Autor Wątek: Religijna Rzeźba  (Przeczytany 1162206 razy)

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2760 dnia: Lutego 13, 2016, 02:22:34 pm »
[Rozmyślania przy sprzątaniu] A może KK milczy, lecz nie milczą pozostali główni chrześcijanie, jako to Prawosławni i Protestanci? Jeśli tak, to jak brzmi ich wykładnia?
R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2761 dnia: Lutego 13, 2016, 03:06:10 pm »
Nie obiło Ci się o uszy, że w celu odkupienia naszych grzechów?
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2762 dnia: Lutego 13, 2016, 03:24:36 pm »
Panie, ja pytam poważnie, a Ty mi masło maślane.
Przejrzałem dziś kolejny raz Katechizm KK, ale na swoje pytania nie znalazłem tam CIENIA CIENIA odpowiedzi. Owszem, są tam mnogie odpowiedzi, ale na ganc inne kwestie...
Idąc zaś tropem Twego maślanego responsu: słownikowo (pwn, prof. Doroszewski) "odkupić" znaczy albo dokonać transakcji handlowej albo umożliwić ludzkości zbawienie.
Spytam wobec tego inaczej: dlaczego do zbawienia ludzkości potrzebna (niezbędna?) była ludzka męka i śmierć? Na co to komu (Komu)? W jakim celu (Celu)? O to pytam, nie o co innego...
R. 
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2763 dnia: Lutego 13, 2016, 03:40:45 pm »
Nie idziesz moim tropem, bo ja tylko powtórzyłem, co od księdza (a więc: od Kościoła) słyszałem. Bierzesz się do racjonalnego roztrząsania Prawd Wiary?
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2764 dnia: Lutego 13, 2016, 03:53:51 pm »
A broń Panie Boże! Nic mi do nich. Ciekawi mnie natomiast logika samej wiary, czyli jej wewnętrzna spójność, oraz stosunek prawd wiary do ratio i realu, zwłaszcza biologicznego, i zwłaszcza w aspekcie związków przyczynowo-skutkowych. Rzecz jasna, interesuje mnie nie stanowisko bezbożników, niedowiarków, heretyków i kacerzy, takich jak Ty czy ja, lecz Chrześcijaństwa, najlepiej całego, bo może w tej sprawie jest wspólne? Może ksiądz profesor MH jako kosmolog wyróżniony Templetonem wiedziałby cóś, tylko jak sprawić, żeby to pytanie do niego dotarło?
R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2765 dnia: Lutego 13, 2016, 04:47:59 pm »
Jak się zastanowić, to trudno sobie wyobrazić większą ofiarę, niż własna, dobrowolna śmierć w męczarniach w czyimś zastępstwie.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2766 dnia: Lutego 13, 2016, 06:00:28 pm »
Całkowicie z Tobą się zgadzam! Doskonale wyobrażam sobie na przykład, że zaryzykowałbym własne życie, żeby ocalić od zguby własne dziecko, rodziców czy brata, a pod pewnymi warunkami nawet Maźka.
Ale nie o to pytam.
Żeby była ofiara, musi być ofiarodawca i ofiarobiorca.
Od biedy rozumiem (co nie znaczy: pochwalam; wręcz odwrotnie!) terrorystów, którzy grożą, że jak nie wypłacicie nam miliona/miliarda baksów, to kogoś zamordujemy. Klasyczny terror dla pieniędzy, szmalec zaś da się już zamienić na prawie wszystko. Ale na co komu czyjeś czyste żywe biologiczne cierpienie? Rozumiem potrzeby patologicznego sadysty. który tak musi, bo tak mu każą głosy lub też, jako obserwator, czuje ciepełko na serduszku (taką ma potworną naturę). Wydaje mi się jednak, że Pan Bóg nie jest sadystą ani potworem i niczego nie musi...
To co z Twoją najwyższą ofiarą, zastanowieniem i wyobraźnią? Kto jest ofiarobiorcą?
R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2767 dnia: Lutego 13, 2016, 06:35:17 pm »
Twój problem polega na tym, że próbujesz współczesną miarą mierzyć zamierzchłe czasy i zastanawiasz się nad sprawami, które nie budziły niczyjej wątpliwości. Sprawa jest (była) prosta i polega na bilansie otwarcia. Bilans ten był taki, że człowiek jest zły, bo od Adama i Ewy skażony grzechem pierworodnym i w następstwie grzeszny, i jako taki bezwarunkowo nie może dostąpić życia wiecznego. Chrystus umierając na krzyżu złożył ofiarę przebłagalną za wszystkich aby mogli złączyć się z Bogiem (odkupił ludzi). Usunął przeszkodę fundamentalną, przez co zbawienie jest w rękach każdego człowieka (warunkowo jest możliwe). Ofiary polegające na pozbawieniu życia zwierzęcia czy człowieka były wówczas oczywiste (jak nie są dla Ciebie). Bóg w swej miłości złożył to na barki swego syna, a nie nasze (a poniekąd, na swoje własne). Jaka zaś może być większa ofiara od tego, co ustaliliśmy wyżej? Ofiarodawcą i ofiarobiorcą jest sam Bóg, a beneficjentami ludzie.

Pytanie dlaczego tak, zamiast na przykład po prostu naprawić człowieka jak się zepsuł i czy ma sens przekładanie z jednej kieszeni do drugiej i tak dalej to już jest próba racjonalnej dyskusji z Prawdami Wiary.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

NEXUS6

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2878
  • MISTYK WYSTYGŁ, WYNIK: CYNIK
    • Zobacz profil
Odp: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2768 dnia: Lutego 13, 2016, 11:32:12 pm »
Nawet dobrze to Maziek opowiedzial. Dodam jeszcze, ze motywacja moglo by byc jeszcze pokazanie ludzkosci wartosci poswiecenia sie, moze zeby ja zawstydzic poprzez ofiare ultymatywna.
Cytuj
Pytanie dlaczego tak, zamiast na przykład po prostu naprawić człowieka jak się zepsuł i czy ma sens przekładanie z jednej kieszeni do drugiej i tak dalej to już jest próba racjonalnej dyskusji z Prawdami Wiary.
To by bylo w sprzecznosci z zalozeniem, ze czlowiek ma wolna wole i tylko od niego zalezy co wybierze.

NEXUS6

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2878
  • MISTYK WYSTYGŁ, WYNIK: CYNIK
    • Zobacz profil
Odp: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2769 dnia: Lutego 14, 2016, 04:29:44 am »
Q
NEX, ale teraz poważnie (czyli serioserio, jak mawia olka ;)): mówimy o warstwie politycznej "Wyborczej" czy o całokształcie? Bo politycznie - mam wrażenie - "GW" manipuluje jak wszelkie inne media, tylko może w sposób mniej oczywisty, co jest przedmiotem zazdrości (i zrodzonej stąd dubeltowej niechęci) przedstawicieli gazet bardziej, w tym zakresie, łopatologicznych (więc mniej skutecznych). A w innych dziedzinach (więc i całościowo w sumie) - choć zdarzało nam się demaskować i obśmiewać błędy/absurdy w jej tekstach - konkurencję jednak merytorycznie przebija...
Jakbys bral udzial w tylu rozprawach przeciw Wybiorczej i jej "dziennikarzom" co ja i wiedzial jak to srodowisko funkcjonuje, to bys pewnie zmienil zdanie. I nie chodzilo o sprawy polityczne. Nie zgadzam sie tez odnosnie rzekomej finezji tego medium w kwestiach politycznych. Jak dla mnie to jest to finezja slonia w skladzie porcelany. Nie wiem jak wypadaja inne gazety na jej tle, po prostu W znam jak zly szelag.

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2770 dnia: Lutego 14, 2016, 09:59:46 am »
To by bylo w sprzecznosci z zalozeniem, ze czlowiek ma wolna wole i tylko od niego zalezy co wybierze.
To co piszesz sugeruje, iż Bóg nie jest wszechmocny, bo nie jest w stanie stworzyć dobrego człowieka. Tak jakby zło było poza jurysdykcją Pana Boga. Wolna wola nie jest synonimem bycia złym i można mieć wolną wolę i nie czynić złą, czego dowodem w obrębie samego KK są jego błogosławieni i święci.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Hoko

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2950
    • Zobacz profil
Odp: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2771 dnia: Lutego 14, 2016, 10:46:03 am »
To by bylo w sprzecznosci z zalozeniem, ze czlowiek ma wolna wole i tylko od niego zalezy co wybierze.
Wolna wola nie jest synonimem bycia złym i można mieć wolną wolę i nie czynić złą, czego dowodem w obrębie samego KK są jego błogosławieni i święci.

E, bez przesady.

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2772 dnia: Lutego 14, 2016, 10:55:46 am »
"W obrębie samego KK" - bez żadnej przesady - ściśle, w ramach nauczania Kościoła, w sposób jednoznacznie dowiedziony przed odpowiednimi jego instytucjami.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2773 dnia: Lutego 14, 2016, 11:05:05 am »
Maźku, dziękuję z Twą egzegezę Zbawienia.

Piszesz:

Cytuj
Chrystus umierając na krzyżu złożył ofiarę przebłagalną za wszystkich aby mogli złączyć się z Bogiem (odkupił ludzi).

1. Pytam powtórnie: kto (Kto) był ofarobiorcą?
2. Czy na moje pytania (dlaczego, po co, w jakim celu) istnieje jakakolwiek odpowiedż w oficjalnych stanowiskach Kościołów religii chrześcijańskich? [rzecz jasna, nie żadne tam odniesienie się do przedstawionych pytań/wątpliwości jednego ze 10^11 Homosapiensów (stworzonych przez Pana Boga, notabene, na swój obraz i podobieństwo...), tylko doktrynalne objaśnienie przyczyn Męki Pańskiej typu katechizm, encyklika, konstytucja soborowa etc.]. Gdzie to jest powiedziane (napisane, pokazane)?
3. Co, według Pana, jest przesadą, panie Hokusie?
4. Kto obłożył ludzi klątwą (grzechem pierworodnym)?

R.
« Ostatnia zmiana: Lutego 14, 2016, 11:23:17 am wysłana przez Stanisław Remuszko »
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Hoko

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2950
    • Zobacz profil
Odp: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2774 dnia: Lutego 14, 2016, 11:12:22 am »
"W obrębie samego KK" - bez żadnej przesady - ściśle, w ramach nauczania Kościoła, w sposób jednoznacznie dowiedziony przed odpowiednimi jego instytucjami.

Przed instytucjami socjalistycznymi też niejednego "jednoznacznie" dowodzono. Ale OK - zawężamy całość rozważań do paradygmatu religii chrześcijańskiej.