Autor Wątek: Religijna Rzeźba  (Przeczytany 1176320 razy)

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2370 dnia: Czerwca 29, 2014, 01:01:23 pm »
Niezła sempiterna! Ale czyja? Jamioła?
vosbm
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13406
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2371 dnia: Czerwca 29, 2014, 01:03:52 pm »
Niezła sempiterna! Ale czyja? Jamioła?
vosbm
Przecież piszę wyraźnie - Boga Ojca.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Hoko

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2962
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2372 dnia: Czerwca 29, 2014, 01:19:17 pm »
Panie Hokusie, czy w Polsce lub w Europie trwają lokalne lub totalne zimne lub gorące wojny lub bitwy religijne?
vosbm

Pan zapyta mieszkańców Ulsteru.

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2373 dnia: Czerwca 29, 2014, 01:39:41 pm »
Ale co, rzucają kamieniami w swoje kościoły nawzajem? Czy też wyklinają nawzajem swoich Bogów?
vosbm
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Hoko

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2962
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2374 dnia: Czerwca 29, 2014, 02:02:51 pm »
Ale co, rzucają kamieniami w swoje kościoły nawzajem? Czy też wyklinają nawzajem swoich Bogów?
vosbm

Jakby nie policja, toby się nawzajem powyrzynali.

Hoko

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2962
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2375 dnia: Czerwca 29, 2014, 02:06:46 pm »
Poza tym, co za różnica, co robią? Skoro można żyć z obrazą w świętych księgach, to dlaczego zakazywać obrażania poza nimi? To, Szanowny Panie, problem nie legislacji, tylko psychopatologii.

Hoko

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2962
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2376 dnia: Czerwca 29, 2014, 02:13:41 pm »
Przy tym, co nieraz wygaduje się z ambon wszelkich religii, tekst tej Golgoty to becik.

http://wyborcza.pl/magazyn/1,139186,16232855,Co_mowi_Chrystus_w__Golgota_Picnic___Przeczytaj__zanim.html

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2377 dnia: Czerwca 29, 2014, 03:02:38 pm »
Uważam, że najlepszą definicję barbarzyńskiego chamstwa dał Wielki Maziek: robić coś bez upewnienia się, czy wszyscy świadkowie/obserwatorzy nie mają nic naprzeciw.
Oczywiście czyny na ogół są bardziej szkodliwe od słów (np. zabicie człowieka od groźby: "Ja cię zabiję!")
vosbm
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2378 dnia: Czerwca 29, 2014, 03:09:23 pm »
@ Maziek: przecież wiem, że Boga Ojca, bo wszystkie antygłowy są Jego. Ale może to sempiterna człecza?
@ Ateiści i Starsi Bracia: http://www.rp.pl/artykul/61991,1121148-Golgota-i-hipokryzja.html
vosbm
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13406
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2379 dnia: Czerwca 29, 2014, 03:14:54 pm »
Uważam, że najlepszą definicję barbarzyńskiego chamstwa dał Wielki Maziek: robić coś bez upewnienia się, czy wszyscy świadkowie/obserwatorzy nie mają nic naprzeciw.
Niczego takiego nigdy nie napisałem.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Hoko

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2962
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2380 dnia: Czerwca 29, 2014, 03:57:17 pm »
Muszę powiedzieć, że całkiem  mi się ten tekst Garcii podoba. dzięki aferze go przeczytałem, jako że sztukę z golasami z reguły omijam szerokim łukiem. Swoją droga ciekawe, czy inscenizacja to też pomysł autora czy już reżysera.

Ale... tak się zastanawiam, czy ja sam czyichś uczuć ongiś nie obraziłem... Choroba, nie przyszło mi wtedy do głowy, żeby wziąć jakiś obraz z golasami miast tego Riabuszkina. No, do Argentyńczyka jeszcze mi trochę brakuje, ale zaraz idę ćwiczyć  ;D

http://hokopoko.net/ostatnia-wieczerza-wg-dana-browna

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2381 dnia: Czerwca 29, 2014, 04:41:50 pm »
@ maziek: to może założymy się chociaż o małą wedlowską?
@ omnes: jakoś nikt nie odnosi się do mojego jedynego argumentu o publicznym miejscu i publicznych pieniądzach...
vosbm
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13406
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2382 dnia: Czerwca 29, 2014, 05:47:10 pm »
Wiem do czego pijesz - ale nieuprawnienie rozszerzasz. Wypowiedź moja była osadzona w kontekście i odnosiła się do przeklinania, które z założenia, wedle norm społecznych jest niestosowne. W żadnym razie działalność artystyczna nie jest z założenia niestosowna. Przeciwnie, raczej normą społeczną jest, że sztuka ma prawo być obrazoburcza. To primo. Wygląda niewinnie ale zręcznym ruchem zmieniasz zasadniczo dziedzinę, co do której się wypowiadałem.

Wtóro, w związku z powyższym, pozbawiając moją wypowiedź wzmiankowanego kontekstu i stwarzając wrażenie, że wypowiadałem się o KAŻDEJ działalności - przeinaczasz jej sens. Nigdy nie podpisałbym się pod stwierdzeniem, że jest bezwzględnie chamstwem robić coś bez upewnienia się, czy wszyscy świadkowie/obserwatorzy nie mają nic naprzeciw. W wielu sytuacjach robię to, co uważam za stosowne, nawet pomimo tego, że ktoś uważa inaczej - i nie sądzę, abym był z tego powodu chamem.

Na marginesie - w danym wypadku grono odbiorców zostało ograniczone wyłącznie do osób, które miały zamiar spektakl obejrzeć. Z definicji więc sztuka nie mogła dotrzeć do nikogo, kto by sobie tego nie życzył. Tak więc, jeśli się nadal upierasz, że to co powiedziałem o przeklinaniu ma tu zastosowanie - to voila.

c.n.d.

P.S. Twój "jedyny argument" bardzo łatwo odbić - biorąc pod uwagę pieniądze, jakie w różnych formach państwo przekazuje związkom wyznaniowym. Pomijam, że on jest zupełnie z czapy w tym sensie, że protest dotyczy treści (a raczej wyobrażenia o niej) a nie źródeł finansowania. Gdyby sztuka była wg protestujących zbieżna z ich mniemaniem o nauce Kościoła, to by nie protestowali. Inna rzecz, że wówczas by z całą pewnością nie poszli, bo po co.
« Ostatnia zmiana: Czerwca 29, 2014, 05:54:25 pm wysłana przez maziek »
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2383 dnia: Czerwca 29, 2014, 06:28:07 pm »
Przekonałeś mnie, więc wycofuję to twierdzenie o Tobie (i przepraszam, jesli Cię ono dotknęło).
Mój "jedyny argument" raczej trudno odbić, bo jeśli moje państwo TU źle czyni, to ów fakt nie usprawiedliwia złego czynienia GDZIE INDZIEJ. Zwłaszcza w świetle konstytucji, która stanowi o neutralności światopoglądowej państwa, oraz w moich prywatnych oczach: http://www.remuszko.pl/Pan_Bog/ oraz http://www.remuszko.pl/religia_w_szkolach/
vosbm
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13406
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2384 dnia: Czerwca 29, 2014, 07:00:37 pm »
Jeśli sądzisz, że zlituję się nad Twoim żalem i uznam go za argument z w dyskusji - to się grubo mylisz. I skąd wniosek, że mnie coś dotknęło? Chodzi o to, żebym to ja się poczuł nieswojo? Takie chwyty, proszę Pana, to w liceum na mnie (jeszcze, czasem) działały...

Co do "jedynego argumentu" w świetle konstytucji - to uważasz, że państwo w ogóle nie powinno wspierać kultury, czy wspierać, ale jedynie kompletnie bezideowe przedsięwzięcia? Kompletnie bezideowe - bo jak pokazują ostatnie wypadki (na przykład próby klecenia elementarza) - są osoby doszukujące się idei nawet w tym, że mama idzie do pracy, albo że do niej nie idzie, tylko gotuje obiad.

P.S. - nie bądź nadgorliwy, "wielkiego maźka" nie musisz wycofywać.

P.S.2. - zrozumiałem, o co pytasz z sempiterną - mnie wiem. Nie sądzę, aby rysował własną, chociaż to niewykluczone, a nawet zbieżne z duchem czasów.
« Ostatnia zmiana: Czerwca 29, 2014, 07:04:13 pm wysłana przez maziek »
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).