Autor Wątek: Religijna Rzeźba  (Przeczytany 1179674 razy)

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2160 dnia: Grudnia 08, 2013, 10:01:43 pm »
Cytuj
Do sytuacji trudnych z uwagi na zagrożenie kolizyjnym wartościom dochodzi wówczas,
gdy do palcówki leczniczej przyjmowany jest pacjent w takim stanie, że nie sposób
jest stwierdzić
Sąd Najwyższy też czaby dofinansować. Na etat korektorski. Choć zabawnie im wyszło. Ten prawnik za darmową pomoc prawną dostał 1200 zł z budżetu.
A mi? Za palcówkę....chociaż 10% pliiiz.
Cytuj
Jednak wolałbym opinię specjalisty, lecz obawiam się że takowego tu nie uświadczysz. Na poważniej wyobrażam sobie, że żarliwie wierzący potrzebują prawdziwej spowiedzi i odpuszczenia.
Pszebardzo, jeszcze znalazłem jakiegos jezuitę, ale - bez przesady, co?
Dbam o królika...żeby orła nie wywinął.
http://adonai.pl/sakramenty/namaszczenie/?id=3
Poważniejąc, też tak uważam. Nie jestem pies ogrodnika.
« Ostatnia zmiana: Grudnia 08, 2013, 10:04:05 pm wysłana przez liv »
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

wiesiol

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 1014
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2161 dnia: Grudnia 08, 2013, 10:21:20 pm »

Mam dla Twojego Królika gorszą wiadomość - ksiądz nie zmieni pampersa, nie nasmaruje odleżyn, nie nakarmi dożylnie itp. Mniejsza. Bo nie o to chodziło - przynajmniej mnie:)

  Dosadnie i nawet przekonowująco. No to ci powiem, że realnie już byłem w takim położeniu i ważniejsze dla mnie było przysłowiowe „wyciągnięcie ręki” drugiego człowieka niż ból fizyczny, wynikający choćby z obszczania się, krzywo leżącej poduszki, odoru własnego ciała itd. Jeśli już rozpatrywać to tak indywidualnie. Z szacunkiem dla wszystkich pielęgniarek, których niedobór w szpitalach jest nieubłaganie rosnącą krzywą, nie mówiąc o wynagrodzeniu itd. itp. Aleś mnie pozbawiła nastroju  :'(
jak się mać skoro tego nikt nie pamięta

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6897
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2162 dnia: Grudnia 08, 2013, 11:11:56 pm »
Cytuj
ważniejsze dla mnie było przysłowiowe „wyciągnięcie ręki” drugiego człowieka niż ból fizyczny
Prawie oczywistość. Wiele zależy od stężeń, natężeń, charakteru itp. Ludzki odruch, rozmowa dla każdego człeka - jasne. Bezcenne. Tylko nie o tym była mowa.
Nawiasem - w Twoim tropie - nie chodzi  w ogóle o księdza - mógłby to być kolega z łóżka obok. Nie ma etatu. Pielęgniarka też - mogłaby. Ma etat. Abstrahując od tego, że etatowy pocieszacz nie gwarantuje pocieszenia.
To Ty postawiłeś alternatywę: ksiądz - pielęgniarka oraz tezę, że pielęgniarka nie pomogłaby Ci (co uważam za nieprawdę), a ksiądz by się przydał (wysoce indywidualne). Nie neguję hierarchii cudzych potrzeb.
Nie o to chodziło. Jasno powtórzę - nie przeszkadza mi nienachalny ksiądz w szpitalu - oczywistość, że dla wielu osób bardzo ważna osoba. Natomiast sposób jego wynagradzania jest błędny - biorąc pod uwagę najważniejsze przepisy prawa obowiązujące w Polsce. Wg mnie jest to pewien rodzaj zakłamania.
Cytuj
Aleś mnie pozbawiła nastroju  :'(
Nie można pozbyc się nastroju - nawet zły, to nastrój. Poza tym to nie ja - to życie 8) ;)
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

wiesiol

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 1014
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2163 dnia: Grudnia 08, 2013, 11:41:07 pm »
[To Ty postawiłeś alternatywę: ksiądz - pielęgniarka oraz tezę, że pielęgniarka nie pomogłaby Ci (co uważam za nieprawdę), a ksiądz by się przydał (wysoce indywidualne).
Przy założeniu , że w "mundurkach" są to człeki  bliskie ideałowi a wszyscy wiemy że tak nie jest. W związku z tym, po co rozpatrywać "kalanie" niechcianym obrządkiem skoro wszyscy my to ludzie zwłaszcza jak "poszkodowany" jest nieświadomy, nieprzytomny ? Ksiądz popełnił błąd, nie powinien dokonać obrządku nie będąc pewien orientacji religijnej chorego. Logicznym rozwiązaniem byłoby właściwe wypełnianie "druku" przyjęcia do szpitala i ewentualne koszty z tym związane. Czyli jak zwykle zawiodły procedury, nie ludzie  8)
jak się mać skoro tego nikt nie pamięta

