Autor Wątek: Religijna Rzeźba  (Przeczytany 1182534 razy)

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #1800 dnia: Lipca 03, 2012, 11:46:58 pm »
O Jezu, bo się porzygam...
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13408
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #1801 dnia: Lipca 03, 2012, 11:58:59 pm »
"Jezu" w tym kontekście brzmi perwersyjnie...
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

NEXUS6

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2878
  • MISTYK WYSTYGŁ, WYNIK: CYNIK
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #1802 dnia: Lipca 05, 2012, 08:38:21 pm »
Moze ktos powinien pogratulowac judaistom dobrego samopoczucia, jak robil to katolikom? ;)

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16099
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #1803 dnia: Lipca 05, 2012, 09:00:30 pm »
NEX, a jakie znaczenie ma katolicy czy judaiści? Jedno i drugie teiści, w dodatku tymi samymi tekstami się podpierający ;).
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

NEXUS6

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2878
  • MISTYK WYSTYGŁ, WYNIK: CYNIK
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #1804 dnia: Lipca 05, 2012, 09:23:07 pm »
Znaczenie? Nie wiem czy ma to znaczenie i w jakim kontekscie znaczenie mieli bysmy rozpatrywac. Ale jesli ogolnie ujmujac "nie ma znaczenia", to tym bardziej wypadalo by gratulowac wszystkim po rowno  :).
Co zas do podpierania sie tymi samymi tekstami, to sie nie zgadza. Judaizmy sa rozne, jest tez biblijny, ale najbardziej rozpowszechniony jest rabiniczny, ktory malo sie starym testamentem podpiera, od tego maja tore i przede wszystkim talmud i powstal jako reakcja na chrzescijanstwo i jego bluznierstwa. Katolicyzm az tak bardzo nie polega na starym testamencie, pomijajac dekalog, a mocno na  nowym. Ale jakie to ma znaczenie... ;)
« Ostatnia zmiana: Lipca 05, 2012, 09:26:35 pm wysłana przez NEXUS6 »

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16099
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #1805 dnia: Lipca 05, 2012, 09:55:52 pm »
Tora = Stary Testament (a przynajmniej jego kluczowa część).

Co do reszty: nie zawracaj mi głowy detalami mniejszymi niż galaktyka i trwającymi krócej niż milion lat ;). Efemerydziarz (od efemeryd spec) :P.
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

NEXUS6

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2878
  • MISTYK WYSTYGŁ, WYNIK: CYNIK
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #1806 dnia: Lipca 05, 2012, 10:02:17 pm »
Tora zgadza sie czesciowo z chrzescijanska biblia, ale duzo wazniejszy jest talmud. I grzecznie, prosze, albo odwiedzi Cie R. Kuklinski (gdyby byl jeszcze zyw) ;)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13408
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #1807 dnia: Lipca 05, 2012, 10:04:03 pm »
A co, to wujek?
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

NEXUS6

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2878
  • MISTYK WYSTYGŁ, WYNIK: CYNIK
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #1808 dnia: Lipca 05, 2012, 10:07:04 pm »
Ojciec. Duchowy.

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13408
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #1809 dnia: Lipca 05, 2012, 10:07:23 pm »
Już będę grzeczny.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

NEXUS6

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2878
  • MISTYK WYSTYGŁ, WYNIK: CYNIK
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #1810 dnia: Lipca 05, 2012, 10:14:09 pm »
Ale, Ty zawsze jestes...

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13408
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #1811 dnia: Lipca 05, 2012, 10:21:59 pm »
Będę jeszcze grzeczniejszy.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Terminus

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 770
  • AST-Pm-105/044 Uniwersalny Naprawczy
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #1812 dnia: Lipca 06, 2012, 12:22:16 pm »
   Więc rabini ssają. No przyznaję, tego nie wiedziałem. Zawsze się człowiek dowie czegoś nowego...
   Samo obrzezanie, jak mogłoby się wydawać, może wynikać z tego że jest to zabieg niezwykle łatwy i stosunkowo bezpieczny do przeprowadzenia przy pomocy czegokolwiek ostrego. Nic zatem łatwiejszego, niż zawłaszczyć tę czynność dla jakiejś kasty kapłanów, i nakazać jej jako spełnienie woli boga. Widzę tu w wikipedii, że pomyśł udokumentowany jest w starożytnym Egipcie ok 2400 lat p.n.e., więc to ani pomysł Żydów, ani Arabów. Jedni i drudzy są wtórni. Prawdopodobnie nawet Egipcjanie byli, a zabawy z genitaliami mają pewnie historię o tysiące lat starszą niż pismo, zatem nie ma na to dowodów.
   Źyjemy na cmentarzach, prochach dawnych cywilizacji. Izraelici także byli wtórni, gdy konstruowali swoją religię - ta tylko musiała się zestalić w odpowiednim momencie, przyjąc dogmaty i poczekać aż ludzie którzy je konstruowali wymrą. Co wspominać, gdy Chrześcijanie zrobili to samo tysiąc lat później, a i tak wielu ludzi jest przekonanych o tym, że "prawo boskie" jest takiego właśnie pochodzenia.

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13408
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #1813 dnia: Lipca 06, 2012, 07:28:33 pm »
Tym niemniej znam co najmniej dwa powody*, dla których obrzezanie może być korzystne dla człowieka - jeden sanitarny a drugi seksualny. Ponoć osoby obrzezane maja mniej problemów z zapaleniami napletka (a nawet czytałem, że jest ujemna korelacja obrzezania z rakiem tej, jakże ważnej części ciała). Co wydaje się szczególnie korzystne w klimacie gorącym. Z drugiej strony pozbawienie tego niezwykle czułego organu osłony powoduje niejakie otępienie zakończeń nerwowych, skutkujące możliwością dłuższego uprawiania seksu. Ponadto jak się o tym poczyta, to wychodzi na to, że dzień obrzezania (ósmy po narodzeniu) jest optymalnym z punktu widzenia zdolności organizmu do szybkiego zaleczenia rany.

Możliwy wniosek jest taki, że zabieg ten, z różnych względów korzystny, został zaadaptowany przez religię jako "oczywista oczywistość". Oczywiście teraz to jest śmieszne, ale zanim rzucicie kamieniem zastanówcie się, dlaczego mówicie "dzień dobry"  a nie "dobrzejak" ;) ...

* inni twierdzą, że to naciągane.

Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #1814 dnia: Lipca 06, 2012, 07:32:04 pm »
* jak się obetnie, to się już nie da
VOSM
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )