Autor Wątek: Foto z Lemem i odpowiedny tekst Lema  (Przeczytany 41754 razy)

lemolog

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 444
  • I love YaBB 1G - SP1!
    • Zobacz profil
Re: Foto z Lemem i odpowiedny tekst Lema
« Odpowiedź #15 dnia: Sierpnia 26, 2009, 04:16:03 pm »
Ponad 350 takiego rodzaju zdjęć z periodyków i książek jest w
http://lemolog.narod.ru/magazines.html
http://lemolog.narod.ru/
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 28, 2009, 11:32:19 am wysłana przez lemolog »

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Foto z Lemem i odpowiedny tekst Lema
« Odpowiedź #16 dnia: Sierpnia 27, 2009, 07:44:09 pm »
Lemologu, to jest Twoje hobby, czy praca zawodowa  :o ?
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Re: Foto z Lemem i odpowiedny tekst Lema
« Odpowiedź #17 dnia: Sierpnia 27, 2009, 11:09:57 pm »
Fantastyczne strony.
Wystarczy trochę znać rosyjski. Część tłumaczy googlowy translator. Czasami dość jajecznie. Np. Ijon Tichy występuje jako Ijon Pacyfik :)
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

Evangelos

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 639
  • Mistyk! Wierzy, ze istnieje.
    • Zobacz profil
Re: Foto z Lemem i odpowiedny tekst Lema
« Odpowiedź #18 dnia: Sierpnia 28, 2009, 10:03:56 am »
Naprawde swietne, gratuluje kolekcji.
W pierwszym linku (magazines) wychodzi smieszny kontrast - na wszystkich stronach buzia Lema, lecisz w dol, w dol, a tu nagle trzy Playboye :)
Moj dawny kumpel mial kiedys podobna kolekcje wycinkow, ale na temat Cindy Crawford  ::)

lemolog

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 444
  • I love YaBB 1G - SP1!
    • Zobacz profil
Re: Foto z Lemem i odpowiedny tekst Lema
« Odpowiedź #19 dnia: Sierpnia 28, 2009, 11:42:38 am »
Dziękuję za dobre słowa!
To wszystko na http://lemolog.narod.ru/ i http://lemolog.livejournal.com/
– wyłącznie hobby. Na chleb z masłem zarabiam czymś innym.
CDN

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6889
    • Zobacz profil
Re: Foto z Lemem i odpowiedny tekst Lema
« Odpowiedź #20 dnia: Sierpnia 28, 2009, 12:55:18 pm »
Dokladajac kolejna gratulacyjna cegielke dla lemolga uswiadomilam sobie jak szkola mimochodem wbija nam rozne rzeczy do glow.Przed uczeniem sie rosyjskiego...polaczonego z wreczaniem legitymacji TPPRu bronilam sie czynnie i biernie(czego teraz zaluje)...a mimo to umiejetnosc czytania gdzies sie schowala w zakamarkach.Czyli nie ma tego zlego;)
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6889
    • Zobacz profil
Re: Foto z Lemem i odpowiedny tekst Lema
« Odpowiedź #21 dnia: Listopada 23, 2009, 12:23:33 am »

Na foto 2: Moskwa, 1965, Biblioteka im. Gorkiego.
Z lewa - Ariadna Gromowa, tłumaczka; z prawa - Konstantin Fieoktistow, kosmonauta.

S.Lem o tym:

1) „Wspomnienia” („Księga przyjaciół”. – W-wa: PIW, 1975, s.171):

Dziwne to się dziś wydaje, ale był czas, w którym wszystkich ludzi, co przebywali w Kosmosie, można było zebrać w jednym niewielkim pokoju. Znałem wtedy dwóch spośród nich. Doktora Jegorowa i doktora — ale nauk technicznych, nie medycyny — Fieoktistowa.[...] A znów zanim wraz z Fieoktistowem wystąpiłem w bibliotece imienia Gorkiego na spotkaniu z czytelnikami i z entuzjastami lotów kosmicznych, rozmawiałem z nim pierwej o literaturze i dowiedziałem się wtedy, że przyszły kosmonauta, jako chłopiec jeszcze czytał zapamiętale Trylogię Sienkiewicza.

2) „Świat na krawędzi”. – Kr-w: WL, 2002, s.102 (2007, s.120):

Występowaliśmy we dwójkę z Fieoktistowem w Bibliotece imienia Gorkiego. Potem poszliśmy na zaplecze, zawiedujuszczaja, gnąc się w ukłonach, częstowała nas kawą, a my rozmawialiśmy o... Trylogii, którą on znał. Był to bardzo mądry człowiek i miał równie jak ja złe zdanie o filmie Tarkowskiego według Solaris...

3) „Rozważania sylwiczne III” (Odra, 6/1992), to samo „Co pozostaje?” (w „Sex Wars. – W-wa: NOW Nova, 1996, s.296):

Prawie trzydzieści lat temu miałem w moskiewskiej bibliotece im. Gorkiego występ autorski w towarzystwie Fieoktistowa, kosmonauty z pierwszego lotu załogowego (byli tam jeszcze Jegorow, lekarz, u którego jadłem kolację, i Komarów, który zginął w locie następnym, bo się zawieszenia spadochronowe splątały ponoć). Fieoktistow to był bardzo rozsądny facet, miłośnik literatury (Trylogię nawet znał) i doktor nauk technicznych, a w sprawie ekranizacji Solaris Tarkowskiego zajmował dokładnie takie jak ja, krytyczno-negatywne stanowisko i to pewnie pozyskało mu sympatię w mych oczach.
http://www.money.pl/archiwum/wiadomosci_agencyjne/artykul/rosja;zmarl;byly;kosmonauta;fieoktistow,149,0,559765.html
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Foto z Lemem i odpowiedny tekst Lema
« Odpowiedź #22 dnia: Listopada 23, 2009, 08:25:11 pm »
Eehhh...
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Foto z Lemem i odpowiedny tekst Lema
« Odpowiedź #23 dnia: Września 16, 2011, 11:15:43 am »
Dość oryginalny hołd dla Lema:
http://www.desoto58.com/shotzone/tellthunderbird60.html
W poszukiwaniu ciekawego mistrozwego zdjecia trza zjechać na sam dół strony... Ale otóż i ono, wyekstrahowane:
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

lemolog

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 444
  • I love YaBB 1G - SP1!
    • Zobacz profil
Re: Foto z Lemem i odpowiedny tekst Lema
« Odpowiedź #24 dnia: Listopada 06, 2011, 11:08:18 am »

Na 80. urodziny Stanisław Lem otrzymuje w prezencie rosyjskojęzyczny "Najnowszy słownik filozoficzny", wydany w 1999 r. w Mińsku (Białoruś) i zawierający hasło "Lem".

Stanisław Lem, Rozważania sylwiczne CXXX  (Odra (Wrocław), 2004, Nr.3):
Chociaż będzie to wyglądało trochę, jak gdybym wyskoczył niczym Filip z konopi, sądzę jednak, że już najwyższy czas, ażebym się przedstawił w „Odrze". Wiem dobrze, że w naszym kraju uchodzę za autora kilku książek z gatunku fantastyki naukowej. Jakkolwiek dziwacznie się to kształtuje, za granicami Polski występuję nie jako literat, lecz jako filozof. I tak na przykład jako filozof analityczny figuruję w najnowszym słowniku filozoficznym wydanym w Rosji, na stronie trzysta sześćdziesiątej drugiej i jedyną przykrość wyrządza mi tam sąsiedztwo, ponieważ następnie w słowniku omawia się filozoficzną pracę znanego dobrze osobnika, jakim był Lenin. Przedstawiciele polskiej filozofii, tacy jak na przykład Kotarbiński, są tam również omawiani szczegółowo - on zwłaszcza jako twórca reizmu zasłużył sobie na duży artykuł...

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Foto z Lemem i odpowiedny tekst Lema, 1969
« Odpowiedź #25 dnia: Lutego 08, 2014, 12:16:41 pm »
Część 3, rok 1965
S.Lem: „Z taką zapamiętałą życzliwością, z takim - ale krytycznym - zainteresowaniem, z taką nieustanną chęcią dyskutować o pytaniach literatury i nauki, jak w Moskwie, Leningradzie i Charkowie za mych pobytów, nigdy się ani przedtem, ani potem nigdzie nie zetknąłem”
(„Wspomnienia” w książce „Kniga druziej”. - Moskwa: Wydawnictwo „Prawda”, 1975, s.249).

A tu jedna pani stawia tezę, że dla Lema Rosjanie to jak Marsjanie...
http://www.studiapolskie.us.edu.pl/wirtualna_katedra/lit_pol_w_swiecie_t2/08Kozynowa.pdf
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Foto z Lemem i odpowiedny tekst Lema
« Odpowiedź #26 dnia: Lutego 09, 2014, 03:33:59 pm »
Ale pani Kożynowa na potwierdzenie swej opinii o stosunku Mistrza do bracih Rusów NIE PODAJE absolutnie żadnego dowodu!
Dzięki, dostojny Kju, bardzo ciekawy tekst, Lemołog będzie zachwycony :-)
vosbm
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

lemolog

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 444
  • I love YaBB 1G - SP1!
    • Zobacz profil
Re: Foto z Lemem i odpowiedny tekst Lema
« Odpowiedź #27 dnia: Lutego 09, 2014, 04:01:26 pm »
Ale pani Kożynowa na potwierdzenie swej opinii o stosunku Mistrza do bracih Rusów NIE PODAJE absolutnie żadnego dowodu!
vosbm

Zgadzam sie. Nie widze zadnej roznicy w stosunkach Lema do Rosjan od stosunkow do Niemcow, Anglikow, Amerykanow czy Austryjakow... Jak napisal Lem w jednym ze swoich Rozwazan sylwicznych w Odrze, Polska znajduje sie w miedzydupiu: i Rosja to antygłowa, i Niemcy to antygłowa.

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Foto z Lemem i odpowiedny tekst Lema
« Odpowiedź #28 dnia: Lutego 09, 2014, 06:09:37 pm »
Ale pani Kożynowa na potwierdzenie swej opinii o stosunku Mistrza do bracih Rusów NIE PODAJE absolutnie żadnego dowodu!

Właśnie dlatego o niej wspomniałem. Tęga bzdura też zasługuje na odnotowanie ;).
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

lemolog

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 444
  • I love YaBB 1G - SP1!
    • Zobacz profil
Re: Foto z Lemem i odpowiedny tekst Lema
« Odpowiedź #29 dnia: Lutego 09, 2014, 06:25:15 pm »
Cytuj
Polska znajduje sie w miedzydupiu: i Rosja to antygłowa, i Niemcy to antygłowa.

A co, do Polski wrocila cenzura, ze cenzuruja slowa Lema.  :(
Przeciez napisalem slowa Lema: i Rosja to DUРА, i Niemcy to DUРА, a czytam "antyglowa" (cenzura teraz pominal dzieki temu, ze wykorzystal cyrylice РА)   :)