Autor Wątek: Religijna Rzeźba  (Przeczytany 1169907 razy)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13384
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2250 dnia: Maja 29, 2014, 11:33:12 pm »
Lem uważał, że Pan milczy i zawsze milczał.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

NEXUS6

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2878
  • MISTYK WYSTYGŁ, WYNIK: CYNIK
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2251 dnia: Maja 29, 2014, 11:40:07 pm »
Maziasty
Cytuj
Quote
Lekarza chcesz odczlowieczyc, tzn. pozbawic go prawa do wolnosci sumienia,
Tak, pozbawiam go.  Wolność sumienia miał, jak podpisywał kontrakt. Ja go do tego nie zmuszałem - wykręcasz kota ogonem. To on podpisał kontrakt, w którym stało, że będzie to robił. Kontrakty się podpisuje na 2 czy 3 lata, nie na całe życie (aproppos zmian przepisów). Zresztą uwaga (o zmianie przepisów) chybiona - żaden lekarz obecnie praktykujący, przynajmniej w Polsce, nie zaczynał studiów, kiedy aborcja lub zmiana płci były niedozwolone przez prawo.

W zasadzie wszystko sie zamyka w tej kwestii. Jezeli kontraktowanie tak wyglada i w kontrakcie bylo wyraznie, ze sie zobowiazuje do wykonywania tych procedur, to kontrakt wiaze i nie ma dyskusji. Ale jesli w kontrakcie nie ma wyraznie, ze sie zobowiazuje, to nadrzednym jest jego wolnosc sumienia, nad widzimisie pacjenta.

Cytuj
Quote
Rozumiem, ze gdyby przepisy w danym szpitalu pozwalaly lekarzom odmawiac aborcji, czy eutanazji i delegowac do tych zadan innych, to bylbys usatysfakcjonowany?
Nie. regulamin szpitala nie może stanowić prawa. Gdyby prawo tak stanowiło zmuszony byłbym pogodzić się, szukać podziemia bądź wyemigrować - ale to wówczas były mój problem - A TAK NIM NIE JEST - i nie mam zamiaru zastanawiać się nad tym, jakiego wyznania jest lekarz.

Jezeli prawo pozwala na dowolnosc w tej kwestii, tzn pewna dowolnosc w kontraktach lekarskich, to przepisy szpitalne powinny byc nadrzedne. Tzn jesli prawo ogolnopolskie zezwala na aborcje i zezwala dyrektorowi szpitala na zapisy w kontrakcie pozwalajace na "klauzule sumienia", to jak najbardziej nie moglbys miec pretensji.

Cytuj
Quote
to chyba faktycznie serio myslisz o "zmianie" plci i dlatego tak Cie ta deklaracja ubodla ;D
Zara, zara, pierwszy o pci zacząłeś Ty, a właśnie czytam Starowicza, że kto podnosi te tematy to ma przeważnie w tej kwestii kompleks bądź potrzebę :) .
Hola, hola! Nie wyskakuj mi tu z bajkopisarzem Starowiczem i takimi insynuacjami! Ta kwestia wynikala z tresci deklaracji, a twoja nonszalancja w stosunku do wypadku sedesowego, to moze byc typowy "Freudian Slip", a teraz odwracasz uwage od siebie. A w ogole, to czemu Wy, Zmaziek czytacie Starowicza, he? Starowicz, niedbalosc genitalno-sedesowa, oburzenie deklaracja (byc moze wlasnie glownie w kwestiach plciowych)... Chcecie zostac kombatantem-meczennikiem, a moze nawet, tfu!, poslem? Mozecie sie nie zalapac na mandat poselski, a jak Paliglup znowu zmieni o 180' poglady to zostaniecie z fiutem (i to odcietym) w garsci i bedziecie mogli jedynie sie wyplakac na szerokim ramieniu, albo silikonowej piersi Begowskiego  ;D

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13384
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2252 dnia: Maja 29, 2014, 11:54:11 pm »
No widzisz, i pokonałem Cię siłą argumentów. A teraz dobiję: nie ma żadnej dowolności w kontraktach po ich podpisaniu - chyba sie zgodzisz ;) ? Jeśli NFZ kontraktuje usuwanie ciąży - to jaka tu może być dowolność?

Co do Starowicza dam Ci dwa wyjaśnienia: pierwsze takie, że żona rzuciła WO (Wysokie Obcasy, dodatek do Wybiórczej) na kosz do prania, w celu zużycia do zawijania w sreberka prezentów od kota. Jednakże jak Zbój Gębon z dyplojem czytam co mi pod ślipia podejdzie - a w tym wypadku przeczytałem z wielką przyjemnością. Zwykle są tam stare programy TV, w których czytam zapowiedzi filmów - taki erzac, bo TV nie oglądam już kilka lat...

Drugie - tak, obcięło mi. Tak, jest mi z tym dobrze, bo zawsze chciałem być Kopernikiem! I co mi zrobisz? Jednakże jest to tylko 50% sukcesu, jako że, żeby tak poetycko to ująć, góry już nie ma, ale dolina też nie powstała.

Wybór należy do Ciebie  8) .
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

NEXUS6

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2878
  • MISTYK WYSTYGŁ, WYNIK: CYNIK
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2253 dnia: Maja 30, 2014, 01:35:26 am »
Cytuj
No widzisz, i pokonałem Cię siłą argumentów. A teraz dobiję: nie ma żadnej dowolności w kontraktach po ich podpisaniu - chyba sie zgodzisz ;) ? Jeśli NFZ kontraktuje usuwanie ciąży - to jaka tu może być dowolność?
Nie czuje sie pokonany, ni chu-chu. Dowolnosc moze byc taka, ze szpital deleguje do aborcji lekarza x ktory chce, a nie lekarza y ktory nie chce. Nie wiem jak dziala ten dziwny polski system. NFZ ma kontrakt ze szpitalem na jakies kwoty i zabiegi? Lekarz ma osobny kontrakt ze szpitalem? Jsli 2 tak, to znaczy ze warunki moga byc rozne?

Co do twojego wypadku(?), to tak podejrzewalem, zrobiles sie swarliwy jak baba ;D Ej...zaraz, zaraz, przeciez utknales w polowie drogi... to nie jak baba... Jak dzialaczka feministyczna, zatem  8)

P.S. Nie a propos, ale jak sie zrobilo humorystycznie...:
Dlaczego oni się śmieją? - feat. "prof." Monika Płatek

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2254 dnia: Maja 30, 2014, 02:48:42 am »
@ Nex
Paligłup z fiutem w garści - przepiękne, niechże Pana uścisnę :-)
@ Maziek
Lem był głuchy, a Pan niemy. Maziarski zaś musi być ustawowo O-BO-WIĄZ-KO-WY!
vosbm
p.s. czy można temu wierzyć: http://www.rp.pl/artykul/153227,1113924-Ks--Mokrzycki--Gen--Jaruzelski-swiadomie-poprosil-o-spowiedz.html
« Ostatnia zmiana: Maja 30, 2014, 09:37:33 am wysłana przez Stanisław Remuszko »
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

DillingerEscPlan

  • Gość
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2255 dnia: Maja 30, 2014, 12:58:39 pm »
Dyskutowana wyżej Deklaracja wydaje się być wyrazem potężnej indolencji podpisujących się pod nią: umysłowej w ogóle, moralnej w szczególności. Bozia dała, bozia weźmie- tylko stać i patrzeć. W ten sposób pod dywanik zamiata się problemy takie, jak np. dziewczyny umierającej w hospicjum na raka w potwornych cierpieniach, proszącej o śmierć odwiedzającą ją matkę, która też cierpi niesłychanie przez to i całe bliskie umierającej otoczenie. Na domiar tym cierpieniom dziewczyna zostawi na świecie córkę (i wdowca), bo nowotwór rozpanoszył się niepostrzeżenie w trakcie ciąży, a jak przeprowadzono cesarskie cięcie- bo wydawało się, że ciąża wykańcza dziewczynę- szybko stało się jasne, że nie ma już dla niej szans. Lekarz dziewczyny, który nie pokwapił się zlecić badań stosownych ze względu na ciężki (ciągłe wymioty, nieprzyjmowanie pokarmu, znaczny spadek wagi; dziewczyna od lat miała problem z żołądkiem i rak żołądka z wieloma przerzutami ją teraz zabija) przebieg ciąży, to pospolity, katolicki dewot. I co ten pan ma jej teraz do zaoferowania? Modlitwę i zapewnienie, że Dobry Bóg jej będzie słuchał?

Deklaracja
to jest degrengolada i intelektualne dno pod płaszczykiem wzniosłych frazesów. To jest deklaracja moralnej bezradności, wyraz wiary kojącej sumienia tych, którym brak ducha gdy stają w sytuacji najtrudniejszych decyzji. Wyryta w kamieniu, ogłoszona na Jasnej Górze, aby za sprawą tej patetycznej oprawy podpisani mogli się w słuszności jej słów utwierdzić.

Bełkotliwość tego tekstu może być nawet śmieszna, ale moralna jego wymowa budzi głęboki niesmak.

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13384
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2256 dnia: Maja 30, 2014, 06:41:37 pm »
Maziarski OK, tylko mi się wydaje że jest pewne niezrozumienie co do meritum. Takie mianowicie, że nie ulega wątpliwości, iż da się rozwiązać ten problem, zawieszając na chwilę dyskusję, czy to jest oświecone. Ale da się, z ciążą do niewierzącego, ze zmianą płci do satanisty, a z kurzajką do katolika, biały do białego a czarny do czarnego. Można to tak rozwiązać bez wątpienia. Państwo będzie miało więcej roboty, skoro w pewnych sytuacjach gwarantuje aborcję, niektóre zabiegi związane ze zmianą płci i wycinanie kurzajek.

Problem w tym, że przynajmniej część osób, które podpisały tę deklarację zrobiły to MAJĄC podpisane kontrakty na to czy tamto. Czyli zmieniają zasady w czasie gry. I moim zdaniem państwo powinno te osoby wezwać na dywanik i zapytać, czy one tak na poważnie - a jak tak, to powinno zerwać kontrakt z winy lekarza i ściągnąć karę.

Może niedowidzam - ale jakoś nie znajduję w tej deklaracji, aby te osoby w ogóle zamierzały kogokolwiek leczyć. Pada tam coś o leczeniu? O ulżeniu w cierpieniu? O pacjencie w ogóle? Ja widzę tylko zwolnienie się od przysięgi (pierwszeństwo prawa bożego nad ludzkim).
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

wiesiol

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 1014
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2257 dnia: Maja 30, 2014, 07:08:29 pm »
Cytuj
wojującymi ateistami ::)
To nie jest kwestia wiary a nawet religijności, tylko zasad. Głównie zasady rozdziału kościoła od państwa.
Tu by jakaś deklaracja się przydała - mniej religijna, bardziej etyczna.
Co do zasad to się zgodzę, co do etyki to nie. Znane są przypadki odmowy przez lekarza dokonania aborcji na dziewczynie zgwałconej, mimo zgody sądu. Tak więc ta nieszczęsna podpisana deklaracja niewiele zmienia. Jest bardziej manifestem lekarzy-katolików. Jeśli ci to nie odpowiada zbierz odpowiednią ilość podpisów z inicjatywą ustawodawczą o odsunięcie wszystkich lekarzy-katolików od zawodu, może przejdzie  :o  Inne posty dotyczące podpisanej deklaracji, to takie wygibasy pseudointelektualne. Nic nie wnoszą a bardziej chyba poprawiają ego autora, dlatego też wrzuciłem to do jednego wora z wojującymi ...  ;)
« Ostatnia zmiana: Maja 30, 2014, 10:39:32 pm wysłana przez wiesiol »
jak się mać skoro tego nikt nie pamięta

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16081
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2258 dnia: Maja 30, 2014, 07:29:05 pm »
Paligłup z fiutem w garści - przepiękne, niechże Pana uścisnę :-)

Iii... Stereotypowe, a nadto o posmaku kopania leżącego dziś...

Maziarski zaś musi być ustawowo O-BO-WIĄZ-KO-WY!

Za te sprzedawczynie słynne?;)
http://m.wyborcza.pl/wyborcza/1,105405,14046640,Co_nalezy_robic_w_niedziele.html
http://natemat.pl/63831,wojciech-maziarski-broni-handlu-w-niedziele-nie-ma-obowiazku-bycia-sprzedawczynia
(O których się dosłownie wczoraj z Gugli dowiedziałem :P)
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

NEXUS6

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2878
  • MISTYK WYSTYGŁ, WYNIK: CYNIK
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2259 dnia: Maja 30, 2014, 09:38:14 pm »
Co Wy cpiecie? To nie chodzilo o Paliglupa (ktoremu kopanie sie nalezy nie tylko jak lezy, ale i w okolice wyjatkowo bolesne), jeno o moja kochana Mazke.

Maziek
Cytuj
Może niedowidzam - ale jakoś nie znajduję w tej deklaracji, aby te osoby w ogóle zamierzały kogokolwiek leczyć. Pada tam coś o leczeniu? O ulżeniu w cierpieniu? O pacjencie w ogóle? Ja widzę tylko zwolnienie się od przysięgi (pierwszeństwo prawa bożego nad ludzkim).
O jakiej przysiedze mowisz?

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2260 dnia: Maja 30, 2014, 09:57:56 pm »
Hipokrytusa
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

wiesiol

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 1014
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2261 dnia: Maja 30, 2014, 10:41:11 pm »
Hipokrytusa
W Polsce obowiązuje się zdaje to http://pl.wikipedia.org/wiki/Przyrzeczenie_Lekarskie  Brzmi prawie jak podpisana deklaracja  ???
jak się mać skoro tego nikt nie pamięta

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2262 dnia: Maja 30, 2014, 10:56:44 pm »
A skądże. Brzmi zupełnie inaczej.
vosbm
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

wiesiol

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 1014
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2263 dnia: Maja 30, 2014, 11:09:42 pm »
A skądże. Brzmi zupełnie inaczej.
vosbm
Zależy co kto chce. No tak Patrzą a nie widzą czy jakoś to tak, gdzieś jest napisane  8) .  Dla mnie z jednego jak i drugiego emanuje głęboki humanitaryzm  ;)
jak się mać skoro tego nikt nie pamięta

NEXUS6

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2878
  • MISTYK WYSTYGŁ, WYNIK: CYNIK
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2264 dnia: Maja 30, 2014, 11:12:18 pm »
No wlasnie przyzeczenie lekarskie (polskie) brzmi inaczej. Oryginalna przysiega Hipokratesa za to, brzmi podobnie, zawierajac taki punkt:
Cytuj
3. Także nikomu nie podam śmiertelnego środka, także nawet, gdy będę o to proszony, i nikomu nie będę przy tym doradzał; również nie podam żadnej kobiecie środka do spędzenia płodu.
4. W czystości i pobożności będę zachowywać moje życie i moją sztukę.
Ogolna, powojenna, tzw. Genewska zawiera cos takiego:
Cytuj
mieć będę najwyższy szacunek dla życia ludzkiego już od chwili jego poczęcia

Takze tak to wyglada. Na pewno nie ma w zadnej wersji nic, co by bylo sprzeczne z omawiana deklaracja.