Autor Wątek: Kwiz  (Przeczytany 551824 razy)

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6889
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #1380 dnia: Kwietnia 10, 2016, 02:29:29 pm »
Cytuj
Tylko nie wiem dlaczego napisałeś, że wierzchołka D nie widzimy i czy ma to jakieś znaczenie dla zadania?
Uprzejmie wyjaśniam: napisałem tak dla ułatwienia osobom rysującym. Informacja ta nie ma żadnego bezpośredniego znaczenia dla odpowiedzi na zagadkę.
Chyba: utrudnienia, bo ta informacja nie kompletnie żadnego znaczenia;)
Cytuj
Fagotowo-pocztowa odpowiedź 10 zł (dycha) jest błędna.
Jest prawidłowa - dla pierwotnie zadanej zagadki.
Cytuj
Sam nie wymyśliłem, lecz przekręciłem. Winno być 1 zł za 1 cm przekroczenia i dalej jak u Oli.
St? A sześcian nie okaże się dzisiaj ostrosłupem wielce prawidłowym?;)
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #1381 dnia: Kwietnia 10, 2016, 07:49:13 pm »
Czyste złośliwości (albo dyskusja ad Rem zamiast dyskusji ad rem)
R.
pjes: załóżmy się o małą wedlowską, że fagotowa odpowiedź jest błędna.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6889
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #1382 dnia: Kwietnia 10, 2016, 08:28:13 pm »
Czyste złośliwości (albo dyskusja ad Rem zamiast dyskusji ad rem)
Owszem, możesz sobie to tak nazwać.
Dla mnie to przyjacielskie prztyczki do Twojego stwierdzenia, że w Twoich zagadkach nigdy nie było, nie ma i nie będzie "furtek słownych":
http://forum.lem.pl/index.php?topic=823.msg64262#msg64262
Po prostu sądzę, że ze słowem "nigdy" trzeba się obchodzić delikatnie.
Cytuj
pjes: załóżmy się o małą wedlowską, że fagotowa odpowiedź jest błędna.
- Nie jest błędna - jeśli mówimy o pierwotnym zadaniu (i o tym pisałam):
Cytuj
Za przekroczenie dopuszczalnego wymiaru o jeden centymetr nadawca musi zapłacić dziesięć złotych więcej niż za paczkę mieszczącą się w standardzie. Ile musiałaby dopłacić Ola, żeby wysłać mi ten flet?
Mam fagot na 140cm - przekraczam dowolny wymiar o jeden centymetr - dopłacam 10zł. Dobra odpowiedź.
- Jest błędna po zmodyfikowaniu - nie dosyć, że liczbowym, to także słownym:
Cytuj
Sam nie wymyśliłem, lecz przekręciłem. Winno być 1 zł za 1 cm przekroczenia i dalej jak u Oli.
a u Oli:
Za przekroczenie dopuszczalnego wymiaru paczki nadawca musi dopłacić 10zł za każdy dodatkowy centymetr.

Mogę się założyć - chyba, że nie widzę jakiejś podchwytliwości typu: w ogóle nie można wysłać paczki dłuższej niż standardowa:)
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #1383 dnia: Kwietnia 10, 2016, 08:36:45 pm »
Podtrzymuję deklarację o furtkach słownych. Zawsze mogę się pomylić, ale o furtkach słownych zawsze uprzedzę. Podtrzymuję "nigdy" oraz "zawsze".
Przechodząc zaś ad rem, załóżmy się wobec tego.
Kto będzie sędzią?
R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6889
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #1384 dnia: Kwietnia 10, 2016, 08:40:18 pm »
Podtrzymuję deklarację o furtkach słownych. Zawsze mogę się pomylić, ale o furtkach słownych zawsze uprzedzę. Podtrzymuję "nigdy" oraz "zawsze".
A czym jest owa furtka słowna jak nie pomyłką w konstrukcji/podaniu/zacytowaniu itp zadania?
Poza tym są zagadki logiczne oparte na owych furtkach.
Sędzią? Powiało powagą...:)
Po prostu napisz jak widzisz niepoprawność odpowiedzi: 10zł, na zadaną pierwotnie przez Ciebie - zagadkę:)
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #1385 dnia: Kwietnia 10, 2016, 08:47:42 pm »
1. Podtrzymuję propozycję zakładu.
2. Jak rozstrzygnąć, kto ma rację, bez sędziego?
R. 
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6889
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #1386 dnia: Kwietnia 10, 2016, 08:52:09 pm »
1) Jeśli uważasz, że pierwotnie zadane precyzuje jeno przekroczenie długości o 1cm, który kosztuje 10zł. A nie mówi nic o 40cm - wtedy błędne pytanie - zagadki się nie da zadać - bo musiałbyś podać ile za każdy kolejny cm - sobie liczy poczta.
2) Nie mam aż tak wielkiego i poważnego zainteresowania by powoływać skład sędziowski:)
Mnie wystarczy Twoja odpowiedź - czekoladę mogę Ci wysłać - tak czy siak:)
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #1387 dnia: Kwietnia 10, 2016, 08:55:47 pm »
Koncyliacyjnie proponuję wobec tego, żebyś sformułowała zadanie po swojemu (tak, jak uważasz, że powinno precyzyjnie brzmieć) i podała jego rozwiązanie.
R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #1388 dnia: Kwietnia 10, 2016, 09:38:27 pm »
Skoro jesteś zajęta, to podpowiem:

Stare:

Cytuj
Według nowego rozporządzenia nowego pana dyrektora PP (z nominacji nowego ministra Poczt i Telegrafów w rządzie PiS), długość ani szerokość standardowej paczki pocztowej nie może przekraczać jednego metra, grubość zaś dziesięciu centymetrów. Ciężar pomijamy. Ola ma stary zabytkowy flet grubości, owszem, poniżej dziesięciu centymetrów, ale długości aż sto czterdzieści centymetrów! Za przekroczenie dopuszczalnego wymiaru o jeden centymetr nadawca musi zapłacić dziesięć złotych więcej niż za paczkę mieszczącą się w standardzie. Ile musiałaby dopłacić Ola, żeby wysłać mi ten flet?

Nowe:

Cytuj
Długość ani szerokość standardowej paczki pocztowej nie może przekraczać jednego metra, grubość zaś dziesięciu centymetrów. Ciężar pomijamy. Za przekroczenie dopuszczalnego wymiaru paczki nadawca musi dopłacić 10 zł za każdy dodatkowy centymetr. Ola ma starą/nową rurkę o średnicy jednego centymetra i o długości stu czterdziestu centymetrów. Ile musiałaby dopłacić Ola, żeby wysłać mi tę rurkę paczką pocztową?

Czy tak dobrze?
R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6889
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #1389 dnia: Kwietnia 10, 2016, 09:46:58 pm »
Chyba nie rozumiem St, to Ty zadajesz zagadkę - ja twierdzę, że odpowiedź prawidłowa padła (10zł), Ty, że nie.
To po prostu napisz mi jaka jest prawidłowa odpowiedź dla pierwotnej zagadki.
I po sprawie.
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #1390 dnia: Kwietnia 10, 2016, 09:50:40 pm »
Była dobra.
Czy nowa zagadka jest prawidłowo sformułowana?
R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #1391 dnia: Kwietnia 11, 2016, 01:33:48 pm »
Ujawniam dodatkowo, że jeden centymetr to jest zewnętrzna średnica inkryminowanej rurki, a wewnętrzna wynosi osiem milimetrów. Jest też drugi wariant zadania: zewnętrzna średnica pięć centymetrów, a wewnętrzna czterdzieści pięć milimetrów.
Moim zdaniem, obie te informacje nie mają dla treści zadania żadnego znaczenia - ale ujawniam je dla ścisłości i precyzji. Moim zdaniem, rozwiązanie zadania będzie identyczne dla obu przypadków.
R.
pjes: na wszelki wypadek dodam jeszcze, że chodzi o przesłanie rurki w niezmienionym stanie. Warianty w przecięciem jej na części nie wchodzą w rachubę :-)
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6889
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #1392 dnia: Kwietnia 11, 2016, 05:45:30 pm »
Ujawniam dodatkowo, że jeden centymetr to jest zewnętrzna średnica inkryminowanej rurki, a wewnętrzna wynosi osiem milimetrów. Jest też drugi wariant zadania: zewnętrzna średnica pięć centymetrów, a wewnętrzna czterdzieści pięć milimetrów.
Moim zdaniem, obie te informacje nie mają dla treści zadania żadnego znaczenia - ale ujawniam je dla ścisłości i precyzji.
:))))
Sprawdzę...sprawdzę...czy takie rurki istnieją;))
Cytuj
Moim zdaniem, rozwiązanie zadania będzie identyczne dla obu przypadków
A drugi wariant to Twoje powyższe "Nowe"?:
Długość ani szerokość standardowej paczki pocztowej nie może przekraczać jednego metra, grubość zaś dziesięciu centymetrów. Ciężar pomijamy. Za przekroczenie dopuszczalnego wymiaru paczki nadawca musi dopłacić 10 zł za każdy dodatkowy centymetr. Ola ma starą/nową rurkę o średnicy jednego centymetra i o długości stu czterdziestu centymetrów. Ile musiałaby dopłacić Ola, żeby wysłać mi tę rurkę paczką pocztową?

Nie upieram się, ale wg mnie 10zł za każdy dodatkowy centymetr czyni kwotę: 40cm*10zł=400zł.
Nawet gdyby poprawić cenę za centymetr na 1zł - jak chciałeś tutaj:
http://forum.lem.pl/index.php?topic=823.msg64349#msg64349
To wg mnie wychodzi 40zł, a nie 10zł.
Za każdy przekroczony centymetr/za przekroczenie 1 cm -  jednorazowo (niezależnie od wielkości przekroczenia).
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #1393 dnia: Kwietnia 11, 2016, 06:14:39 pm »
Olu Kochana, staram się pisać już tak zgodliwie i wyraziście, że bardziej sobie nie wyobrażam:

Cytuj
Długość ani szerokość standardowej paczki pocztowej nie może przekraczać jednego metra, grubość zaś dziesięciu centymetrów. Ciężar pomijamy. Za przekroczenie dopuszczalnego wymiaru paczki nadawca musi dopłacić 10 zł za każdy dodatkowy centymetr. Ola ma starą/nową rurkę o średnicy jednego centymetra i o długości stu czterdziestu centymetrów. Ile musiałaby dopłacić Ola, żeby wysłać mi tę rurkę paczką pocztową?

Zatwierdź, proszę, ten tekst zadania jako jednoznaczny i prawidłowy, pytanie zaś jako nie budzące najmniejszych wątpliwości.  Mrugnij, napisz, albo daj jakiś znak, że tekst jest dla Ciebie O'K, bardzo proszę :-)
sługa siermiężny
Staszek Remuszko
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #1394 dnia: Kwietnia 11, 2016, 06:45:03 pm »
Ale gdybyś miała jakieś zastrzeżenia, to będę Ci wielce wdzięczny za każdą poprawkę :-)))
R,
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )