Autor Wątek: Religijna Rzeźba  (Przeczytany 1172837 razy)

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #1290 dnia: Kwietnia 02, 2011, 04:48:19 pm »
Panie Profesorze Maźku,
W roku tysiąc dziewięćset osiemdziesiątym którymś (?) napisałem dla "Fantazji" małą opowiastkę, jak mój syn w Lesie Kabackim widział lądowanie Obcych i nawet rozmawiał z nimi - ale, gdy wrócił do domu, nikt mu nie chciał uwierzyć. Pytanie do czytelników brzmiało: jaki powinien być niezbity dowód kontaktu z Obcymi? Taki, żeby nikt nie miał cienia wątpliwości? [Niestety, rozkręcający wówczas swą dzisiejszą wydawniczą potęgę Mietek Prószyński, po ksywie Bimon, który nadredaktorował "Fantazji", z jakichś względów nie puścił tego, a wkrótce potem ukręcił pisemku łeb]
Postawiona wtedy kwestia przypomniała mi się chyba dlatego, że nasuwa mi się częściowa analogia z naszymi dzisiejszymi rozmowami. Kontaktu z Obcymi (prawdziwości zdarzenia absolutnie niezwykłego) można dowieść poprzez pokazanie przedmiotu (w "Terminatorze-2" łapę pierwszego Terminatora przechowują dla badań w jakimś tajnym sejfie) albo kawałka wiedzy (siderystyka, Głos Pana), które nijak nie dają się wywieść z aktualnego stanu nauki/technologii. Trzecią możliwość daje - na mój rozum - dowód ze statystyki.
Te trzy rodzaje dowodu łączy cecha wspólna: nie wyjaśniają detalicznej fizyki zjawisk, a zarazem gwarantują ich fizyczny (lub inny realny) byt/niebyt: łapa istnieje, Żabi Skrzek wybucha, wysiłek modlitewny twardo koreluje/niekoreluje ze zdrowiem. 
Co zaś się tyczy Twych wątpliwości odnośnie do mojego postrzegania: przepraszam Cię, myślenie mi się zacina, nie pojąłem, o co Ci szło, oczywiście widzę tę oczywistą różnicę, lecz (nadal) mam ją za nieważną dla "mojego" aspektu rozważań. A w tym aspekcie ewentualne pośrednictwo Pana Boga jest w ogóle nieistotne; istotna jest tylko pewność, czy zjawisko zachodzi.
nieoceniony student Mureszko
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 02, 2011, 07:01:53 pm wysłana przez Stanisław Remuszko »
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #1291 dnia: Kwietnia 02, 2011, 07:18:15 pm »
Tu i ówdzie słyszy się tezę, że nasz papież moralnie odmienił Polskę, Europę i świat, przez swój ponad ćwierćwieczny pontyfikat uczynił ludzi lepszymi.
Spytam: czy tę tezę dałoby się jakoś twardo zweryfikować, niechby tylko w odniesieniu do Polski?
I sam sobie odpowiem: bardzo częściowo i bardzo z grubsza dałoby się. Trzeba by zajrzeć do roczników statystycznych Ministerstwa Sprawiedliwości (lub podobnych opracowań) i sprawdzić, czy i jak zmieniała się liczba przestępstw i wykroczeń w latach 1978-2005.
To jest przykład takiego doświadczenia fizycznego, które pokazuje coś wyłącznie za pomocą statystyki.
Mam nadzieję, że nikogo nie urażam :-)
Stanisław Remuszko   
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 03, 2011, 10:56:48 am wysłana przez Stanisław Remuszko »
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

tzok

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 409
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #1292 dnia: Kwietnia 02, 2011, 07:34:02 pm »
Z takimi dowodami jest pewien problem. Są osoby, dla których liczba przestępstw i wykroczeń nie jest miarą moralnej odmiany Polski. I te osoby mogą bez cienia wątpliwości twierdzić, że papież uczynił ludzi lepszymi (mogą się nawet złościć jak ktoś pomyśli inaczej ;)), ale jakakolwiek próba przybliżenia i skonkretyzowania tej tezy spotka się z odmową.

Pan nieraz podkreślał, że ważne są liczby, osoby, miejsca, daty, fakty :) i ja się z tym zgadzam. Ale mam wrażenie, że jest to postawa będąca w mniejszości. Przeważającej części społeczeństwa wystarczy ogólnikowe stwierdzenie o moralnej odmianie Polski i na tym koniec.

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #1293 dnia: Kwietnia 02, 2011, 08:00:54 pm »
Szanowny Tzoku, myślę dokładnie tak jak Pan :-)
S.R.
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 03, 2011, 10:57:07 am wysłana przez Stanisław Remuszko »
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13394
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #1294 dnia: Kwietnia 02, 2011, 08:44:37 pm »
O tyle się z Wami nie zgadzam, że sadzę, że dla większości społeczeństwa papież i to czego dokonał (bądź nie) to jest taka tekturka na patyczku, etykietka, którą sobie można zasłonić twarz. Większość ludzi wie (w sensie faktów) o papieżu tyle, że pochodził z Wadowic i że o mało go nie zastrzelili w Rzymie.

Niedawno czytałem (tylko nie pamiętam gdzie) bardzo ciekawy artykuł jak na naszych oczach "spłaszcza" się papieża czyniąc z niego ikonę (niestety dwuwymiarową, a nawet może jednowymiarową). Związane to jest z beatyfikacja a także w ogólności tym własnie powierzchownym pojmowaniem sprawy. Papież miał wiele wymiarów, w pewnych kwestiach był postępowy, w innych bezsensownie konserwatywny, nie przemówił silnym głosem kiedy zaczęła wychodzić na jaw pedofila, nie przykręcił śrubki Rydzykowi itd - a teraz ciosze się go z jednego kawałka kijka na odpustowego świętego.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #1295 dnia: Kwietnia 03, 2011, 10:59:22 am »
Na moje ucho nie mówi się ciosze, tylko ciosa :-)
VS Męber
P.S. Pozwolę sobie zauważyć, że Twa wypowiedź jest trochę OT, co dla mnie po polsku znaczy Obok Tematu, po angielsku zaś Off Topic, czyli mniej więcej to samo :-) Temat zaś (poprawiony) brzmi : Doświadczenie fizyczne z JP II.
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 03, 2011, 11:19:44 am wysłana przez Stanisław Remuszko »
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Hoko

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2961
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #1296 dnia: Kwietnia 03, 2011, 12:30:52 pm »
Tu i ówdzie słyszy się tezę, że nasz papież moralnie odmienił Polskę, Europę i świat, przez swój ponad ćwierćwieczny pontyfikat uczynił ludzi lepszymi.
Spytam: czy tę tezę dałoby się jakoś twardo zweryfikować, niechby tylko w odniesieniu do Polski?
I sam sobie odpowiem: bardzo częściowo i bardzo z grubsza dałoby się. Trzeba by zajrzeć do roczników statystycznych Ministerstwa Sprawiedliwości (lub podobnych opracowań) i sprawdzić, czy i jak zmieniała się liczba przestępstw i wykroczeń w latach 1978-2005.
To jest przykład takiego doświadczenia fizycznego, które pokazuje coś wyłącznie za pomocą statystyki.
Mam nadzieję, że nikogo nie urażam :-)
Stanisław Remuszko

Ale liczba przestępstw nie zależy przecież od pontyfikatu, lecz od zmian klimatycznych  ::)

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #1297 dnia: Kwietnia 03, 2011, 12:52:29 pm »
Cytuj
Ale liczba przestępstw nie zależy przecież od pontyfikatu, lecz od zmian klimatycznych
A te od aktywności Słońca :o
....a może PKP per cabita??? 8)
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13394
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #1298 dnia: Kwietnia 03, 2011, 03:13:59 pm »
Na moje ucho nie mówi się ciosze, tylko ciosa :-)
Mam za mały rozumek, tutaj ta forma wystepuje: http://www.sjp.pl/co/ciosa%E6
ale nie wiem co to są te robaczki po lewej ((+b) E itd.).

Cytuj
P.S. Pozwolę sobie zauważyć, że Twa wypowiedź jest trochę OT, co dla mnie po polsku znaczy Obok Tematu, po angielsku zaś Off Topic, czyli mniej więcej to samo :-) Temat zaś (poprawiony) brzmi : Doświadczenie fizyczne z JP II.

Nie da się zweryfikować zaglądając do annałów kryminalistyki. Przestępczość jest powodowana różnymi przyczynami z których większość diametralnie zmieniła się od 1978 roku. Liczba przestępstw jest wypadkową zbyt wielu procesów. Pewne informacje można uzyskać za pomocą ankiety.
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 03, 2011, 03:15:58 pm wysłana przez maziek »
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #1299 dnia: Kwietnia 03, 2011, 03:30:25 pm »
1. Nie podzielam tak kategorycznej diagnozy. Nadal uważam, że bardzo z grubsza (bardzo częściowo) - da się.
2. W sprawie znaczenia istotnie niepojętych robali wywiem się "u samej góry" :-)
Twój sługa Remęberyt
P.S. Na mój rozum, Twoja wypowiedź zaczynająca się od słów "Nie da się zweryfikować..." nijak nie odnosi się do poprzedzającego ją cytatu, zaczynającego sie od słów "P.S. Pozwolę sobie zauważyć...".
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13394
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #1300 dnia: Kwietnia 03, 2011, 03:51:15 pm »
1. Nie podzielam tak kategorycznej diagnozy. Nadal uważam, że bardzo z grubsza (bardzo częściowo) - da się.
Żeby zaobserwować zmianę trzeba odjąć "tło" albo też "szum". W tym wypadku tło ma dużo większą zmienność niż poszukiwana zmiana. Stąd moja kategoryczna wypowiedź, że z samej liczby przestępstw informacji takiej wyciągnąć nie sposób.

Cytuj
P.S. Na mój rozum, Twoja wypowiedź zaczynająca się od słów "Nie da się zweryfikować..." nijak nie odnosi się do poprzedzającego ją cytatu, zaczynającego sie od słów "P.S. Pozwolę sobie zauważyć...".
Zacytowałem sentencję nagany a następnie uczyniłem poprawę.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #1301 dnia: Kwietnia 03, 2011, 04:45:55 pm »
Maźku Kochany,
Pytam Cię, jako fizyka:
Zdarzenie:
Przed pontyfikatem syntetyczny wskaźnik łamania prawa (cokolwiek to oznacza) wynosił w Polsce X i plasował się w okolicach np. średniej europejskiej (może też być, że na górze, albo że na dole, wsio rawno).
W latach pontyfikatu (1978-2005) systematycznie malał, by osiągnąć w roku 1998 jedną dziesiątą swej wartości z roku 1979. Potem aż do śmierci JPII utrzymywał się na tym poziomie, a potem jął rosnąć i sześć lat później osiągnął to samo porządkowe miejsce europejskie co w roku 1978.

Inna rzeczywistość:
Była taka, jaka była, jaką znamy z realu.
Pytanie:
Jaka hipoteza wyjaśniająca przyczyny tego fenomenu wydawałaby się Panu - na zdrowy rozum - najbardziej prawdopodobna?
Staszek   
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Hoko

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2961
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #1302 dnia: Kwietnia 03, 2011, 05:27:07 pm »
Maźku Kochany,
Pytam Cię, jako fizyka:
Zdarzenie:
Przed pontyfikatem syntetyczny wskaźnik łamania prawa (cokolwiek to oznacza) wynosił w Polsce X i plasował się w okolicach np. średniej europejskiej (może też być, że na górze, albo że na dole, wsio rawno).
W latach pontyfikatu (1978-2005) systematycznie malał, by osiągnąć w roku 1998 jedną dziesiątą swej wartości z roku 1979. Potem aż do śmierci JPII utrzymywał się na tym poziomie, a potem jął rosnąć i sześć lat później osiągnął to samo porządkowe miejsce europejskie co w roku 1978.

Inna rzeczywistość:
Była taka, jaka była, jaką znamy z realu.
Pytanie:
Jaka hipoteza wyjaśniająca przyczyny tego fenomenu wydawałaby się Panu - na zdrowy rozum - najbardziej prawdopodobna?
Staszek   

Że ktoś sfałszował wyniki badań. Innej możliwości nie widzę.

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #1303 dnia: Kwietnia 03, 2011, 05:33:25 pm »
Szlachetny Hokusiepokusie, z Panem warto dać se w szyje!
Mureszko
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13394
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #1304 dnia: Kwietnia 03, 2011, 07:17:46 pm »
A gdzie jest źródło tych danych? Co to jest owo syntetyczne cośtam?

O ile sobie przypominam to w końcu lat 80tych i na początku 90tych przestępczość rozkwitała a szczególnie jej najcięższe odmiany, to wówczas przecież powstał Pruszków i Wołomin, to wówczas zaczęły wybuchać bomby a bosowie byli likwidowani po amerykańsku w czasie obiadu za pomocą wielokrotnego zatrucia ołowiem kory mózgowej. Natomiast od wielu lat Policja się chwali, że wskaźniki spadają. Na ich stronie statystyka zaczyna się od 1999 ale generalnie spadek.

Najprostszą hipotezą wyjaśniającą stan rzeczy jest skuteczność policji i wysoka wykrywalność.

Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).