Hoko

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2963
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2164 dnia: Grudnia 10, 2013, 03:25:29 pm »
Nex
SN mówi o "praktykach religijnych", nie o obrzędach, więc może tego się trzymajmy. To niby to samo, ale termin "obrzęd" może się rozmaicie kojarzyć i wprowadzać przez to pojęciowe zamieszanie. I chyba nie trzeba żadnych pomocniczych pytań, by ostatnie namaszczenie uznać za praktykę religijną.

liv
W tym przypadku to przesadził raczej personel placówki, bo ksiądz sam z siebie chyba do pacjenta nie poszedł, tylko za wskazaniem.

No, sam przyznajesz, ze to to samo. Jak zwal, tak wal: Czynnosci, praktyki religijne, obrzedy, rytualy etc., przeciez kazdy wie o co cho. No to namaszczenie to praktyka religijna, a poblogoslawienie znakiem krzyza/krzyzem? A modlitwa? No, c'mon, nie wykrecaj ksiedza ogonem! Przykladem na zmuszanie bylo by np. spedzanie ludzi na procesje Bozego Ciala, jak bywalo na pochody 1-szo majowe i represje w razie odmowy.


Ale w czym problem? Wszystko są to praktyki religijne. Że za pobłogosławienie też delikwent powinien się sądzić? A jak Cię ktoś zwyzywa albo opluje na ulicy to lecisz z tym do sądu? Pewnie nie, chociaż w zasadzie mógłbyś. Ale jak Ci przestawi nos, to prawdopodobnie gościa pozwiesz. Co z tym zrobisz, to Twoja sprawa, a sądowi nic do tego, czy w słabszym/mocniejszym zdarzeniu też byś się sądził; ma rozpatrzyć ten konkretny przypadek i tyle.

A swoją drogą, Nex, Tobie to się akurat dziwię - zawsze grzmisz przeciwko zmuszaniu ludzi do czegokolwiek, a tutaj jakby zawiesiłeś to na kołku. Może razi Cię tylko przymuszanie liberalne, a konserwatywne już nie. Na temat opłacania kapłanów też jakoś krzyku nie widzę, mimo że przecież idzie to z pieniędzy podatnika. Ale jakby szło o coś analogicznego, tylko odwołującego się do innych wartości, np. feministycznych itp., a jeszcze nie daj Bóg zarządzonego przez Unię, to pewnie pomstowałbyś na czym świat stoi  :)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13408
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2165 dnia: Grudnia 10, 2013, 04:50:34 pm »
zawsze grzmisz przeciwko zmuszaniu ludzi do czegokolwiek
Ale rzecz właśnie w tym, że nikt nikogo do niczego nie zmuszał, ponieważ aby kogoś zmusić, to trzeba złamać jego wolę, co w stanie bezprzytomności jest wykluczone.

Ponadto (jeśli idzie o mnie) kwestia czy i kto zapłacił księdzu za dokonanie obrzędu (czy jak tam się to wg SN nazywa) jest zupełnie nieistotna dla przedmiotowej sprawy.   Pan nie szturmuje się o to, kto zapłacił księdzu, tylko stwierdził, że informacja, powzięta po czasie, że został poddany, spowodowała u niego szkodę na psychice - pytam się, czy ktoś to sprawdził? Jak? Deklaratywnie?
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

NEXUS6

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2878
  • MISTYK WYSTYGŁ, WYNIK: CYNIK
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2166 dnia: Grudnia 10, 2013, 06:43:51 pm »
Dzieki Maziek, ze mnie po czesci wyreczyles w odpowiedzi i powtorzyles to, o czym sie rozpisywalem dosc rozlegle, tzn. o przymusie i jego braku w tym przypadku. Podalem przeciez przyklad ze zmuszeniem do udzialu w procesji.
Hoko, oplucie na ulicy, czy przestawienie nosa to zupelnie inne inszosci. Na ulicy, to moglby mnie Imam poblogoslawic po islamsku, kiedy bym przechodzil kolo meczetu i to za moimi plecami, tak zebym tego nie widzial, a potem po kilku dniach powiedzialby mi o tym ktos trzeci, a ja bym polecial do jednego sadu, drugiego i trzeciego, pomstujac na naruszenie moich praw. To by byla dobra analogia.
Ten konkretny przypadek, czy tamte konkretne... obaj wiemy o co chodzi i jakie jest sedno: Nie roznia sie od siebie, a jesli uwazasz inaczej, to napisz czym.
Dalej: O finansowaniu napisalem dokladnie i wyrazilem zdziwienie z tego powodu, myslalem ze to wolentariat. Z tym, ze pewnie znalazlo by sie w szpitalu pare innych, biurokratycznych stanowisk, ktore tez nie powinny byc finansowane/istniejace, o ministerstwie, kasach i innych takich nie wspominajac, ale jak pisal Maziek finansowanie nie bylo w ogole tematem w sprawie, a to Ty tak strasznie chcesz zawezac dyskusje do "przedmiotu sprawy", a teraz tak sie rozlazisz na pobocza? Nieladnie, nieladnie ;)
 
Swoja droga i obok tematu: Uzyles sformulowania "przymuszanie liberalne", co jest swietnym zobrazowaniem manipulacji i podstepu w jezyku. Oczywiscie nie winie Ciebie za to i wiem o co chodzi, ani tez nie pomstuje na Ciebie :)  Uzyles slowa, ktore pierwotnie oznaczalo wolnosc, a dopiero puzniej zostalo znieksztalcone i przeksztalcone, na dosc pokretnej i zmieniajacej znaczenia drodze w antykonserwatyzm i socjaldemokratyzm. Czyli normalnie znaczylo by to "przymuszanie wolnosciowe", wiec sformulowanie wysoce absurdalne :) . To podstawianie pod istniejace definicje nowych znaczen jest samo w sobie ciekawym i groznym zjawiskiem (Gramsci).

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16098
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2167 dnia: Grudnia 12, 2013, 07:54:38 pm »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Hoko

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2963
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2168 dnia: Grudnia 16, 2013, 05:36:12 pm »
zawsze grzmisz przeciwko zmuszaniu ludzi do czegokolwiek
Ale rzecz właśnie w tym, że nikt nikogo do niczego nie zmuszał, ponieważ aby kogoś zmusić, to trzeba złamać jego wolę, co w stanie bezprzytomności jest wykluczone.

Czyli co, jak Ci ktoś wyciągnie portfel, gdy będziesz w stanie bezprzytomności, to będzie okej?

Cytuj
Ponadto (jeśli idzie o mnie) kwestia czy i kto zapłacił księdzu za dokonanie obrzędu (czy jak tam się to wg SN nazywa) jest zupełnie nieistotna dla przedmiotowej sprawy.   Pan nie szturmuje się o to, kto zapłacił księdzu, tylko stwierdził, że informacja, powzięta po czasie, że został poddany, spowodowała u niego szkodę na psychice - pytam się, czy ktoś to sprawdził? Jak? Deklaratywnie?

Zgadza się, jest nieistotna - i przecież poruszyłem to jako kwestię ogólnych przekonań Nexa i naszej tu dyskusji, a nie jako element tamtej sprawy.

SN nie orzekał w temacie szkody (to zadanie dla sądu niższej instancji), tylko w temacie prawa do sądzenia się o to.


Hoko, oplucie na ulicy, czy przestawienie nosa to zupelnie inne inszosci. Na ulicy, to moglby mnie Imam poblogoslawic po islamsku, kiedy bym przechodzil kolo meczetu i to za moimi plecami, tak zebym tego nie widzial, a potem po kilku dniach powiedzialby mi o tym ktos trzeci, a ja bym polecial do jednego sadu, drugiego i trzeciego, pomstujac na naruszenie moich praw. To by byla dobra analogia.

Mnie nie szło o analogię, tylko o pokazanie, że "prawo do" jest fakultatywne. A jak sobie kto ułoży hierarchię, to już jego sprawa.

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2169 dnia: Grudnia 16, 2013, 05:56:14 pm »
Czy osobowy diabeł istnieje? Jak chrześcijanie, no, katolicy dla prostoty, odpowiadają na pytanie o źrodło zła? Chodzi mi o odpowiedź dogmatyczną, katechizmową, oficjalną, nie zaś o indywidualne prywatne wynurzenia jakiegoś szeregowego wiernego.
vosbm
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13408
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2170 dnia: Grudnia 16, 2013, 07:41:35 pm »
A co, widziałeś w autobusie?
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2171 dnia: Grudnia 16, 2013, 08:52:56 pm »
U nasz (Mazowsze) widujem go w metsze, Panie Prowincjuszu!
vosbm
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13408
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2172 dnia: Grudnia 16, 2013, 09:04:56 pm »
Odgryzłbym się za tę wyniosłą nieuprzejmość, iżby Ci w kopyta Twoje zasiarczone poszło - ale we mnie dyjabeł nie siedzi. Przeto - wybaczam Ci.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2173 dnia: Grudnia 16, 2013, 11:08:47 pm »
Cytuj
Czy osobowy diabeł istnieje?
Cytuj
A co, widziałeś w autobusie?
Cytuj
U nasz (Mazowsze) widujem go w metsze
:)
Raczej w pociągu.
 Choć ostatnio coraz więcej diabłów pospiesznych.
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2174 dnia: Grudnia 16, 2013, 11:35:12 pm »
W pociagu? W przeciągu? Na drągu? W Burdągu? Przy sągu?
Skąd wziąłeś pociąg akurat? Może masz na myśli inklinację do sił nieczystych, ha?
s.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )