Ostatnie wiadomości

Strony: [1] 2 3 ... 10
1
DyLEMaty / Odp: Matematyka krolowa nauk ;)
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Lieber Augustin dnia Dzisiaj o 06:21:32 pm »
W punkt. Brava, olka :)
2
DyLEMaty / Odp: Eksploracja Kosmosu
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Q dnia Dzisiaj o 06:05:37 pm »
O dziwnym sygnale od Voyagera i jego odszyfrowaniu:
3
DyLEMaty / Odp: Fantastyka polityczna
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Q dnia Dzisiaj o 06:04:31 pm »
Przypomnijmy sobie jak Tym przyszłość przewidział:
4
DyLEMaty / Odp: Co nam zostało z potęgi atomu?
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Q dnia Dzisiaj o 06:03:40 pm »
5
DyLEMaty / Odp: Matematyka krolowa nauk ;)
« Ostatnia wiadomość wysłana przez maziek dnia Dzisiaj o 04:34:32 pm »
Ta, no oczywista, że można go stosować wyłącznie, kiedy jest 0/0 lub +/- niesk./niesk. I ja to wiedziałem, LA podpuścił ;) . Dlatego piszę, że koleina (myślowa). Wyrył koleinę i ja wpadłem ;) .
6
DyLEMaty / Odp: Matematyka krolowa nauk ;)
« Ostatnia wiadomość wysłana przez olkapolka dnia Dzisiaj o 04:00:55 pm »
Tak mi się wydaje - można zastosować Szpitalnego - tylko trzeba się w porę zatrzymać;)

Ale ja już sama nie wiem czy on jest w programie na rozszerzeniu - kojarzę, że ja go miałam, ale to było dziesiątki lat temu;))
7
DyLEMaty / Odp: Matematyka krolowa nauk ;)
« Ostatnia wiadomość wysłana przez maziek dnia Dzisiaj o 03:54:27 pm »
Wot i gdzie diabeł nie może tam kobite pośle :) . Brawo olka! Czyli tu była to koleina.
8
DyLEMaty / Odp: Matematyka krolowa nauk ;)
« Ostatnia wiadomość wysłana przez olkapolka dnia Dzisiaj o 03:37:16 pm »
Zrobiłam sobie krótkie korki z granic i Szpitalnego (de l'Hospitala) i myślęmyślę...myślę, że o ile na początku można skorzystać z niego, bo mamy symbol nieoznaczony 0/0, to po pierwszej pochodnej mamy 12/0 czyli to nie jest symbol nieoznaczony - czyli możemy czy nie możemy zastosować go drugi raz? Hę?

Bo jeśli nie (a raczej nie, bo stosuje się go gdy mamy symbol nieoznaczony) to mamy 12/0 z minusem czyli ta - nieskończoność.

Znaczy wg mnie należało się zatrzymać po pierwszej pochodnej i mamy ten sam wynik.
9
DyLEMaty / Odp: Matematyka krolowa nauk ;)
« Ostatnia wiadomość wysłana przez maziek dnia Dzisiaj o 03:09:29 pm »
Biedne dzieciaki. Z takim zadaniem chyba łatwo można dostać zaburzenia kognitywnego, a nawet zaparcia informacyjnego
Formalnie to wg mnie jest OK, że granicą jest +/- nieskończoność, o ile mówimy o funkcji a nie o ciągu. Nie mam czasu niestety, bo to musi być jakiś niuans definicyjny, że tego deloSzpitala nie można w tym wypadku. Początkowo sadziłem, że jest jakiś wielce podstępny błąd narzucający się albo przy różniczkowaniu albo przy tym drugim przekształceniu, który Ty i ja popełniamy dokładnie w tym samym miejscu - ale rachunki, które wykonałeś są krystalicznie przejrzyste i nie ma się czego czepić. W sieci na szybko są jakieś odpowiedzi np. https://ocdn.eu/pulscms-transforms/1/Ujvk9ktTURBXy9mZmRiMDEyMC1iMTI1LTRlZTYtOGI3Zi0xOTg5NDM3ZWU0NzQucG5nkZUCzQMlAMLD3gABoTAF ale ani słowa dlaczego tak a nie właśnie z d'H. Odpowiedzi oficjalnych nie widzę, nie wiem, czy CKU w ogóle takowe publikuje.
10
DyLEMaty / Odp: Matematyka krolowa nauk ;)
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Lieber Augustin dnia Dzisiaj o 02:38:31 pm »
z pobieżnego badania funkcji (x^3-8)/(x-2)^2 (za pomocą "karkulatora", hehe) wynika mi, że idąc do {2} od lewej ucieka do -niesk. a od prawej do + niesk.
Tak jest. Zresztą to widać "gołym okiem", bez pomocy karkulatora :) . Bo jak x<2, to licznik jest ujemny, a jak >2, to dodatni. Podczas gdy "kwadratowy" mianownik zawsze jest dodatni.
Swoją drogą, w zadaniu stoi napisane: "oblicz granicę". Formalnie rzecz biorąc, czy to jest fair, nazywać minus niesk. "granicą"? Wszak jednym z synonimów słowa "nieskończoność" jest właśnie bezgraniczność?
https://synonim.net/synonim/nieskończoność
Biedne dzieciaki. Z takim zadaniem chyba łatwo można dostać zaburzenia kognitywnego, a nawet zaparcia informacyjnego :))

Tak tak towarzyszu... słuszna ta samokrytyka  ;D
Zaiste, 3 błędy - z tym, że dwa wynikają z tego x coście go chyba wzięli na przesłuchanie, bo zniknął z mnożenia;)
Ożeszsz... jeżeli uznać ten x za 2 błędy, to w sumie będzie 4 :))
https://i.imgur.com/l8E6poz.jpeg
Idę na rekord :)

Czytałem kiedyś o pewnym luminarzu matematyki. Nie pamiętam o kogo chodziło, może nawet był to sam David Hilbert. Istnieje legenda, że często gęsto zdarzało mu się podczas wykładów przed studentami na amen zamotać się w obliczeniach i przekształceniach. W takiej sytuacji nie przejmował się zbytnio, tylko powiedziawszy "jednym słowem, jak wszystko prawidłowo podstawić, to wyjdzie tak:" - pisał na tablicy gotowy wynik.
Strony: [1] 2 3 ... 10