Autor Wątek: Stan wojenny i okolice  (Przeczytany 52043 razy)

olkapolka

• YaBB Administrator
  • God Member
Odp: Stan wojenny i okolice
« Odpowiedź #315 dnia: Maj 17, 2018, 12:09:16 am »
Do pewnego przynajmniej stopnia rozumiem ludzi, którzy mówią, że Jaruzelski nadaje się na prezydenta – umiał skutecznie wszystkich pozamykać. Ja oczywiście nie będę głosował na Jaruzelskiego i w ogóle nie wiem, na kogo mam głosować. To jest przyszłe zmartwienie, ale w tej chwili zupełnie już straciłem zaufanie do naszych elit politycznych.
To jest z października 1994.
Dziwne. Prezydentura Jaruzelskiego to 89-90 i end. Potem, o ile wiem, odsunął się od czynnej polityki. Rozważanie nad tym w roku 94 zdaje mi się bardzo dziwne.
Dziwne. Felieton jest  - z grubsza - o PRL-u  - to nie była analiza przyszłych wyborów prezydenckich - chyba barrdzo luźne odniesienie do "rozumiem ludzi, którzy mówią";)
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

maziek

• YaBB Administrator
  • God Member
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
« Odpowiedź #316 dnia: Maj 17, 2018, 10:51:14 am »
Myślę, że jest to echo tego, że ogólnie Lem był bardzo zawiedziony naszą "klasą polityczną" i prorokował już kiedy PRL zaczął się sypać, że z Solidarności nijakich elit politycznych nie będzie, co mu się sprawdziło (patrz Tako rzecze...). W tym rozdziale pobrzmiewa coś takiego, jak to często ludziska mówią, że komuchy jakie były takie były, ale ubrać się umiały, wysłowić się umiały i jakieś pojęcie (w sensie umiejętności administrowania i skutecznego załatwiania spraw) też miały, w tym zdolność do kompromisu a nie śmierci za swe racje "bo moja mojsza jest najmojsza" - i nie ustąpie ani milimetr. Były po prostu do tego "szkolone". W przeciwieństwie do nowych elit, które tego wszystkiego nie miały i zabrały się od razu za sejmikowanie prawie jak za czasów liberum veto. Tak jakby Lem przez zaciśnięte zęby mówił "nie chcem, ale muszem" przyznać, że na tle, nie zapominając co im pamiętam, nie są źli. Wypowiada się tam m.in. o Kwaśniewskim.

Czytałem jakiś czas temu książkę Balcerowicza o tym czasie i niewiele już pamiętam, ale pamiętam, że napisał coś takiego, że w te piękne dni, kiedy opozycja przejmowała władze i nastał pierwszy wolny Sejm to wszyscy w tym Sejmie naprawdę mieli poczucie wyższego celu, czyli Polski, zarówno będące w nim komuchy jak i świeża krew. Ale że to trwało bardzo krótko i nigdy już nie wróciło. Też tak to pamiętam i myślę, że tym ogólnie zniesmaczony był Lem.

P.S. Nawiasem mówiąc Dzień świra powstał w czasie, kiedy Lem wypowiadał te słowa Beresiowi do Tako rzecze (2001 - 2002) - i ta świetna scena z "mojszą" trafiała w sedno i odbiła się szerokim echem w narodzie, który ją chętnie cytował sytuacyjnie w życiu i cytuje zresztą do dziś - więc chyba wiele osób tak to właśnie widziało.
« Ostatnia zmiana: Maj 17, 2018, 11:47:49 am wysłana przez maziek »
Nie mam racji a i tak maździory witosieją w terpentynie!
Z Globalnym uważaj Pan, on tylko udaje tępotę! Potem wciąga do jamy i zagryza!© Remuszko.
Ukłony, maziek

liv

• Global Moderator
  • God Member
« Odpowiedź #317 dnia: Lipiec 18, 2018, 06:57:22 pm »
Dziękuję w imieniu Cetariana, za 12843 kliknięcia w ciągu ostatnich 26 godzin w tym wątku.
Skrzętnie je liczyłem i wzruszenie łapie mnie za serce. Jutro znów podziękuję, bo coś czuję, że zaś dużo będzie.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 18, 2018, 07:09:10 pm wysłana przez liv »
Leniwy wałkoń i wielki waleń mozolnie zgłębiał tajemnice bytu, nazbyt głębokie dla wielkich wałkoni i leniwych waleni.
Winnie the Pooh -  o Wieloryba Polikarpia rozmowach ze śmiercią

Stanisław Remuszko

• Juror
  • God Member
« Odpowiedź #318 dnia: Lipiec 18, 2018, 09:47:57 pm »
@ liv
Skoro o tym, to wiarygodniej byłoby podać "stan na wejściu" w chwili rozpoczęcia pomiaru i "stan na wyjściu" w chwili jego zakończenia. Żeby każdy mógł sprawdzić, czy się nie mylisz. Licznik Forum podaje momenty z sekundową dokładnością :-)

R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )