Autor Wątek: Lemopedia w Waszych rękach!  (Przeczytany 61856 razy)

skrzat

  • YaBB Administrator
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 357
    • Zobacz profil
Re: Lemopedia w Waszych rękach!
« Odpowiedź #15 dnia: Kwietnia 07, 2011, 01:25:39 pm »
Hm...naszło mnie takie pytanie; np Katar występuje pospołu ze Śledztwem, drugi tom "wyborczej" to Kongres i Opowiadania Tichego...i co zrobić z tytułem? Umieścić taką pozycję dwa razy: raz Kongres, raz Opowiadania Tichego?Czy tylko raz wpisując np Katar i Śledztwo? Wiem, że w innych polskich wydaniach np Kongres łączony był z Maską.Jak takie cosie wpisywać?

Myślimy nad dwutytułowymi pozycjami, jak je najlepiej ewidencjonować.

EDIT: hm...i jak edytować tytuł wpisu, bo z rozpędu wpisałam Masters's a nie dopisałam Polish ? :-[
Czy można w ogóle usunąć już zapisany artykuł?Czy tylko admin może to zrobić? Bo poprawiłam Głos Pana, ale teraz jest w 3 wersjach...kobiety... ::)

Uprawnienia do usuwania mają z oczywistych względów tylko administratorzy. Jeżeli jednak jakiś artykuł kwalifikuje się do usunięcia, najlepiej otagować go znacznikiem [[Category:remove]]

Tytuły angielskie wpisujemy bez przedimka ;-)

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6897
    • Zobacz profil
Re: Lemopedia w Waszych rękach!
« Odpowiedź #16 dnia: Kwietnia 07, 2011, 01:37:48 pm »
W takim razie jest pierwsza robota dla Terminusa:)
Wpisałam The/A przed tytułami - jeśli da się to zmienić to poproszę - jeśli nie to wywalić - wpiszę na nowo:) I te Mastersy... ::)

Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

skrzat

  • YaBB Administrator
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 357
    • Zobacz profil
Re: Lemopedia w Waszych rękach!
« Odpowiedź #17 dnia: Kwietnia 07, 2011, 01:42:39 pm »
W takim razie jest pierwsza robota dla Terminusa:)
Wpisałam The/A przed tytułami - jeśli da się to zmienić to poproszę - jeśli nie to wywalić - wpiszę na nowo:) I te Mastersy... ::)

jeżeli przed tytułami samych artykułów, to raczej nie ma potrzeby zmiany, chociaż muszę to wszystko jeszcze spokojnie przemyśleć  8)

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6897
    • Zobacz profil
Re: Lemopedia w Waszych rękach!
« Odpowiedź #18 dnia: Kwietnia 07, 2011, 02:08:52 pm »
Ja sobie tak myślę, że jednak chyba lepiej jeśli w tytule nie ma the/a, bo wtedy widać po prostu - w spisie alfabetycznym - dany tytuł. Np Perfect Vacuum łatwiej jednak odszukać pod "p" niż pod "a"...za to w samej notce - czyli tam gdzie podajemy tytuł angielski ( o ile to nie stwarza problemów wyszukiwarce) - owe the/a chyba może sobie być na swoim miejscu?Albo np tak: Star Diaries (The).
To szczegóły, ale chyba jednak fajnie by było jakby spis alfabetyczny był uporządkowany:)

EDIT: hm...nie wiem jakie tłumaczenie "Sknoconego kryminału" jest jedynym właściwym?:)
 Wpisując te pozycje z "wyborczej": przyszło mi do głowy, że może warto podać co zawierają poszczególne zbiory (jeśli tak, to gdzie? - pod informacjami o wydaniu? ).Np. Moloch to : Tajemnica chinskiego pokoju i Bomba megabitowa. Występuja też solo - no, nie wiem...szczególara jestem;)
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 07, 2011, 06:10:40 pm wysłana przez olkapolka »
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Terminus

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 770
  • AST-Pm-105/044 Uniwersalny Naprawczy
    • Zobacz profil
Re: Lemopedia w Waszych rękach!
« Odpowiedź #19 dnia: Kwietnia 07, 2011, 10:17:43 pm »
Czy czerwona kropka się porusza?

Po żołądkowej tak, w inne dni w ogóle jest to dla mnie czarny kwadrat :)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13404
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Lemopedia w Waszych rękach!
« Odpowiedź #20 dnia: Kwietnia 07, 2011, 10:50:35 pm »
Gdyby zaczął Cię otaczać - skacz!
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

skrzat

  • YaBB Administrator
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 357
    • Zobacz profil
Re: Lemopedia w Waszych rękach!
« Odpowiedź #21 dnia: Kwietnia 07, 2011, 11:17:33 pm »
Ja sobie tak myślę, że jednak chyba lepiej jeśli w tytule nie ma the/a, bo wtedy widać po prostu - w spisie alfabetycznym - dany tytuł. Np Perfect Vacuum łatwiej jednak odszukać pod "p" niż pod "a"...za to w samej notce - czyli tam gdzie podajemy tytuł angielski ( o ile to nie stwarza problemów wyszukiwarce) - owe the/a chyba może sobie być na swoim miejscu?Albo np tak: Star Diaries (The).
To szczegóły, ale chyba jednak fajnie by było jakby spis alfabetyczny był uporządkowany:)

Święta racja!


EDIT: hm...nie wiem jakie tłumaczenie "Sknoconego kryminału" jest jedynym właściwym?:)
 Wpisując te pozycje z "wyborczej": przyszło mi do głowy, że może warto podać co zawierają poszczególne zbiory (jeśli tak, to gdzie? - pod informacjami o wydaniu? ).Np. Moloch to : Tajemnica chinskiego pokoju i Bomba megabitowa. Występuja też solo - no, nie wiem...szczególara jestem;)

Jutro przygotuję ujednolicającą listę wszystkich tytułów w języku angielskim. Myślę, że zawartość zbioru można wpisywać na końcu, już poza szablonem, w razie rekordów, które trzeba jeszcze później uzupełnić, proponuję dodać tag [[Category:Complete]]

Czyli mamy na razie następujące tagi informacyjne:
  • [[Category:Translate]] - dla artykułów do przetłumaczenia
  • [[Category:Remove]] - dla artykułów do usunięcia
  • [[Category:Complete]] - dla artykułów do uzupełnienia

Terminus zaproponował strukturę działu Elementy: http://lem.pl/lemopedia/Category:Elements
Z adminów jeszcze mi Maźka tylko do szczęścia brakuje ;-) Olkapolka jesteś Wielka :-)

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Lemopedia w Waszych rękach!
« Odpowiedź #22 dnia: Kwietnia 07, 2011, 11:35:32 pm »
Cytuj
Gdyby zaczął Cię otaczać - skacz!
Maźku, otaczać, to możesz kotlet w bułce. Tu ma być: oSaczać!
MVS
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Terminus

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 770
  • AST-Pm-105/044 Uniwersalny Naprawczy
    • Zobacz profil
Re: Lemopedia w Waszych rękach!
« Odpowiedź #23 dnia: Kwietnia 07, 2011, 11:37:51 pm »
No, wy tu gadu gadu, a ja swoje ksiązki fotografuję i dodaję:) Eh lenie!
Tak czy inaczej - zrobiłem tam trochę porządku. I przyszło mi do głowy, że był taki jeden, niejaki Kagan (p. Lech Keller o ile pamiętam)... No, chyba poza skrzatem nikt nie pamięta jaki tu był huragan podczas ostatniej wizyty tego Pana na forum - ale jedno nie ulega wątpliwości - wysmażył taką bibliografię Lema, że byśmy teraz mieli znacznie mniej roboty:)

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6897
    • Zobacz profil
Re: Lemopedia w Waszych rękach!
« Odpowiedź #24 dnia: Kwietnia 08, 2011, 02:39:39 am »
Puff...to chyba wszystkie egzemplarze jakie mam ( prócz tych podwójnych i Sknoconego z "wyborczej" -  dorobi się:) ).

