Ostatnie wiadomości

Strony: [1] 2 3 ... 10
1
Hyde Park / Odp: Szachy
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Q dnia Dzisiaj o 06:20:59 pm »
https://wyborcza.pl/7,154903,28994830,102-falszerstwa-hansa-niemanna-czy-oszusci-zabija-szachy.html
IMHO nie zabiją, najwyżej sprawią, że rozgrywki na najwyższym poziomie będą toczyć komputry* ;), a ludziom pozostanie amatorskie  suwanie bierkami po czarno-białej desce ;).

* Oczywiście do momentu, aż ktoś przeliczy wszystkie możliwe warianty rozwoju sytuacji na planszy...
2
DyLEMaty / Odp: Właśnie (lub dawniej) przeczytałem...
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Q dnia Dzisiaj o 06:15:56 pm »
dzisiaj patrzę: Nobel...a pierwsze usłyszałam z okazji tych pożyczonych "Lat"...ta pani:

Jak już linkowałem pulsarowskie teksty noblowskie, to wrzucę i o niej (zwł., że bezpłatny ;)):
https://www.projektpulsar.pl/struktura/2184422,1,za-oddanie-glosu-kobietom-literacka-nagroda-nobla-2022-dla-annie-ernaux.read
3
DyLEMaty / Odp: Właśnie (lub dawniej) przeczytałem...
« Ostatnia wiadomość wysłana przez olkapolka dnia Dzisiaj o 04:09:36 pm »

A co do Empuzona - i jak? Księgi Jakubowe mnie pokonały,
Nie ciebie jednego, a cały bukiet miłośników autorki. Ja dotarłem do mety gdzieś po pół roku i nie dam głowy, że pamiętałem w tym momencie początek, czy nawet środek.
Stymże sączyłem.
Mpuztichy jednak z innego formatu. Czytam i jestem w połowie, a to już czwórka. Jeśli dokończę będzie z plusem.  Akcja kubicą nie pędzi ani nawet szurkowskim, jednak są smaczki.
Może być, ze dla każdego coś miłego i można szyfrować -roz do woli. Dlatego zapętliło do Lemwanny.
Jako niemiłośniczka - przeczytałam Jakubowe- gdyby były nieco szczuplejsze - byłyby lepsze - już kiedyś chyba tutaj pisaliśmy o tym...teraz wpadł mi w ręce "Empuzjon"...na razie wpadł butami...za to wczoraj  z rąk wypadły "Lata"  - pomyślałam, że całkiem dobra ta książka - chociaż zwykła, o życiu, zdarzeniach..ale jakoś trafnie autorka wychwytuje punkty wspólne dla kolejnych pokoleń, zwrotnice, powtarzalność - dzisiaj patrzę: Nobel...a pierwsze usłyszałam z okazji tych pożyczonych "Lat"...ta pani:
https://wyborcza.pl/7,75517,28993226,tlumacze-annie-ernaux-to-nobel-ze-wszech-miar-zasluzony.html
4
Hyde Park / Odp: Pytanie o Teatr Telewizji, spektakl sci-fi
« Ostatnia wiadomość wysłana przez olkapolka dnia Dzisiaj o 03:41:33 pm »
Przypadkowo trafiłem szukając oczywiście czegoś zupełnie innego "Kobrę" z 1977 w reż. Szulkina pt. "Krzyżówka" - aczkolwiek idzie to z dzisiejszego punktu widzenia jak guma do żucia macerowana we flakach z olejem ;) ...

Rano czekałam w samochodzie...na parkingu...włączyłam natelefonicznie - potraktowałam właściwie jak audio booka - wcale nie guma w oleju!:))
Słuchliwe;)
5
DyLEMaty / Odp: Czas i Przestrzeń
« Ostatnia wiadomość wysłana przez xetras dnia Dzisiaj o 10:39:24 am »
Dragan - na Astrofazie - kiedy zaczynał omawiać, że "teraz" nie istnieje - mówił zbyt szybko i kompletnie nie nadążałem.
Wyszli śmiesznie (a napisy z audiodeskrypcji, która nie nadążała za "równoczesnością", "jednoczesnością", są kuriozalne).

Oczywiście - to co mówi, jest jak najbardziej logiczne w fizyce w skali kosmicznej - dobrze że skłania do przemyślenia na nowo intuicyjnie wbitego "teraz". Tyle że pędzi jak karabin i nawet audiodeskrypcja gubi słowa.

PS. Chyba kiedyś oglądałem "Co to jest czas?- ...", ale dzięki za propozycję.
6
« Ostatnia wiadomość wysłana przez xetras dnia Dzisiaj o 10:30:39 am »
Szulkin  (scenariusz Feliksa Falka) zrobił to telewizyjnie.
To suche zapisy i rejestracje, dialogi też trochę "drewniane".
Dla mnie oglądało się całkiem dobrze, chociaż było bez wizualnych fajerwerków. Porównawczo - "Kłopoty to moja specjalność" (1978) lub np. "Parada oszustów" (1977) uważam za znacznie atrakcyjniejsze, lub serialowego Borewicza.
[Ameryka w peerelowskim wydaniu teatralno telewizyjnym jest infantylna].

Gorzej oglądało mi się np. "Układankę" (1979) [czyli "Puzzle", scen. Derek Hoddinott].
Po co w średnim kraju środkowej Europy udawać mocarstwo USA ?
Fascynacja Ameryką jest przyjemna w odbiorze i OK.
Szulkin "Krzyżówkę" (1979) zrobił "matematycznie". :)
Obiektywnie.
Nie muszę tam kogokolwiek z postaci lubić.
PS.
Inna sprawa to zapis jak z kamery przemysłowej.
Czy to tylko taka czyjaś amatorska rejestracja, czy tak ma być ?
Mi to akurat nie przeszkadza.

7
DyLEMaty / Odp: Czas i Przestrzeń
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Q dnia Dzisiaj o 10:28:21 am »
xetras, skoro lubisz słuchać gadających naukowców ;):

Nie jest tak efektowny jak Dragan, ale może też Cię zaciekawi?
8
Hyde Park / Odp: Co by powiedział Remuszko
« Ostatnia wiadomość wysłana przez xetras dnia Dzisiaj o 10:09:17 am »
Tylko to, co osobiście mnie zniechęca, wygarnąłem - tak dla odszumienia.
(Nie ogarniam, co i jak odnośnie lat 60 i 70 - dla mnie wyskoczył nagle, kiedy pojawił się w rządzie Wojciecha Jaruzelskiego jako rzecznik dla medialnych pismaków -latem [08.]1981 roku).
Owszem, wiele jakichś tam zasług może i miał/ma, ale teraz jest mi obojętny.
(Nie wiem, czemu kojarzy mi się także z nim scena z rowerowo wakacyjnej przygody, kiedy Łapicki serwuje Łukaszewiczowi i Wodeckiej 2 brutalne opowieści ["Dancing w kwaterze Hitlera"]).
No i brutalności i brutalizmu nie da się przyjąć (tak mi pan Urban się kojarzy - jako brutalny "kibic"). 
9
« Ostatnia wiadomość wysłana przez maziek dnia Dzisiaj o 09:08:29 am »
Przypadkowo trafiłem szukając oczywiście czegoś zupełnie innego "Kobrę" z 1977 w reż. Szulkina pt. "Krzyżówka" - aczkolwiek idzie to z dzisiejszego punktu widzenia jak guma do żucia macerowana we flakach z olejem ;) ...
10
DyLEMaty / Odp: Ewolucjonizm
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Q dnia Dzisiaj o 12:51:15 am »
Poznano kolejny b. ważny mechanizm ewolucji - okazuje się, że DNA jądrowe bywa zasilane elementami mitochondrialnego (w przeciwnym kierunku to nie działa):
https://www.nature.com/articles/s41586-022-05288-7
https://www.projektpulsar.pl/czlowiek/2184580,1,genetycy-odkryli-jeden-z-glownych-motorow-napedowych-ewolucji.read
Strony: [1] 2 3 ... 10