Autor Wątek: Właśnie się dowiedziałem...  (Przeczytany 1943980 razy)

nescitus

  • YaBB Newbies
  • **
  • Wiadomości: 20
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #2895 dnia: Maja 07, 2011, 01:03:18 am »
obowiązkowa matura z matematyki nie podoba mi się tak samo jak obowiązkowa matura z polskiego (mówię to jako polonista i ktoś, kto miał wątpliwą przyjemność być w komisji rekrutacyjnej na studia z tego kierunku). w ogóle cały nasz system jest krzywy. jeśli o dostaniu się na studia mają decydować punkty z matury, to powinno być tak jak w Anglii. czyli: całe liceum (tam akurat dwuletnie) to 3-4 przedmioty, które faktycznie decydują o tym, jakie ma się szanse dostać na określony kierunek, a nie cały szkolny śmietnik. teraz to w Polsce mamy układ chorobliwie niespójny: szkołę, która nie zapewnia podstaw i uczelnie, które muszą wybierać kandydatów na podstawie egzaminów dających im niewystarczające dane. im więcej obowiązkowych przedmiotów, tym większa loteria w rekrutacji na studia i tym więcej politechników, a potem inżynierów dyskalkulicznych oraz np. psychologów nieumiejących słuchać ze zrozumieniem, bo czytać takoż ich nie nauczono.

przez parę lat uczyłem studentów pierwszego roku, widziałem ostatni rocznik starej matury i pierwszy rocznik nowej. nowa robi ludziom wodę z mózgu. przykładowo: dobry, aktywny student z "nowej" grupy przed napisaniem pracy rocznej pytał mnie, czy "wolno mu zacytować autora XY", bo z tyłu głowy miał przekonanie, że istnieje jakiś klucz, w którym za cytowanie XY dostaje się punkty, a za cytowanie XZ - nie. pewnie z matematyką jest podobnie.

Terminus

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 770
  • AST-Pm-105/044 Uniwersalny Naprawczy
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #2896 dnia: Maja 07, 2011, 01:55:12 am »
No, nic dodać nic ująć. Jest podobnie. Kurcze, jak przeczytałem to co podał Miesław, to się przeraziłem. Nie zdawałem sobie nawet sprawy, że aż tak bardzo to poucinali.

Hej Miesław, w ogóle jak ostatnio pamiętam, to byłeś w gimnazjum:) (Chyba jestem trochę nie bieżąco...)

Miesław

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 804
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #2897 dnia: Maja 08, 2011, 08:41:17 pm »
No, nic dodać nic ująć. Jest podobnie. Kurcze, jak przeczytałem to co podał Miesław, to się przeraziłem. Nie zdawałem sobie nawet sprawy, że aż tak bardzo to poucinali.

Hej Miesław, w ogóle jak ostatnio pamiętam, to byłeś w gimnazjum:) (Chyba jestem trochę nie bieżąco...)
Gimnazjum trwa tylko 3 lata, liceum takoż, a czas leci więc podobnie jak trx w tym roku zdaję już maturę  ::)

Może przeraziłem Cię trochę za bardzo, bo wymienione przeze mnie rzeczy pozostały w programie (no, przynajmniej u mnie...), a zniknęły z treści objętych maturą (które to z roku na rok się zmieniały), ale ten komunikat Ministerstwa pokazuje, jak to z tą maturą było. Jak by nie patrzeć, z matematyką faktycznie szału nie ma (delikatnie mówiąc) i z pewnością to nie jest to samo co kiedyś. Nie tylko zresztą z matematyką - mój fizyk opowiadał, że popłakał się ze wzruszenia znalazłszy stary podręcznik  :D

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #2898 dnia: Maja 08, 2011, 09:40:29 pm »
@ Miesław
Niech Pan, proszę, pozdrowi ode mnie swojego fizyka :-)
S.R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Mateusz

  • YaBB Newbies
  • **
  • Wiadomości: 21
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #2899 dnia: Maja 10, 2011, 01:26:19 am »
Maturę pisałem 2 lata temu, czyli bodajże rok po znacznym obcinaniu wymagań, ale nauczycielka postanowiła, że i tak musimy przerobić wszystkie wyrzucone tematy, za co jestem jej wdzięczny (bez całek, tych nie ma w programie już od dłuższego czasu). Wiele się przydało na Politechnice, a poza tym dobrze jest wiedzieć więcej, niż trzeba. Niewiele brakowało, żebym wybrał czystą matmę do studiowania, uff... Niestety trochę się rozczarowałem, jak wygląda ta "wyższa" matma, o wiele więcej myślenia bywało w liceum. Analizy i algebry są często schematyczne i nudne (nie mówię, że łatwe).
Doszło do tego, że równania różniczkowe robię drugi raz, ale co poradzić jak profesor (!) potrafi prowadzić wykład jedynie z kartki i oburza się, gdy student ma jakiekolwiek pytanie związane z tematem.
Nie mam zamiaru obrażać wykładowców (tylko ten jeden wyprowadzał mnie z równowagi, reszta była całkiem w porządku), tylko chciałbym zwrócić uwagę, że prawda prawie zawsze leży gdzieś po środku i np. przymusowa matura ma mnóstwo zalet, ale również wad. Pozwoliłbym artyście rozwijać się w swoim kierunku, a matematykowi w swoim, choć z drugiej strony 30% może małpiatki by dały radę  ;)
Nie wiem jak to możliwe, że bez znajomości ułamków ktoś się pcha na Polibudę, ale tacy zwykle kończą po 1. semestrze.  :P

DillingerEscPlan

  • Gość
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #2900 dnia: Maja 10, 2011, 11:20:39 am »
Możliwe, bo wielu wmawiano (strasząc "kopaniem rowów" i roztaczając piękne wizje ich przyszłości po uzyskaniu tytułu mgr) i nastawili się na to, że muszą iść na jakieś studia, a na polibudach często mają wysokie limity przyjęć i nietrudno się dostać. Nieco podobnie bywa na fizyce uniwersyteckiej. Na UŚ dla pierwszego roku fizyki są organizowane nieodpłatne repetytoria i zajęcia wyrównawcze z matmy, a w programie m.in. ułamki. ;D Co poradzić, jak idą na te studia (kryteria przyjęć żadne: zdana matura, ot co) również tacy "humaniści", którzy nawet na studia humanistyczne się nie dostali...?

Inna sprawa, że na polibudzie wielu się nie uczy, tylko studiuje. ;) Co wypiją przez pierwszy semestr, nim odpadną, to ich. :P
« Ostatnia zmiana: Maja 10, 2011, 11:22:17 am wysłana przez DillingerEscPlan »

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6897
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #2901 dnia: Maja 19, 2011, 01:16:58 am »
Dla złapania pomaturalnego oddechu - właśnie się dowiedziałam, że ASIMO wybiera się na Piknik do Polski ;) :
http://honda.pl/pl/samochody/swiat-hondy/aktualnosci/78-debiut-robota-asimo-w-polsce.html
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

miazo

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 438
  • Ken sent me.
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #2902 dnia: Maja 19, 2011, 07:06:02 am »
Odnośnie obowiązkowej matury z matematyki mam ambiwalentne odczucia. Patrząc z perspektywy społecznej - przyszłych pokoleń i ogólnie pojętej jakości kształcenia, to nie podoba mi się takie "równanie w dół" i obniżanie wartości dyplomu (także poprzez łatwość jego zdobycia). Ale patrząc z perspektywy czysto osobistej - póki poziom wiedzy przeciętnego absolwenta będzie tak niski jak obecnie, to nie muszę się martwić o zatrudnienie... ;-)

trx

  • Juror
  • Full Member
  • *****
  • Wiadomości: 246
  • wytwór ponowoczesny
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #2903 dnia: Maja 19, 2011, 01:15:23 pm »
Ha! Ja osobiście widziałem przypadki nauczycieli, którzy to zdania sprawnie sklecić nie potrafią, a zamiast "dzieciom" piszą "dziecią".  ;D
Widziałem też takie dziwadła:
http://oferia.pl/usluga/item267927-zespol-autorow-podejmie-sie-kazdej-misji-stworzenia-rymu-lub-prozy (tylko 50 groszy za wers, polecam!)
albo
http://oferia.pl/usluga/item55833-krytyka-literacka-pomoc-w-wydaniu-powiesci-opowiadan-tomiku-poezji
"KAŻDY z nas może wydać bestsellerową powieść bądź tomik poezji na miarę Szymborskiej, Różewicza czy Wojaczka."  ;D

Podobnie znaleźć można oferty pisania prac licencjackich, magisterskich, a pewnie i innych.  :o

I jeszcze to:
http://wyborcza.pl/1,75478,9623288,Unia_nawet_lekcje_odrabia.html
 8)
« Ostatnia zmiana: Maja 19, 2011, 04:17:15 pm wysłana przez trx »

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13408
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #2904 dnia: Maja 31, 2011, 05:09:08 pm »
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13408
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #2905 dnia: Czerwca 01, 2011, 12:04:34 am »
Wszystko być może, pierwsze komputery też są strasznie drogie ;) .
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13408
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #2906 dnia: Czerwca 01, 2011, 12:39:05 am »
Tu jest nieco http://kopalniawiedzy.pl/D-Wave-komputer-kwantowy-Lockheed-Martin-13174.html
... i mozna wyguglac coś w Science i Nature (chyba to o tym) ale padam na nos nie chce mi się czytać...
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Terminus

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 770
  • AST-Pm-105/044 Uniwersalny Naprawczy
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #2907 dnia: Czerwca 01, 2011, 08:45:54 am »
To jak, moze dalby rade rozwiazac zadania maturalne? matme chyba tak...

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13408
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #2908 dnia: Czerwca 01, 2011, 09:01:58 am »
No ale potrzebny jest najpierw programista co rozumie te zadania ;D .
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

tzok

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 409
    • Zobacz profil
Re: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #2909 dnia: Czerwca 01, 2011, 09:43:02 am »
Potrzeba by opracować jeszcze kwantowy klucz do takiej matury z prawidłowymi prawdopodobieństwami różnych odpowiedzi :D. To byłby prawdziwy test wielokrotnego wyboru, gdzie każda odpowiedź jest w jakimś stopniu prawdziwa :D