemana katastrofe
Pandemia - temat rzeka walkowany w innym watku. Jej powaga ma wiele wymiarow, miedzy innymi powaga straconych ludzkich zyc przez lockdown, ktora to powage Ty zdajesz sie negowac, lub przynajmniej pomijac? Bo glownie to bylo celem mojej krytyki.
Peterson - moze jakbys posluchal jego wykladow i je zrozumial to tez bys docenil  ;)?
BLM, Antifa - masz szczescie ze zyjesz w Polsce. Czy Ty jakos popierasz te organizacje? A moze nie wiesz co wyrabiali w UK, a zwlaszcza w USA?

Widzisz, sam sobie odpowiedziałeś dlaczego uważam Cię za wyznawcę określonej ideologii, bo w każdym z wymienionych przypadków zajmujesz ostro określone stanowisko (zawsze zgodne z linią konserwatywnego liberalizmu), każdorazowo skupiając się wyłącznie na minusach lub plusach, i oczekując bym określił się równie jednoznacznie, zamiast próbować analizować niuanse i odcienie szarości. Bo tak:
- Wolność gospodarcza - pisząc o jej niekwestionowanych zaletach zdajesz się nie zauważać wad systemu kapitalistycznego, choćby w postaci jednostkowych tragedii, czy wykładania się na problemach, których rozwiązanie nie przyniesie krótkoterminowego zysku (Wyścig Kosmiczny nakręciły jednak państwa, nie - prywatne firmy, Big Pharma zaniedbała poszukiwania nowych antybiotyków, woląc zarabiać na znanych), zapominasz też, że ew. przyszłe centralne planowanie nie musi przypominać tego z czasów Stalina (jak pewnie wiesz pojawiają się pomysły ustalania priorytetów produkcyjnych drogą ankiet internetowych, co jest znacząco odmiennym rozwiązaniem od ówczesnego modelu, gdy siedzieli planiści i w oderwaniu od rzeczywistości... planowali).
- Wolność słowa - jak pisałem, mam do sprawy stosunek ambiwalentny, bo z jednej strony ją cenię, z drugiej uważam, że musi być odpowiedzialna, trudno bowiem nie nazwać patologiczną sytuacji, w której głos laika znaczy tyle, co głos eksperta (albo zakrzykuje go), prawda tyle co fałsz, a równania Einsteina tyle co bełkot idioty. Oraz takiej, gdy prawicowa wolność ma być wolnością obrażania, czy niezbyt zakamuflowanego nawoływania do przemocy. Z trzeciej - mam świadomość, że próby odgórnego eliminowania takich patologii również mogą prowadzić do nadużyć.
- Mowa nienawiści - a jednak bywają wypowiedzi (np. Twoja o Gatesie), które są zwyczajnie nieestetyczne.
- Gatunkowy szowinizm - to b. precyzyjne nazwanie sytuacji, kiedy jeden gatunek zwierzęcy skrajnie wynosi się nad inne. Bo przecież nie ma sensownych podstaw by istoty dysponujące poziomem intelektualnym zbliżonym do dziecka Homo sapiens nie miały takich samych praw jak ono.
- Powaga ocieplenia - 97% klimatologów zgadza się, że te dowody są.
- Pandemia - to zostawmy sobie na stosowny wątek.
- Peterson - ależ słucham go czasem, i nawet lubię, ale nie podnoszę do rangi wyroczni.
- BLM, Antifa - ok, krytykujesz ekscesy, czy nawet całokształt działalności, ale wypadałoby przyjrzeć się również nierozwiązanym problemom, których istnienie wywołało zapotrzebowanie na takie ruchy. No i chyba zgodzimy się, że życie ludzkie (w tym czarne życie) ma znaczenie?

ps. And one more thing: w zasadzie nie powinienem się dziwić, że przemilczałeś temat kanibalizmu. W końcu obyczaj stary jak Homo erectus, konserwatyście krytykować go niepolitycznie, no i podniósł tak miłą liberałom rywalizację na poziom ultymatywny  8).
« Ostatnia zmiana: Lutego 06, 2021, 07:28:07 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

miazo

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 433
  • Ken sent me.
    • Zobacz profil
Odp: Polityczna Rzeźba
« Odpowiedź #890 dnia: Lutego 06, 2021, 07:09:57 pm »
Cytuj
Gatunkowy szowinizm - to b. precyzyjne nazwanie sytuacji, kiedy jeden gatunek zwierzęcy skrajnie wynosi się nad inne. Bo przecież nie ma sensownych podstaw by istoty dysponujące poziomem intelektualnym zbliżonym do dziecka Homo sapiens nie miały takich samych praw jak ono.

