Ostatnie wiadomości

Strony: [1] 2 3 ... 10
1
DyLEMaty / Odp: Matematyka krolowa nauk ;)
« Ostatnia wiadomość wysłana przez olkapolka dnia Dzisiaj o 04:17:02 pm »
 
Wobec tego, proponuję zaprosić olkę w charakterze arbitra matematiarum (jak elegantiarum) ;)
:D
Mówiłam, ze kiepska z tego jestem:)
Przez was powtórzyłam kombinacje, permutacje i muszę powiedzieć, że tok maźkowy wydaje mi się zawiły - losowanie po jednym elemencie i później dokładanie tych parzystych...zer...nie ogarniam;)
Co oczywiście nie znaczy, że jest błędny!

Wydaje mi się, że LA na początku błądził nie uwzględniając zera - dla CKE zero jest w N - chyba, że  wyraźnie je wykluczy. W tym zadaniu nie było wykluczone.
Ale po jego uwzględnieniu tok LA wydaje mi się bardziej przejrzysty - być może dlatego, że też doszłam (w podobny sposób) do wyniku 12000 i na nim utknęłam :D
Wiem, że trzeba odjąć te kombinacje z zerem na przodzie, ale nie wiem jak:)
Czyli nie wiem czy LA je dobrze odjął, bo na razie się mi przepaliły zwoje.
2
Hyde Park / Odp: Fakty medialne
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Q dnia Dzisiaj o 04:09:30 pm »
Nie da się ukryć, fakt medialny. Odwiedzający, bowiem, nie są bynajmniej z komitetu burmistrza Nazarko (czego artykuł co prawda nie twierdził wprost, ale sugerował przez niedopowiedzenie), a z obozu jego kontrkandydata, który nie dostał nawet dość głosów, by wejść do tamtejszej RM:
https://wybory.gov.pl/samorzad2024/pl/komitet/31775

A czy w istocie nastąpiła zmiana PO-wskiego kursu w przedmiotowym zakresie? To bardziej złożone:
https://wiadomosci.wp.pl/napij-sie-zjedz-i-wracaj-na-bialorus-to-pushback-humanitarny-7025664157346304a
https://wiadomosci.onet.pl/kraj/janina-ochojska-uderza-w-donalda-tuska-ciezko-o-tym-pisac/s6sf0tg
3
Hyde Park / Odp: Fakty medialne
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Smok Eustachy dnia Dzisiaj o 03:04:04 pm »
Wajcha się przestawiła
https://www.tysol.pl/a121908-skandal-wokol-pomnikow-uderzajacych-w-obroncow-granicy-z-bialorusia-mieszkancy-michalowa-przepraszaja-straz-graniczna
Dziś w nadgranicznym Michałowie na Podlasiu, rządzonym przez burmistrza, członka Platformy Obywatelskiej Marka Nazarko, podczas uroczystości rocznicy uzyskania praw miejskich, miały być odsłonięte dwa pomniki o skandalicznej wymowie uderzającej w obrońców polskiej granicy z Białorusią. Według naszych nieoficjalnych informacji odsłonięcie się nie odbyło, za to przedstawiciele mieszkańców Michałowa złożyli wizytę w strażnicy Straży Granicznej.
4
DyLEMaty / Odp: Matematyka krolowa nauk ;)
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Lieber Augustin dnia Dzisiaj o 02:01:12 pm »
Niczego nie mogę zarzucić Twemu rozumowaniu - gorzej, że swemu też nie bardzo...
Twoje rozumowanie wydaje się być bez zarzutu. Moje zresztą też :)
Wobec tego, proponuję zaprosić olkę w charakterze arbitra matematiarum (jak elegantiarum) ;)
5
DyLEMaty / Odp: Matematyka krolowa nauk ;)
« Ostatnia wiadomość wysłana przez maziek dnia Dzisiaj o 01:27:52 pm »
Niczego nie mogę zarzucić Twemu rozumowaniu - gorzej, że swemu też nie bardzo... A jeśli moje jest błędne (do czego się przychylam, bo też mi się to jakoś za dużo wydało), to chyba błąd jest przed (V), bo cyfrę różną od 0 faktycznie można wstawić w 4-elementowy ciąg na 5 sposobów a 0 na 4 sposoby, jeśli nie ma być na początku. Więc to jest OK, Czyli tak, jakby baza z (IV) byłą wadliwa, lub tkwię w wykopanej przez siebie koleinie. Wieczorkiem musze dojść o co biega, więc na wszelki wypadek nic więcej nie będę czytał :) .
6
DyLEMaty / Odp: Matematyka krolowa nauk ;)
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Lieber Augustin dnia Dzisiaj o 12:48:43 pm »
A bo ja wiem?
Czy aby trochę nie za dużo? ???

Pozostając w klimatach Twojej odpowiedzi:
(I) biorę zbiór A, zawierający wszystkie cyfry parzyste, także zero (5 elementów), losuję z niego dwa elementy, kombinacja 2 z 5, 10 możliwości
(II) biorę zbiór B, zawierający cyfry nieparzyste (5 elementów), losuję 3,  kombinacja 3 z 5, 10 możliwości
(III) łączę (wylosowane) podzbiory z A i B w pary, mam 10x10=100 par, każda zawiera 5 różnych cyfr (z zerem), z których dokładnie 3 są nieparzyste, a 2 parzyste
(IV) 5-elementowy zbiór można uszeregować na (permutacja) 5!=120 sposobów, mamy więc 120x100=12000 ciągów (liczb) 5-cyfrowych takich, jak wyżej, w tym i z zerem na froncie.

Czy jak dotąd nigdzie nie zgrzeszyłem przeciwko logice?

Dalej, z 10 możliwych "par parzystych" dokładnie 4 zawierają zero, mianowicie 2-0, 4-0, 6-0, 8-0. Łącznie z nieparzystymi daje to 40 zbiorów 5-cyfrowych. Po uszeregowaniu na 5!=120 sposobów mamy 40x120=4800 ciągów (liczb) z zerem.
Z czego dokładnie 1/5 tych o zerze na frocie, bo ciągi wszak 5-elementowe. Czyli wychodzi 12000-4800/5=11040.

(W poprzednim poście popełniłem błąd. Jak zawsze zresztą :). Ni z gruszki ni z pietruszki uznałem, że tych zaczynających się od zera jest 4800/10, bo, widzisz, łącznie mamy 10 cyfr. Nie ma rady, przebyty covid daje się we znaki ;D ).
8
DyLEMaty / Odp: Arthur C. Clarke
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Q dnia Dzisiaj o 02:21:03 am »
9
DyLEMaty / Odp: Matematyka krolowa nauk ;)
« Ostatnia wiadomość wysłana przez maziek dnia Maja 19, 2024, 09:50:00 pm »
Cholera, nie ma to jak napisać post i tłukąc komara na nodze skasować go niechcący... Niech to diabli. Na szybko myślę tak, ale trochę mi się te myśli kłębią za bardzo...
Na wstępie konstatuję, iż szukamy liczb N pięciocyfrowych, wykluczamy zapis z zerem na froncie.

(I) biorę zbiór A, zawierający cyfry parzyste różne od zera (4 elementy), losuję z niego jeden element - 4 możliwości
(II) biorę zbiór B, zawierający cyfry nieparzyste (5 elementów), losuję 3,  kombinacja 3 z 5, 10 możliwości
(III) łączę (wylosowane) podzbiory z A i B w pary, mam 4x10=40 par, każda zawiera 4 różne cyfry bez zera, z których dokładnie 3 są nieparzyste
(IV) 4-elementowy zbiór można uszeregować na (permutacja) 4!=24 sposoby, mamy więc 24x40=960 ciągów (liczb) 4-cyfrowych takich, jak wyżej
(V) do powyższych ciągów muszę wstawić 1 liczbę parzystą różną od już użytych. W każdym wypadku są takie 4 liczby (3 nieużyte ze zbioru A oraz zero)
(VI) liczby nieużyte ze zbioru A mogę wstawić do już utworzonych ciągów w 5 pozycjach, co daje 3x5=15 możliwości, jest więc 15x960=14400 liczb 5 cyfrowych spełniających warunki, niezawierających zera
(VII) zero mogę wstawić w 4 pozycje (bo nie może być na froncie), co daje dalsze 4x960=3840 liczb spełniających warunki
(VIII) łącznie z tego mi wychodzi 14400+3840=18240 liczb spełniających warunki zadania. To teraz ja spytam - gdzie się rypłem ;) ?
10
DyLEMaty / Odp: Właśnie zobaczyłem...
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Q dnia Maja 19, 2024, 04:41:43 pm »
Ale meteor nad Hiszpanią przeleciał!


Edit: ESA informuje, że kawałek komety to był (co jasność tłumaczy) - i tu taki link dorzucę:
https://www.space.com/meteor-green-fireball-spain-portugal-may-19-2024
Strony: [1] 2 3 ... 10