Autor Wątek: Korone zawirrowania  (Przeczytany 295431 razy)

Smok Eustachy

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2195
    • Zobacz profil
Odp: Korone zawirrowania
« Odpowiedź #1155 dnia: Marca 26, 2021, 03:15:42 pm »

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16084
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6897
    • Zobacz profil
Odp: Korone zawirrowania
« Odpowiedź #1157 dnia: Marca 27, 2021, 11:45:36 am »
Aspirynę, natomiast, już przebadano. Wyniki są obiecujące:
A nasi podają, że używać przeciwzakrzepowo, ale niekoniecznie przeciwgorączkowo...czyli?

- Pamiętajmy o tym, że wirus zwiększa krzepliwość krwi – mówi dr Grzesiowski – i w związku z tym stosujemy niewielkie dawki kwasu acetylosalicylowego, takie jak w kardiologii.

Kwas acetylosalicylowy jest pochodną kwasu salicylowego i ma działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne oraz przeciwgorączkowe, a ponad 20 lat temu odkryto również jego właściwości przeciwzakrzepowe. Leki zawierające kwas acetylosalicylowy to m.in. aspiryna i polopiryna, jednak przed ich użyciem należy dokładnie przestudiować ulotkę, gdyż mogą wchodzić w reakcje z innymi lekami.

Dr Katarzyna Śleziak-Barglik, kierowniczka poradni POZ w Rudzie Śląskiej ostrzega: - Aspiryna powoduje poty, a później gwałtowne osłabienie, co w przypadku chorób wirusowych nie jest najkorzystniejsze dla pacjenta.

https://www.medonet.pl/koronawirus-pytania-i-odpowiedzi/leczenie-koronawirusa,leki--ktore-warto-kupic--na-wypadek-infekcji-koronwirusem,artykul,42449340.html

Z tego powodu nie brałam Aspiryny ani pylarginy. Zostałam przy paracetamolu. I mnie bardzo pomaga (mam nadzieję, że mogę napisać - pomógł - ale z tą "19" to nie wiadomo czy już mi odpuściła, czy czai się z czymś jeszcze) - 7 dni gorączki i zdolność do egzystencji tylko po paracetamolu.


Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16084
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Korone zawirrowania
« Odpowiedź #1158 dnia: Marca 27, 2021, 12:21:25 pm »
Nie powiem "hop!", bom nie prorok, ale wyrażę nadzieję, że to cholerstwo zwalczyłaś, a jak nie - zaraz zwalczysz, i spustoszeń nie narobi. Trzymaj się, i nie daj.
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Lieber Augustin

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 2424
    • Zobacz profil
Odp: Korone zawirrowania
« Odpowiedź #1159 dnia: Marca 27, 2021, 02:46:53 pm »
Oj! :'(

Mam nadzieję, że najgorsze masz już za sobą, olka.
Trzymam za Ciebie kciuki :)


olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6897
    • Zobacz profil
Odp: Korone zawirrowania
« Odpowiedź #1160 dnia: Marca 27, 2021, 03:37:52 pm »
Dzięki.

Generalnie miałam/mam wersję - gorączka i straszne osłabienie - bez żadnego bólu, kataru, kaszlu.  Kaszel teraz jakby się pokazał (9 dzień) - lekki. Zdrowa się jeszcze nie czuję, ale w porównaniu do poprzednich dni - prawie:)
Jak już tak będzie to oki - mam nadzieję, że to nie uśpienie wroga a jutro od nowa;)
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13390
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Korone zawirrowania
« Odpowiedź #1161 dnia: Marca 27, 2021, 06:26:49 pm »
Trzymaj się, o Pani!
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6897
    • Zobacz profil
Odp: Korone zawirrowania
« Odpowiedź #1162 dnia: Marca 28, 2021, 06:03:45 pm »
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

NEXUS6

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2878
  • MISTYK WYSTYGŁ, WYNIK: CYNIK
    • Zobacz profil
Odp: Korone zawirrowania
« Odpowiedź #1163 dnia: Marca 30, 2021, 09:50:14 am »

Moge jednak odpowiedziec na Twoje pytanie: Ja mial bym rozbudowana i przygotowana instytucje monitorujaca skutki szczepien, na dlugo przed szczepieniami.

Miałbyś  ;D ;D Rządząc pojedynczym krajem miałbyś rozbudowaną instytucję monitorującą wszystkie szczepienia... Nie oglądasz za dużo kiepskiego sf?
;D ;D ;D Ostra faza. Wyglada na to, ze caly swiat zyje w sferze kiepskiej SF, bo kazdy kraj ma instytucje dopuszczajace do obiegu i monitorujace skutki lekow.

Maziek, wyglada na to ze za duzo ekstrapolujesz swoich interpretacji odnosnie tego co pisze. Ja tylko zadawalem pytania (Twoje wlasne zreszta), nigdzie nie pisalem, ze wstrzymanie bylo zle, albo dobre. A ze ironizuje? Lubie.

Cytuj
Czego sztandarowym przykładem jest, że politycy komunikują się z narodem przez twittera.
Czyli ktos z rzadu/ministerstw zdrowie, etc. przeczytal cos na twiterze i podjal na tej podstawie decyzje? ;D

Cytuj
We wszystkich czy w większości krajów pandemia jest narzędziem walki politycznej (w Polsce, w UK, w Izraelu, w USA...), więc zapewne to co mówią lekarze nie jest tym, co robią rządy - tak jest przynajmniej w Polsce, lekarze swoje, rząd swoje, więc nie wiem, czy i gdzie akurat czynniki medyczne miały udział we wstrzymaniu szczepień.
Czyli w dzialaniach rzadu nie tylko chodzi o pandemie, ale i o pieczenie innych pieczeni? Brzmi jak teoria spiskowa  ;)

Cytuj
Próbujesz z tego przebadania ukręcić bat, ale po pierwsze mam wrażenie, że jest to wyjątkowo dobrze - choć krótko, przebadana szczepionka, bo rzadko kiedy jest taki zmasowany nacisk całego świata naukowego i farmaceutycznego na jeden cel.

Czyli dobrze przebadali, bo bardzo sie starali? Aha, a wczesniej musieli badac dluzej, bo sie starali mniej  :) Moze sie nie orientujesz, ale nikt nie twierdzil (firmy produkujace, agencje lekow) ze te szczepionki byly przebadane wystarczajaco. Masz, wyglada na to, wiecej w nie wiary niz producenci i agencje lekow. Szczepionki byly dopuszczone awaryjnie, tymczasowo, w warunkach nadzwyczajnego zagrozenia. Tutaj np. link do strony Pfizera i stosowny fragment:
https://www.pfizer.com/news/press-release/press-release-detail/real-world-evidence-confirms-high-effectiveness-pfizer
Cytuj
The Pfizer-BioNTech COVID-19 Vaccine, which is based on BioNTech proprietary mRNA technology, was developed by both BioNTech and Pfizer. The vaccine has now been granted a conditional marketing authorization, emergency use authorization or temporary authorization in a total of more than 60 countries. BioNTech is the Marketing Authorization Holder in the European Union, and the holder of emergency use authorizations or equivalent in Israel, the United States, United Kingdom, Canada and other countries in advance of a planned application for full marketing authorizations in these countries.

The Pfizer-BioNTech COVID-19 Vaccine has not been approved or licensed by the U.S. Food and Drug Administration (FDA), but has been authorized for emergency use by FDA under an Emergency Use Authorization (EUA) to prevent Coronavirus Disease 2019 (COVID-19) for use in individuals 16 years of age and older. The emergency use of this product is only authorized for the duration of the declaration that circumstances exist justifying the authorization of emergency use of the medical product under Section 564 (b) (1) of the FD&C Act unless the declaration is terminated or authorization revoked sooner. Please see Emergency Use Authorization (EUA) Fact Sheet for Healthcare Providers Administering Vaccine (Vaccination Providers) and Full EUA Prescribing Information available at www.cvdvaccine-us.com.
Nie twierdze, ze szczepionki na pewno sa niebezpieczne, po prostu nie sa dostatecznie przebadane i nikt kompetentny nie twierdzi ze jest inaczej, dlatego wlasnie sa dopuszczone w trybie awaryjnym. I tak jak pisalem wczesniej: Trzeba samemu podjac ryzyko i np. jesli ktos jest mlody i zdrowy, to mu tyle covid zrobi co przecietny katar, a jak sie przesuwa w strone podeszlego wieku, albo ma jakies choroby zagrazajace, to bardziej sie powinien sklaniac do szczepienia.

Cytuj
Po czwarte teza, że lockdown nie działa jest równa tezie, że można mieć dzieci spółkując przez fejsbuka. Lockdown nie działa do końca, bo nie jest do końca realizowany, ale mimo to jednak działa. Czym innym są natomiast jego ujemne skutki - ale o czym jest dyskusja? Czy o tym, że ograniczanie skupisk ludzi utrudnia propagację zarazka, czy o tym, że lockdown też zabija z czym się zgadzam, że takie efekty też powoduje, łącznie z bankructwem i przedłużonymi możliwymi skutkami jak ubóstwo, wzrost przestępczości i bezdomność w efekcie opóźnionym.
No, to jest dopiero chrzanienie  ;) ;) Jako zywo, przypomina mi to dyskusje z i argumenty teoretykow-zwolennikow marksizmu-leninizmu: "Komunizm nie dzialal w praktyce, bo nie byl odpowiednio wprowadzony. Pomysl jest swietny, tylko ludzie to swinie i dlatego nie sprawdza sie w praktyce." Lockdowny nie dzialaja w praktyce bo: Za pozno, za malo, za krotko, za zle, ludzie sie nie sluchaja, etc. Sorry, ale dowod na pudding jest w jedzeniu. Strategia lockdownu jest rozwiazaniem niemozliwym do robienia w warunkach laboratoryjnych, wiec trzeba ja oceniac (czy dziala) w praktyce jedynie.


Swoja droga, ten Twoj post ladnie sie zestarzal  ;) :
Cytuj
Szwecja? Wspaniały kraj. Mają 3 i pół raz mniej ludzi niż Polska i 4 razy więcej covid-trupa. Czyli 14 razy łatwiej tam zejść na koronę niż w Polsce. W UK też jest czadowo ale na pewno nie dlatego, że Borys na początku był hardy. Jest jeszcze kilku prymusów wolności jak USA i Brazylia na ten przykład.
Teraz Szwecja: 13400 zgonow/10mln
Polska: 52000/38mln = 13600/10mln
I pamietaj Maziek, ze Cie kocham  ;) :-*

Ola, trzymaj sie cieplo! Z tego co piszesz to jest ok, bardzom rad! Przynajmniej juz wiesz, ze nie musisz sie szczepic  ;)
« Ostatnia zmiana: Marca 30, 2021, 10:01:04 am wysłana przez NEXUS6 »

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13390
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Korone zawirrowania
« Odpowiedź #1164 dnia: Marca 30, 2021, 09:21:31 pm »
A ze ironizuje? Lubie.
Też Cię za to lubię  ;D . Ty zadawałeś moje pytania, a ja Ci odpowiedziałem Twoją odpowiedzią.
Cytuj
Cytuj
Czego sztandarowym przykładem jest, że politycy komunikują się z narodem przez twittera.
Czyli ktos z rzadu/ministerstw zdrowie, etc. przeczytal cos na twiterze i podjal na tej podstawie decyzje? ;D
A Twoim zdaniem nie? Może mam nieuzasadnienie złe zdanie o politykach, ale moim zdaniem tak właśnie. Z tym, że niczego nie czytał, bo po i co, zaznajomił się jedynie z procentowym poparciem możliwych posunięć, przyniesionym mu na tacy przez asystenta.
Cytuj
Cytuj
We wszystkich czy w większości krajów pandemia jest narzędziem walki politycznej (w Polsce, w UK, w Izraelu, w USA...)
Czyli w dzialaniach rzadu nie tylko chodzi o pandemie, ale i o pieczenie innych pieczeni? Brzmi jak teoria spiskowa  ;) 
A to niby z jakiego powodu? Czy istnieje jakakolwiek rzecz, wydarzenie, które nie byłoby używane w celu zdobycia poparcia bądź osiągnięcia korzyści w partyjnych czy parlamentarnych przepychankach? W każdym kraju, w którym istnieje opozycja, sposób radzenia sobie z pandemią jest przedmiotem samochwałki rządzących i wieszania na nich zdechłych psów przez opozycję. Zdaje mi się też, że taki np. Bolsonaro zwyczajnie chce wytępić jak najwięcej z warstw nie będących jego naturalnymi wyborcami. A pewien gościu o wyglądzie stracha na wróbla nie zrobił na początku nic, bo mu się zdawało, że zabłyśnie politycznie (teraz błyska tym, że szczepi i dzielnie walczy z UE o swój przydział szczepionki). I tak dalej. Pandemia nie jest być może istotnym przedmiotem gry politycznej na Białorusi czy w innych miejscach, w których nie istnieje legalna opozycja z dostępem do mównicy.
Cytuj
Cytuj
Próbujesz z tego przebadania ukręcić bat, ale po pierwsze mam wrażenie, że jest to wyjątkowo dobrze - choć krótko, przebadana szczepionka, bo rzadko kiedy jest taki zmasowany nacisk całego świata naukowego i farmaceutycznego na jeden cel.

Czyli dobrze przebadali, bo bardzo sie starali? Aha, a wczesniej musieli badac dluzej, bo sie starali mniej  :) 
Napisałem przecież wyraźnie co myślę: myślę, że czas badania typowej szczepionki "w czasie pokoju" wydłużył się niepomiernie z powodu tego, że ludziom we łbach się poprzewracało i polują na okazję, aby pozwać producentów - więc ci zasłaniają się instytucjami dopuszczającymi leki, a te instytucje też się za bardzo nie spieszą a do tego jest biurokracja i może np. nie można czegoś załatwić w miesiąc bo musi trwać pół roku. Ponadto sądzę, co też napisałem, że jest ona bardzo dobrze przebadana na tle innych szczepionek, ze względu na masowość i nacisk. Możliwe oczywiście, że nie zostały wykryte efekty odroczone, choć przypuszczam, że dzisiejszy stan wiedzy na temat możliwości wystąpienia takich efektów w stosunku do lat 80-tych czy 90-tych XX w. wyklucza 99% z nich na wejściu. Wszystko to zmienia postaci rzeczy, że gdyby to była szczepionka na niszową chorobę albo nawet i na grypę tylko nowego pomysłu, to jej akceptacja trwała by może i 10 lat i każdy mógłby to pokazać za wzór starannego podejścia i czuć się znacznie lepiej, że trwało to bite 10 lat. Nawiasem mówiąc, jeśli mnożące się doniesienia o zmienności wirusa (i póki co, wbrew przewidywaniom, zwiększającej się wraz z ewolucją letalności) potwierdzą się, to jeszcze niejedna szczepionka na to cholerstwo zostanie wprowadzona od ręki i ze złamaniem tych szanownych zasad.
Cytuj
Trzeba samemu podjac ryzyko i np. jesli ktos jest mlody i zdrowy, to mu tyle covid zrobi co przecietny katar
To już nie jest prawda, niestety.
Cytuj
Cytuj
Po czwarte teza, że lockdown nie działa jest równa tezie, że można mieć dzieci spółkując przez fejsbuka. Lockdown nie działa do końca, bo nie jest do końca realizowany, ale mimo to jednak działa. Czym innym są natomiast jego ujemne skutki - ale o czym jest dyskusja? Czy o tym, że ograniczanie skupisk ludzi utrudnia propagację zarazka, czy o tym, że lockdown też zabija z czym się zgadzam, że takie efekty też powoduje, łącznie z bankructwem i przedłużonymi możliwymi skutkami jak ubóstwo, wzrost przestępczości i bezdomność w efekcie opóźnionym.
No, to jest dopiero chrzanienie  ;) ;) Jako zywo, przypomina mi to dyskusje z i argumenty teoretykow-zwolennikow marksizmu-leninizmu: "Komunizm nie dzialal w praktyce, bo nie byl odpowiednio wprowadzony. Pomysl jest swietny, tylko ludzie to swinie i dlatego nie sprawdza sie w praktyce." Lockdowny nie dzialaja w praktyce bo: Za pozno, za malo, za krotko, za zle, ludzie sie nie sluchaja, etc. Sorry, ale dowod na pudding jest w jedzeniu. Strategia lockdownu jest rozwiazaniem niemozliwym do robienia w warunkach laboratoryjnych, wiec trzeba ja oceniac (czy dziala) w praktyce jedynie.
Oczywiście. Po pierwsze jednak nie mogę się nie odnieść do demagogicznego porównania do działania komunizmu - prawie ja argumentum ad hitlerum - czy rzeczywiście Twoim zdaniem przecięcie dróg zakażania nie ma wpływu na przenoszenie się zakażenia, które przenosi się drogą kropelkową czy też kontaktową? Naprawdę chcesz powiedzieć, że ograniczanie zbiorowisk, w których ludzie są w ścisku, jak dajmy na to masowych koncertów itp. nie ma znaczenia dla propagacji zarazków?
Obrazek Twój jest z jakiej daty?
Pytam, ponieważ generalnie większość art. naukowych twierdzi, że lockdown ma istotne znaczenie https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32495067/ , https://www.nature.com/articles/s41562-020-01009-0, https://www.thelancet.com/journals/eclinm/article/PIIS2589-5370(20)30201-7/fulltext , https://www.researchgate.net/publication/341835228_How_efficient_are_the_lockdown_measures_taken_for_mitigating_the_Covid-19_epidemic (ten ostatni jest o ważeniu locdown vs gospodarka).
Cytuj
Swoja droga, ten Twoj post ladnie sie zestarzal
Złośliwie bym odpowiedział, że zestarzał się wraz z wprowadzeniem od jesieni ograniczeń w Szwecji, ale ponieważ nie chcę się przepychać to uważam (mimo tych zmian), że nie miałem do końca racji wówczas nie ze względu na liczby tylko ze względu, że po prostu nas ominęła pierwsza fala. To co było pierwszą falą na świecie ledwo tylko usnęło Polskę a mnie się zdawało, że to jednak jakaś nasza zasługa w tym była. Natomiast niestety to był fuks. Teraz cierpimy z powodu brytolskiej wersji i spytaj sam siebie, dlaczego takie podkarpackie m.in. przoduje w zapadalności na tę wersję? Muchy przeniosły? I nie musisz mi mówić za każdym razem, że mnie kochasz, bo czuję to całym sobą i aż drżę - a poza tym Tobie w UK wolno a tu następują zmiany w przepisach obyczajowych i mogą mnie wykastrować albo co gorsza próbować leczyć.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

NEXUS6

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2878
  • MISTYK WYSTYGŁ, WYNIK: CYNIK
    • Zobacz profil
Odp: Korone zawirrowania
« Odpowiedź #1165 dnia: Marca 31, 2021, 03:27:30 am »
Cytuj
Też Cię za to lubię  ;D . Ty zadawałeś moje pytania, a ja Ci odpowiedziałem Twoją odpowiedzią.
No, nie wiem czy to byly moje odpowiedzi  :)
Cytuj
A Twoim zdaniem nie? Może mam nieuzasadnienie złe zdanie o politykach, ale moim zdaniem tak właśnie. Z tym, że niczego nie czytał, bo po i co, zaznajomił się jedynie z procentowym poparciem możliwych posunięć, przyniesionym mu na tacy przez asystenta.
To nie jest niemozliwe, choc bardzo glupie i nieodpowiedzialne i zapewne nie jedyne.
Cytuj
A to niby z jakiego powodu? Czy istnieje jakakolwiek rzecz, wydarzenie, które nie byłoby używane w celu zdobycia poparcia bądź osiągnięcia korzyści w partyjnych czy parlamentarnych przepychankach? W każdym kraju, w którym istnieje opozycja, sposób radzenia sobie z pandemią jest przedmiotem samochwałki rządzących i wieszania na nich zdechłych psów przez opozycję. Zdaje mi się też, że taki np. Bolsonaro zwyczajnie chce wytępić jak najwięcej z warstw nie będących jego naturalnymi wyborcami. A pewien gościu o wyglądzie stracha na wróbla nie zrobił na początku nic, bo mu się zdawało, że zabłyśnie politycznie (teraz błyska tym, że szczepi i dzielnie walczy z UE o swój przydział szczepionki). I tak dalej. Pandemia nie jest być może istotnym przedmiotem gry politycznej na Białorusi czy w innych miejscach, w których nie istnieje legalna opozycja z dostępem do mównicy.
Co do teorii spiskowej, to wiesz, ironizuje. W koncu to Ty sugerowales ironizujac miedzy wierszami, przy okazji dyskusji o przyczynach lockdownow, istnienie  spisku rzadu swiatowego.
Powiedzial bym nawet wiecej. Jest takie powiedzenie, ze nie wolno dac sie zmarnowac dobremu kryzysowi. Jest tez drugie, ze jesli kryzys daje wieksza wladze politykom, to mozna byc pewnym ze politycy beda kryzysy wywolywac. Te lajdaki w UK, kiedy sytuacja wyglada na opanowana, juz przeglosowali nastepne pol roku swoich wyjatkowych, niezgodnych z wczesniejszym prawem uprawnien do tworzenia nowych praw, z calkowitym pominieciem parlamentu i demokracji. Co ciekawe, glowna  "opozycja" tez za tym glosowala. Pewnie licza na wygrane nastepne wybory i posiadanie wtedy wladzy absolutnej. A za pol roku nastepny jesienno-zimowy sezon grypowo-covidowy i nastepne "emergency powers" :(
Cytuj
Napisałem przecież wyraźnie co myślę: myślę, że czas badania typowej szczepionki "w czasie pokoju" wydłużył się niepomiernie z powodu tego, że ludziom we łbach się poprzewracało i polują na okazję, aby pozwać producentów - więc ci zasłaniają się instytucjami dopuszczającymi leki, a te instytucje też się za bardzo nie spieszą a do tego jest biurokracja i może np. nie można czegoś załatwić w miesiąc bo musi trwać pół roku. Ponadto sądzę, co też napisałem, że jest ona bardzo dobrze przebadana na tle innych szczepionek, ze względu na masowość i nacisk. Możliwe oczywiście, że nie zostały wykryte efekty odroczone, choć przypuszczam, że dzisiejszy stan wiedzy na temat możliwości wystąpienia takich efektów w stosunku do lat 80-tych czy 90-tych XX w. wyklucza 99% z nich na wejściu. Wszystko to zmienia postaci rzeczy, że gdyby to była szczepionka na niszową chorobę albo nawet i na grypę tylko nowego pomysłu, to jej akceptacja trwała by może i 10 lat i każdy mógłby to pokazać za wzór starannego podejścia i czuć się znacznie lepiej, że trwało to bite 10 lat. Nawiasem mówiąc, jeśli mnożące się doniesienia o zmienności wirusa (i póki co, wbrew przewidywaniom, zwiększającej się wraz z ewolucją letalności) potwierdzą się, to jeszcze niejedna szczepionka na to cholerstwo zostanie wprowadzona od ręki i ze złamaniem tych szanownych zasad.
Tu sie z Toba nie zgadzam. Kazdy nowy lek to duze ryzyko, 90% nowych lekow odpada w fazach wstepnych, bo sa wlasnie zbyt niebezpieczne. To nie jest kwestia spisku biurokracji, czy jedynie unikanie bezpodstawnych  pozwow.
Cytuj
To już nie jest prawda, niestety.
Jak to nie? Statystycznie mlodzi i zdrowi sa bardzo malo zagrozeni. Nie bedziemy patrzec na pojedyncze przypadki, bo wtedy i katar i grypa (zwlaszcza) bedzie sie jawic jako dzuma.
Cytuj
Oczywiście. Po pierwsze jednak nie mogę się nie odnieść do demagogicznego porównania do działania komunizmu - prawie ja argumentum ad hitlerum - czy rzeczywiście Twoim zdaniem przecięcie dróg zakażania nie ma wpływu na przenoszenie się zakażenia, które przenosi się drogą kropelkową czy też kontaktową? Naprawdę chcesz powiedzieć, że ograniczanie zbiorowisk, w których ludzie są w ścisku, jak dajmy na to masowych koncertów itp. nie ma znaczenia dla propagacji zarazków?
No co mam zrobic, ze analogia sie sama nasuwa? :) Przeciecie drog zakazania brzmi dobrze, ale najwidoczniej lockdowny tego nie robia, co pokazuja zebrane dane porownawcze.
Cytuj
Naprawdę chcesz powiedzieć, że ograniczanie zbiorowisk, w których ludzie są w ścisku, jak dajmy na to masowych koncertów itp. nie ma znaczenia dla propagacji zarazków?
Nigdzie tego nie mowilem, nie okladaj slomianego chlopka  :D Pozamedykalne sposoby ograniczania zakazen/zgonow sa sensowne, ale to co innego niz total lockdown.
Cytuj
Obrazek Twój jest z jakiej daty?
Pytam, ponieważ generalnie większość art. naukowych twierdzi, że lockdown ma istotne znaczenie https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32495067/ , https://www.nature.com/articles/s41562-020-01009-0, https://www.thelancet.com/journals/eclinm/article/PIIS2589-5370(20)30201-7/fulltext , https://www.researchgate.net/publication/341835228_How_efficient_are_the_lockdown_measures_taken_for_mitigating_the_Covid-19_epidemic (ten ostatni jest o ważeniu locdown vs gospodarka).
Z 24 wrzesnia, nowszy niz linki ktore wrzucales, oprocz jednego, 2-gi w kolejnosci, z tego samego okresu, ktory wyraznie na poczatku mowi ze sa lepsze sposoby na walke z wirusem niz lockdown  ;) Tu link: https://bradshawadvisory.com/data-insights/lockdown-severity-vs-covid-19-deaths
Czytalem juz kilka takich zbiorczych opracowan, z roznych uniwerkow i wszystkie twierdza, ze brak korelacji, albo minimalna, nie warta kosztow. Co do Twoich linkow, ktore przejrzalem pobieznie, wiec moze cos przegapilem:
1-szy - analizuja ilosc pozytywnych testow, nie hospitalizacje i zgony.
2-gi - juz na poczatku stawia teze, ze lockdown nie jest najlepszym rozwiazaniam, inne sa lepsze
3-ci - tylko Italia
4-ty to modelowanie, nie analiza reczywistych danych i tylko Francja (choc twierdza ze to dziala i gdzie indziej). Model Fergusona zastosowany do Szwecji mial przyniesc jakies setki tysiecy zgonow, a jaka jest prawda kazdy widzi. Tak ze ten, tego...
Cytuj
Złośliwie bym odpowiedział, że zestarzał się wraz z wprowadzeniem od jesieni ograniczeń w Szwecji, ale ponieważ nie chcę się przepychać to uważam (mimo tych zmian), że nie miałem do końca racji wówczas nie ze względu na liczby tylko ze względu, że po prostu nas ominęła pierwsza fala. To co było pierwszą falą na świecie ledwo tylko usnęło Polskę a mnie się zdawało, że to jednak jakaś nasza zasługa w tym była. Natomiast niestety to był fuks. Teraz cierpimy z powodu brytolskiej wersji i spytaj sam siebie, dlaczego takie podkarpackie m.in. przoduje w zapadalności na tę wersję? Muchy przeniosły? I nie musisz mi mówić za każdym razem, że mnie kochasz, bo czuję to całym sobą i aż drżę - a poza tym Tobie w UK wolno a tu następują zmiany w przepisach obyczajowych i mogą mnie wykastrować albo co gorsza próbować leczyć.
Czekaj, czekaj... Jakies tam restrykcje (glownie na zasadzie rekomendacji) mieli w zasadzie caly czas, a na jesien nawet je zmniejszyli (Lancet 22.12.2020):
Cytuj
Rather than anticipating the second wave and change course, the Swedish Government loosened restrictions in early October, 2020, increasing the numbers that could attend public events from 50 to 300 and allowing people older than 70 years to meet with family and friends.14
The Royal Swedish Academy of Sciences' independent review of the available evidence17 validates WHO's recommendations to keep a physical distance, wear a face mask, keep rooms ventilated, avoid crowds, and practise good hand and respiratory hygiene.18 However, not until Dec 18, 2020, did the government give directives to start to translate more of these recommendations into practice including the use of face masks,12 as the trajectory of rapidly rising cases and deaths continues and intensive-care facilities and the health-care professionals are stretched to the limits in many regions in Sweden.
Do tej pory maja, takze ograniczenia w ruchu miedzynarodowym, ale nigdy nie robili lockdownu. Tutaj mozesz zobaczyc przebieg zgonow w niezamknetej Szwecji i porownac do pelnego lockdownu UK w okresie zimowym. Wykresy wygladaja identycznie, tyle ze w UK bylo 2 razy wiecej zgonow w przeliczeniu na leb, pomimo lockdownu:
https://www.worldometers.info/coronavirus/country/sweden/#:~:text=Sweden%20Coronavirus%3A%20796%2C445%20Cases%20and%2013%2C430%20Deaths%20%2D%20Worldometer
https://www.worldometers.info/coronavirus/country/uk/
Tylko ze porownywanie 2 krajow, albo analiza jednego nie daje pelnego obrazu, lepsze sa bardziej kompleksowe.
Co do milosci wewnatrzplciowej, to: 1 - plec jest konstruktem spolecznym, wiec nie istnieje obiektywnie, 2 - masz szanse zostac meczennikiem postepu. Moze nazwa Toba jakies rondo, albo uczelnie? :))



« Ostatnia zmiana: Marca 31, 2021, 03:34:17 am wysłana przez NEXUS6 »

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6897
    • Zobacz profil
Odp: Korone zawirrowania
« Odpowiedź #1166 dnia: Marca 31, 2021, 07:58:37 pm »
Ola, trzymaj sie cieplo! Z tego co piszesz to jest ok, bardzom rad! Przynajmniej juz wiesz, ze nie musisz sie szczepic  ;)
Dzięki Nexia - jest jak jest - hantelkami nie da się machać ze względu na zmęczenie - które trzyma pomimo ustąpienia kilka dni temu gorączki.

Nawiasem - dzisiaj zrobiłam test z...wiadomo skąd;) - IgG nie wykryto - tylko IgM - ciekawa jestem czy pojawią się IgG - zrobię ten test, ale już w laboratorium za jakieś 2 tygodnie.

Szczepienie - myślę, że się zaszczepię - ale wolałabym nie Astra Z. - Niemcy znowu wstrzymali częściowo szczepienia tym preparatem i zalecają szczepienie nim powyżej 60 roku życia. Co o tyle dziwne, że producent zalecał jakby odwrotnie - szczepienie młodszych.

Po wieczornym posiedzeniu ministrów zdrowia niemieckich landów z Federalnym Ministrem Zdrowia zdecydowano, że szczepionka AstraZeneca nie będzie już podawana w Niemczech osobom młodszym niż 60 lat. Zalecenie takie wydała wcześniej Stała Komisja ds. Szczepień (Stiko), działająca przy Instytucie Roberta Kocha (RKI).
https://www.dw.com/pl/niemcy-astrazeneca-tylko-dla-os%C3%B3b-powy%C5%BCej-60-lat/a-57055480

Kanada podobnie:
Wstrzymanie szczepionki AstraZeneca zostało zarekomendowane przez kanadyjski Krajowy Komitet Doradczy ds. Szczepień ze względów bezpieczeństwa. - „Istnieje znaczna niepewność co do korzyści z podawania szczepionek AstraZeneca dorosłym poniżej 55 roku życia, biorąc pod uwagę potencjalne ryzyko” - powiedziała dr Shelley Deeks, wiceprzewodnicząca Krajowego Komitetu Doradczego ds. Szczepień.

https://wyborcza.pl/7,75399,26932495,kanada-wstrzymuje-stosowanie-szczepionki-astrazeneca-u-osob.html

Poza tym Astra Z. zmienia nazwę, ale nic poza tym:
Szczepionka na COVID-19 produkowana przez firmę AstraZeneca będzie funkcjonować pod inną nazwą - poinformowała szwedzka Agencja ds. Produktów Medycznych Läkemedelsverket, powołując się na dane udostępnione przez Europejską Agencję Leków (EMA).
"Vaxzevria" - tak nazywać się będzie szczepionka przeciwko COVID-19 opracowana przez firmę AstraZeneca i Uniwersytet Oksfordzki. Sam skład preparatu pozostaje bez zmian. Oprócz nazwy, zmienią się jedynie etykiety i opakowania.

https://www.politykazdrowotna.com/71879,astrazeneca-zmienia-nazwe-swojej-szczepionki
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13390
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Korone zawirrowania
« Odpowiedź #1167 dnia: Marca 31, 2021, 09:04:55 pm »
No, nie wiem czy to byly moje odpowiedzi  :)
No o ile pomnę, bo nie mam czasu grzebać, to napisałeś, że jakbyś miał doniesienia, to byś wstrzymał.
Cytuj
Co do teorii spiskowej, to wiesz, ironizuje. W koncu to Ty sugerowales ironizujac miedzy wierszami, przy okazji dyskusji o przyczynach lockdownow, istnienie  spisku rzadu swiatowego.
Powiedzial bym nawet wiecej. Jest takie powiedzenie, ze nie wolno dac sie zmarnowac dobremu kryzysowi. Jest tez drugie, ze jesli kryzys daje wieksza wladze politykom, to mozna byc pewnym ze politycy beda kryzysy wywolywac.
widocznie jestem większym cynikiem bądź bardziej zepsutym od Ciebie ;) , bo uważam, że to pewne. Oczywiście też, że ironizowałem, bo mi się zdawało, być może niesłusznie, że między wierszami piszesz, że nijakiej zarazy nie ma, tylko jest zmowa światowa. Natomiast twierdzenie, że rzeczywiste wydarzenia są zawsze elementem gry politycznej nie jest żadną teorią spiskową tylko faktem. To dość spora różnica.
Cytuj
Tu sie z Toba nie zgadzam. Kazdy nowy lek to duze ryzyko, 90% nowych lekow odpada w fazach wstepnych, bo sa wlasnie zbyt niebezpieczne. To nie jest kwestia spisku biurokracji, czy jedynie unikanie bezpodstawnych  pozwow.
No tak, ale o tych szczepionkach (w chwili ich wprowadzenia) trudno było powiedzieć, że są w "fazach wstępnych".

Cytuj
Jak to nie? Statystycznie mlodzi i zdrowi sa bardzo malo zagrozeni. Nie bedziemy patrzec na pojedyncze przypadk...
Statystycznie - ale jak? Od początku zarazy prawdopodobnie tak. Natomiast z dnia na dzień liczba takich (nowych) przypadków rośnie, niedawno czytałem wywiad z lekarzem, ordynatorem bodaj jakimś (w Polsce), który zapodawał, że zaczynają się pojawiać "objawowe dzieci" a także mają coraz częstsze zgony w przedziale 20-30. No że tak powiem mało naukowo - wielokrotnie obiło mi się to o uszy ostatnio.
Cytuj
Nigdzie tego nie mowilem, nie okladaj slomianego chlopka  :D 
Znów ta demagogia. I ja to znoszę, i Panu Bogu ofiarowuję. Czy ja napisałem, że mówiłeś? Pytam, czy tak sądzisz.
Cytuj
Pozamedykalne sposoby ograniczania zakazen/zgonow sa sensowne, ale to co innego niz total lockdown.
Dochodzę do wniosku, że problemem jest, że mówimy o nieco czym innym. Dla Ciebie locdown to chyba głównie presja rządu na obywateli a dla mnie zastosowane środki. Jesli Szwedzi przez rozum stosują takie środki, które przez przymus stosują inni, to dla mnie nie ma wielkiej różnicy - a dla Ciebie (chyba, żeby się ni okazało, że znów nadinterpretuję) - jest.
Cytuj
Z 24 wrzesnia, nowszy niz linki ktore wrzucales
Tu mnie masz nie byłem dostatecznie przebiegły, aby spojrzeć na daty,
Cytuj
oprocz jednego, 2-gi w kolejnosci, z tego samego okresu, ktory wyraznie na poczatku mowi ze sa lepsze sposoby na walke z wirusem niz lockdown  ;) 
Nazbyt spłycasz, choć przyznam, że ja z kolei czytam tylko "results" z braku czasu, ale obrazek jest wymowny, przyznam szczerze, że nie wnikałem, co to dla nich jest "national lockdown", ale pewne elementy rzucaja się w oczy. Ogólnie nie przetrawiłem jakiejś wielkiej liczby tych artykułów, ale generalnie powtarza się, że lockdown (w moim rozumieniu - czyli pewne ograniczenia w celu przecięcia dróg propagacji) przynosi bardzo dobre efekty, z tym, że na krótko - to znaczy po kilku tygodniach działanie ustaje. Z czego wniosek, że bardziej drakońskie działania trzeba wprowadzć na krótko, kiedy rzeczywiście trzeba
Cytuj
Czekaj, czekaj... Jakies tam restrykcje (glownie na zasadzie rekomendacji) mieli w zasadzie caly czas, a na jesien nawet je zmniejszyli (Lancet 22.12.2020):
Obiło mi się o uszy, że na jesieni czy może na początku zimy zamknięto część szkół, bodaj na początku roku zmieniono prawo aby w ogóle móc nakładać restrykcje, następnie wprowadzono dalsze restrykcje typu liczba osób w środkach transportu itp., zdaje się też restauracje trochę przymknięto.
Cytuj
Do tej pory maja, takze ograniczenia w ruchu miedzynarodowym, ale nigdy nie robili lockdownu. Tutaj mozesz zobaczyc przebieg zgonow w niezamknetej Szwecji i porownac do pelnego lockdownu UK w okresie zimowym. Wykresy wygladaja identycznie, tyle ze w UK bylo 2 razy wiecej zgonow w przeliczeniu na leb, pomimo lockdownu
Tym niemniej najsensowniej porównywać Szwecję z innymi krajami nordyckimi, a takie porównanie jest miażdżące. Poza tym u nich póki co chyba nie było trzeciej fali - jak u nas.
Cytuj
Tylko ze porownywanie 2 krajow, albo analiza jednego nie daje pelnego obrazu, lepsze sa bardziej kompleksowe.
Oczywiście, zdaje mi się, że wszelkie moje wyobrażenia z poczatku epidemii były nader uproszczone. To jest niezmiernie skomplikowane  i nieraz inne czynniki niż te, nad którymi można panować, grają pierwsze skrzypce niestety.
Cytuj
Co do milosci wewnatrzplciowej, to: 1 - plec jest konstruktem
Zawsze jak słyszę słowo "konstrukt" to się rozglądam, czy ktoś jeszcze w pobliżu też jest kretynem i nie rozumie jak ja :) ...
Cytuj
masz szanse zostac meczennikiem postepu. Moze nazwa Toba jakies rondo, albo uczelnie?
Spadaj. Jako wiekowo zbliżony masz szansę znać kawał o Dylu Jajowcu - więc po co mi potem...
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

NEXUS6

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2878
  • MISTYK WYSTYGŁ, WYNIK: CYNIK
    • Zobacz profil
Odp: Korone zawirrowania
« Odpowiedź #1168 dnia: Kwietnia 01, 2021, 06:18:40 am »
Ola, trzymaj sie cieplo! Z tego co piszesz to jest ok, bardzom rad! Przynajmniej juz wiesz, ze nie musisz sie szczepic  ;)
Dzięki Nexia - jest jak jest - hantelkami nie da się machać ze względu na zmęczenie - które trzyma pomimo ustąpienia kilka dni temu gorączki.

Nawiasem - dzisiaj zrobiłam test z...wiadomo skąd;) - IgG nie wykryto - tylko IgM - ciekawa jestem czy pojawią się IgG - zrobię ten test, ale już w laboratorium za jakieś 2 tygodnie.

Szczepienie - myślę, że się zaszczepię - ale wolałabym nie Astra Z. - Niemcy znowu wstrzymali częściowo szczepienia tym preparatem i zalecają szczepienie nim powyżej 60 roku życia. Co o tyle dziwne, że producent zalecał jakby odwrotnie - szczepienie młodszych.



IgG pojawia sie dopiero po 2 tyg od infekcji, a zaczyna byc wykrywalne po 15 dniach minimum, tak ze sie nie martw:



https://www.nature.com/articles/s41415-020-2228-9


A na cholere masz sie szczepic, skoro przeszlas chorobe i uzyskalas odpornosc? Szczepionka nic Ci nie da wiecej niz przebyta choroba i naturalnie wytworzona odpornosc. A musialas ja wytworzyc, bo bys nie wyzdrowiala.


Maziek
Cytuj
No o ile pomnę, bo nie mam czasu grzebać, to napisałeś, że jakbyś miał doniesienia, to byś wstrzymał.
Ale nie po przeczytaniu czegos na twiterze. Po konkretnych informacjach z agencji lekow, albo chociaz raportow lekarskich, ktore zreszta tez powinny przejsc przez agencje lekow. Natomiast generalnie zostawil bym ludziom wolny wybor.
Cytuj
widocznie jestem większym cynikiem bądź bardziej zepsutym od Ciebie ;) , bo uważam, że to pewne. Oczywiście też, że ironizowałem, bo mi się zdawało, być może niesłusznie, że między wierszami piszesz, że nijakiej zarazy nie ma, tylko jest zmowa światowa. Natomiast twierdzenie, że rzeczywiste wydarzenia są zawsze elementem gry politycznej nie jest żadną teorią spiskową tylko faktem. To dość spora różnica.
Nie mozna byc wiekszym cynikiem niz ja, biologiczna niemozliwosc  :)  O nie, nie, nigdzie nie pisalem ze nie ma zarazy! Z pewnoscia zas byla nadreakcja. Natomiast jako cynik nie odrzucam mozliwosci spiskow roznorakich. One zas dziela sie na ujawnione i nieujawnione bedace teoriami spiskowymi ;)
Cytuj
No tak, ale o tych szczepionkach (w chwili ich wprowadzenia) trudno było powiedzieć, że są w "fazach wstępnych".
Biorac pod uwage czas trwania testow normalnie 4-7 lat... Pierwsze pare miesiecy to faza wstepna testow  :)
Cytuj
Statystycznie - ale jak? Od początku zarazy prawdopodobnie tak. Natomiast z dnia na dzień liczba takich (nowych) przypadków rośnie, niedawno czytałem wywiad z lekarzem, ordynatorem bodaj jakimś (w Polsce), który zapodawał, że zaczynają się pojawiać "objawowe dzieci" a także mają coraz częstsze zgony w przedziale 20-30. No że tak powiem mało naukowo - wielokrotnie obiło mi się to o uszy ostatnio.
Wiecej takich przypadkow niz przypadkow komplikacji poszczepionkowych?  ;)  Nauczylem sie juz ignorowac takie sensacyjne doniesienia od politykow, czy z mediow. Zbyt czesto byly falszywe, nawet bardziej niz te o reakcjach na szczepionke. Oczywiscie, o ile sa faktycznie falszywe, bo wg. mnie rownie dobrze moga nie byc. Nie sledze tego az tak bardzo, bo podjalem decyzje o nieszczepieniu, wiec dopiero jak mnie beda wywlekac z domu na szczepienie zainteresuje sie ponownie i wybadam sytuacje  8)
Cytuj
Naprawdę chcesz powiedzieć, że ograniczanie zbiorowisk, w których ludzie są w ścisku, jak dajmy na to masowych koncertów itp. nie ma znaczenia dla propagacji zarazków?
Nigdzie tego nie mowilem, nie okladaj slomianego chlopka  :D Pozamedykalne sposoby ograniczania zakazen/zgonow sa sensowne, ale to co innego niz total lockdown.

Znów ta demagogia. I ja to znoszę, i Panu Bogu ofiarowuję. Czy ja napisałem, że mówiłeś? Pytam, czy tak sądzisz.
No, no! Sformulowanie "Naprawdę chcesz powiedzieć" sugeruje jednak, ze tak wlasnie powiedzialem. Gdyby bylo "czy chcesz powiedziec", to bym sie ewentualnie zgodzil, ze tylko pytasz. Wiem, wiem... czepiam sie  :)
Cytuj
Dochodzę do wniosku, że problemem jest, że mówimy o nieco czym innym. Dla Ciebie locdown to chyba głównie presja rządu na obywateli a dla mnie zastosowane środki. Jesli Szwedzi przez rozum stosują takie środki, które przez przymus stosują inni, to dla mnie nie ma wielkiej różnicy - a dla Ciebie (chyba, żeby się ni okazało, że znów nadinterpretuję) - jest.
Lockdown, jak sama nazwa wskazuje, polega na zamykaniu. Zamykaniu firm, ludzi w domach, parkow, placow zabaw, sklepow, etc. Naklanianie do masek (zakladajac ze cos daja i nie szkodza bardziej niz pomagaja, co nie jest pewne), utrzymywanie odleglosci od innych, izolacja chorych, mycie rak, nie dotykanie czesci twarzy, etc. to nie lockdown. Na ile te rzeczy pomagaja? Cholera wie tak naprawde, ale przynajmniej, choc uciazliwe, nie przynosza tak oplakanych skutkow jak lockdown.
Cytuj
Nazbyt spłycasz, choć przyznam, że ja z kolei czytam tylko "results" z braku czasu, ale obrazek jest wymowny, przyznam szczerze, że nie wnikałem, co to dla nich jest "national lockdown", ale pewne elementy rzucaja się w oczy. Ogólnie nie przetrawiłem jakiejś wielkiej liczby tych artykułów, ale generalnie powtarza się, że lockdown (w moim rozumieniu - czyli pewne ograniczenia w celu przecięcia dróg propagacji) przynosi bardzo dobre efekty, z tym, że na krótko - to znaczy po kilku tygodniach działanie ustaje. Z czego wniosek, że bardziej drakońskie działania trzeba wprowadzć na krótko, kiedy rzeczywiście trzeba
Jak wyzej. Ja akurat sie lockdownem jako strategia zainteresowalem i sporo czytalem. Wychodzi na to, ze dziala tylko w teorii, albo jesli sie obszar dokladnie odizoluje dostatecznie wczesnie, ale tak na amen. Czyli znowu: Niewykonalne w praktyce poza nielicznymi wyjatkami. Np. wyspa Man tak zrobila. 85k ludzi, niezalezna zywnosciowo. Mieli troche przypadkow, pare zgonow, rok temu na samym poczatku, od razu ich izolowali, a potem scisla kontrola granic, jezeli w wyjatkowych przypadkach ktos przybywal, to bezwzgledna izolacja na 2tyg. wytrzymali tak blisko rok, mieli 0 przypadkow i 0 restrykcji, bo pilnowali granic, teraz znowu przez marzec im skoczyly by spasc prawie do 0. Aktualnie maja 60% wyszczepionych, czyli wszystkich zagrozonych. Ale to mala wyspa.
Cytuj
Spadaj. Jako wiekowo zbliżony masz szansę znać kawał o Dylu Jajowcu - więc po co mi potem...
Nie znam. Moze nie jestem az taki stary jak Ty ;D? Dawaj!
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 01, 2021, 07:31:30 am wysłana przez NEXUS6 »

Smok Eustachy

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2195
    • Zobacz profil
Odp: Korone zawirrowania
« Odpowiedź #1169 dnia: Kwietnia 01, 2021, 10:08:42 pm »
https://twitter.com/AnonymecitoyenS/status/1377661212582875137
Standardy europejskie zwalczania koronawirusa.