Tak mi się przypomniało... Kiedyś przygotowywałem dość obszerne szkolenie z wizualizacji informacji i jako jeden (z wielu) przykładów zestawiłem dwa rysunki obrazujące tzw. drzewo życia. Jeden z roku 1879 autorstwa Ernsta Haeckela (tutaj), na którym człowiek arbitralnie wyniesiony jest ponad wszelkie inne stworzenie. I drugi, znacznie nowszy, bo z roku 2008, autorstwa Davida Hillisa, który opracował go na podstawie analizy podobieństwa genomu (tutaj), gdzie człowiek jest umiejscowiony na równi z innymi gatunkami, tuż obok szympansa, szczura wędrownego oraz myszy domowej. Z dedykacją dla wszystkich, którzy w poznaniu zatrzymali się wieki temu.

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6891
    • Zobacz profil
Odp: Polityczna Rzeźba
« Odpowiedź #891 dnia: Lutego 06, 2021, 07:23:55 pm »
Myślę, że to nie sęk w koronie stworzenia...tylko w hierarchii wartości? nie wiem jak to nazwać - coś na zasadzie mniejszego zła?
Kogo ratujesz z opresji kiedy widzisz zagrożone dziecko ludzkie i norkę (nasunęła mi się, bo kolejne stado do wybicia - tym razem w Polsce) ? Wahasz się w ogóle?
Czy to szowinizm gatunkowy?
Może.
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Polityczna Rzeźba
« Odpowiedź #892 dnia: Lutego 06, 2021, 08:13:22 pm »
Cytuj
Czy to szowinizm gatunkowy?
A może tylko instynkt samozachowawczy?
Zrównanie życia człowieka z życiem każdego innego zwierzęcia? Już ktoś, gdzieś, byli jacyś prekursorzy... o, przypomniałem - naziści tak Żydów zrównali, bodaj z insektami. Znakomicie ułatwiało zabijanie ludzi.
I chyba też padało pojęcie "szowinizm". Ale w znaczeniu raczej odwrotnym.
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Polityczna Rzeźba
« Odpowiedź #893 dnia: Lutego 06, 2021, 08:38:24 pm »
Czy to szowinizm gatunkowy?
Może.

ola, ratowanie raczej ludzkiego dziecka, niż norki wydaje się tak samo oczywiste, jak ratowanie w pierwszej kolejności dziecka własnego, a cudzego dopiero w drugiej. Koszula bliższa ciału. Chodzi jednak o odległość między szczeblami na tak pojętej drabince. Czym innym jest bowiem - dajmy na to - strzelanie do tygrysa, który chce kogoś rozszarpać, a czym innym brutalne zabijanie - i uprzednie trzymanie w klatkach - żywych istot nawet nie na jedzenie (choć przecież da się być wegetarianinem i żyć), a tylko dlatego, że komuś chce się w futerku poparadować (w czym NEX zdaje się nie widzieć nic złego). Cenienie ludzkiego życia nieco bardziej - od tego nie uciekniemy (i może nawet w skali zbiorowej nie powinniśmy, choć w skali mikro niejeden, zapewne, kocha bardziej swoje psy czy koty, niż obcych ludzi). Absolutna pogarda dla życia ewolucyjnych krewnych - TO jest szowinizm.

Zrównanie życia człowieka z życiem każdego innego zwierzęcia? Już ktoś, gdzieś, byli jacyś prekursorzy... o, przypomniałem - naziści tak Żydów zrównali, bodaj z insektami. Znakomicie ułatwiało zabijanie ludzi.

Pytanie jednak czy to równanie ma służyć dewaluacji wartości życia przedstawicieli naszego gatunku - jak było w omawianym wypadku, czy też szanowaniu życia przedstawicieli gatunków pozostałych (na ile to wykonalne - z owadami może być ciężko), bo równać można na różne sposoby, zwężając lub rozszerzając zasięg empatii. Nie chcesz nowego Holokaustu? Ja też nie. Ale moja niechęć do mordowania i więżenia nie kończy się na Homo sapiens. Tu przytoczę ograny, a dość drastyczny, mem:
https://www.heyalma.com/wp-content/uploads/2018/10/vegan2.jpg
« Ostatnia zmiana: Lutego 06, 2021, 08:57:53 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6891
    • Zobacz profil
Odp: Polityczna Rzeźba
« Odpowiedź #894 dnia: Lutego 06, 2021, 09:08:20 pm »
Cytuj
Chodzi jednak o odległość między szczeblami na tak pojętej drabince. Czym innym jest bowiem - dajmy na to - strzelanie do tygrysa, który chce kogoś rozszarpać, a czym innym brutalne zabijanie - i uprzednie trzymanie w klatkach - żywych istot nawet nie na jedzenie (choć przecież da się być wegetarianinem i żyć), a tylko dlatego, że komuś chce się w futerku poparadować (w czym NEX zdaje się nie widzieć nic złego)

Szczerze powiedziawszy nie widzę zasadniczej różnicy między trzymaniem zwierząt w klatkach (czy w innych dramatycznych warunkach) na futerka czy na spożycie ich doczesnych szczątków - właściwie to drugie (jakkolwiek w futerkach - nawet sztucznych - nie gustuję) jest znacznie bardziej drastyczne. Stąd uważam za dwulicowość i niekonsekwencję wytykanie komuś futerka nad spożywanym hamburgerem czy innymi szczątkami.




Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Polityczna Rzeźba
« Odpowiedź #895 dnia: Lutego 06, 2021, 09:34:45 pm »
Czy kot goniąc mysz w celu konsumpcji jest szowinistą gatunkowym?
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Polityczna Rzeźba
« Odpowiedź #896 dnia: Lutego 06, 2021, 09:42:29 pm »
Liv, co prawda nazi uważali Żydów za podludzi, ale sami siebie za to za nadludzi. O ile sobie przypominam, to za zabójstwo "niemieckiego żołnierza" rozstrzeliwano np. 50 jak leciało z Pawiaka. Gdzie tu zrównywanie i porównanie?
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Polityczna Rzeźba
« Odpowiedź #897 dnia: Lutego 06, 2021, 09:52:11 pm »
Liv, co prawda nazi uważali Żydów za podludzi, ale sami siebie za to za nadludzi. O ile sobie przypominam, to za zabójstwo "niemieckiego żołnierza" rozstrzeliwano np. 50 jak leciało z Pawiaka. Gdzie tu zrównywanie i porównanie?
Wydaje mi się, że co piszesz to skutek.
Skutek wcześniejszej propagandy, która pozwalała przeciętnemu Niemcowi zabijać bez wyrzutów sumienia - nie człowieka.
Choćby takiej
https://pl.wikipedia.org/wiki/Wieczny_%C5%BByd
Początkowe sceny, pokazujące gromadę szczurów wyłaniających się z kanału ściekowego, zestawione są z tłumem Żydów na gwarnej ulicy polskiego miasta. Narrator mówi, że tak jak szczury są szkodnikami królestwa zwierząt, tak Żydzi są szkodnikami rodzaju ludzkiego roznoszącymi chorobę i korupcję.
Wydaje mi się, że bez takiego wcześniejszego "prania mózgów" zapędzenie Niemców do praktyki mordowania, nie tylko Żydów zresztą, a pozostałego bydła (bydło= zwierzęta?) też, byłoby dużo trudniejsze.
W sumie eufemizm podludzie , co niby oznacza?  :-\
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Polityczna Rzeźba
« Odpowiedź #898 dnia: Lutego 06, 2021, 10:08:17 pm »
Jasne, ale teraz mamy podciąganie zwierząt pod człowieka a nie człowieka pod zwierzęta.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Polityczna Rzeźba
« Odpowiedź #899 dnia: Lutego 06, 2021, 10:44:27 pm »
Jasne, ale teraz mamy podciąganie zwierząt pod człowieka a nie człowieka pod zwierzęta.
Ano prawda.  :)
Wyrażam tylko lekką obawę, że skutki mogą być podobne. I rzeczony strażak z przykładu Oli, z płonącego domu miast ludzia, uratuje np. kaktusa. Wszak też istotę czującą.
A... też jestem przeciwko uśmiercaniu zwierząt. Co napisawszy poczułem się lepiej.  :)
Ale  jednocześnie złapałem dylemat...bo;
https://swiatoze.pl/koronawirus-szczepionki-testowane-na-zwierzetach/
« Ostatnia zmiana: Lutego 06, 2021, 10:49:51 pm wysłana przez liv »
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana