Autor Wątek: Religijna Rzeźba  (Przeczytany 1173362 razy)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13394
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2356 dnia: Czerwca 19, 2014, 05:10:54 pm »
Absolutnie genialny tekst!
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

draco_volantus

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 1602
  • quid?
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2357 dnia: Czerwca 21, 2014, 07:37:41 pm »
to bez dyktafonu proszę przyjechać. utknąłem pomiędzy decyzjami lekarzy i sądów, potrzebuję zeby mnie Pan uwolnił z tej sytuacji, potrzebuję Pana jak nigdy w życiu, oddział 6A, Bartłomiej Byrdy.
I want my coffee hot and best social media I was a part of brought back in my lifetime.

draco_volantus

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 1602
  • quid?
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2358 dnia: Czerwca 22, 2014, 06:22:36 pm »
chociaż zdjęcie grupowe z gry w counter-strike'a w formacie .jpg po namyśle wydaje mi się bardziej w Pana zasięgu.
szczegóły historii z ambergold i wyłączonymi słuchawkami (nie wiem czy zgadłem) tutaj: https://www.facebook.com/dracovolantus
Pozdrawiam serdecznie i z respektem
I want my coffee hot and best social media I was a part of brought back in my lifetime.

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16088
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2359 dnia: Czerwca 22, 2014, 06:51:51 pm »
https://www.facebook.com/dracovolantus

draco, niech Cię publicznie uściskam za tego Jacka i Dilvisha oboc Cyberiady ;).
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2360 dnia: Czerwca 22, 2014, 07:17:32 pm »
@ Smok Latający
Panie Drakonie, właśnie przed sekundąś nagle wróciłem z Nidzicy, przeżywam bardzo trudne i bardzo smutne godziny w swoim życiu. Ale chcę Panu pomóc - jeśli Pana kłopoty są poważne, prawdziwe, a nie pogaduchy czy żarty na forum. Proszę pisać: remuszko@gmail.com, również telefony: +22 641-7190, 504-830-131. Na razie nic nie rozumiem - choć jestem zaniepokojony tonem i stylem.
S.R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13394
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2361 dnia: Czerwca 27, 2014, 07:53:10 pm »
Co to nikt nie pisze o masowych protestach wierzących, dotkniętych sztuką teatralną, której nie widzieli (dowód na działanie sił nadprzyrodzonych!).
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2362 dnia: Czerwca 27, 2014, 07:59:23 pm »
Piknik

Nie jestem religijny, choć religią bardzo się przejmuję.
Po osiągnięciu nowego wieku emerytalnego (67) coraz częściej zdarza mi się mieć w jakiejś sprawie zdanie odmienne od tzw. mejnstrimu. Teoretycznie mylić się może ów mejnstrim, lecz przypuszczam, że to raczej ja dziadzieję, czyli usztywniam się z wiekiem. To takie schorzenie kręgosłupa, słabo poddające się rehabilitacji (mam na myśli ortopedię moralno-obyczajowo-polityczną).
Jako stary zgred uważam na przykład, że przez parę tysięcy lat ludzkość dopracowała się pewnych wartości uniwersalnych – czyli takich, które są uznawane za fundamentalne i nienaruszalne przez ogromną większość spośród prawie ośmiu miliardów ludzi żyjących w bardzo różnych współczesnych cywilizacjach (Huntington wylicza ich bodaj osiem). Do tych wartości należy bez wątpienia wolność religijna, która, prócz swobody samych wiar, oznacza także powszechnie przestrzeganą nietykalność sumień, świątyń, cmentarzy i uczuć.
Mogę wierzyć inaczej, mogę wierzyć w innego Pana Boga, a nawet nie wierzyć w Niego w ogóle – lecz nie wolno mi w żaden sposób dyskryminować „innowierców”, ani publicznie naruszać spokoju tych miejsc i symboli, które oni uważają za święte. Wydawało się, że wszędzie na kuli ziemskiej jest to dzisiaj – mówiąc językiem pogańskim – ponadkulturowe bezwzględne tabu.
Przy bliższym przyjrzeniu okazuje się jednak, że niekoniecznie. Członkinie rosyjskiego zespołu o nazwie „Pussy Riot” (wpisz w Google) sprofanowały moskiewską cerkiew swą bluźnierczą zabawą przed ołtarzem. Aktywistki ukraińskiej grupy „Femen” koniecznie musiały rozebrać się do golasa akurat na Placu św. Piotra (rzecz jasna w słusznym proteście przeciwko). W Polsce w zeszłym roku chuligańskie okrzyki i gwizdy zakłóciły podniosłą uroczystość sierpniową na Powązkach i pod Kopcem Powstańczym. Niedawno obserwowaliśmy podobnie gorszące sceny (tak!) na pogrzebie generała Jaruzelskiego. Teraz z kolei światowy postęp chce zaprezentować chamstwo zupełnie już bezprecedensowe: zrobić sobie teatralny piknik z Golgoty – najdramatyczniejszego i najświętszego wydarzenia dla wszystkich chrześcijan...
Dlaczego takie rzeczy w ogóle się dzieją? Dlaczego jedni chcą demonstracyjnie i za wszelką cenę sprawiać straszną przykrość innym? Czemu niektórzy ludzie stają na głowie tylko po to, by złamać jakieś starożytne nakazy i ograniczenia? Gdzie jest szacunek dla drugiego człowieka? Z tzw. literatury wyzwolonej wiemy co nieco o czcicielach szatana, czarnych mszach i innych dewiacjach, które wszakże za czasów markiza de Sade były praktykowane prywatnie i dyskrecjonalnie. Dziś „Gazeta Wyborcza” domaga się, by spektakl „Golgota Picnic” (happening? performance? pastisz?) był wystawiony publicznie, z naszych podatków, w imię, a jakże, konstytucyjnej wolności słowa.
Po 45 latach komuny, gdy zaczynała się nasza wolność i demokracja, każdy, kto głosił, że jednak nie wszystko wolno – był podejrzany. Przez pierwsze kilkanaście lat po Okrągłym Stole na nadwiślańskich poprawnych salonach obowiązywało słynne hasło: „Róbta co chceta”, któremu basowały czołowe media oraz czołowy biskup. O tym, że nie koloryzuję, mogę osobiście zaświadczyć przed każdym sądem, ludzkim czy boskim; mam też nadzieję, że nie wyczyszczono archiwów telewizyjnych, radiowych i prasowych (scripta manent).
Prasa podaje, że władze, poruszone rozmiarami obywatelskiego protestu, tym razem zakazały publicznych drwin ze śmierci Chrystusa. Ale od decyzji administracyjnej można się odwołać...
Stanisław Remuszko
http://www.rp.pl/artykul/1121504.html


« Ostatnia zmiana: Czerwca 27, 2014, 09:46:03 pm wysłana przez Stanisław Remuszko »
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13394
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2363 dnia: Czerwca 27, 2014, 09:05:47 pm »
Mimo wszystko nie wiem, jak zrównujesz Pussy Riot czy Femen z chamstwem na cmentarzu. A już zupełnie nie wiem, jak się to łączy ze spektaklem teatralnym, na który mogą pójść tylko osoby, które mają taką wolę - i które mogą, ewentualnie, wyjść. Moim zdaniem te dwie pierwsze kategorie różni prawie wszystko, a od trzeciej je obie to, że w w dwóch pierwszych można wziąć udział niechcący. Ponadto czy mógłbyś w jednym zdaniu napisać, czy uważasz, że mają rację protestujący przeciw Golgota Picnic? Czy widziałeś ten spektakl?
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2364 dnia: Czerwca 27, 2014, 09:44:26 pm »
Wyższa półka ogólności. Tłuczenie pucharów SSK (Starożytnych Stereotypów Kulturowych) dla frajdy z widoku miny gospodarza. Taki powód dla takich działań domniemywam intuicyjnie, choć zawsze marzyłem, by wyobrazić sobie, co czuje W ŚRODKU młotek graffitujący po świeżo pomalowanej ścianie domu albo rżnący żyletką dermę w autobusie. Ciepełko? Orgazm? Szczęsne drżenie? Dopuszczam Golgotę prywatną (jako artystyczny hejting), lecz sprzeciw mój budzi Golgota publiczna za moje podatki. Podczas okupacji hitlerowskiej na podłodze w mieszkaniach prywatnych leżały ponoć flagi ze swastyką, których deptanie dawało depczącym tę rozkosz (dla mnie niepojetą). Co do GP - wierzę streszczeniom arbitra libertariarum, czyli mojej ulubionej GW. Speklaklu nie widziałem, lecz chętnie odwołam swe kalumnie, gdy TY mnie zapewnisz, że to czyste i niewinne. To jest to jedno zdanie :-)
vosbm
« Ostatnia zmiana: Czerwca 27, 2014, 09:47:40 pm wysłana przez Stanisław Remuszko »
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13394
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2365 dnia: Czerwca 27, 2014, 09:50:02 pm »
Mam wrażenie, że produkujesz się obok moich pytań. Czy widziałeś spektakl?

P.S. a przepraszam, jakoś mi się złożyło - nie widziałeś.


P.S.2. - ale podtrzymuję, co do pierwszej części swojej wypowiedzi. To że ktoś twierdzi, że ma jakieś uczucia to nie znaczy, że ma prawo terroryzować nimi kogoś innego, kiedy ten kupuje bilet do teatru. Ponadto to nie są żadne standardy kulturowe, tylko czysto polska, powierzchowna, odpustowa religijność - bo duchowni (którzy obejrzeli) nie widzą w tym spektaklu niczego bluźnierczego. To jest polska fasadowa religijność, że św. Trójca z Matką Boską i papieżem może być przedmiotem sztuki jedynie sakralnej, a nigdy nie może być tworzywem kultury świeckiej, bo to bluźnierstwo. Takie prawo obowiązuje w Arabii Saudyjskiej - nie można tam nawet w domu pod ubraniem nosić krzyżyka, bo to obraża uczucia.

Moim zdaniem spektakl za zamkniętymi drzwiami nie może w żaden sposób ranić czyichś uczuć religijnych, bo jeśliby przyjąć tezę, że jednak rani - to każdy spektakl z całą pewnością rani czyjeś uczucia, przynajmniej potencjalnie (jak zresztą w tej sprawie większości protestujących, którzy go nie widzieli, a tylko przyjęli na wiarę, że poczuliby się zranieni). Wydaje mi się, że linia demarkacyjna ograniczająca "kontrowersyjną" sztukę do teatrów i galerii to i tak aż za duży kaganiec.

IMO w tej sprawie w ogóle niczyje uczucia nie są ranione (bo protestujący sztuki nie widzieli), a chodzi o potrzebę manifestacji i wspólnoty, której to potrzeby sztuka stała się przypadkowym pretekstem i katalizatorem - co KK klaszcząc uszami wykorzystuje na bezdurno, nie patrząc jaka przy okazji hołota pod to się podczepia na marginesie.

Najbardziej zabawne jest to, że dzięki wysiłkom protestujących cała Polska słyszała już o tym spektaklu i zapewne rzesze ludzi, którzy nigdy by się o tej sztuce nie dowiedzieli obejrzą ją, a przynajmniej o niej co nieco poczytają :) .
« Ostatnia zmiana: Czerwca 28, 2014, 10:50:33 am wysłana przez maziek »
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Hoko

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2961
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2366 dnia: Czerwca 29, 2014, 12:27:59 pm »
Piknik

 Do tych wartości należy bez wątpienia wolność religijna, która, prócz swobody samych wiar, oznacza także powszechnie przestrzeganą nietykalność sumień, świątyń, cmentarzy i uczuć.
Mogę wierzyć inaczej, mogę wierzyć w innego Pana Boga, a nawet nie wierzyć w Niego w ogóle – lecz nie wolno mi w żaden sposób dyskryminować „innowierców”, ani publicznie naruszać spokoju tych miejsc i symboli, które oni uważają za święte.


Wolność religijna i nietykalność religijnych uczuć są ze sobą sprzeczne, jako że dogmaty/prawdy jednej religii mogą godzić w inną. Nowy Testament obraża uczucia żydów, pisma reformatorów obrażają uczucia katolików itd. Prawie w każdej religii znajdzie się coś, co obraża uczucia innowierców.


Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2367 dnia: Czerwca 29, 2014, 12:35:16 pm »
Panie Hokusie, czy w Polsce lub w Europie trwają lokalne lub totalne zimne lub gorące wojny lub bitwy religijne?
vosbm
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

DillingerEscPlan

  • Gość
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2368 dnia: Czerwca 29, 2014, 12:39:21 pm »
Przy czym nie dajmy się zwieść gramatyce zwrotu "coś obraża czyjeś uczucia religijne", bo w tych przypadkach stroną czynną jest raczej obrażający się i jego uczucia. ;) Co zresztą doskonale widać przy okazji histerii związanej z "Golgota Picnic" (powtarza się wciąż, że nikomu tu się nie każe nic oglądać, spektakl byłby sobie był, ale być sobie nie może, bo jest trochu takich ludzi szukających okazji do świętego oburzenia).

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13394
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2369 dnia: Czerwca 29, 2014, 12:58:21 pm »
Słuszna uwaga Dillinger.
Tak na marginesie mi się przypomniało - oto Bóg Ojciec z gołą d.u.p.ą. Stwarza akurat gwiazdy i mu się widać zsunęło, bo dzieło zamaszyste :) . Autor - Michał Anioł. Miejsce - Kaplica Sykstyńska, Watykan.

.

Widać w renesansie był mniejszy zaścianek.

P.S. A co do wojny - idzie ku temu. Właśnie radio podało, że jacyś debile pomalowali meczet w Kruszynianach. Pewno obrażał ich uczucia religijne.
« Ostatnia zmiana: Czerwca 29, 2014, 01:05:08 pm wysłana przez maziek »
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).