Autor Wątek: Wyznacznik  (Przeczytany 13517 razy)

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Wyznacznik
« Odpowiedź #15 dnia: Czerwca 07, 2012, 09:54:00 am »
No to do roboty.
1. Ankietowani
2. Ankieta
3. Wyniki
Ad 2 i 3: mięta z bubrem, jak rzekłby niezapomniany przez starczą generację warszawską pan Wiech. Co zaś tyczy się Ankietowanych, trzeba rozważyć przynajmniej dwie kwestie: A. ich doboru oraz B. do nich dotarcia. Innymi słowy, A. kogo i w jakich kręgach szukać oraz B. jak znaleźć ich adresy mejlowe i papierowe (służbowe, prywatne). W ramach 2A nasuwa się od razu pomysł dwuetapowy: żeby zwrócić się "do wszystkich" (środowisk, stowarzyszeń, klubów, uniwersytetów, związków twórczych) z prośbą o bezhierarchiczne zaproponowanie na przykład "przynajmniej dziesięciu najważniejszych nazwisk", a gdy się statystycznie uszereguje kilkusetosobowy zbiór, zwrócić się "we właściwy sposób z właściwą ankietą" do wszystkich jego elementów żywych.
Uprzejmie proszę o uwagi dotyczące - w pierwszym rzędzie - tego etapu przygotowań.
VOSM
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Wyznacznik
« Odpowiedź #16 dnia: Czerwca 07, 2012, 10:01:52 am »
Skoro chcesz badać elitę i skoro w ogóle ma coś z tego wyjść to proponuję uderzyć do jakiejś stosunkowo wąskiej grupy - np. do noblistów. Większość z nich ma przypuszczam otwarte adresy mailowe lub można pisać na uczelnię.

Co do samego pomysłu to ja jestem wysoce sceptyczny, jakie będzie zastosowanie ewentualnie posiędniętej wiedzy.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Wyznacznik
« Odpowiedź #17 dnia: Czerwca 07, 2012, 10:13:44 am »
Maźku, rozważałem ten pomysł na początku, i on jest raczej kiepski z przynajmniej trzech względów: nobliści są mniej dostępni niż nienobliści, noblistów jest o kilka rzędów wielkości mniej niż nienoblistów oraz nobliści są jednak z bardzo ciasnej (ścisłej) beczki. Owszem, ale dopiero wtedy, gdy "sami wyjdą" z pre-ankiety.
VOSM
pjes: kużden jeden weźnie se z tego co mu podejdzie (bo to będzie projekt otwarty - z kolejnymi wynikami natychmiast publikowanymi na stronie, oczywiście bez identyfikacji ankietowanych). Ja mam prostą motywację: powoduje mną ciekawość (patrz: http://www.remuszko.pl/to/ - cytat pochodzi z "Golema XIV")
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Terminus

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 770
  • AST-Pm-105/044 Uniwersalny Naprawczy
    • Zobacz profil
Re: Wyznacznik
« Odpowiedź #18 dnia: Czerwca 07, 2012, 01:04:40 pm »
Wyślij Pan do Mensy. Ta zbieranina snobów będzie zachwycona takim pytaniem.

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Wyznacznik
« Odpowiedź #19 dnia: Czerwca 07, 2012, 01:35:21 pm »
A w życiu! Oni są głupi.
VOSM
pjes@OP: czy Pani jest z Niderszlezjen? http://szl.wikipedia.org/wiki/G%C5%AFrny_%C5%9Al%C5%AFnsk
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Wyznacznik
« Odpowiedź #20 dnia: Czerwca 07, 2012, 05:34:16 pm »
Nie wiem, czy nobliści są niedostępni. Może tak, może nie. Osobiście nigdy jeszcze mi się nie zdarzyło, żeby nie odpisał na mego maila naukowiec, a pisałem do wielu z różnych stron świata (głównie do publikujących w Scientific American, ale i Nature np.). Nie pisałem (chyba?) do żadnego noblisty, to fakt. Zaletą tego rozwiązania jest to, że elita jest już uprzednio wybrana i twardo zdefiniowana. Może nobliści "nienaukowi" są celebrytami i chronią swą prywatność ale chyba naukowców to nie dotyczy (jeszcze?). A czy jakaś elita jest z nieścisłej beczki?
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Terminus

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 770
  • AST-Pm-105/044 Uniwersalny Naprawczy
    • Zobacz profil
Re: Wyznacznik
« Odpowiedź #21 dnia: Czerwca 08, 2012, 10:57:24 am »
A czy jakaś elita jest z nieścisłej beczki?
O, streściłeś moją życiową filozofię przez przypadek <rotfl>

trx

  • Juror
  • Full Member
  • *****
  • Wiadomości: 246
  • wytwór ponowoczesny
    • Zobacz profil
Re: Wyznacznik
« Odpowiedź #22 dnia: Czerwca 09, 2012, 12:01:54 am »
Jakoś wątpię w to, by sprawne żąglowanie cyferkami czyniło czyjekolwiek sądy o czymkolwiek (za wyjątkiem sądów o cyferkach) "lepszymi". Ale jeśli prowadzący wyznaje taką zasadę, to ranking taki będzie - choćby dla mnie (a pewnie i dla kilku innych) - zupełnie bezwartościowy.

Jeśli zaś chodzi o cytowania, to z tego, co mi wiadomo (a raczej nie mam większej wiedzy w tym temacie) i co mogę zaobserwować - dość często spotykany jest aktualnie indeks h, używany jako - podobno - bardziej miarodajny.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Indeks_h
« Ostatnia zmiana: Czerwca 09, 2012, 12:12:17 am wysłana przez trx »

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Wyznacznik
« Odpowiedź #23 dnia: Czerwca 09, 2012, 12:24:25 am »
@trx
Mam wrażenie, że Pan ma mylne wrażenie o tym, co chcę zrobić, a także, iż raczej nie odnosi się Pan ani słowem do tego, co eksplikowalem: http://forum.lem.pl/index.php?topic=992.msg44991#msg44991
VOSM
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )