Autor Wątek: Kwiz  (Przeczytany 557975 razy)

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6897
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #1125 dnia: Września 10, 2014, 03:57:26 pm »
Teraz chyba pasuje...krzywo, bo nie wiem gdzie tam ta linijka;)
Chyba, że ciągle jest 11 punktów;)
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13390
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #1126 dnia: Września 10, 2014, 04:11:53 pm »
Znaczy nawias nie miał znaczenia?
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6897
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #1127 dnia: Września 10, 2014, 04:21:44 pm »
A miał? :D;)
Zignorowałam;)
Nie wiem co ob. Remuszce krążyło po głowie, ale wg mnie - jeśli już - to powinien wyglądać tak:
(5 x 4 = 20; 20 : 2 = 10)
w końcu chciał 10 punktów - nie 2;)
Poza tym może w ogóle nie chodzi o takie proste i punkty - a o całkiem inne ::) ;)

Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #1128 dnia: Września 10, 2014, 04:35:16 pm »
Dla ForestGumpów - wersja light: zaznacz dziesięć punktów na pięciu prostych tak, żeby na każdej z nich leżały cztery punkty.
vosbm
pjes: Maźku, jeśli w tej chwili na Forum nie ma wiadomokogo, to masz słusznego. Zawartość nawiasu nie miała znaczenia, w ogóle cała reszta - poza powyższym czerwonym - była dla zmyłki. Ale zmyłkę uczciwie oddzieliłem kropką albo nawiasami :-)
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #1129 dnia: Września 10, 2014, 04:42:26 pm »
To jeszcze dodam: ile jest rozwiązań ? (n=?)
Gdyby Ol uważała, że pytanie jest nieścisłe, to dodam, że chodzi mi o liczbę RÓŻNYCH rozwiązań.
Za dwa rozwiązania różne uważam różne jakościowo (tylko trzeba to ładnie sformułować), a nie, że jeden punkt milimetr dalej... (np. na rysunku Ol, który mi widzi się jak najbardziej solucyjny :-). O, i od razu następny podproblemat: zaproponować w miarę porządną definicję różności dla rozwiązań tego zadania...
vosbm
pjes: od razu mi się nasuwa cóś definicyjnego a propos liczby powstałych figur. Pomysł Ol ma trzy czworokąty i trzy trójkąty, jeśli dobrze widzę...
« Ostatnia zmiana: Września 10, 2014, 05:02:14 pm wysłana przez Stanisław Remuszko »
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13390
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #1130 dnia: Września 10, 2014, 06:05:52 pm »
Przepraszam, ale czy punkty są dodatnie, czy ujemne?

P.S. rozwiązania są identyczne, jeśli figury powstała z połączenia trójkątów wyciętych prostymi są topologicznie takie same, względnie są lustrzanym odbiciem. Ta definicja jest ścisła dla rozwiązań, w których punkty leżą tylko i wyłącznie na przecięciach (równoważne temu, jak ułożyć 5 bierek aby każda stykała się z innymi w 4 punktach). Tymczasem sformułowanie zadania nie wyklucza rozwiązań, w których dany punkt leży tylko na jednej prostej (co nie znaczy, że takowe istnieją).

A w ogóle brawo Ola :) !
« Ostatnia zmiana: Września 10, 2014, 06:19:29 pm wysłana przez maziek »
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #1131 dnia: Września 10, 2014, 08:50:26 pm »
Cytuj
figury powstała z połączenia trójkątów wyciętych prostymi są topologicznie takie same
A co, gdy nie są to trójkąty, lecz więcejkąty (jak u Ol)?
vosbm
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #1132 dnia: Września 10, 2014, 09:03:40 pm »
Żądam poprawy - jestem z Warszawy!
Panie Globalny, czemu od pewnego czasu nie dostaję powiadomień o kolejnych wpisach?
vosbm
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13390
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #1133 dnia: Września 10, 2014, 09:25:47 pm »
Wam z Warszawy to się wiadomo w czym poprzewracało.

No to więcejkątów, matko...
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #1134 dnia: Września 10, 2014, 10:30:31 pm »
Czyli Twa propozycja definicji róźności byłaby taka?
rozwiązania są identyczne, jeśli figury powstałe wskutek cięcia prostymi są topologicznie tożsame (względnie są lustrzanym odbiciem)
s.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6897
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #1135 dnia: Września 11, 2014, 12:11:24 am »
Tak sobie tu i ówdzie zajrzałam i wychodzi mi, że Stanisławowy nawias miał o tyle znaczenie, że zahacza o wzór na ilość punktów przecięcia n prostych.
Czyli  n(n-1)/2 
Dla 5 prostych tych punktów jest tyle, ile w działaniu St. z moją poprawką;) czyli  5(5-1)/2 = 20:2 =10

Więc wydaje mi się, że rozwiązanie jest jedno - są to punkty przecięcia prostych.

Nie wiem czy maziek nie napisał tego samego, bo wprowadził "topologię" - to ja profilaktycznie nie rozumiem;) Ale z tego prościutkiego wzorku...by? Taki wniosek?;)

Z prób rysowania tych prostych - wychodzi mi, że z 11 punktami jest więcej rozwiązań - znaczy nie mogłam pozbyć się jednej kropy;)
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13390
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #1136 dnia: Września 11, 2014, 09:27:57 am »
Ja profilaktycznie powiem, że jestem obecnie tak zamęczony, że trudno mi sobie wyobrazić jedną prostą, a co dopiero dwie. Z ta topologią to taki przebłysk chwilowy. Topologicznie taki sam tzn. że jakby był z gumy - to by dało się naciągnąć jedno na drugie. To wyklucza rozwiązania różniące się innymi kątami czy położeniami punktów tylko.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #1137 dnia: Września 12, 2014, 11:57:23 am »
definicjar ozności rozwiązań: są to punkty przecięcia prostych??? bardzo niewyraźna jakaś...
a w moje słowo o zmyłce nie wierzy Pani, Paniolu?
vosbm
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #1138 dnia: Września 12, 2014, 12:01:49 pm »
pewnie miałem zwykłe szczęście, zwane też przeze mnie fartem, ale zadanie rozwiązałem chyba w trzy, a może cztery minuty tępego wpatrywania się w kartkę i bazgroły. I to jest rozwiązanie inne niż Oli, a poza tym oczywiście ładniejsze :-)
s.
jestem na mazurach, wracam jutro, i nie wiem, kiedy będę miałnajbliższy dostęp do kompa
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )