Autor Wątek: Religijna Rzeźba  (Przeczytany 1171649 razy)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13390
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #1515 dnia: Października 03, 2011, 09:26:36 pm »
A co jak zmądrzeją jeszcze bardziej? ;)
To będzie cud.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #1516 dnia: Października 03, 2011, 09:31:42 pm »
To zmaleje liczba wyznawców religii.
VOSM
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #1517 dnia: Października 04, 2011, 08:54:09 am »
A skutkiem wzrostu mądrości będzie wzrost obrotu nieruchomościami:
http://www.rp.pl/artykul/11,727202-Czy-Szwecja-zlikwiduje-koscioly.html
Gdybym był katolikiem albo luteraninem (na przykład), nie widziałbym niczego niestosownego w używaniu budynków dawnych kościołów jako pomieszczeń dla placówek użyteczności publicznej (szkoły, biblioteki, sale gimnastyczne, hale produkcyjne, restauracje czy sklepy; no, z wyjątkiem rzeźni i zamtuzów...).
VOSM
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Terminus

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 770
  • AST-Pm-105/044 Uniwersalny Naprawczy
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #1518 dnia: Października 04, 2011, 11:54:51 pm »
2. [@ Terminus zwłaszcza] Na której stronie Dawkins zostawia furtkę dla agnostycyzmu?
VOSM
Nie mam "Boga Urojonego" (spalił się, jak pisałem kiedyś), mogę wkleić cytat z nielegalnego ebooka:
Cytuj
Let us, then, take the idea of a spectrum of probabilities seriously, and place human judgements about the existence of God along it, between two extremes of opposite certainty. The spectrum is continuous, but it can be represented by the following seven milestones along the way.

1. Strong theist. 100 per cent probability of God. In the words of C. G. Jung, 'I do not believe, I _know.'__

2. Very high probability but short of 100 per cent. _De facto__ theist. 'I cannot know for certain, but I strongly believe in God and live my life on the assumption that he is there.'

3. Higher than 50 per cent but not very high. Technically agnostic but leaning towards theism. 'I am very uncertain, but I am inclined to believe in God.'

4. Exactly 50 per cent. Completely impartial agnostic. 'God's existence and non-existence are exactly equiprobable.'

5. Lower than 50 per cent but not very low. Technically agnostic but leaning towards atheism. 'I don't know whether God exists but I'm inclined to be sceptical.'

6. Very low probability, but short of zero. _De facto__ atheist. 'I cannot know for certain but I think God is very improbable, and I live my life on the assumption that he is not there.'

7. Strong atheist. 'I know there is no God, with the same conviction as Jung "knows" there is one.'

   I'd be surprised to meet many people in category 7, but I include it for symmetry with category 1, which is well populated. It is in the nature of faith that one is capable, like Jung, of holding a belief without adequate reason to do so (Jung also believed that particular books on his shelf spontaneously exploded with a loud bang). Atheists do not have faith; and reason alone could not propel one to total conviction that anything definitely does not exist. Hence category 7 is in practice rather emptier than its opposite number, category 1, which has many devoted inhabitants. I count myself in category 6, but leaning towards 7--I am agnostic only to the extent that I am agnostic about fairies at the bottom of the garden.

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #1519 dnia: Października 05, 2011, 01:10:20 am »
A na której stronie tego ibuka to jest? Lepiej: w którym rozdziale i podrozdziale?
VOSM
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Terminus

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 770
  • AST-Pm-105/044 Uniwersalny Naprawczy
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #1520 dnia: Października 05, 2011, 08:23:23 am »
Rozdział drugi ("The God Hypothesis"/"Hipoteza Boga"), podrozdział "The Poverty of Agnosticism"/"Ubóstwo Agnostycyzmu".

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16084
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #1521 dnia: Października 05, 2011, 08:52:31 am »
Mam wrażenie, że kręcimy się w kółko i - z racji tematycznej - w krzyżyk. Wrzucałem już p. Remuszce ten cytat po polsku, potem link do tego cytatu, teraz Ty wrzucasz to w oryginale... Niedługo Pan Rem. zażyczy sobie tego samego w suahili jak tak dalej pójdzie...
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #1522 dnia: Października 05, 2011, 09:25:06 am »
A coś Pan taki agresywny z rana?
VOSM
« Ostatnia zmiana: Października 05, 2011, 09:30:29 am wysłana przez Stanisław Remuszko »
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16084
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #1523 dnia: Października 05, 2011, 09:50:30 am »
Agresywny? Nie...

Po prostu mam wrażenie, że zadajesz (Pan) pytania wg tej maksymy:

bo lubisz (Pan) zjawisko kręcenia się w kółko...
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #1524 dnia: Października 05, 2011, 10:26:07 am »
Poniższy post nie dotyczy rzeźby religijnej, lecz tylko i wyłącznie polemicznej kultury osobistej prezentowanej na Forum przez pana Q:
Szanowny Panie Q,
Uważam, że w swych ostatnich dwóch postach jest Pan niegrzeczny wobec mnie ponad forumową dopuszczalność, i to bez żadnego powodu z mojej strony.
W tym, że o czymś ewentualnie zapomniałem (coś ewentualnie przeoczyłem) nie widzę niczego niestosownego. Podobnie jak w swoich prośbach o przypomnienie czy wskazanie palcem.
Na mój nos, w niczym nie narusza Pan regulaminu tego forum. Jednak w życiu istnieje nie tylko prawo kodeksowe, lecz również obyczaje/zachowania. Ich oceną (nie unormowaną powszechnie niczymkolwiek, lecz bardzo własną, prywatną, indywidualną, smakową) kierujemy się w osobistym życiu, odnosząc się do innych ludzi.
Nie oczekuję żadnych przeprosin i chętnie zapomnę o tym drobnym incydencie, lecz wolałbym, aby to się już nie powtórzyło.
Stanislaw Remuszko
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13390
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #1525 dnia: Października 05, 2011, 10:45:46 am »
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Mariusz

  • Juror
  • YaBB Newbies
  • *****
  • Wiadomości: 44
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #1526 dnia: Października 05, 2011, 12:14:48 pm »
1. Czy dobrze pamiętam, że pan Lem święcie/solennie mienił się racjonalistycznym agnostykiem?
Albo źle, albo bardzo dobrze.
Bo ja pamiętam tylko to że mienił się ateistą:
"Ateistą jestem z powodów moralnych. Uważam, że twórcę rozpoznajemy poprzez jego dzieło. W moim odczuciu świat jest skonstruowany tak fatalnie, że wolę wierzyć, iż nikt go nie stworzył!"

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #1527 dnia: Października 05, 2011, 12:24:28 pm »
A skąd ten cytat?
VOSM
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Mariusz

  • Juror
  • YaBB Newbies
  • *****
  • Wiadomości: 44
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #1528 dnia: Października 05, 2011, 01:17:21 pm »
Dobre pytanie. Nie wiem skąd ten cytat, wydaje mi się że z jakiegoś wywiadu. Pomoże ktoś?

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13390
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #1529 dnia: Października 05, 2011, 01:26:35 pm »
Zaraz wyjdzie jak z internetem i kretynami ;) ...
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).