Autor Wątek: Kwiz  (Przeczytany 557053 razy)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13384
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #345 dnia: Kwietnia 04, 2011, 07:44:00 pm »
Po namyśle sądzę że jest jeszcze jedna kwestia. Myslę, że to jest bardzo przyzwoite górne oszacowanie (to co podałeś). Ale gdzie jest w takim razie mokka ;) ?
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #346 dnia: Kwietnia 04, 2011, 07:55:37 pm »
Rozumiem, że nikt się nie pogniewa, jeśli rozwiązanie podam w tradycyjnym terminie?
Jednak, aby podbechtać tymczasem wyobraźnię nomen omen Bystrych Zainteresowanych, podam, że w innym miejscu tej samej książki pan Lem podaje liczbę różniącą się od wyniku Brata-Nowicjata aż o 13 rzędów wielkości (no, zgodzę się na tuzin)...
Very Bystry Senior Męber
P.S. Forumowiczkom i Forumowiczom znużonym rachunkami na wielkich liczbach proponuję (za tę samą wedlowską cenę!) jeszcze jedną kalkulację, możliwą do wykonania na palcach obu rąk i jednej nogi przeciętnego Homo Ledwosapiens (zresztą Gorillium chyba też):
http://www.remuszko.pl/blog.php/?p=451
P.P.S. Ło Jezu! Niniejszy post, wysłany dziś przed trzecią po południu, szczęśliwie zachowałem w swej prywatnej poczcie. Przed chwilą, po nadejściu wiadomości o odpowiedzi Pana Ambrożego, patrzę, patrzę, a go nie ma. Wychodzi na to, że go nie wysłałem. Taki to i ze mnie bystry. Pora do grobu...
@ OlkaPolka
Pani Aleksandro, z rozpaczy spytam, czy przynajmniej moją odpowiedź na priva Pani dostała???
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 05, 2011, 10:15:54 am wysłana przez Stanisław Remuszko »
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Ambrose

  • YaBB Newbies
  • **
  • Wiadomości: 32
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #347 dnia: Kwietnia 04, 2011, 08:28:59 pm »
Ojej, rzeczywiście, nie popatrzyłem dokładnie. Nie skorzystałem ze wskazówki z kawą i się to na mnie zemściło.

"Usiedliśmy przy małym stoliku opodal okien, pod rododendronem rosnącym z majolikowego kubła, między nami dymiła maszynka z mokką i stała jedna filiżanka, dla mnie, ... (...)

— Artykuły spożywcze też? Ta kawa…?
— Tak i nie. Być może wprowadziłem parta niechcący w błąd co do technologii. Pan sądzi, że wszystko jest sporządzone z SAMYCH bystrów. Wyłącznie z nich. Tak nie jest. One tylko znajdują się we wszystkim, jak, powiedzmy, zbrojeniowa stal w ziemskim żelazobetonie…
— Ach tak? Więc, powiedzmy konkretnie — są w tej kawie? pływają w niej? ale ja nie czułem, pijąc…
Musiałem mieć na twarzy grymas niesmaku, bo Luzanin rozłożył ręce z ubolewaniem.
— W tej ilości kawy mogło być około miliona bystrów, ale one są mniejsze od ziemskich bakterii, nawet od wirusów, a to żeby nie można ich odfiltrować… Podobnie jest z włóknem pana odzieży, ze skórą obuwia, ze wszystkim."

Zakładając, że filiżanka ma około 125 ml, a łyżeczka 5 ml, to wychodzi na to, że w łyżeczce jest 25 razy mniej bystrów niż w całej filiżance (1 000 000 000 : 25 = 40 000). Ojej, czyli popełniony przeze mnie błąd był rzeczywiście ogromny.
Sed tamen esse potest totaliter aliter.

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6897
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #348 dnia: Kwietnia 04, 2011, 08:36:56 pm »
Ambrose mnie trochę wyprzedził z filiżankami:)Z tym, że ja obliczyłam dla filiżanki o pojemności 170 ml;) I wychodzi mi, iż w 1cm3 jest bystrów około 5882:)
Przyjmując, że filiżanka to 125 ml to wg mnie na 1cm3 przypada 8 tys bystrów.
 P.S. Wszystko gra Panie Stanisławie i buczy:)
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #349 dnia: Kwietnia 04, 2011, 08:57:23 pm »
Podług kryterium kawy - niech będzie, że odpowiedź Lemowa brzmi (do równego): 10 000 bystrów.
To może od razu jakoś podzielimy tę wedlowską?
VS Męber
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6897
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #350 dnia: Kwietnia 04, 2011, 09:07:55 pm »
Jeśli o mnie chodzi: uważam, że nagroda należy się w całości Ambrose'owi. Namęczył się z pierwszą wersją, a z drugą był przede mną:) Chociaż jego wynik dotyczy łyżeczki - nie 1cm3 - to: mniejsza jednak o łyżeczki i ja sobie nie roszczę praw do najmniejszego orzeszka;)
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Ambrose

  • YaBB Newbies
  • **
  • Wiadomości: 32
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #351 dnia: Kwietnia 04, 2011, 09:53:04 pm »
Oj, nie, nie, protestuję. Z pierwszą wersją namęczyłem się z własnej winy, bom niedokładnie przeszukał Wizję lokalną. Sam sobie zaszkodziłem. A w dodatku później, przy drugiej próbie, nie wiadomo skąd, wzięła mi się nagle łyżeczka zamiast 1 cm sześciennego. Dlatego wydaje mi się, że na czekoladkę nie zasłużyłem - a już na pewno nie na całą :)
Sed tamen esse potest totaliter aliter.

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #352 dnia: Kwietnia 05, 2011, 10:23:08 am »
Jako czekoladowy stugramowy suwerenny Pan i Władca, przyznaję nagrodę Bratu Nowicjatowi (z sugestią, by - jeśli kiedyś spotka panią Aleksandrę w realu - dał jej skubnąć jedną małą tafelkę...)
Męber Very Senior
P.S. A na odejmowanie w zakresie dwóch rąk i jednej nogi (albo na odwrót) nikt się nie łaszczy?
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 05, 2011, 11:22:55 am wysłana przez Stanisław Remuszko »
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13384
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #353 dnia: Kwietnia 05, 2011, 08:51:10 pm »
... przyznaję nagrodę Bratu Nowicjatowi...

Dali mi dziś w żyłę jakiegoś świństwa i podobno nawet mówię bełkotliwie ale jednak zapytam mimo że czuję, że sprawa jak zwykle u Weryseniormęberyty ma drugie dno - brat to nowicjusz, a w nowicjacie to można być...?

P.S. Z wiki wynika, że ten pan przecierał oczy 12 lat.
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 05, 2011, 08:54:20 pm wysłana przez maziek »
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #354 dnia: Kwietnia 05, 2011, 09:33:05 pm »
Straszny Maźku, znów wygrałeś :-) Ty chyba utyjesz od pana Wedla z laskami, tfu, z orzechami laskowymi...
Remęberyta
P.S. Mam nadzieję, że wiesz, kiedy laska jest nebeska?
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13384
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #355 dnia: Kwietnia 05, 2011, 10:03:14 pm »
Laska je krasna, gdiż je w nas...

Nie wiem. Pewnie coś jak z członkiem z ramienia ;) ?
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 05, 2011, 10:07:20 pm wysłana przez maziek »
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #356 dnia: Kwietnia 05, 2011, 10:37:19 pm »
Kiedy dżinsy farbują...
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13384
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #357 dnia: Kwietnia 05, 2011, 10:39:34 pm »
 ;D
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #358 dnia: Kwietnia 05, 2011, 11:05:45 pm »
Masz słusznego - jak zwykle :-)
Lecz z Bratem-Nowicjuszem jest tak jak z Dżonem Belby: nie do rymu :-)

Tu leży John Belby
Został zastrzelony ze strzelby
Nazywał się nie Belby, lecz Pest
Ale Pest to nie jest rym do strzelby
A Belby - jest!

(niezapomniany LJKern...)
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #359 dnia: Kwietnia 24, 2011, 09:05:05 pm »
Na dworcu PKP w Nidzicy ściany poczekalni są wymalowane różnymi napisami, lecz jeden przykuł uwagę mojej Żony:
Nie dostaniesz ani kropelki!
Pytanie kwizowe: kto podpisał się pod ta inskrypcją? Jak (dosłownie) brzmiał ów podpis?
Mureszko Wielkanocny
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )