Autor Wątek: Stan wojenny i okolice  (Przeczytany 46977 razy)

Stanisław Remuszko

• Juror
  • God Member
Odp: Stan wojenny i okolice
« Odpowiedź #270 dnia: Grudzień 07, 2016, 03:46:00 pm »
Zobaczcie, jaka cisza na portalach. Naradzają się, CO napisać. Sondaż był rozesłany rano.
Najprościej byłoby postawić zarzut bezczelnego fałszerstwa. Kto by tam wierzył komuszemu CBOS-owi pułkownika Kwiatkowskiego...
« Ostatnia zmiana: Grudzień 07, 2016, 03:48:26 pm wysłana przez Stanisław Remuszko »
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

• YaBB Administrator
  • God Member
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
« Odpowiedź #271 dnia: Grudzień 07, 2016, 07:49:40 pm »
Nie bywam na portalach to nie wiem, ale co najmniej jedna opcja może pisać śmiało: odkłamywanie historii zakłamywanej przez 25 lat przynosi wreszcie skutki. Więc skoro nikt nie pisze to widocznie nikt nie zwrócił uwagi na taki drobiażdżek w ferworze gremialnego obrzucania się gównem na oślep.

Na temat dlaczego to się zmienia to myślę, że nie chodzi tylko o wzmiankowane czynniki, raczej o to, że temat stanu wojennego przesuwa się z dziedziny doświadczenia zbiorowego ale własnego - w dziedzinę pamięci społecznej o fakcie osobiście nieprzeżytym. A co ważniejsze w tym samym kierunku dryfuje rozeznanie sprawy na tle epoki. Ponadto obserwuję dość zabawne zjawisko "politycznej niemożności stwierdzenia faktów", polegające na tym, że jedna strona ogłosiła, że stan wojenny to 100% zło a kto mówi choćby w 1% inaczej ten komuch. Z tego powodu druga strona bezpiecznie mówi to samo - coś jak z Powstaniem Warszawskim czy żołnierzami niezłomnymi. Widzę, że nie istnieje żadna możliwość racjonalnego rozliczenia się ani z jednym, ani z drugim, z przyczyn czysto politycznych.

W przypadku stanu wojennego kluczowe jest stwierdzenie, czy było realne zagrożenie radziecką interwencją, czy nie. Bez odpowiedzi na to pytanie rozumna ocena jest niemożliwa.
Nie mam racji a i tak maździory witosieją w terpentynie!
Z Globalnym uważaj Pan, on tylko udaje tępotę! Potem wciąga do jamy i zagryza!© Remuszko.
Ukłony, maziek

Stanisław Remuszko

• Juror
  • God Member
« Odpowiedź #272 dnia: Grudzień 07, 2016, 08:11:15 pm »
I wojną domową.
R.

Q

• Juror
  • God Member
  • Neokantysta - Prawo moralne ma w sobie. Gdzieś.
    • Star Trek - USS Phoenix
« Odpowiedź #273 dnia: Grudzień 07, 2016, 09:02:28 pm »
Cios dla zwolenników tezy o niesłuszności stanu wojennego (przedchwilne doniesienie CBOS):

Dlaczego cios? Mistrz powiedział kiedyś +/- coś takiego: "w głosowaniu powszechnym nie da się ustalić stałej grawitacji" (znów z pamięci, bo nadal nie znalazłem oryginalnego, pewnie zgrabniejszego, sformułowania tej myśli; za wspomożenie cytatem-z-podaniem-źródła będę wdzięczny).

Więc tak, jak napisaliście:
W przypadku stanu wojennego kluczowe jest stwierdzenie, czy było realne zagrożenie radziecką interwencją
I wojną domową.
czy nie. Bez odpowiedzi na to pytanie rozumna ocena jest niemożliwa.
I to jest robota dla historyków, którym może uda się rzecz wyjaśnić, a może nie (wystarczy pogadać prywatnie, czy nawet pół-prywatnie, np. na spotkaniu autorskim, bo część z nich popularne książki pisze, z jakimś historykiem, a uczciwie przyzna jak nikłe zaufanie często można mieć do źródeł, i jak bardzo wirtualny jest obraz przeszłości, jakim się posługujemy z braku lepszych alternatyw), w każdym razie stworzyć jakąś interpretację dostępnych faktów prawdopodobniejszą od innych.

Wyniki sondaży - abstrahując od tego, czy zgadzają się z moimi odczuciami dot. wiadomej sprawy, czy też nie - mówią wyłącznie o stanie świadomości społecznej, nie o historycznych faktach.

(Przy czym nie kwestionuję tu sensowności robienia takich ankiet - zarówno te, które dają wyniki reprezentatywne, jak i te naginane pod potrzebę - wracamy do kwestii postprawdy ;) - stanowią użyteczne narzędzie dla polityków itp. co na falach nastrojów społecznych surfują. Natomiast nie ma co od nich oczekiwać czegokolwiek więcej.)
« Ostatnia zmiana: Grudzień 07, 2016, 09:12:16 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

maziek

• YaBB Administrator
  • God Member
« Odpowiedź #274 dnia: Grudzień 07, 2016, 09:31:52 pm »
Q, Ty ćwiczysz na polityka czy cuś, że takie truizmy zawalasz ;) ?
Z Globalnym uważaj Pan, on tylko udaje tępotę! Potem wciąga do jamy i zagryza!© Remuszko.
Ukłony, maziek

Stanisław Remuszko

• Juror
  • God Member
« Odpowiedź #275 dnia: Grudzień 07, 2016, 09:33:34 pm »
@ Q.
Zgadzam się całkowicie.
Jednak ośmielę się dodać, że ostatnim tematem (moim) a propos doniesień sondażowych jest tylko i wyłącznie stan świadomości społecznej.
BTW: ustalanie historycznej prawdy przy pomocy najdemokratyczniejszych ustaw i najuczciwszych wyroków sądowych mam za obrazę rozumu.
R.

Q

• Juror
  • God Member
« Odpowiedź #276 dnia: Grudzień 07, 2016, 09:49:52 pm »
Q, Ty ćwiczysz na polityka czy cuś, że takie truizmy zawalasz ;) ?

Dla Ciebie truizmy, boś inteligentny, tymczasem, jak wychylić nosa poza Forum, to się okaże, że nawet dla hamerykańskich patres conscripti pewne oczywiste rzeczy nie są oczywiste ;), albo dobrze udają ;).

A na polityka się nie szykuję, gdybym się szykował, to bym pewnie twierdził, że Suweren ma zawsze rację, nawet jak udziela odpowiedzi, które potem w Familiadzie można podziwiać (jeśli się ma do tego cierpliwość, i dostateczną dozę masochizmu).
« Ostatnia zmiana: Grudzień 07, 2016, 09:54:57 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

maziek

• YaBB Administrator
  • God Member
« Odpowiedź #277 dnia: Grudzień 07, 2016, 09:55:01 pm »
Pamiętaj w razie czego, że potrzebujesz asystenta ;) . Albo tego, doradcę.
Ukłony, maziek

Q

• Juror
  • God Member
« Odpowiedź #278 dnia: Grudzień 07, 2016, 09:58:00 pm »
Najpierw to sponsorzy kampanii wyb. byliby potrzebni ;). Ile możesz dać? ;)

maziek

• YaBB Administrator
  • God Member
« Odpowiedź #279 dnia: Grudzień 07, 2016, 10:01:11 pm »
Spadaj ;) .
Ukłony, maziek

Q

• Juror
  • God Member
« Odpowiedź #280 dnia: Grudzień 07, 2016, 10:06:01 pm »
Nie płacisz - nie licz na stołki ;).

maziek

• YaBB Administrator
  • God Member
« Odpowiedź #281 dnia: Grudzień 07, 2016, 10:24:44 pm »
Poczekam, aż zapłacisz mi za milczenie ;) .
Ukłony, maziek

Stanisław Remuszko

• Juror
  • God Member
« Odpowiedź #282 dnia: Grudzień 07, 2016, 10:26:58 pm »
A szlachetność? Ideowość? Bezinteresowność? Oddanie Sprawie?

liv

• Global Moderator
  • God Member
« Odpowiedź #283 dnia: Grudzień 07, 2016, 10:33:16 pm »
Najpierw to sponsorzy kampanii wyb. byliby potrzebni ;). Ile możesz dać? ;)
Na razie prezydentura internetu. Ale to początek, tymaczasem dawajta sciepę bo na razie cienko.
O, tu:
https://patronite.pl/prezydent
Może będą z tego fructa?  ;)
« Ostatnia zmiana: Grudzień 07, 2016, 10:35:13 pm wysłana przez liv »
Leniwy wałkoń i wielki waleń mozolnie zgłębiał tajemnice bytu, nazbyt głębokie dla wielkich wałkoni i leniwych waleni.
Winnie the Pooh -  o Wieloryba Polikarpia rozmowach ze śmiercią

maziek

• YaBB Administrator
  • God Member
« Odpowiedź #284 dnia: Grudzień 07, 2016, 10:33:26 pm »
Jak nie będzie chciał płacić to podkabluję go oczywiście bezinteresownie i z pełnym oddaniem :) . Taką mam ideę :) .
Ukłony, maziek