Autor Wątek: Religijna Rzeźba  (Przeczytany 1161995 razy)

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2460 dnia: Czerwca 30, 2015, 01:44:17 pm »
Tak, tak, słusznie, bardzo chętnie: Czy istnieje religia teistyczna BEZ konieczności oddawania czci Bóstwu?
R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2461 dnia: Czerwca 30, 2015, 03:21:12 pm »
A co to znaczy "oddawać cześć"?
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2462 dnia: Czerwca 30, 2015, 03:45:56 pm »
Ja to rozumiem potocznie i zwyczajnie: padam przed Maźkiem na twarz albo kłękam i pokornie całuję ślady Jego stóp, albo wznoszę Doń różne akty strzeliste.  Ale konkrety chyba zależą od Bóstwa i dotychczasowej Tradycji danej religii. Taki Baal na przykład pragnął ponoć innej czcigodności niż Pan Jezus.
R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2463 dnia: Czerwca 30, 2015, 03:56:40 pm »
A co to znaczy "oddawać cześć"?

Jak ktoś Ci mówi "cześć", a Ty odpowiadasz tym samym ;). Czasem towarzyszą temu dziwne gesty:
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2464 dnia: Czerwca 30, 2015, 04:20:29 pm »
No i co z tako religio? Jezd czy jej nima?
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2465 dnia: Czerwca 30, 2015, 04:35:21 pm »
Cytuj
Tradycji danej religii. Taki Baal na przykład pragnął ponoć innej czcigodności niż Pan Jezus.
Według narosłej tradycji, czy tekstów źródłowych?
Bo nie pamiętam z Ewangelii, by Jezus domagał się specjalnych hołdów.
I co to znaczy "ponoć"?
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2466 dnia: Czerwca 30, 2015, 04:56:39 pm »
Ja to rozumiem potocznie i zwyczajnie: padam przed Maźkiem na twarz albo kłękam i pokornie całuję ślady Jego stóp, albo wznoszę Doń różne akty strzeliste.  Ale konkrety chyba zależą od Bóstwa i dotychczasowej Tradycji danej religii. Taki Baal na przykład pragnął ponoć innej czcigodności niż Pan Jezus.
R.
Czyli, gdyby bóg którejś religii ustami kapłanów kazał oddawać sobie cześć poprzez siusianie na jego figury i obrzucanie ich końskim łajnem - to wg Twej definicji byłoby to, czy nie było oddawanie mu cześci?
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2467 dnia: Czerwca 30, 2015, 05:57:27 pm »
@liv: nie wiem, wydaje mi się, że o Baalu gdzieś tak czytałem. Czy kwestia źródeł jest dla Ciebie sednem mego pytania?
@ maziek: nie wiem. Czy kwestia siusiania i kupkania na Twojego boga jest dla Ciebie sednem mego pytania?
R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2468 dnia: Czerwca 30, 2015, 06:41:19 pm »
Sprawdzam, czy Twoje pytanie ma w ogóle sens. Jak nie ma sensu, to nie ma też sedna.

Oddawanie cześci jest wypełnieniem zaleceń Boga. Pytam więc siebie i Ciebie i wszystkich zainteresowanych, czy jak Bóg nie życzy sobie oddawania mu cześci w formie jaką przywołałeś (najogólnie zewnętrznej), to czy zastosowanie się do tego polecenia nie jest w istocie rzeczy oddaniem mu cześci.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

NEXUS6

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2878
  • MISTYK WYSTYGŁ, WYNIK: CYNIK
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2469 dnia: Czerwca 30, 2015, 11:37:42 pm »
Mi sie podobaja hinduistyczne akcje z oddawaniem czci, tamtejszym bogom i demonom. Kama Sutra i te sprawy...

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2470 dnia: Czerwca 30, 2015, 11:47:46 pm »
Kurcze, chyba muszę się wyłączyć :) . Oddawanie cześci. Coś mi zgrzytało w zębach... I nawet komputer podkreślał. Chryste Panie wspomóż...
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2471 dnia: Lipca 01, 2015, 02:36:31 am »
@ Rem
Cytuj
Czy kwestia źródeł jest dla Ciebie sednem mego pytania?
No tak, bo reeligie tentego...ewaaluują...podlegają ewolucji i czy chodzi o stan na dziś czy na wczoraj?
Kurcze, chyba muszę się wyłączyć :) . Oddawanie cześci. Coś mi zgrzytało w zębach... I nawet komputer podkreślał. Chryste Panie wspomóż...
Wyluzuj, mi tam pasuje. Jest takie słowo, chyba czasownik - bezcześci, czyli ktoś pozbawia czego?
No, cześci właśnie.  ;)
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2472 dnia: Lipca 01, 2015, 05:29:40 am »
@ Liv, to odpowiedz raz na dziś, drugi raz na wczoraj, please :-)
@ Maziek: a co to znaczy "mieć sens"?
R.
@ Omnes. Po tak długiej, wnikliwej i precyzyjnej dyskusji widzę, że NIE MA takich religii, o które pytałem. Pozostanę zatem agnostykiem antyreligijnym, skoro we wszystkich teocośtam trzeba oddawać cześć Bóstwu, a to akurat widzi mi się albo skrajnie prymitywne umysłowo albo twardo sprzeczne z logiką i rzeczywistością.
Dzięki za pomoc w myśleniu :-)
R.
« Ostatnia zmiana: Lipca 01, 2015, 11:28:40 am wysłana przez Stanisław Remuszko »
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2473 dnia: Lipca 01, 2015, 12:16:58 pm »
Mieć sens z logicznego punktu widzenia. Jeśli definicja brzmi "wszystkie słonie są różowe" to pytanie (w obrębie tej definicji) czy są zielone słonie jest bez sensu. Jeśli dana religia mówi "Boga obraża oddawanie mu czci" (w sposób jaki opisałeś, czyli zewnętrzny), to w obrębie tej religii szacunek Bogu oddaje się bez zewnętrznego czczenia. Czyli per saldo oddaje się, nie oddając. Tak mi się wydaje. Inaczej mówiąc Bóg osobowy pociąga za sobą oddawanie mu czci "we właściwy dlań sposób".
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #2474 dnia: Lipca 01, 2015, 02:00:05 pm »
Która religia mówi "Boga obraża oddawanie mu czci"?
R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )