Autor Wątek: Akademia Lemologiczna [Powrót z gwiazd]  (Przeczytany 201221 razy)

Smok Eustachy

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2185
    • Zobacz profil
Re: Akademia Lemologiczna [Powrót z gwiazd]
« Odpowiedź #90 dnia: Maja 14, 2011, 04:39:28 pm »
Przeczytałem ten wątek zasadniczo dlatego, że nie ma teraz fajnych filmów i zamiast oglądać badziew wolałem zajrzeć na to forum. Jasne to chyba jest?
W każdym razie apeluję żeby dyskusje ogólne gdzieś stąd zabrać a wrócić do książki, która ma te pewne kiksy.
Kwestie semantyczne są ważne  bo jeżeli zamiast emerytury czy zasiłku wprowadzimy pojęcie dywidendy (swoją drogą użycie przez Was terminu "zasiłek" niedobrze o Was świadczy) i już rzeczywistość wygląda inaczej. Mamy tu dojście do stanu Powrotowego poprzez rozwój klasy rentierów, nadzianych akcjonariuszy żyjących z procentu od zysku. Jako komunistom wizja ta wydaje się Wam odstręczająca, lepiej na zasiłek wysłać.
Jeśli założymy, że podaż energii wzrośnie ogromnie to możliwości poszczególnych ludzi też wzrosną. I tu odwołam się do "Wizji Lokalnej": ze szczęścia ludzie pogłupieją i zaczną się mordować, inni- zapiją się na śmierć albo zaćpają.
Stąd zamiast postulowanej tutaj Superniani (WURG) pomysł kastracji umysłu (w "Wizji..." nawet we śnie) która jest jednakże niedoskonała, bo faktycznie jeden gościu niezbetryzowany będzie mógł rzezać do woli. Takoż niezbystrowany.   Realnosc wizji zatem jest mierna, ale co tam, potraktujmy "Powrót z Gwiazd" jako przypowieść, takiego Ezopa. U Ezopa lis gada i nikt nie płacze, że nierealne. I to jest podstawa do dalszej debaty.
Naturalnie komunizm, opiewany przez Miaźka nie był w stanie wywikłać się z logicznych sprzeczności, np. a kto będzie sprzątał kible? Tutaj ten problem rozwiązują automaty. Podoba mi się ten pomysł, że bez kastracji ducha się nie obejdzie. To tyle idę oglądać Wrestling na yutubie.


Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Akademia Lemologiczna [Powrót z gwiazd]
« Odpowiedź #91 dnia: Sierpnia 28, 2012, 08:26:27 pm »
Właśnie ZNOWU przeczytałem, że Hal Bregg i inni byli poddawani torturze dwóch "g" przez dwa lata. Po co oni aż tak się rozpędzali?
VOSM
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Akademia Lemologiczna [Powrót z gwiazd]
« Odpowiedź #92 dnia: Sierpnia 28, 2012, 08:59:55 pm »
Są dwie możliwości - albo Lem nie sprawdził tego, co mógł sprawdzić tzn. podstawić dane do V=a*t (co by dało wynik ~ milion dwieście km/s z okładem, czyli niemożliwy) albo owszem sprawdził - że uwzględniwszy poprawkę relatywistyczną (pozorne zwiększenie masy wraz ze zbliżaniem się do prędkości światła) dopiero po takim czasie z tym przyspieszeniem osiągnie się załóżmy 0,9 c. Stawiam na to drugie ;) ...
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Akademia Lemologiczna [Powrót z gwiazd]
« Odpowiedź #93 dnia: Sierpnia 28, 2012, 10:57:53 pm »
Pewnie, że to drugie, lecz czym różni się - np. - 0,9 c od 0,91 c (prócz - intuicyjnie - cholernie długiego czasu potrzebnego na tę jedną setną)?
VOSM
pjes: czy których z Panów Globalnych (BTW: czy Terminus żyje?) zechciałby to policzyć, przy okazji? Ile ziemskiego czasu trzeba na osiągnięcie 0,5 c? 0,9 c? 0, 91 c? To chyba z Lorentza...
pjes II: tylko milion dwieście? Po dwóch latach? Aż mi się wierzyć nie chce, a po Pilsner Urquellu boję się o blamaż...
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Akademia Lemologiczna [Powrót z gwiazd]
« Odpowiedź #94 dnia: Sierpnia 28, 2012, 11:08:21 pm »
Pisałem pod wpływem argusa niepasteryzowanego, wiec nie biore odp.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Akademia Lemologiczna [Powrót z gwiazd]
« Odpowiedź #95 dnia: Sierpnia 28, 2012, 11:21:37 pm »
No i przedsennie policzyłem zwykłe a*t, i masz bardziej niż słusznego, bo marne 730 000 km/s...
Lepiej już dobranoc :-)
VOSM
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Akademia Lemologiczna [Powrót z gwiazd]
« Odpowiedź #96 dnia: Sierpnia 29, 2012, 08:52:12 am »
Po pierwsze to nie zwykłem się wcinać między wódkę a zakąskę, ale może pax?

No i przedsennie policzyłem zwykłe a*t, i masz bardziej niż słusznego, bo marne 730 000 km/s...
Mi nie chce wyjść inaczej jak 2g*2dni=(2*9,81)*(2*365*24*60*60)=1 237 472,640 km/s .
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Terminus

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 770
  • AST-Pm-105/044 Uniwersalny Naprawczy
    • Zobacz profil
Re: Akademia Lemologiczna [Powrót z gwiazd]
« Odpowiedź #97 dnia: Sierpnia 29, 2012, 12:37:02 pm »
BTW: czy Terminus żyje?

Nie żyje. Poległ, próbując policzyć to coś Pan poprzednio mu wrzucił:)

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Akademia Lemologiczna [Powrót z gwiazd]
« Odpowiedź #98 dnia: Sierpnia 29, 2012, 08:43:46 pm »
Nie należy liczyć po piwie.
V= a*t = 2 g x 2 lata = 10 [m/s^2] (jedno gie) * 31,5*10^6 <s> (jeden rok) * 2 (gie) x 2 (lata) = 315*10^6*4 [m/s] = 1260*10^6 [m/s] = 1260*10^3 (km/s] = 1,26 mln km/s, a Tobie jak wyjszło?
1,24...
Nobo ja liczyłem w zaokrągleniu, więc Ty masz ściślejszego (wynika).
VOSM
pjes: Panie Gie (Globalny), a od czego ta kreska? O, to jest zagadka (edycyjna)...

edit: kreska jest Panie kuchany od tego, że kompjuter jako stworzenie liche a inteligencją nie obdarzone pilnie paczy, na wszystko co jest w kwadratowych nawiasach, gdyż niektóre rzeczy w kwadratowych nawiasach to kody, które formatują stronę forum. Na ten przykład "s" w kwadratowych nawiasach to początek skreślenia... Takoż, aby mniejszego brata na manowce nie prowadzić, należy się kwadratowych nawiasów unikać jak ognia, względnie wpisywać w znacznikach kodu:

[code]treść[/ code]wewnątrz których to kompjuter nie interpretuje na wszelki wypadek... Spację przed slashem postawiłem, bo interpretowanie by się zapętliło ;) ... Ciężko z takim nierozumnym. Dlatego też "s" oprawiłem wyżej w ostre nawiasy.
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 29, 2012, 09:57:34 pm wysłana przez maziek »
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Akademia Lemologiczna [Powrót z gwiazd]
« Odpowiedź #99 dnia: Sierpnia 29, 2012, 10:47:50 pm »
Maźku, Twoja wiedza i umiejętności mnie przerażają. W każdym razie trochę i serio. Wiem (poczucie własnej wartości!), żem Wielki (120 kg wagi bitej ciepłej), a mimo to przy Tobie, zresztą też w innych sytuacjach przy Terminusie, Kju, Olcepolce, i innych Takich - czasami czuję się zwyczajnie mały.
Ale idzie wytrzymać. Dzięki za wsparcie :-)
VOSM
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

NEXUS6

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2878
  • MISTYK WYSTYGŁ, WYNIK: CYNIK
    • Zobacz profil
Re: Akademia Lemologiczna [Powrót z gwiazd]
« Odpowiedź #100 dnia: Sierpnia 29, 2012, 11:32:32 pm »
Wyjde na niedouka, ale skoro obiekty poruszajace sie b. szybko, tzn blisko c, zwiekszaja mase i skracaja swa dlugosc, czy nie moze byc tak, ze predkosc przy tych predkosciach blisko c, nie rosnie juz proporcjonalnie do przyspieszenia*czas? Czy nie moze byc tak, ze przyspieszenie (w tym przypadku przeciazenie) zwieksza predkosc coraz mniej, im blizej predkosci c? W koncu ta zmiana dlugosci i masy musi sie skads brac?

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Akademia Lemologiczna [Powrót z gwiazd]
« Odpowiedź #101 dnia: Sierpnia 30, 2012, 10:37:48 am »
Na moją pamięć, relatywistyczna zmiana czasu nie wynika ze zmiany masy, ale nie będę się upierał. W każdym razie czas płynie wolniej/szybciej (zależy gdzie) od czasu "normalnego" TYM BARDZIEJ im bardziej v/c=1. Najlepiej samemu porachować, a w tym celu wpisać w gugle: transformacja Lorentza. Więc również: to samo przyspieszenie w okolicach 0,9 c daje już daleko inne rezultaty niż przyspieszenie w okolicach 0,1 c, czyli że ma Pan rację absolutną!
VOSM  
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Akademia Lemologiczna [Powrót z gwiazd]
« Odpowiedź #102 dnia: Sierpnia 30, 2012, 10:56:55 pm »
Senior, jeszcze trochę mi pokadzisz, to się zatchnę ;) ...

Wyjde na niedouka, ale skoro obiekty poruszajace sie b. szybko, tzn blisko c, zwiekszaja mase i skracaja swa dlugosc, czy nie moze byc tak, ze predkosc przy tych predkosciach blisko c, nie rosnie juz proporcjonalnie do przyspieszenia*czas? Czy nie moze byc tak, ze przyspieszenie (w tym przypadku przeciazenie) zwieksza predkosc coraz mniej, im blizej predkosci c? W koncu ta zmiana dlugosci i masy musi sie skads brac?
Skrócenie czy zwiększenie masy w okolicy c nie jest zjawiskiem, które rzeczywiście zachodzi. To jest tylko "obliczeniowa sztuczka". Natomiast słusznie  ta sztuczka opisuje właśnie taką cechę świata, że im coś się szybciej porusza to "tak jakby" było coraz cięższe więc oczywiście ze wzoru F=ma wynika, że przykładając ta samą siłę przy "rosnącej" wraz z prędkością masie przyspieszenie nie jest stałe (jak klasycznie) tylko spada. "Obliczeniowo" kiedy prędkość dochodzi do c to masa rośnie do nieskończoności, czyli żeby pokonać ostatnie promile do c trzeba by zadziałać nieskończenie wielką siłą i tak w tej "obliczeniowej sztuczce" zawarta jest granica prędkości światła, że materialny obiekt nie może jej przekroczyć. Chyba, że jest tachionem ;) ...

P.S. Internet jednak ogłupia. Zacząłem się szykować, żeby jakoś po łebkach* policzyć, co to znaczy zasuwać 2 lata z przyspieszeniem 2 g ale w międzyczasie pomyślałem, że już jakiś pożyteczny a pracowity osioł** to zrobił ;) ... Tak więc idziemy tu: http://ftlfactor.com/srcalc/ i wstawiamy Mission Distance 2.91 l-y a Mission Acceleration 2 g. Znakiem separującym dziesiętne musi być kropka, nie przecinek. Kalkulator liczy przy założeniu, że przyspieszenie jest stałe i do połowy wskazanego dystansu rozpędza, a od połowy hamuje statek. Wynika z wyniku, że statek w czasie 2 lat takiego rajdu osiągnie (w jego połowie) maksymalną prędkość 0,968 c . I że odległość jaką pokona w tym czasie to owe 2,91 lat świetlnych. Coś jakoś mało na zwiedzanie gwiazd. Zakładając oczywiście, że taki był plan lotu Bragga ale raczej nie rozpędzał się w jedne mańke, bo po co, tak bez hamowania. Gdyby jednak się rozpędzał 2 lata z 2 g w jedne mańke to wychodzi mi, że osiągnąłby 0.999488 c .

Na pozostałe nurtujące pytania (ile trzeba pedałować na 0,5 a ile na 0,9 c i temu podobne) też łatwo sobie odpowiedzieć.

*bo lepiej nie potrafiłbym ;) ...
**chylę przed nim czoła i kłaniam się w pas. Szacunek.
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 31, 2012, 07:51:57 pm wysłana przez maziek »
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Terminus

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 770
  • AST-Pm-105/044 Uniwersalny Naprawczy
    • Zobacz profil
Re: Akademia Lemologiczna [Powrót z gwiazd]
« Odpowiedź #103 dnia: Września 03, 2012, 01:52:06 pm »
Chodzi Wam o ten fragment?
Cytuj

-Hibernował pan?
-tak
-długo?
-rok
-dlaczego?
-wracaliśmy zwiększonym ciągiem[...]
-ileście mieli?
-przyspieszenia? dwa g.

Terminus

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 770
  • AST-Pm-105/044 Uniwersalny Naprawczy
    • Zobacz profil
Re: Akademia Lemologiczna [Powrót z gwiazd]
« Odpowiedź #104 dnia: Września 03, 2012, 03:11:08 pm »
Ok to może kilka słów, zanim (jeśli pojawi się potrzeba) napiszemy coś "na poważniej".

Otóż po pierwsze, na pytanie p. SR "po co oni się tak rozpędzali" - odpowiedź jest szybka i oczywista: Aby ich podróż trwała krócej z ich punktu widzenia. Lem nie popełnił żadnego błędu*, nikt nie przekroczył i przekroczyć nie mógł, prędkości światła, i to nawet gdyby Bregg miał 40g a nie 2g.

Po drugie: dopóki jesteśmy na Ziemii i rozmawiamy o prędkościach takich, jak samochodu, możemy mówić "prędkość samochodu". Ale w STW nie ma sensu tak mówić, bez dodania względem czego. Nie widzę tego wcale w wypowiedziach Panów. Z tego prostego powodu macie pewne komplikacje.

Wyobraźcie sobie, że jesteście na statku kosmicznym który znajduje się w próżni absolutnej, a wszechświat jest "pełen próżni" - nie istnieje nic poza statkiem. Uruchamiacie silniki, odczuwacie, powiedzmy, 100g i tak przez sto lat. Po czym wasza "prędkość" wynosi ile? Gdzie jesteście?

pozdrawiam
t

--
* Poza (jak twierdzi wikipedia) nietrafnym umiejscowieniem "Ust Południowej Ryby" (Fomalhaut), oraz faktem, że podróż (z punktu widzienia Ziemii) trwała chyba dłużej niż powinna, ale tutaj nie pamiętam dokładnie.
« Ostatnia zmiana: Września 03, 2012, 03:14:25 pm wysłana przez Terminus »