Autor Wątek: Konkurs 11 września 2011  (Przeczytany 32370 razy)

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Konkurs 11 września 2011
« dnia: Kwietnia 19, 2011, 09:49:57 am »
Dzięń dobry ze słonecznej i bezwietrznej wtorkowej Warszawy :-)
Przypominam fragment swego postu z March 29, 2011, 11:26:22 AM:
Cytuj
Primo, chcę gorąco podziękować Chmurze, od którego pomysłu wszystko się zaczęło :-)
Secundo, o tym, że zrodzony Pod Kopcem pomysł Lwowski jest przedni, najlepiej świadczy znane (wśród ludzi wybitnych...) zjawisko myślenia równoległego, które zademonstrował Wielki Terminus (March 28, 2011, 01:41:39 PM ).
Tertio, w tym roku konkuruje on jednak dość poważnie z pomysłem dra Rafała Sworsta, chtóren jest szefem Panalemowego Ogrodu [ http://www.ogroddoswiadczen.pl/ ] i w przeddzień urodzin Mistrza - w niedzielę 11 września - zamierza na tym terenie urządzić wielki konkurs z Niego, z wstępną propozycją "Cyberiady" jako lajtmotywu i otwartym uchem na propozycje inne.
Quarto, dla Nas (że tak poufale się wyrażę) do rozważenia i rozstrzygnięcia kwestia prymarna brzmi: czy w ogóle mamy wolną i nieprzymuszoną wolę robić Cokolwiek Więcej Niż? A potem: ile to by było to cokolwiek? Oraz: kto z Nas taką wolę ma?

Tam są postawione trzy czerwono-czarne pytania odnoszące się do niebieskiego i może warto byłoby na nie już zacząć próbować odpowiadać na Forum?

Senior Męber
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

tzok

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 409
    • Zobacz profil
Re: Konkurs 11 września 2011
« Odpowiedź #1 dnia: Kwietnia 22, 2011, 02:36:46 pm »
Podoba mi się idea konkursu. Myślę, że moglibyśmy pomóc podsuwając kilka pomysłów. Z tego co pamiętam naszą rozmowę, docelowo uczestnikami mają być uczniowie od podstawówki po liceum. Chociaż nie wiem czy "Cyberiada" będzie znana i ze zrozumieniem przeczytana przez uczniów gimnazjum i młodszych.

Pierwszy mój pomysł więc jest taki, by konkursów było kilka. Taki typowy test wiedzy to dla studentów i licealistów. A dla młodszych prędzej bym widział konkurs na rysunek/plakat a może krótki film? Tematów może być kilka albo może być to temat dowolny, byle z Lemem związany :). Inny pomysł - konkurs na najlepszy strój i zachowanie robota.

Po drugie, jeśli mamy wymyślać pytania konkursowe to musimy przenieść się poza to publiczne forum lub ew. zorganizować tutaj wydzieloną, niepubliczną część.

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Konkurs 11 września 2011
« Odpowiedź #2 dnia: Kwietnia 22, 2011, 02:59:03 pm »
Panie Tzoku Bezcenny,
Na chybcika, bo zaraz muszę pędzić (na zakupy, nie: na strychu albo w piwnicy...),
1. Nie musimy się trzymać "Cyberiady", lecz ja bym się trzymał, ewentualnie rozszerzył zakres na "Bajki robotów", ponieważ w ten sposób obejmujemy pewną kompletną podcałość Dzieła naszego Mistrza i Pana.
2. A ja bym niczego nie ograniczał z góry. Pewnie, rysunek czy plakat może znaleźć więcej chętnych wśród "młodszej młodzieźy", a klasyczne pytania wiedzowo-kąpinacyjno-logiczne wsród "młodzieży starszej". I - w sensie takiego ujęcia,  że dla każdego coś miłego - potrzebne są rózne kategorie pomysłów. Ale jak zdarzy się bystry dziesięciolatek-erudyta albo maturzysta z zacięciem Matejki lub innego Mleczki - to czemu mieliby mieć ograniczony dostęp? A propos Mleczki: tak się składa, że mam zaszczyt być z nim na "ty", więc może on, jako Krakus, by też się dołożył? Na przykład jako część Jury?
3. Z tą niepubliczną częścią, to dobry pomysł, Panie Tzoku :-) Trzeba by spytać naszych Globalnych, jak to rozwiązać? Może dać przywilej tworzenia zabawy tylko dotychczasowym zarejestrowanym Forumowiczom i tylko oni mieliby dostęp do części tajnej, na którą musieliby choć raz się odrębnie zalogować?
VSM
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Konkurs 11 września 2011
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwca 29, 2011, 01:02:19 pm »
W tym roku w marcu minęła V rocznica śmierci Mistrza, 12 września zaś minie XC rocznica jego urodzin.
W związku z tym uprzejmie przypominam swój post:
http://forum.lem.pl/index.php?topic=839.msg39343#msg39343
i pytam - jakby poważniej, bo czasu mało - zarówno forumową Zwierzchność jak i forumową Społeczność: czy ktoś miałby ochotę w tej sprawie coś zrobić?
Uprzejmie informuję, że pan Sworst rzekł mi expressis verbis, iż byłby zaszczycony, gdyby Lemowa Strona zechciała w jakiś sposób patronować/mecenasować/błogosławić tej imprezie.
VSM

modify: było uprzejmie przypominam, jest uprzejmie informuję
« Ostatnia zmiana: Lipca 04, 2011, 06:00:39 pm wysłana przez Stanisław Remuszko »
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6891
    • Zobacz profil
Re: Konkurs 11 września 2011
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwca 29, 2011, 03:47:45 pm »
Chociaż mam delikatny wstręt do wszelkich organizacji i konkursów to - jeżeli nie będę musiała fundować nagród - mogę pomóc;).
Tylko naprawdę nie wiem jaki sens ma przepytywanie dzieciaków z Cyberiady czy Bajek...hm...zwłaszcza, że są to zbyt trudne książki dla ledwolatków. Może trzeba pomyśleć nad inną formą konkursu? Niektóre dzieciaki lubią budować (Legowy robot własnego pomysłu?), wymyślać - może tędy droga? Jakoś połączyć z miejscem, w którym rzecz ma się dziać?
W sumie najprościej to zrobić kwiz ( może jakiś dzieciak rozwieje nasze wątpliwości co do Flamsteeda i orbity stacjonarnej?;) ), ale wg mnie to najnudniejsze i skąd pewność, że będą chętni? Natomiast na lajtowe zajęcia - nie wymagające nawet błyskotliwej wiedzy z Lema - łatwiej kogoś namówić. Nie wiem, nie znam się na konkursach - w razie czego pytania mogę powymyślać;)

EDIT: poza tym jak przeprowadzić konkurs?z łapanki?;) raczej rzecz musiałaby być nagłośniona żeby ktoś chętny mógł się zgłosić.
Już ostatnia rzecz: chciałam zwrócić uwagę, że to nie będzie zlot fanów SL - jeno zwykły dzień w Ogrodzie Doświadczeń wsparty Cyberiadą - stąd może być trudno o - zwłaszcza młodych ludzi - gotowych stanąć do jakowegoś konkursu wiedzy o...
« Ostatnia zmiana: Czerwca 29, 2011, 04:31:49 pm wysłana przez olkapolka »
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Konkurs 11 września 2011
« Odpowiedź #5 dnia: Lipca 04, 2011, 02:18:49 pm »
Przed chwilą rozmawiałem długo z drem Rafałem Sworstem, szefem krakowskiego Ogrodu Doświadczeń im. Stanisława Lema, i wstępny zarys projektu jest taki:
Ogłoszony (zwłaszcza w internecie) i nagłośniony zostałby konkurs na temat znajomości "Bajek robotów" i "Cyberiady", w którego wstępnym etapie udział mógłby wziąć praktycznie każdy. Ten wstępny etap polegałby na internetowej odpowiedzi na (np.) dziesięć stosunkowo prostych pytań z Lektury Konkursowej.
Na terenie Ogrodu, w niedzielę 11 września 2011 koło południa, odbyłby się finał konkursu. W pierwszym etapie finału, jego uczestnicy dostaliby - wcześniej sekretnie przygotowane - kartki z pewną liczbą pytań (test wyboru - 1/4), i na zaznaczenie właściwych odpowiedzi mieliby na przykład kwadrans. W etapie drugim zwycięzcy etapu pierwszego (np. pierwsza dziesiątka) odpowiadaliby do mikrofonu na losowane pytania, które zadawałby celebryta, a odpowiedzi oceniało jury.
Niezależnie, odbyłby się konkurs na - inspirowany lekturą konkursową - rysunek/malunek robota. [Od siebie dodam, że za model w tym drugim konkursie zechce może posłużyć sam Dostojny Kju - jako robot młody co nie boi się wody?]
Zostałem zaszczycony zaproszeniem do jury (i chętnie wtedy przerwę na jeden dzień swe tatrzańskie wyrypy), ale też uważam, bardzo serio, że wśród P.T. Forumowiczów są znacznie Lepsi Znawcy. Padła także propozycja, by do jury zaprosić samego pana Tomasza Lema, albo/i samego pana Jerzego Jarzębskiego, do celebracji samego pana Wojciecha Orlińskiego, do ocen zaś ikonograficznych samego pana Andrzeja Mleczkę.
Nagrody dopiero byłyby ustalane, ale padła propozycja aparatu fotograficznego typu coolpix albo kompletu dzieł Mistrza z Kolekcji Gazety Wyborczej (cena zbliżona - ok. 500 zł).
Co Państwo na to?
VSM
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6891
    • Zobacz profil
Re: Konkurs 11 września 2011
« Odpowiedź #6 dnia: Lipca 04, 2011, 02:51:02 pm »
Senior Męberze - rozwiał Pan moje wątpliwości. Jeśli mogę się do czegoś przydać, to chętnie odświeżę sobie Bajki i Cyberiadę:)
Pozostaje kwestia o której wspominał tzok - gdzie się komunikować żeby pytania kwizu nie wyciekły - niczem maturalne;)

P.S. Q będzie żywym robocim modelem?:D
A propos: byłam ostatnio w jednej videotece i stał tam naturalnych rozmiarów ( około 2m) Terminator - podświetlone oczęta na czerwono, broń w dłoń - muszę powiedzieć, że takie urzeczywistnienie filmowej postaci robi wrażenie swoją metalową bezwzględnością:)
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Konkurs 11 września 2011
« Odpowiedź #7 dnia: Lipca 04, 2011, 02:52:41 pm »
[Od siebie dodam, że za model w tym drugim konkursie zechce może posłużyć sam Dostojny Kju - jako robot młody co nie boi się wody?]

Toś mnie (Pan) zmotywował. W tak dostojnym gronie mogę nawet wisieć na żyrandolu (jest tam żyrandol?) i udawać egzekutywę Partii ;).
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Konkurs 11 września 2011
« Odpowiedź #8 dnia: Lipca 04, 2011, 06:31:53 pm »
Jeśli ktoś z nas chce robić coś sam, na własną rękę, osobiście, indywidualnie i prywatnie, oraz firmować to własną twarzą i własnym nazwiskiem - to nie musi nikogo pytać o zgodę, albowiem jako wolny człowiek żyje w wolnym kraju, nie naruszając ani jego praw, ani (poniekąd ważniejszego w tym wypadku) groźnego i świętego Regulaminu Forum.
Jeśli jednakowoż dr Sworst chciałby (a chciałby, wspominałem!), aby sygnalizowana wrześniowa impreza w Ogrodzie odbyła się z błogosławieństwem, z życzliwością lub przynajmniej z nihil obstat Środowiska Solaris (cokolwiek przez to Środowisko rozumieć), wówczas kindersztuba nakazywałaby naprzód spytać o opinię moralnych i prawnych właścicieli i arendarzy www. solaris. pl 
Pewnie mógłbym sam napisać w tej kwestii papierowy list do państwa B.T. Lemów, który nazwisko widnieje u dołu tej strony z zastrzeżeniem kopyrajtów do niej - lecz mi raczej nie wypada (a też i nie jestem Organizatorem Konkursu). Jednak, z wielkiej sympatii dla tego Pomysłu,  pozwolę sobie - w ramach głośnego forumowego myślenia - grzecznie spytać o ten aspekt obecnych tu czterech Szlachetnych Moderatorów: Admina, maźka, skrzata i Terminusa. Co Panowie o tym sądzą?
VSM
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Konkurs 11 września 2011
« Odpowiedź #9 dnia: Lipca 04, 2011, 07:07:26 pm »
Na imprezie osobiście być nie mogę, trzymam kciuki, natomiast uważam, że niepotrzebnie zastanawiasz się, czy Ci wypada, czy nie, pisać do skrzata*. Wypada Ci jak najbardziej, ponieważ Ty to wymyśliłeś, Ty odwiedziłeś dr Sworsta i Ty jak na razie zwyczajnie za tym chodzisz. Masz więc moim zdaniem oczywiste prawo występować w tej sprawie (przy czym sądzę szybsze i mniej ambarasujące będzie pw).

* a wydaje mi się, że i p. Tomasz Lem ma tu nicka, chyba, że mi się coś pokręciło?
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6891
    • Zobacz profil
Re: Konkurs 11 września 2011
« Odpowiedź #10 dnia: Lipca 04, 2011, 08:07:49 pm »
Panie Stanisławie myślę, że najprościej - o czym wspominał maziek (a poza tym sądziłam, że to ustaliliśmy) - wysłać zapytania do p. T.Lema i skrzata. Z racji tego, że spotykamy się w tym miejscu, konkurs ma dotyczyć twórczości tej a nie innej osoby - wypadałoby mieć po prostu zgodę zainteresowanych osób.
Tak nawiasem maziek - ja też nie wiem czy będę mogła przyjechać (gdzie tam wrzesień?), ale podsunąć pomysły na pytania itd. to pewnie tak - mniej więcej zabawa taka, jak w Kwizie ;) Teraz już wiadomo jak miałoby to wyglądać więc i moje zastrzeżenia nieaktualne.
Natomiast żeby cokolwiek zrobić, zastanawiać się jak do tego podejść itd. - wg mnie jednak potrzebne jest "błogosławieństwo" F. Admina :)
Chociaż najpierw może ustalmy czy w ogóle jesteśmy się w stanie zmobilizować do kwizowego wysiłku:)
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Konkurs 11 września 2011
« Odpowiedź #11 dnia: Lipca 04, 2011, 08:11:34 pm »
Pewnie, że można zorganizować "zrzutkę pytań" tylko myślę sobie, że do tego trzeba fachowca umiejącego prawidłowo ustawić poziom trudności. Jak rozumiem to będzie taki "festynowy kwiz" więc pytania muszą być bardzo proste. Tak mi się zdaje :) .
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Konkurs 11 września 2011
« Odpowiedź #12 dnia: Lipca 06, 2011, 05:19:17 am »
Gdyby komuś na coś ta wieść mogła się przydać, to w sobotę i niedzielę 16. i 17. lipca najpewniej będę w Krakowie.
VSM
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6891
    • Zobacz profil
Re: Konkurs 11 września 2011
« Odpowiedź #13 dnia: Lipca 06, 2011, 01:05:03 pm »
Hm...Męberze Stanisławie - naszła mnie taka refleksja - otóż parę postów temu pojawiła się informacja, że to pan Sworst chce na terenie wiadomego ogrodu organizować 11 września dzień pod wezwaniem Lema. Stąd sobie tak pomyślałam - jeśli ktoś winien mieć zgodę na organizację - to właśnie on. Kwiz wydaje mi się tutaj wtórną sprawą - wchodziłby w skład jego imprezy. Stąd pytanie: czy p. Sworst zwracał się do kogoś z zapytaniem o taką możliwość?
Zresztą nie wiem jakie są zasady organizowania takich Dni - czy zgoda jest wymagana? Z grzeczności warto zapytać, a "z prawa" nie wiem:)

Maziek - jeśli nagrodą miałyby być książki Lema w liczbie kolekcyjnej, to finał powinien być na nieco wyższym poziomie niż festynowy - cała kolekcja kosztuje około 800 zł;) Mam nawet mały pomysł  8)
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Konkurs 11 września 2011
« Odpowiedź #14 dnia: Lipca 06, 2011, 05:20:28 pm »
Pani Olu PolskoŚląskoDąbrowska,
Ośmielam się przypomnieć mój post http://forum.lem.pl/index.php?topic=839.msg40166#msg40166 z datą July 04, 2011 05:31:53 PM, i podtrzymać jego treść. A także post z pierwszej strony tego wątku: http://forum.lem.pl/index.php?topic=839.msg38194#msg38194 z datą  February 07, 2011, 02:19:56 PM.
Na Pani pytanie o wiadomą aktywność pana Sworsta odpowiadam wprost: nie wiem.
[Proszę mnie źle nie zrozumieć, ale nie jestem zwierzchnikiem, kolegą ani podwładnym szefa Ogrodu. Towarzysko zaś "znamy się" tyle co nic (o wszystkich kontaktach z nim informowałem w tym wątku). Dodam, że wydał mi się człowiekiem bystrym, kulturalnym, energicznym i miłym. Namiary na niego (telefon, mejl) znajdują się na stronie Ogrodu)]
Po poście maźka (July 04, 2011, 07:11:34 PM ), pozwoliłbym sobie delikatnie pociagnąć za rękaw, powtarzając uprzejmą prośbę o wypowiedź, pozostałych trzech Moderatorów: Admina, skrzata i Teminusa.
VSM
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )