Autor Wątek: Eksploracja Kosmosu  (Przeczytany 686819 razy)

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #1125 dnia: Czerwca 14, 2015, 04:59:30 pm »
No dobra, żartowałem. [Notabene, przed chwila z tej okazji nawet obejrzałem sobie Einsteinowskie równanie pola OTW (to z tensorami i krzywizną Ricciego), ale równie dobrze mógłbym przygladać się konfucjańskim krzaczkom albo koranicznym arabeskom].
Białkowy poszedł sobie w moim wieku (67), a jeśli blaszany naprawdę jeszscze żyje (=krąży), to kiedy zejdzie (z orbity)? Wiesz cóś?
R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13390
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #1126 dnia: Czerwca 14, 2015, 05:34:42 pm »
Teoreticznie z tego co pamiętam to nie ma już być serwisowany, bo nie ma czym. Będzie więc działał aż polegnie albo zejdzie (z orbity). Ale kto to wie. Za bardzo się tym akurat nie interesuję, możliwe, że nagle okaże się, że kolejna misja serwisowa jest planowana.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Terminus

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 770
  • AST-Pm-105/044 Uniwersalny Naprawczy
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #1127 dnia: Czerwca 16, 2015, 06:01:21 pm »
Sprawa, jak to często bywa, jest bardziej polityczna niż techniczna. Zważywszy, że w 2009 r. wymieniono cały zestaw żyroskopów - a poprzedni działał 19 lat - można mieć nadzieję iż jeszcze pociągnie. Ostrozni mówią o 2020, a mniej ostrożni, że podziała "wiecznie" :) Pewnie najrozsądniej byłoby zgadywać gdzieś pomiędzy... Spalenie w atmosferze nastąpi w kazdym razie w ciągu mniej więcej dwóch dekad chyba, że zostałby znów 'odepchnięty' od Ziemii. W każdej chwili mogą też zawieść urządzenia elektro, kiedy - nikt nie przewidzi.

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #1128 dnia: Czerwca 16, 2015, 06:22:06 pm »
Panie Terminusie, czy on nadal krąży po niemal kołowej, na 600 kilometrach? Jeśli tak, to dlaczego miałby się obniżać sam z siebie? Tam jest aż takie tarcie?
R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Terminus

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 770
  • AST-Pm-105/044 Uniwersalny Naprawczy
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #1129 dnia: Czerwca 17, 2015, 03:15:13 pm »
Po mniej więcej kołowej, o ile sprawdziłem jest kilkanaście km róznicy między pery- i apogeum. Średnio na ok. 555 kilometrach, a więc w górnej termosferze. Jest tam m.in. dość sporo atomów tlenu, by było się z czym zderzać. Ponadto wciąż wodór,  3.019 x 10-15 kg/m3 na tysiącu km.  Od 1994 gdy był na 590km, jak widac, nieco obniżył lot, a proces oczywiście przyspiesza. W praktyce, na takiej orbicie prędkość jej rozpadu (orbital decay rate) zależy w 90% od gęstości atmosfery.

Znalezienie faktycznej gęstości atmosfery na takich wysokościach jest niezwykle trudne, nie wiem dokładnie (nie specjalizuję się w tym) ale nie zdziwiłbym się, gdyby były ze 4 satelity na orbicie zajmujące się tym tylko:) W każdym razie, bardzo podstawowy EAM (eksponencjalny model atmosferyczny) gęstości powietrza przewiduje ok 6.9x10-13 kg/kubik na wysokosci odpowiadającej Hubblowi. Co ciekawe, nieco bardziej wyszukany model Harrisa-Priestera przewiduje dla tejże gęstości atmosferyczne wartości w szerokim zakresie (1.48x10-13,1.005x10-12) a zatem, jak sami widzimy, różniące się o rząd wielkości. Przy takich niepewnościach i rozbieżnościach, nikt nie da Panu żadnej konkretnej odpowiedzi. Pewne jest tylko, że bez dodatkowej siły, Hubble spadnie.
Prywatnie, nie zdziwiłbym się gdyby w przyszłości, np. gdy już poważnie rozkręci się program Orion, Amerykanie zdecydowali się na mały, niewinny lot serwisowy do Hubble'a, o ile bedzie jeszcze na orbicie.  Teleskop jest funkcjonalny, a poza tym powszechnie uwielbiany, żal byłoby nie używać.

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #1130 dnia: Czerwca 17, 2015, 03:50:32 pm »
Dzięki :-)
To ważny argument z tym uwielbieniem. Zresztą racjonalny - w tym sensie, że taka jest natura człowieka: kieruje się nie tylko kalkulacją, lecz też imponderabiliami. Daj Boże. A może Ruskie by go podepchli?
A skąd Pan wziął te 555?
R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13390
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #1131 dnia: Czerwca 17, 2015, 04:11:43 pm »
Hubble był "podpychany" do góry po kilkanaście km chyba podczas każdej misji serwisowej, proces utraty wysokości jest więc szybki. Modele teoretyczne atmosfery nie uwzględniające wiatru słonecznego (i związanych z tym jej fluktuacji, które są duże) są na nic.

P.S. Tak ciężko to znaleźć, że już zacząłem wątpić, czy aby mi się nie przyśniło ;) ...
https://www.spacetelescope.org/about/history/sm3b_a_little_boost/
« Ostatnia zmiana: Czerwca 17, 2015, 04:18:31 pm wysłana przez maziek »
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #1132 dnia: Czerwca 17, 2015, 11:21:05 pm »
Ty, a jak une to robio? Podczepiajo sie rzepamy i odrzutujo? Skoro un nie ma własnego propulsion?
R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16084
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #1133 dnia: Czerwca 18, 2015, 02:09:33 am »
Ponoć jeden obraz wart tysiąca słów, ja posłużę się trzema:




"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #1134 dnia: Czerwca 18, 2015, 05:33:12 am »
To jest piękne. Dzięki, Maestro :-)
R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16084
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #1135 dnia: Czerwca 18, 2015, 12:27:34 pm »
Cóż - pierwsze i trzecie to jest Fotoszop, ale rzecz ilustruje. Nie ma za co dziękować: co było trzeba zostało tu powiedziane, mnie zostało dodać do tekstu godne obrazki ;).
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Terminus

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 770
  • AST-Pm-105/044 Uniwersalny Naprawczy
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #1136 dnia: Czerwca 18, 2015, 05:38:48 pm »
Dzięki :-)
To ważny argument z tym uwielbieniem. Zresztą racjonalny - w tym sensie, że taka jest natura człowieka: kieruje się nie tylko kalkulacją, lecz też imponderabiliami. Daj Boże. A może Ruskie by go podepchli?
A skąd Pan wziął te 555?
R.
Stąd.

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13390
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #1137 dnia: Czerwca 21, 2015, 06:16:50 pm »
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Terminus

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 770
  • AST-Pm-105/044 Uniwersalny Naprawczy
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #1138 dnia: Czerwca 22, 2015, 01:57:00 pm »
Pluton:

Wygląda bardziej jak 67P/Czuriumow-Gierasimienko niż cokolwiek kojarzącego się z planetą, może degradacja nie była tak głupim pomysłem:)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13390
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #1139 dnia: Czerwca 22, 2015, 02:39:32 pm »
Tak mi się skojarzyło teraz widać na wieczornym niebie zaraz po zachodzie na raz Wenus, Jowisza i Saturna, parę dni temu będąc w okolicznościach przyrody strzeliłem (z ręki!!!) kilka fotek teleobiektywem, ogniskowa 400 mm, wyniki poniżej, surowe piksele z matrycy bez żadnych zabiegów wygładzania itp. Kopara mi opadła, że widać pierścienie Saturna. Na Wenus widać fazę, na Jowiszu niestety nie widać Czerwonej Plamy ;) ... Można troszkę przymrużyć oczy, pomaga.






Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).