Dla tych co fotografują tak jak ja (czyt. niezbyt precyzyjnie;) ) polecam skaner - nie trzeba wycinać biurka;)

Tym Kaganem - Terminus przypomniał mi tego Pana:
http://forum.lem.pl/index.php?topic=820.0
który ma taki skarb:
http://wwsl.wordpress.com/.
Napiszę do niego maila - może pomoże, bo szczerze powiedziawszy pokonała mnie ta ilość:)

Hm...wiele haseł, które mogłyby znaleźć się w Lemopedii zostało już po angielsku opracowane na angielskiej stronie lem.pl
Czy dopasowanie ich do różnych działów i skopiowanie to:
- plagiat
- szczyt lenistwa
- czy po prostu można?:)
Mogłyby służyć jako zalążki artykułów. Np te krótkie opisy książek - trudno napisać tutaj coś odkrywczego a przydałyby się w Lemopedii - w sumie brakuje takiego eLementu (Works) z krótkim przedstawieniem wszystkich pozycji które wrzucamy :)
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

.chmura

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 309
  • I Love YaBB 2!
    • Zobacz profil
Re: Lemopedia w Waszych rękach!
« Odpowiedź #25 dnia: Kwietnia 08, 2011, 04:26:00 am »
Terminus: "I przyszło mi do głowy, że był taki jeden, niejaki Kagan (p. Lech Keller o ile pamiętam)... No, chyba poza skrzatem nikt nie pamięta jaki tu był huragan podczas ostatniej wizyty tego Pana na forum - ale jedno nie ulega wątpliwości - wysmażył taką bibliografię Lema, że byśmy teraz mieli znacznie mniej roboty:)"
.chmura bardzo dobrze pamięta Kagana. co było, to było, a zgoda buduje. co się tyczy .chmury, to .chmura (która wstydzi się, ze sama jeszcze nie kiwnęła palcem), na miejscu Budowniczych Lemopedii, zaczepiłaby Kagana mejlem, informując o powstawaniu Lemopedii (i wtedy Kagan miałby szansę sam zdecydować, co dalej)...
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 08, 2011, 11:14:39 am wysłana przez .chmura »

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6897
    • Zobacz profil
Re: Lemopedia w Waszych rękach!
« Odpowiedź #26 dnia: Kwietnia 08, 2011, 12:05:34 pm »
R.B. napisał, że chętnie pomoże z wprowadzaniem pozycji które ma (chyba 188?:) ) - weekendowo. Zasugerował też żeby pokazywać również tył okładki, bo podobno niektóre są tego warte:)
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Terminus

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 770
  • AST-Pm-105/044 Uniwersalny Naprawczy
    • Zobacz profil
Re: Lemopedia w Waszych rękach!
« Odpowiedź #27 dnia: Kwietnia 08, 2011, 01:25:12 pm »
E, tył. Ja bym pokazywał i grzbiety - ale tak naprawdę to i tak sporo się musiałem natrudzić, by nie było widać na moich zdjęciach, że ksiązki są ponadpalane w pożarze:) Niestety, kilku które zjarały się na dobre już nawet photoshop nie pomoże :)

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6897
    • Zobacz profil
Re: Lemopedia w Waszych rękach!
« Odpowiedź #28 dnia: Kwietnia 08, 2011, 02:41:20 pm »
Muszę R.B. nieco usprawiedliwić - ten zdjęciowy skrót był mój - oryginał:

Nie zdążyłem dokładnie jeszcze przeglądnąć samej Lemopedii ale pierwsza uwaga jaka mi się nasuwa to że po jednym małym zdjęciu na książkę to za mało! Często są pięknie ilustrowane i najlepiej pokazać też tylną stronę okładki. 4 zdjęcia w większym formacie per książka mogłoby sprawę załatwić.


Chylę czoła jeśli te okładki są nadpalone:) Fajny pomysł z wpisywaniem kto zaprojektował okładkę - niektóre są naprawdę dobre. Postaram się później coś pouzupełniać.
EDIT; hm...a wie ktoś jak edytować zdjęcie? Chciałam dodać ramkę i podpis kto zrobił okładkę - pod zdjęciem.Wiem, że po nazwie zdjęcia trzeba wpisać frame|tekst podpisu , ale jak edytować adres obrazka?
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 08, 2011, 04:30:11 pm wysłana przez olkapolka »
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Terminus

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 770
  • AST-Pm-105/044 Uniwersalny Naprawczy
    • Zobacz profil
Re: Lemopedia w Waszych rękach!
« Odpowiedź #29 dnia: Kwietnia 08, 2011, 08:05:57 pm »
no tak, to problem, to o tym pisalem wczesniej skrzatowi, zdjecia dodane w sposob 'standardowy' sa nieedytowalne, nie umiem ich podpisac, dodac nic do ramki.