Autor Wątek: Eksploracja Kosmosu  (Przeczytany 690130 razy)

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16095
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #1185 dnia: Lutego 09, 2016, 04:03:16 pm »
Kolejna lekcja pokory, bo dowód jak niewiele warte nasze ekstrapolacje bazujące na ciałach jednego układu...
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Terminus

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 770
  • AST-Pm-105/044 Uniwersalny Naprawczy
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #1186 dnia: Marca 20, 2016, 11:49:15 pm »
Kilka dni temu na ruskim protonie poleciała sonda ExoMars. Przejałem się, bo pracuje obecnie w laboratorium które wyprodukowało jedno z głównych urządzeń tej sondy. Więc, przynajmniej w ten sposób, mogę dołożyć cegiełkę do Eksploracji...
Było trochę stresu, wszak Protony mają reputację, ale posz-la...

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #1187 dnia: Marca 20, 2016, 11:55:41 pm »
pA-szła!
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #1188 dnia: Marca 21, 2016, 12:36:52 am »
Kilka dni temu na ruskim protonie poleciała sonda ExoMars. Przejałem się, bo pracuje obecnie w laboratorium które wyprodukowało jedno z głównych urządzeń tej sondy. Więc, przynajmniej w ten sposób, mogę dołożyć cegiełkę do Eksploracji...
Było trochę stresu, wszak Protony mają reputację, ale posz-la...
He, Terminus enigmatycznie, więc dorzucę linkę, bo ciekawe (co to za jedno) ale za język ciągnął nie będę.
http://www.urania.edu.pl/wiadomosci/wystrzelono-sonde-exomars-poszuka-sladow-zycia-na-marsie-2244.html
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16095
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #1189 dnia: Marca 21, 2016, 05:57:03 pm »
Kilka dni temu na ruskim protonie poleciała sonda ExoMars. Przejałem się, bo pracuje obecnie w laboratorium które wyprodukowało jedno z głównych urządzeń tej sondy. Więc, przynajmniej w ten sposób, mogę dołożyć cegiełkę do Eksploracji...
Było trochę stresu, wszak Protony mają reputację, ale posz-la...

Co to ja pisałem o zaglądaniu do "Eksploracji..." i czuciu się małym...? ;) Choć można się też poczuć jak przysłowiowa podstawiająca nogę żaba, bo jeden z naszych, Lemowiec, przy takich projektach pracuje.

liv jednak ma(sz) rację, że jakaś szersza opowieść by się przydała, bo projekt ExoMars jest fascynujący. Czytałem o nim trochę i widać, że ma szeroko zakrojony program badań - ambitne cele, dużo urządzeń, dwa starty...
Gdybym był hurraoptymistą, to bym rzekł, że to wygląda jak badanie gruntu przed załogowym lądowaniem ;).

To co, Term, możemy liczyć na relację z pierwszej ręki?  ;)
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13406
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #1190 dnia: Marca 21, 2016, 06:11:21 pm »
A cóż to za tajemnicze "pracuję obecnie w laboratorium" - może słówko jakim, gdzie? Gratulejszyn tak, czy siak.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #1191 dnia: Marca 21, 2016, 07:17:46 pm »
Moje źródła informują, że "Protony" mają dobrą reputację.
R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Terminus

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 770
  • AST-Pm-105/044 Uniwersalny Naprawczy
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #1192 dnia: Marca 25, 2016, 05:14:22 pm »
Mój obecny (choć niedługo zmieniam) lab to jednostka francuskiego CNRS (taki odpowiednik PAN-u) w mieście Rouen. Coprawda, niedługo si przenoszę, no ale fakty faktami.
Jeśli chodzi o wkład, to koledzy tutaj pracują w zespole specjalizującym sie w badaniu plazmy, i instrument który tam poleciał ma mierzyć śladowe ilości związków (głównie organicznych) w składzie atmosfery w trakcie przejścia przezeń. Czyli, jak to się śmiałem z nimi, 10 lat pracy, a potem 10 minut pomiarów (to i tak dużo, jak odpowiedzieli). No i tak to się kręci...
Ale dodam że przeciwko pracy w CBK PAN też bym nic nie miał:) po prostu jest jak jest narazie.

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #1193 dnia: Marca 25, 2016, 06:09:40 pm »
Panie Terminusie, na mój nos w Cebaku znacznie mniej płacą...
R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16095
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #1194 dnia: Marca 26, 2016, 03:54:08 pm »
Mój obecny (choć niedługo zmieniam) lab to jednostka francuskiego CNRS (taki odpowiednik PAN-u) w mieście Rouen.

Czyli to, co sobie wygooglałem, a czym nie dzieliłem się forumowo, nie mając remuszkowego temperamentu ;).

instrument który tam poleciał ma mierzyć śladowe ilości związków (głównie organicznych) w składzie atmosfery w trakcie przejścia przezeń. Czyli, jak to się śmiałem z nimi, 10 lat pracy, a potem 10 minut pomiarów (to i tak dużo, jak odpowiedzieli).

Heh, dokładnie to, co obstawiałem poczytawszy sobie o ExoMarsie (jakie urządzenia wysłano, co gdzie budowano...). Dzięki wszakoż za potwierdzenie - czym innym jest zgadywać, czym innym wiedzieć z relacji Uczestnika.

A propos... Jak masz jakieś smakowite szczegóły do dodania (...i zechcesz, ofkors), to się podziel - ich już sobie nie wyguglam, ani nie wydedukuję... I zawsze bezcenne. Tworzycie historię tam.
« Ostatnia zmiana: Marca 26, 2016, 06:29:29 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13406
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #1195 dnia: Marca 26, 2016, 07:51:11 pm »
Szczerze powiedziawszy to jest bardzo ciekawe - ale aktualnie bardziej interesuje mnie zdanie Terma na temat uchodźców itepe.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16095
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #1196 dnia: Marca 26, 2016, 09:27:38 pm »
aktualnie bardziej interesuje mnie zdanie Terma na temat uchodźców itepe.

Jak to jest taka wąska skala czasoprzestrzenna, pchana nam w dodatku w oczy przez publikatory i trolli na różnych usługach... Ja tam się cieszę, że można się od tego oderwać układając listę lemowskich polecanek lub - jeszcze lepiej - zobaczyć, że jednak ktoś/coś eksploruje miejsca, gdzie ani uchodźcy tak szybko nie dotrą, ani terroryści, ani politycy, ani szum medialny...
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13406
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #1197 dnia: Marca 26, 2016, 09:45:29 pm »
Wielki Wybuch miał mniejszą skalę czasową.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #1198 dnia: Marca 26, 2016, 10:25:17 pm »
"Aktualnie"?
R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

NEXUS6

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2878
  • MISTYK WYSTYGŁ, WYNIK: CYNIK
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #1199 dnia: Marca 27, 2016, 08:22:41 pm »
Czy ktos ma jakies najnowsze dane odnosnie bialych dziur? Cos gdzies wykryli?