Autor Wątek: Religijna Rzeźba  (Przeczytany 1175315 razy)

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16094
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2025 dnia: Kwietnia 17, 2013, 11:31:24 am »
Co do prawa to trochę rozumiem skąd to się bierze - i tu, bodaj po raz pierwszy, zgodzę się z tym co pisze wiesiol - prawnicy nie mają zapewne ochoty stawać wobec sytuacji kiedy np. pięciu rosłych panów zgodnie stwierdzi przed sądem, że obywatel, który zaplątał się do zajmowanego przez nich ciemnego zaułka ładnie prosił o pomoc w samobójstwie, a oni z wrodzonej dobroci mu nie odmówili (zwł, że w testamencie sporządzonym ustnie, co wszyscy niniejszym poświadczają, zostawił im w nagrodę za ofiarność zawartość swoich kieszeni w tym karty kredytowe dające nieograniczony dostęp do kont).

Z drugiej jednak strony uważam, że w sytuacjach naprawdę uzasadnionych sąd powinien bezwzględnie odstępować od karania pomocników (i stosowny paragraf powinien zawierać taką - rzadko lecz konsekwentnie używaną - furtkę).
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2026 dnia: Kwietnia 17, 2013, 12:11:48 pm »
Dostojny Kju, lecz szwajcarska klinika godnościowa jakoś nie boi się pięciu osiłków w ciemnej uliczce. Ten argument jest retorycznie zgrabny, ale merytorycznie żaden.
Uważam, po pierwsze, że w każdym mieście powinna być taka klinika - a przynajmniej w Warszawie, bo tu mieszkam. O taką zmianę prawa chętnie bym zawalczył. Po drugie zaś - postulowałbym także wizyty domowe. Owszem, one zawsze wychodzą drożej, ale w końcu (!) nie musimy oszczędzać. Ja bym tak chciał: płacę i wymagam :-)
VOSM
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16094
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2027 dnia: Kwietnia 17, 2013, 02:31:09 pm »
Kiedy co do zasady legalności eutanazji to ja zasadniczo jestem za (i nawet zakładam, że wartałoby tu sięgnąć po rzymskie wzorce kulturowe tak ładnie opisane przez jednego z naszych Noblistów - śmierć Petroniusza może i była wymuszona przez tyrana, ale godna jak mało która).

Natomiast mam niejakie obawy praktyczne związane z tym, ze nie jesteśmy Szwajcarią, a krajem sławetnego łódzkiego pogotowia (pavulon, tzw. skóry) i b. krwawego samobójstwa p. Sekuły.
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13404
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2028 dnia: Kwietnia 17, 2013, 03:36:49 pm »
Jakiś taki  dokładny,to co z schorzeniami psychiatrycznymi?
A jaki związek mają schorzenia psychiatryczne z eutanazją (tej, o jakiej mówię), że Ci się to łączy?
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

wiesiol

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 1014
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2029 dnia: Kwietnia 17, 2013, 05:38:16 pm »
[A jaki związek mają schorzenia psychiatryczne z eutanazją (tej, o jakiej mówię), że Ci się to łączy?
Depresja kochany,depresja choroba już cywilizacyjna.Bardzo często trudna do zdiagnozowania.W naszej terazniejszości moze byc też zapewnienie pracy dla osobnika bez przyszłości  8) ,który ma słaby charakter i chce zejść z tego świata.Powstaje też dylemat ,eutanazja dla wszystkich, czy też od określonego wieku.Jeśli ci chodzi o eutanazję w stanach chorobowych,w których wszystkie drogi do uzdrowienia zostały zamknięte i pozostało tylko cierpienie pacjenta,to nie ma sprawy.
jak się mać skoro tego nikt nie pamięta

draco_volantus

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 1602
  • quid?
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2030 dnia: Kwietnia 17, 2013, 06:18:13 pm »
depresja kliniczna bez próby samobójczej to gówno nie depresja,
a nieudane próby samobójcze to wołanie o pomoc, proste jak budowa cepa.

w temacie religijnej rzeźni powinno się na
lekarstwo dawać do oglądania takie filmiki:
http://www.polskibreivik.pl/post,0.html

I want my coffee hot and best social media I was a part of brought back in my lifetime.

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13404
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2031 dnia: Kwietnia 17, 2013, 07:35:16 pm »
...  dylemat ,eutanazja dla wszystkich, czy też od określonego wieku.Jeśli ci chodzi o eutanazję w stanach chorobowych,w których wszystkie drogi do uzdrowienia zostały zamknięte i pozostało tylko cierpienie pacjenta,to nie ma sprawy.
Tak, o tak mi chodzi, przecież piszę wyraźnie - a komuś chodzi o inną? Tzn. ktoś tak napisał, że o co innego (rząd jakiś, partia), a nie że Ty sobie wyobrażasz, że mógłby tak chcieć? Wiek nie ma nic do rzeczy, chodzi o fizyczną niezdolność do pozbawienia się życia człowieka, który ma prawo do decydowania o sobie (bo np. jest sparaliżowany). Kompletnie nie wiem, co do tego mają choroby psychiczne.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

wiesiol

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 1014
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2032 dnia: Kwietnia 17, 2013, 07:45:51 pm »
depresja kliniczna bez próby samobójczej to gówno nie depresja,
a nieudane próby samobójcze to wołanie o pomoc, proste jak budowa cepa.

w temacie religijnej rzeźni powinno się na
lekarstwo dawać do oglądania takie filmiki:
http://www.polskibreivik.pl/post,0.html
Nie mam doświadczenia w leczeniu depresji,ale zdaje sie gdzieś czytałem,że nie leczona z przejawami łagodnymi moze sie w przerodzić w stan zagrażający życiu,własnie z skłonnosciami samobójczymi.Co do linku,to mi osobiście nie przeszkadza,ale Męber jak zobaczy to powinien sie oburzyć  ;) ,przynajmniej jak ja bym tak zalinkował, to pewnie tak by było.

Kompletnie nie wiem, co do tego mają choroby psychiczne.
Cierpienia psychiczne często są silniejsze od fizycznych.
jak się mać skoro tego nikt nie pamięta

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13404
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2033 dnia: Kwietnia 17, 2013, 10:27:26 pm »
Cierpienia psychiczne często są silniejsze od fizycznych.
Bez wątpienia - ale czy powodują bezwład fizyczny?
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2034 dnia: Kwietnia 17, 2013, 10:44:28 pm »
Tak.
VOSM
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13404
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2035 dnia: Kwietnia 17, 2013, 10:49:50 pm »
Wszystkie, czy mały odsetek?
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2036 dnia: Kwietnia 17, 2013, 11:04:19 pm »
Ze znanych mi autopsyjnie - duży, choć mniejszościowy odsetek (1/4-2/5?). No, ale ja jestem Przejmuszko.
VOSM
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2037 dnia: Kwietnia 17, 2013, 11:38:19 pm »
Na początek, z powodów praktycznych, muszą być zaświadczenia L-4, kontrole po linii Dignitas-NFZ, trójki robotniczo-chłopsko-yntpracujące, ale docolewo - po moim trupie! Moje życie - moja WYŁĄCZNA sprawa, choćbym psychosomatycznie był zdrów jak Koniorybaryc i stękał ze szczęścia w przykucu jak samo Kobyszczę. A wała!
Nie nerwujcie dziada, bo mu żyła wyjdzie, a jeszcze się nie uzbierał na Godną Szfajcarię :-(
VOSM
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13404
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2038 dnia: Kwietnia 19, 2013, 10:41:09 am »
Bez wątpienia każdą rzecz, szczególnie w naszym państwie, można doprowadzić do absurdu, zazwyczaj w imię "standardów unijnych". Można by więc skazywać pożądających wyłączenia np. na próby wysiłkowe, podejście do których uznano by za warunek rozpatrywania podania o eutanazję. Zresztą w pewnym sensie historia zatoczyłaby (nieco krzywe) koło - wszak pono w którymś ze znanych szpitali świata starożytnego warunkiem przyjęcia na leczenie było obiegnięcie go kłusem dookoła. Kto nie zaliczył - przyjmowany nie był.

Co do osób cierpiących na zaburzenia psychiczne to temat nie jest mi znany a poza tym może tu być delikatna kwestia czy taka osoba ma prawo o sobie decydować (bo przecież społeczeństwo zgadza się, że przy niektórych schorzeniach nie może) więc ja bym to zostawił. To jest przypadek szczególny moim zdaniem niesamowicie, żeby osoba zdrowa fizycznie na skutek psyche była tak obezwładniona, żeby nie mogła kupić sobie proszków. Może się mylę, ale tak sądzę, że Tobie się Męber miesza bezwład wynikający z depresji i poczucia totalnej beznadziejności (być może zresztą łatwo odwracalny, np. poprzez stymulację ośrodka przyjemności w mózgu za pomocą elektrody - są już takie czapki szczęścia) z rzeczywistym obezwładnieniem fizycznym, co do którego nie ma rokowania na poprawę, a który powoduje niemożność odebrania sobie życia, mimo krystalicznie czystej myśli i woli zainteresowanego.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2039 dnia: Kwietnia 19, 2013, 11:47:39 am »
Panie Maziasty, to Panu się coś mnięsza. Mnie - nic. Ja doskonale rozróżniam te dwie sytuacje, a Pan - kaduczym prawem SS (Sekty Smoleńskiej) - przypisał mi suwerennie, choć insynuacyjnie, jedną z nich.
VOSM
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )