Autor Wątek: Religijna Rzeźba  (Przeczytany 1175513 razy)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13405
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2775 dnia: Lutego 14, 2016, 11:35:13 am »
Grzechem pierworodnym obłożyli się ludzie sami, mianowicie sprzeciwili się woli bożej i zeżarli to cholerne jabłko, przez które tyram teraz w niedzielę zamiast hasać na golasa po raju.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2776 dnia: Lutego 14, 2016, 11:47:09 am »
Sprzeciw, Wysoki Sądzie Ostateczny!
Zakaz jabłeczny ustanowił sam Pan, ale nie poinformował Michnika i Kopacz o kąsekwęcjach. To tak, jakby w kodeksie karnym napisać: pozbawianie ludzi życia jest zabronione, i postawić kropkę, zamiast wyliczyć sankcje. Elementarna fuszerka prawna :-(
A co do pytań 1. - 3.
R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13405
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2777 dnia: Lutego 14, 2016, 11:59:14 am »
Poinformował. Pierwsi ludzie mogli jeść wszystkie owoce z rajskiego ogrodu poza tymi z Drzewa Wiadomości, czego Bóg im wprost zakazał.

Na pytanie 1 odpowiedziałem Ci, pytanie 2 stworzyłeś sam i to jest tak, obrazowo, że wg M. Waltari dla Egipcjanina oczywistym było, że chleb jest plackiem z popiołem (jako pieczony "na żywca" na żarze). A teraz w XXI w. chleb jest bochenkiem albo "foremką" i nie ma na sobie popiołu a Ty byś się pytał, dlaczego w piśmie stoi, że chleb ma być z popiołem, po co to było Bogu i jak mądrość teologiczna za tym stoi. Żadna. Żeby zboże wyrosło trzeba było złożyć ofiarę i tak dalej, tym większą, im większa sprawa, aż po pierworodnego. Równie oczywiste w tamtych czasach jak dla Ciebie ubezpieczenie mieszkania.
« Ostatnia zmiana: Lutego 14, 2016, 12:01:20 pm wysłana przez maziek »
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2778 dnia: Lutego 14, 2016, 12:41:57 pm »
Ad 1. Uważam, że na pytanie pierwsze nie odpowiedziałeś, ale zapewne przeoczyłem właściwy fragment Twej odpowiedzi, więc przypomnij jednym słowem, proszę, kto był tym ofiarobiorcą, nazwij go/Go powtórnie, proszę (Panie, rzeknij tylko słowo, a będzie zaspokojona ciekawość moja)...
Ad 2.1. Czy dobrze rozumiem, że przypuszczasz (tak jak ja), że w sugerowanych źródłach nie ma nic na ten temat?
Ad 2.2. Kamienne Tablice i Tora powstały wprawdzie w czasach przedChrystusowych (tysiące lat temu), lecz dogmatyka chrześcijańska kształtowała się znacznie później, zwłaszcza w drugim tysiącleciu po Chrystusie, co zostało zwieńczone dogmatem o nieomylności papieża w roku bodaj 1870. Taki Katechizm KK (jakby wiara skodyfikowana, znormalizowana) ułożył i zatwierdził JP2. Więc nie żadne tam placki z popiołem, tylko czysta żywa teraźniejszość. Gdzie w tej teraźniejszości są objaśnienia, lub choćby nawiązania do mych pytań. Chyba, że uznajesz te pytania za drobne, nieważne, włos na czworo, sztuka dla sztuki. Gdy powiesz to jasno - natychmiast zamilknę z pokorą.
A teraz muszę pójść się ogolić, bo zaraz przyjeżdża ze swoich Mazur moja Kasia.
R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13405
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2779 dnia: Lutego 14, 2016, 12:59:07 pm »
Ofiarodawcą i ofiarobiorcą jest sam Bóg, a beneficjentami ludzie.

Co z tego, że się kształtowała później, skoro tak krawiec kraje, jak mu materii staje? Skoro się w pewnym momencie uznało wybór pism za święty, to trudno potem mówić, że tam nieprawda była, szczególnie jeśli chodzi o absolutnie centralny motyw. Skoro więc w pewnym momencie istniała oczywistość ofiary człowieczej i ją w te pisma wpleciono jako ten centralny motyw, to teraz ona w nich jest. Kościół nie może nagle zacząć twierdzić, że podstawowy dogmat wiary tak wyszedł, bo takie były czasy i dziś Pan Bóg siebie w osobie Jezusa by nie krzyżował tak jak by i wina z wody nie robił, ze względu na sanepid i monopol państwowy.
« Ostatnia zmiana: Lutego 14, 2016, 01:57:51 pm wysłana przez maziek »
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

NEXUS6

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2878
  • MISTYK WYSTYGŁ, WYNIK: CYNIK
    • Zobacz profil
Odp: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2780 dnia: Lutego 14, 2016, 06:30:04 pm »
To by bylo w sprzecznosci z zalozeniem, ze czlowiek ma wolna wole i tylko od niego zalezy co wybierze.
To co piszesz sugeruje, iż Bóg nie jest wszechmocny, bo nie jest w stanie stworzyć dobrego człowieka. Tak jakby zło było poza jurysdykcją Pana Boga. Wolna wola nie jest synonimem bycia złym i można mieć wolną wolę i nie czynić złą, czego dowodem w obrębie samego KK są jego błogosławieni i święci.
No co Ty, Maziek? Odsylam do Lema, nie tylko do religii chrzscijanskiej, gdzie rozpisywal sie o szczesciu i jego koncepcjach. Warunkiem wolnej woli jest to, ze czlowiek moze wybrac co zrobi i wybrac zlo lub dobro. Jesli byl by zrobiony tak, zeby mogl wybierac tylko dobro, to (Lema cytujac): "Tyle bylo by w nim dobra, co w tramwaju, ktory tylko dlatego nie moze Cie przejechac, bo z szyn wyskoczyc nie moze". I nie ma to nic wspolnego z wszechmoca boska.
Co do opowiesci o raju utraconym, to uwazam ta opowiesc za jedna z bardziej wartosciowych i madrych ever. Oczywiscie nie mozna jaj traktowac tak naiwnie bezposrednio jak Pan Remuszko  ;), jeno metaforycznie.
Ja to widze tak: Dopuki czlowiek nie osiagnal pewnego stopnia rozwoju umyslowego (takze w sensie biologicznym-mozgu) byl podobniejszy zwierzetom i nie rozroznial dobra od zla, wiec i nie mogl byc odpowiedzialny za swoje czyny i ich skutki. Zyl wiec w tym rajskim stanie i chodzil na golasa. Natomiast w momencie, w ktorym  osiagnal pewien poziom rozwoju i moze widziec i rozrozniac zlo od dobra, nie ma juz dla niego usprawiedliwien. Raj ignorancji zostal utracony raz na zawsze,  takze w sensie pedu do rozwoju, ciezkiej pracy z tym zwiazanej i drogi pelnej bledow, potkniec i cierpienia.

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13405
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2781 dnia: Lutego 14, 2016, 06:34:59 pm »
Pomiędzy "może wybrać zło" a "wybiera zło" jest pewna różnica. Nie mówię, żeby nie mógł wybrać zła, tylko wolał wybierać dobro. Ale w sumie masz rację. Można się w tym zapultać a i tak nic z tego nie wynika. Religia z rozumowego punktu widzenia musi mieć jakieś sprzeczności, albo będzie trywialna. Inaczej się nie da. Religia katolicka i nie tylko ma tę cechę, że na dzień dobry człowiek jest na minusie - czy są takie, w których jest na plusie?
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

NEXUS6

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2878
  • MISTYK WYSTYGŁ, WYNIK: CYNIK
    • Zobacz profil
Odp: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2782 dnia: Lutego 14, 2016, 06:49:45 pm »
Hinduskie zakladaja przenoszenie bilansu zamkniecia z zakonczonego zycia do bilansu otwarcia nastepnego.

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13405
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2783 dnia: Lutego 15, 2016, 04:27:52 pm »
Przy czym, tak odchodząc od doktryny - grzech pierworodny polegał w istocie na zaspokojeniu ciekawości i dostępie do wiedzy*. Nie jest to specjalnie proedukacyjne ;) .

*uczciwie mówiąc to chyb pierwsi ludzie nie wiedzieli, że pod jabłkiem kryje się wiedza, była to raczej próżna ciekawość co do samego owocu.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

NEXUS6

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2878
  • MISTYK WYSTYGŁ, WYNIK: CYNIK
    • Zobacz profil
Odp: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2784 dnia: Lutego 15, 2016, 09:46:50 pm »
Ee, nie. Wąż kusil Ewke tym, że jak poznają różnice między dobrem a złem, staną się równi Bogu, a oni wiedzieli co to za drzewo, jak nie od razu to po rozmowie z wężem. I nie ma tak dobrze, że pozyskasz sobie mądrość, wiedzę, ale nie poniesiesz zadnego kosztu. Jest to ostrzeżenie przed skutkami tej zdobyczy.  Także moralnymi. Znowu u Lema można znaleźć odniesienia, kiedy pisał o rewersach postępu technologicznego i niemożności zakrywania odkryć naukowych. Nie ma darmowych lunchy!

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13405
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2785 dnia: Lutego 15, 2016, 10:05:24 pm »
Tak czy siak wynika z tego, że Bóg skazał w swym zamyśle człowieka na bycie Kobyszczęciem, które miało ganiać na golasa po krzakach i być zadowolone.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16094
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2786 dnia: Lutego 16, 2016, 04:00:44 pm »
Ale czy można dziwić się Saganowi, że mu do tego raju smoków nawpuszczał? ;)

ps. Jeszcze o islandzkich elfach, co o nich wspominałem:
http://www.iceland.pl/artyk/040719artyk1.html
Ciekawe, że wiara w nie rozkwitła relatywnie niedawno, w specyficznych okolicznościach...

"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2787 dnia: Lutego 16, 2016, 09:15:07 pm »
Cytuj
wiara w nie rozkwitła relatywnie niedawno

To bardzo ważna (inspirująca) refleksja.
R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13405
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2788 dnia: Lutego 16, 2016, 09:29:24 pm »
Kto bogatemu zabroni. A Q nawet w biedne krasnoludki nie wierzy :( .
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16094
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2789 dnia: Lutego 17, 2016, 01:34:31 am »
Kto bogatemu zabroni.

Ale oni wtedy biedni byli. Bogate miały być elfy...

A Q nawet w biedne krasnoludki nie wierzy :( .

Skąd wiesz? Jak często powtarzasz za emperorem Palpatajnem: "Poglądy filozoficzne są moją prywatną sprawą." ;) Ja o braku dowodów empirycznych mówiłem ;).
« Ostatnia zmiana: Lutego 17, 2016, 06:55:42 am wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki