Autor Wątek: Religijna Rzeźba  (Przeczytany 1161967 razy)

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2490 dnia: Lipca 08, 2015, 07:38:10 pm »
Panie Sierioznyj, a o żartach Pan słyszał?
R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2491 dnia: Lipca 09, 2015, 02:43:10 pm »
1. @ Terminus. Panie Terminusie, gwoli wyjaśnienia: odezwałem się na Forum do pana Q per "Panie Juliuszu" za jego osobistą PISEMNĄ permisją w sprawie Lemoniady '2015.
2. Paradoks mrówki (kopyrajty onomastyczne moje, ale to mało ważne). Czy ktoś słyszał o WCZEŚNIEJSZYM sformułowaniu tego rozumowania?
Przypomnę, na czym polega Paradoks Mrówki (PM). Nie uważalibyśmy za normalnego człowieka, który oczekiwałby czegokolwiek (w szczególności hołdów i czci) od mrówek - ze względu na zasadniczą różnicę (eufemizm...) dzielącą "umysł człowieka" od "umysłu mrówki" (cokolwiek to znaczy). Tymczasem "umysł Pana Boga" (cokolwiek to znaczy) od naszego umysłu dzieli z założenia odległość nieskończenie większa. Wynika stąd, moim zdaniem, że Panu Bogu "do głowy nie przyszło" oczekiwać od nas jakichkolwiek przejawów posłuszeństwa, oddania i miłości. Innymi słowy, nasze hołdy Panu Bogu wiszą znacznie bardziej, niż nam wisiałyby hołdy mrówek. Stąd moja agnostyczna teza: jaki jest Pan (jeśli jest) - nie wiem, ale nie wierzę, by od człowieka oczekiwał czci.
R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Hoko

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2949
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2492 dnia: Lipca 09, 2015, 03:19:14 pm »
Wie Pan, Panie Member, trudno oczekiwać hołdów od kogoś, o kim wiadomo, że potrafi tylko posuwać z patykiem na plerach i do jakiegokolwiek rozumowania nie jest zdolny - więc i do oddawania hołdów. Tedy z tą różnicą umysłów bym się zastanowił.

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2493 dnia: Lipca 09, 2015, 05:22:08 pm »
O, o, drugi Mistrz się znalazł, patrzcie go!
[Wielki SL kiedyś też obruszył się na mnie, gdy Mu rzekłem, iż rozumowe przejście od ameby do Niego zdaje mi się ciągłe...]
R. -
pjes: a ad rem?
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2494 dnia: Lipca 09, 2015, 06:53:54 pm »
1. @ Terminus. Panie Terminusie, gwoli wyjaśnienia: odezwałem się na Forum do pana Q per "Panie Juliuszu" za jego osobistą PISEMNĄ permisją w sprawie Lemoniady '2015.

Nie, żebym się bardzo czepiał, bo swoich danych osobowych, odkąd trafiły do stopki redakcyjnej StarTrek.pl, jakoś specjalnie nie kryję (w tych okolicznościach byłoby to absurdalne), ale moja permisja dotyczyła zasadniczo okoliczności okołoLemoniadowych wyłącznie. W bieżących dyskusjach wolę jakoś pozostawać Q.

Co do meritum zaś...

1. Teza z brakiem oczekiwania czci pachnie mi Corcoranem przeplatanym "Non Serviam" (choć w formie zalążkowej zawiera ją po raz pierwszy bodaj "Rozmowa filozofa z marszałkową de ***" Diderota, ten metaforyczny fragment o starcu).
2. Teza o ciągłym przejściu wydaje mi się słuszna, ale... porównanie odpowiednio od siebie odległych punktów na tejże drodze pokazuje tak duże różnice między nimi, że - mówiąc jednym (a raczej drugim ;)) niemodnym brodaczem "ilość przechodzi w jakość".
« Ostatnia zmiana: Lipca 09, 2015, 06:57:53 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

NEXUS6

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2878
  • MISTYK WYSTYGŁ, WYNIK: CYNIK
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2495 dnia: Lipca 09, 2015, 07:04:12 pm »
@Member
Ta Pańska koncepcja mrówek jest skazona błędem podwójnym już w zarodku.  1. Wiele religii, łącznie z najpopularniejszymi zakłada że Bóg stworzył człowieka na swoje podobieństwo.
2. Zakładając że jakaś forma wyższego bytu istnieje, to nie jej zależy na holdach człowiekow, tylko to ludziom jest potrzebne oddawanie takich holdow istocie wyższej. Różne rytuały,  pieśni, kadzidła, ofiary i takie tam. Między innymi dlatego dla mnie sformalizowane religie są bez sensu, ale rozumiem ze większość ludzi jednak ma takie potrzeby.
Terminus już się na forum swoim imieniem i nazwiskiem chwalił, ale chyba już zapomniał. Mogę go zadenuncjowac - zdekonspirowac ;)
« Ostatnia zmiana: Lipca 09, 2015, 07:17:26 pm wysłana przez NEXUS6 »

Terminus

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 770
  • AST-Pm-105/044 Uniwersalny Naprawczy
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2496 dnia: Lipca 09, 2015, 08:00:07 pm »
Nie no ja wiem, ale tu mi wyjechał z peselem to przegięcie.

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2497 dnia: Lipca 10, 2015, 12:58:52 pm »
Panie Nexusie, nie istnieje żadna moja "koncepocja mrówek" (przynajmniej ja o niej nic nie wiem).
Mrówki służą jedynie do porównania.
Porównanie zaś ma być argumentem na rzecz tezy, że hipotetyczny Pan Bóg nie oczekuje od ludzi żadnych hołdów.
Jest, notabene, różnica: czy my, ludzie, uważamy, że Panu Bogu od nas nic się nie należy (Mistrz), czy też Panu Bogu jest to absolutnie obojętne (co wynika z mrówek).
Notabene II: czy w chrześcijaństwie jest jakiś dokument nakazujący oddawanie Panu Bogu czci?
R. 
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

NEXUS6

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2878
  • MISTYK WYSTYGŁ, WYNIK: CYNIK
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2498 dnia: Lipca 13, 2015, 08:16:53 pm »
Cytuj
Notabene II: czy w chrześcijaństwie jest jakiś dokument nakazujący oddawanie Panu Bogu czci?
Tak, swoim zyciem. Nowy Testament.  :)

Teraz tylko czekac, az ktos mu wreczy Jezusa ukrzyzowanego na teczowej swastyce  ::) :

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2499 dnia: Lipca 13, 2015, 08:25:12 pm »
Panie Nexie, to chyba jest tylko Pański (i innych) WNIOSEK Z CAŁOŚCI, nie zaś konkretny artykuł, paragraf, ustęp, punkt, cytat...
R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

NEXUS6

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2878
  • MISTYK WYSTYGŁ, WYNIK: CYNIK
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2500 dnia: Lipca 13, 2015, 08:40:48 pm »
Ales Pan biurokrat.
Nie pamietam juz, ale cos takiego:
1. Pamietaj aby dzien swiety swiecic
2. W niedziele do kosciola uczeszczac
3. Cos tam w katechizmie jest o modlitwach, zdaje sie
Te rzeczy chyba mozna uznac za oddawanie czci? Czy nie? Nie wiem.

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2501 dnia: Lipca 13, 2015, 08:58:46 pm »
Niczego z tego nie ma w Ewangelii.
R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2502 dnia: Lipca 13, 2015, 09:48:51 pm »
Mnie się zdaje że, najprościej mówiąc, w czasach ewangelicznych oczywistym było, że Boga się czci. Pytanie się teraz, dlaczego tego nie zapisali, to jak pytanie kosmity, dlaczego w konstytucji nie jest napisane, że obowiązkowo trzeba oddychać.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2503 dnia: Lipca 13, 2015, 10:10:51 pm »
Wbrew Twej insynuacji (pomówieniu, oszczerstwu, potwarzy i kalumni), nigdy i nigdzie nie pytałem "dlaczego tego nie zapisali".
R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2504 dnia: Lipca 13, 2015, 10:20:25 pm »
Nie ma żadnej insynuacji, mówisz "w ewangelii nie zapisali" i to jest fakt (że tak mówisz), i do tego się piję (Żywca), a atmosfera sali sądu z czepianiem się przez Ciebie słówek mnie nie pociąga. Nawiasem mówiąc nie wiem, czy prawdą jest, że nie napisali, ale jeśli faktycznie nie - to rozumiem tę sytuację. Poniał?
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).