Autor Wątek: Religijna Rzeźba  (Przeczytany 1171050 razy)

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2400 dnia: Czerwca 30, 2014, 11:15:28 am »
Raczej zgadzam się z Tobą.
s.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Hoko

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2961
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2401 dnia: Czerwca 30, 2014, 12:18:07 pm »
No, do Argentyńczyka jeszcze mi trochę brakuje, ale zaraz idę ćwiczyć  ;D

http://hokopoko.net/ostatnia-wieczerza-wg-dana-browna

Wiersz mi się podobał. Ale żeś Ty miał cierpliwość Browna czytać...? ;)

A kto powiedział, że czytałem?  8)

Panie Member, w kwestii finansowania światopoglądowego, Pan sobie przypomni, jaką kwotą min. kultury dofinansowało świątynię opaczności  :)

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2402 dnia: Czerwca 30, 2014, 12:35:37 pm »
Zachęcony dyskusją przejrzałem scenariusz tego pikniku. No, do Strugackich mu daleko.
Parę fajnych zdań, skojarzeń - te najbardziej;
Kiedy wyskakują z typowym "obiecuję", zamykam dziób i pozwalam obiecującym na tytaniczny wysiłek, jakim jest spełnienie obietnicy, i na przeprosiny, które następują po jej złamaniu. Obietnica jest tam, gdzie ja nie chcę być: w przyszłości. Nie liczcie na mnie w przyszłości. Ludzie obiecują wieczną miłość tak, jakby mieli pomalować samochód u lakiernika.
Nadzieja to coś innego. Wytwarzam nadzieję na użytek osobisty. Nigdy jej nie upubliczniam: wyjawić nadzieję to pozwolić jej uschnąć w nas samych. Kiedy noszę w sobie nadzieję, nie chcę, by wywietrzała, pilnuję się, gdy otwieram buzię.
Stworzyłam różnego typu nadzieje: zrobiłam je z dymu, przybiłam je i przykleiłam, napisałam je i wymyśliłam skomplikowane teorie na ich temat - śniłam je - co jest rzeczą prostacką. Najgorsze, co można zrobić z nadzieją, to umieścić ją między marzeniami, które są niekończącym się tchórzostwem. Kto śni, nie działa...


 ...i coś czego zupełnie nie rozumiem - sfrustrowany cywilizacją facet z klasy średniej ma pretensje do Jezusa, że ludzie są jacy są.
A właściwie trochę nawet na niego zwala.
 Jakby szukał winnego swej frustracji.
Zmierzam do tego, że tekst mógłby swobodnie funkcjonować bez figur religijnych. Tylko, na co wtedy zwalać?
Dla mnie, tego typu narzekania, słuszne skądinąd,  kończące się - a wszystko to przez Jezusa, są...prostackie. Nie w treści - w kompozycji.
No niech mu tam...świat Mahometa stoi otworem. Albo Azja dalsza - tam zapewne dużo lepiej.
Poza tym trochę bełkotu samochodowego..., kilka wierszy - czy wszystko to obrazoburcze?
Może to:
Sam o sobie powiedział, że jest barankiem. Ale był cholernym demonem.
i to:
"więc chciał przywłaszczyć sobie bogactwa tych, którzy wiernie za nim podążali."
i to;
"Skończył na krzyżu, na co sobie zasłużył, ponieważ każdy tyran zasługuje na karę"
Z sugestią, że być krzyżowanym jest całkiem fajnie -  ale może to tylko takie metafory?

Chyba chciał zrobić event i to mu się udało. Bohaterowie religii są najlepsi do takich akcji - ciągle czekam na podobny z udziałem np.  Mahometa.
Ten artysta będzie moim prywatnym bohaterem (już trochę jest nim S.R.).
Adremując - spokojnie można było wystawić. Mimo jęków dewocji. Artysta ma prawo burczeć obrazowo.

Choć do subtelności Hokowej wierszobrazy mu daleko.


« Ostatnia zmiana: Czerwca 30, 2014, 12:44:33 pm wysłana przez liv »
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2403 dnia: Czerwca 30, 2014, 12:55:39 pm »
Panie Hoko, szanuj mnię Pan choć trochie i przeczytaj Pan, pod czym zbieram podpisy, do czego linki podałem parę postów wcześniej :-(
męber
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13389
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2404 dnia: Czerwca 30, 2014, 07:37:45 pm »
ciągle czekam na podobny z udziałem np.  Mahometa.
Liv, przecież się nie doczekasz, bo takie żarty stanowią zagrożenie życia. I tylko z tego powodu się nie doczekasz.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2405 dnia: Czerwca 30, 2014, 08:00:12 pm »
ciągle czekam na podobny z udziałem np.  Mahometa.
Liv, przecież się nie doczekasz, bo takie żarty stanowią zagrożenie życia. I tylko z tego powodu się nie doczekasz.
Prowokacje artystyczne po których prowokator zostaje bohaterem mediów, a jeszcze z pogrubionym portfelem, znudziły mi się. Miałka konfekcja - kopanie wiszącego gościa, który w dodatku nadstawia drugi policzek, to co najwyżej wrestling.
Czekam na artystę, który zaryzykuje życie dla swej sztuki i powalczy z prawdziwym zawodnikiem.
« Ostatnia zmiana: Czerwca 30, 2014, 08:10:40 pm wysłana przez liv »
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13389
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2406 dnia: Czerwca 30, 2014, 09:02:22 pm »
E, no takich to jest masa, co ryzykują życie dla sztuki. Gorzała, prochy, zadeptanie... Co do meritum zgadzam się.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13389
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2407 dnia: Lipca 04, 2014, 06:31:12 pm »
Ciąg dalszy Dębski-Chazan.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16083
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2408 dnia: Lipca 12, 2014, 09:27:24 pm »
Jak śmiecie spuszczać wodę święconą w wychodku?
http://n-klawa.org/straszliwe-skutki-święcenia-wody
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13389
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2409 dnia: Lipca 13, 2014, 10:50:46 am »
Tak na serio to od dziecka mnie interesowało, czy ksiądz może odświęcić wodę.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16083
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2410 dnia: Lipca 13, 2014, 11:22:14 pm »
A ja się przyznam, że jako dziecko wydedukowałem to samo, co autor linkowanego tekstu, choć na nieco mniejszą skalę, i wlałem wodę święconą do przydomowej - przedwojennej jeszcze - studni, chcąc mieć w ogródku własne Lourdes (czy coś w ten deseń) ;).

Do morza, ani oceanu żadnego nie wlałem, bo zdawało mi się - na podstawie kościelnych doświadczeń - że woda musi być tzw. słodka, by być święcona... 8)
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

DillingerEscPlan

  • Gość
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2411 dnia: Sierpnia 03, 2014, 09:53:51 pm »
https://www.youtube.com/watch?v=bKUU--f9xrs

W linku rozmowa z B. Chwedeńczukiem. Przedstawia ciekawą tezę: nie religia jest produktem lęku przed śmiercią, lecz odwrotnie: chrześcijańskie rozumienie śmierci zapewnia podstawę dla zaistnienia tak określonej emocji.

Dumam, dumam i to może być dość trafne. :)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13389
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2412 dnia: Sierpnia 04, 2014, 08:41:59 pm »
Z tego by wynikało, że od pantofelka wzwyż wszystkie stwory są wierzącymi chrześcijanami, albo przynajmniej po chrześcijańsku rozumieją śmierć. Ciekawa teza.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2413 dnia: Sierpnia 04, 2014, 08:44:58 pm »
Pamiętam  jeden z genialnych rysunków genialnego Mleczki:
- Kierownikiem zostanie ten z was, ktory zabije drugiego!
vosbm
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

DillingerEscPlan

  • Gość
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2414 dnia: Sierpnia 04, 2014, 09:10:47 pm »
- Kierownikiem zostanie ten z was, ktory zabije drugiego!

Ja nie aspiruję.

Maźku, czy Ty odróżniasz tzw. instynkt samozachowawczy od lęku przed śmiercią?