Autor Wątek: Religijna Rzeźba  (Przeczytany 1162153 razy)

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2805 dnia: Kwietnia 11, 2016, 12:38:11 pm »
Przy całym szacunku dla chrześcijan: to jakiś całkiem bezsensowny cud. Czemu - w zamierzeniu ewentualnego Cudotwórcy - miałby on służyć? Co wskazać wiernym? W jakim celu nastąpić? Metodykę i źródła litościwie pomijam...
R.

pjes: dzięki, Kju. Zalinkowany przez Ciebie tekst jasno podpowiada: Teologowie podkreślają, że cuda są znakami z Nieba. Ich celem nie jest budzenie sensacji, lecz wzmocnienie wiary ludzi, zwłaszcza w kontekście czekających ich wyzwań. Jakie wyzwania stoją teraz przed Polską? Dlaczego potrzebujemy aż takich znaków? Do czego wzywa osobiście każdego wierzącego w naszym kraju ów znak? To są inspirujące i patriotyczne pytania!
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 11, 2016, 01:01:35 pm wysłana przez Stanisław Remuszko »
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2806 dnia: Kwietnia 11, 2016, 01:08:52 pm »
Krotochwile o teologach krotochwilami o teologach, a metodologia jest kluczowa. Bez zapewnienia stosownych standardów w tej dziedzinie trudno w ogóle mówić o cudzie (sformułowanie not even wrong wiecznie aktualne).

Przedstawią ekspertyzy (b. jestem ciekaw DNA z tych próbek, jak już w kontekście Sokółki wspominałem ;)), okaże się, że spełniały standardy, to będzie o czym dyskutować.
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6891
    • Zobacz profil
Odp: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2807 dnia: Kwietnia 11, 2016, 01:15:43 pm »
Przy całym szacunku dla chrześcijan: to jakiś całkiem bezsensowny cud.
Szczerze powiedziawszy ja się boję ludzi, którzy przeprowadzają ów proces "urelikwienia".
Natomiast z bezsensem bym polemizowała: ów cud eucharystyczny jest jednym z ważniejszych w KK. Aże dogmatem jest.
Cytuj
Czemu - w zamierzeniu ewentualnego Cudotwórcy - miałby on służyć? Co wskazać wiernym? W jakim celu nastąpić?
Tego przecież nikt nie wie - tylko Cudotwórca ::)
Ale najprościej: w celu pokazania niedowiarkom, że transsubstancjacja rzeczywiście zachodzi -  co miałoby pewne umocnić wiarę, rzucić na kolana i czerpać zyski z pielgrzymowania do relikwi:)
Według przekazów cuda eucharystyczne najczęściej miały miejsce wtedy, gdy celebrujący Eucharystię powątpiewał w tę przemianę i miały na celu wzmocnienie jego wiary.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Cud_eucharystyczny
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2808 dnia: Kwietnia 11, 2016, 01:23:10 pm »
Panie, w takich okolicznościach nauka nie ma z tym NIC wspólnego.
Żeby była nauka, musi być
1. niezależny dostęp do czegoś, o czym mowa (pobranie próbek)
oraz
2. świadkowie słów osoby kompetentnej i miarodajnej, że to jest to coś (cokolwiek to jest).
oraz
3. Przynajmniej dwóch (lepiej trzech) niezależnych od siebie kompetentnych badaczy (najlepiej niewierzących).
oraz
4. Publikacja szczegółowej metodyki badań i ich wyników.
oraz
5. Możliwość powtórzenia eksperymentu.
Na razie nie słyszałem o spełnieniu żadnego z tych warunków.
R.
pjes: jeśli dobrze pamiętam, Całun Turyński był właśnie tak badany i trzem niezależnym zespołom wyszedł mniej więcej identyczny wynik (+/- wiek).
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2809 dnia: Kwietnia 11, 2016, 01:29:46 pm »
Na razie nie słyszałem o spełnieniu żadnego z tych warunków.

To nad czym się tu mamy nachylać?
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2810 dnia: Kwietnia 11, 2016, 01:34:50 pm »
Jeśli myślisz tak samo, to nie ma nad czym :-)
R.

@ Ol.
W sprawach nieścisłych nie mam zaufania do Wiki.
BTW: czy możesz podać mi link do kościelnego źródła owego dogmatu? Albo wskazać numer kanonu w KKK?
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 11, 2016, 02:01:27 pm wysłana przez Stanisław Remuszko »
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2811 dnia: Kwietnia 11, 2016, 06:41:06 pm »
Kajak-relikwia jest lepszy.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2812 dnia: Kwietnia 11, 2016, 06:43:19 pm »
Jak dla kogo. Dla mnie lepsza jest historia Upadłej Hostii.
R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2813 dnia: Kwietnia 11, 2016, 06:52:07 pm »
A gdyby religia miała zamiar być na maturze, to bym przeciw takim zamiarom protestował publicznie, pierwszy raz od 1990 roku, kiedy to na łamach "Gazety Wyborczej" Stanisław Remuszko z Warszawy zaproponował, by powołać do życia Stowarzyszenie na Rzecz Państwa Neutralnego Światopoglądowo "Neutrum" (zostałem wkrótce potem wybrany jego dożywotnim honorowym prezesem, lecz nawet nie wiem, czy ono do dziś istnieje).
R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6891
    • Zobacz profil
Odp: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2814 dnia: Kwietnia 11, 2016, 07:01:45 pm »
@ Ol.
W sprawach nieścisłych nie mam zaufania do Wiki.
BTW: czy możesz podać mi link do kościelnego źródła owego dogmatu? Albo wskazać numer kanonu w KKK?
A w ścisłych masz? Dziwne:)
Taka stronka Cię satysfakcjonuje
http://msza.net/i/cz08_0.html
http://msza.net/i/cz08_49.html ?

A gdyby religia miała zamiar być na maturze, to bym przeciw takim zamiarom protestował publicznie, pierwszy raz od 1990 roku, kiedy to na łamach "Gazety Wyborczej" Stanisław Remuszko z Warszawy zaproponował, by powołać do życia Stowarzyszenie na Rzecz Państwa Neutralnego Światopoglądowo "Neutrum" (zostałem wkrótce potem wybrany jego dożywotnim honorowym prezesem, lecz nawet nie wiem, czy ono do dziś istnieje).
R.
Jakkolwiek też mi się to nie podoba - to jest to poniekąd naturalną konsekwencją uczynienia katechezy przedmiotem szkolnym (2 religie/tydzień) i zgody na traktowanie katechetów jak nauczycieli czyli wynagradzanie ich tak, jak..., Karta nauczyciela itp.
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2815 dnia: Kwietnia 11, 2016, 07:08:52 pm »
wskazać numer kanonu w KKK?

Masz, heretyku, Katechizm:
http://www.katechizm.opoka.org.pl/kkkII-2-1.htm#o23kkkII-2-1
Przeczytaj punkty 1374-6, zobacz co mówi święty Jan Chryzostom, święty Ambroży i Sobór Trydencki, i nie bądź niedowiarkiem, ale wierzącym (olce w tym wypadku) 8).

(S.E. rzekłby pewnie, że cud polega w takim przypadku na częściowym uzgodnieniu fenomenologicznego charakteru konsekrowanej hostii z jej ontologiczną przebóstwioną naturą ;).)

Kajak-relikwia jest lepszy.

A najlepsza jego nazwa:
http://wpolityce.pl/kosciol/288376-kajak-tlusty-bak-niezwykla-relikwia-po-sw-janie-pawle-ii-zobacz-zdjecia
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 11, 2016, 09:28:03 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2816 dnia: Kwietnia 11, 2016, 07:11:13 pm »
Jak wszyscy, różnimy się osobowościami.
Dla mnie nie jest dziwne, że 2+2=4, ale jest dziwne, że można wierzyć w zamach smoleński. Analogicznie z wiki. Tym refleksyjnym zdziwieniem nad naturą ludzką się różnimy :-)
R
 
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2817 dnia: Kwietnia 11, 2016, 07:15:07 pm »
@ Q
Przepraszam, ale co w takim razie dzieje z Panem Bogiem PO jego spożyciu przez człowieka?
R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6891
    • Zobacz profil
Odp: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2818 dnia: Kwietnia 11, 2016, 07:16:15 pm »
Ludzie, ratunku! Ale nie mówcie mi, że do relikwii drugiego stopnia typu kajak "Tłusty Bąk" - też należy się modlić?
O pomyślne prądy? :-\
Naprawdę boję się ludzi. :'(
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2819 dnia: Kwietnia 11, 2016, 07:55:12 pm »
Do relikwii w ogóle się nie modli.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).