Autor Wątek: Język współczesnej fizyki  (Przeczytany 6009 razy)

draco_volantus

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 1602
  • quid?
    • Zobacz profil
Język współczesnej fizyki
« dnia: Listopada 04, 2010, 02:20:34 pm »
Jestem pewien, że gdzieś na tym forum był link, juz mi witki opadają od szukania.

Chodzi o przekręt fizyków którzy napisali coś o teorii strun bodajże,
same brednie pseudonaukowym żargonem i zostali gdzieś opublikowani.

Wie ktoś, zna ktoś, pamięta, linka?
I want my coffee hot and best social media I was a part of brought back in my lifetime.

draco_volantus

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 1602
  • quid?
    • Zobacz profil
Re: Język współczesnej fizyki
« Odpowiedź #1 dnia: Listopada 05, 2010, 02:13:19 am »
jeżeli kogoś zainteresowało to znalazłem:

A tu jest wzór na maksymalną wysokość obcasa - stworzony przez fizyka - miłośnika damskiego obuwia..
ale odnośnie tematu - "matematyzacja procesów społecznych" może być polem do nadużyć - mam tu na myśli książkę Alana Sokala i Jeana Brickmonnta "Modne bzdury. O nadużywaniu pojęć z zakresu nauk ścisłych przez postmodernistycznych intelektualistów", co prawda, jest to pozycja sprzed 10 lat, ale autorzy zwracają tam uwagę na:
Cytuj
Przenoszenie pojęć z nauk ścisłych do humanistyki i nauk społecznych bez podania jakiegokolwiek teoretycznego lub empirycznego uzasadnienia. (...) np. neurotyczny podmiot ma dokładnie strukturę torusa. (...) nowoczesna wojna odbywa się w przestrzeni euklidesowej.
Przy czym tu chodzi o manipulowanie zwrotami i zdaniami, a Tobie, Medelejne, chodziło chyba bardziej o wyznaczanie zależności i rzetelne tworzenie modeli na podstawie przeprowadzanych badań empirycznych... może TO jest jakimś przykładem takich działań.

aczkolwiek to nie o Sokalu bezpośrenio miałem na myśli, hm.

tu więcej:

http://en.wikipedia.org/wiki/Bogdanov_Affair
« Ostatnia zmiana: Listopada 05, 2010, 02:22:19 am wysłana przez draco_volantus »
I want my coffee hot and best social media I was a part of brought back in my lifetime.

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Język współczesnej fizyki
« Odpowiedź #2 dnia: Listopada 05, 2010, 10:14:02 am »
Jak czytam o tych Bogdanovach, to widzę, że chłopaki dobrze się bawią...

I myślę, że postmodernizm sięgnął właśnie i fizyki...
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki