Autor Wątek: Religijna Rzeźba  (Przeczytany 1177155 razy)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13408
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2415 dnia: Sierpnia 04, 2014, 10:00:52 pm »
Nie ;) ... Nie nazwałbym lękiem sytuacji, która nie powoduje u mnie skutków fizjologicznych, mniej więcej podobnych do tych, które się odczuwa w chwili zagrożenia fizycznego. Jeśli ktoś nie boi się śmierci w ten sposób, że odczuwa panikę i "zwierzęcy" strach to raczej można wówczas mówić (IMO) o smutku przemijania a nie o lęku. Przykro, że wszystko się kończy. Ale nie ciągnijmy tego. Jałowa dyskusja będzie. Wszystko jest fajnie póki się teoretyzuje (tzn. nie umiera się). Byłoby o czym gadać, gdyby pan przedstawił jakieś dowody, jakieś badania. I by wyszło, że chrześcijanie się bardziej boją śmierci, a dajmy na to ci niedawno odkryci Indianie z nad Amazonki co to nigdy nie mieli kontaktu z cywilizacją mniej. Trzeba by oczywiście uwzględnić masę czynników, takich jak wzrost świadomości związany z oświeceniem, wpływ faktu, że w związku z medycyną śmierć stała się nieco mniej nieuchronna i tak dalej. Takich badań pewno ten pan nie zrobił ale ma tezę z cyklu tego po którym tak lubił jeździć Lem, czy to w Głosie Pana, czy w Golemie, że jak można uprawiać naukę, w której można wymyślić dowolną tezę a potem dowolnie długo jej bronić bez żadnych twardych danych a nawet wbrew nim i jeszcze trafić do podręczników :) . Racjonalistę czytam dość często i obserwuje dokładnie to samo, co w każdej religii: przekaz o podbudowie intencjonalnej (kierowanej takimi czy innymi przekonaniami o słuszności) jest zawsze mniej obiektywny niż niewychodzący z takich okopów, czyli inaczej mówiąc - jest mniej lub bardziej demagogiczny. Zawsze.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16097
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2416 dnia: Września 05, 2014, 12:56:02 am »
Byłem dziś w jednym uroczym, dobrze zaopatrzonym (smutne zresztą, że ludzie pozbywają się takich pozycji) antykwariacie. Rozwalił mnie jednak fakt, że na półce "EZOTERYKA" stał tam popularnonaukowy "Człowiek i tamci, z Kosmosu (obok prac sławetnego Ericha von D.) i "Medytacje paschalne" księdza jakiegośtam (tuż przy podręczniku medytacji transcendentalnej). Taki holi(-szit-i)styczny niuejdż w praktyce, stosowany, w wydaniu sympatycznego p. antykwariusza. A niuejdż pono też religia ;).
« Ostatnia zmiana: Września 05, 2014, 01:11:04 am wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2417 dnia: Listopada 16, 2014, 08:27:23 pm »
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16097
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2418 dnia: Listopada 16, 2014, 09:50:00 pm »
A ja polecę humorystycznie...
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2419 dnia: Listopada 16, 2014, 11:38:36 pm »
Naprawdę nie łapię. Gościu chciał się powiesić. Jamioł go ściął. Co w tym śmiesznego?
vosbm
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16097
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2420 dnia: Listopada 17, 2014, 01:17:28 am »
Mniemam, że jamioł celował w sznurek ;).
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Smok Eustachy

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2205
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2421 dnia: Listopada 17, 2014, 02:23:18 am »
http://www.rp.pl/artykul/1157578.html
Godzi to bezpośrednio w licznych ludzi, kŧórzy mogą przez to nieotrzymać.

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2422 dnia: Listopada 17, 2014, 09:29:37 pm »
@ Q. Dzięki, pojąłem na siłę :-)
vosbm
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13408
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2423 dnia: Listopada 17, 2014, 09:40:38 pm »
Dzięki temu facet nie będzie leżał pod płotem i nie pójdzie do piekła. Dobry janioł, choć fajtłapa.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

NEXUS6

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2878
  • MISTYK WYSTYGŁ, WYNIK: CYNIK
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2424 dnia: Listopada 17, 2014, 10:28:47 pm »
Liga moze, liga radzi, liga nigdy Cie nie zdradzi! ;D
Nie wiem na ile to jest nieobyczajne, bo jestem socjopata, ale na wszelki wypadek ostrzegam (zachecam ;))
http://www.youtube.com/watch?v=hpycN13isAk
« Ostatnia zmiana: Listopada 17, 2014, 10:32:33 pm wysłana przez NEXUS6 »

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13408
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2425 dnia: Listopada 18, 2014, 02:02:14 pm »
Ja się czuje zachęcony ale mnie się nie roztwiera :( ...
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6897
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2426 dnia: Listopada 18, 2014, 02:26:26 pm »
Eee...takie...niesmaczne. I nawet nie chodzi o krzyże. Tylko po prostu.
Ani to prowokacja...ani nic.
Ale za to zrozumiałam dlaczego we Włoszech wprowadzili zakaz całowania policjantów...
http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/1282109,Wprowadzono-zakaz-calowania-policjantow-podczas-manifestacji

P.S. Maziek skopiuj link i otwórz w nowym okienku - mnie też się resetował.
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13408
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2427 dnia: Listopada 18, 2014, 03:00:14 pm »
Faktycznie nędza. Nex, co Ty oglądasz na miłość boską?!
« Ostatnia zmiana: Listopada 18, 2014, 03:02:27 pm wysłana przez maziek »
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16097
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2428 dnia: Listopada 18, 2014, 03:31:27 pm »
Ano nędza... Sens protestu może i pojmuję (choć czy jestem aż tak radykalny by te racje podzielać?). Na miejscu Pambuka pewnie bym owych dziewuch do piekieł za to nie wtrącił (zdaje mi się bowiem, że zdrowa boskość dystans do się zakłada - Wespazjan nawet na łożu śmierci o tym pamiętał ;)), tym bardziej że nawet dorodne. Golizna mi nie przeszkadza (w końcu odruch ubierania/zasłaniania się to tylko kulturowe uświęcenie tego, co zrodziły względy utylitarne). Patrzy się jednak na to z obrzydzeniem. (Takim jak ci z "Obłoku..." na obrazki na atlantydzkim statku, abo i większym.)

Niemniej... Mistrz by to pewnie w którym z tichych dzieł wykorzystał. Lubił bowiem zauważać człecze aberracje...
« Ostatnia zmiana: Listopada 18, 2014, 03:34:49 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6897
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2429 dnia: Listopada 18, 2014, 04:05:20 pm »
Ano nędza... Sens protestu może i pojmuję (choć czy jestem aż tak radykalny by te racje podzielać?). Na miejscu Pambuka pewnie bym owych dziewuch do piekieł za to nie wtrącił (zdaje mi się bowiem, że zdrowa boskość dystans do się zakłada - Wespazjan nawet na łożu śmierci o tym pamiętał ;)), tym bardziej że nawet dorodne. Golizna mi nie przeszkadza (w końcu odruch ubierania/zasłaniania się to tylko kulturowe uświęcenie tego, co zrodziły względy utylitarne). Patrzy się jednak na to z obrzydzeniem. (Takim jak ci z "Obłoku..." na obrazki na atlantydzkim statku, abo i większym.)

Niemniej... Mistrz by to pewnie w którym z tichych dzieł wykorzystał. Lubił bowiem zauważać człecze aberracje...
;D ;D
Wszystko mu pasuje: sens pojmuje , Pana Bogu sugeruje zaniechanie działań piekielnych, kobity podobają mu się, golizna nie przeszkadza...a jednak...te brzydliwości;)))
Qqq...muszę powiedzieć, że się uchichrałam jak to przeczytałam:D
Czyli generalnie - nie bój się tego powiedzieć - jesteś na tak!;))
Chociaż atlantydzkie obrazki jednak nieporównywalne do tych:)
Ja w ogóle nie w tych kategoriach - oburzenia, nieobyczajności...tylko właśnie: nędza.
Poza tym mam wrażenie, że osiągnęły efekt odwrotny - zrobiły dla kościoła więcej niż niejeden biskup - albo nawet arcy - przez ostatni rok.
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)