Autor Wątek: Eksploracja Kosmosu  (Przeczytany 693626 razy)

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6897
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #960 dnia: Czerwca 04, 2013, 10:03:00 am »
Wirtualna eksploracja (fragmentu) kosmosu
Teraz dopiero zobaczyłam - pozwala złapać właściwe proporcje:)

A wiedzieliście, że na University Rover Challenge:
Polskie drużyny zdominowały zawody łazików marsjańskich w Stanach Zjednoczonych. W turnieju University Rover Challenge triumfowali studenci Politechniki Białostockiej, drugie miejsce zajęła ekipa z Politechniki Wrocławskiej. Zawody odbywały się w bazie marsjańskiej na pustyni Utah.
Żacy z Białegostoku zdeklasowali rywali, zdobywając 493 na 500 możliwych punktów. Ich łazik o nazwie Hyperion waży ponad 40 kilogramów, jest wyposażony jest w GPS, kamery i manipulator przegubowy.
Studenci z Politechniki Wrocławskiej zdobyli 401 punktów z łazikiem ScorpioIII. Na trzecim stopniu podium znalazła się ekipa z Uniwersytetu Oregon, uzyskując 350 punktów. W trzydniowych zawodach wystartowało 14 drużyn.
?:)
http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/857342,Polacy-najlepsi-na-zawodach-marsjanskich-lazikow
Taki Hyperion to nawet romantic - z kwiatkiem sobie radzi;)
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6897
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #961 dnia: Lipca 26, 2013, 03:10:47 pm »
Ciąg dalszy proporcji...NASA zatytułowała: Two Views of Home :

These images show views of Earth and the moon from NASA's Cassini (left) and MESSENGER spacecraft (right) from July 19, 2013.
In the Cassini image, the wide-angle camera has captured Saturn's rings and our planet Earth and its moon in the same frame. Earth, which is 898 million miles (1.44 billion kilometers) away in this image, appears as a blue dot at center right; the moon can be seen as a fainter protrusion off its right side. An arrow indicates their location in the annotated version. (More information about this image can be found at PIA17171). The other bright dots nearby are stars.
In the MESSENGER image, Earth and the moon appear as a pair of bright star-like features. MESSENGER was at a distance of 61 million miles (98 million kilometers) from Earth when it took this image with the wide-angle camera of the Mercury Dual Imaging System.

http://www.nasa.gov/mission_pages/cassini/multimedia/pia17038.html#.UfJULawXKyY
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16098
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #962 dnia: Września 03, 2013, 04:23:09 am »
Dla dzieci, o potencjalnych możliwościach tytułowej eksploracji, z mottem z Lema:
http://www.deltami.edu.pl/temat/astronomia/2013/04/27/Opowiesci_o_podrozach_w_Kosmos/
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13408
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #963 dnia: Września 25, 2013, 08:52:26 pm »
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16098
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #964 dnia: Września 27, 2013, 06:53:40 pm »
« Ostatnia zmiana: Września 27, 2013, 07:18:07 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13408
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #965 dnia: Września 27, 2013, 08:26:47 pm »
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13408
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #966 dnia: Listopada 01, 2013, 09:22:18 am »
Podbój kosmosu czasem kończy się dramatycznie. Link jest drastyczny.
http://www.pinterest.com/pin/161777811588092381/
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6897
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #967 dnia: Listopada 08, 2013, 01:12:42 am »
Kometa - kobieta?;)
This NASA Hubble Space Telescope set of images from Sept. 10, 2013 reveals a never-before-seen set of six comet-like tails radiating from a body in the asteroid belt designated P/2013 P5.
http://hubblesite.org/newscenter/archive/releases/2013/52
http://www.polskieradio.pl/5/266/Artykul/973851,Hubble-dostrzegl-asteroide-ktora-ma-szesc-ogonow-
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13408
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #968 dnia: Listopada 08, 2013, 09:46:30 am »
Ale super... Coś nowego.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Terminus

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 770
  • AST-Pm-105/044 Uniwersalny Naprawczy
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #969 dnia: Listopada 08, 2013, 07:59:48 pm »
A ISON już widoczna?

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13408
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Terminus

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 770
  • AST-Pm-105/044 Uniwersalny Naprawczy
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #971 dnia: Listopada 17, 2013, 03:51:41 am »
To o której miałbym wstawać? Hm... plus przesunięcie na moje miejsce pobytu... no to może ja lepiej spać nie będę szedł:)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13408
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #972 dnia: Listopada 17, 2013, 09:04:22 am »
Tu masz obrazki którego dnia jaka kometa jest widoczna na tle jakiego gwiazdozbioru.

A żeby widzieć o której masz wstać to ściągnij sobie np. Cartes du Ciel, tam zobaczysz o której godzinie dany gwiazdozbiór jest w nocy nad horyzontem. Będziesz musiał wstać rano i to pechowo jeśli siedzisz we Francyi to jeszcze wcześniej niż my ;> ... Dobrze jest mieć lornetkę i mieć ciemno, bo to będzie nisko nad horyzontem, więc w warunkach łuny miejskiej raczej klops. Ja nie mam rozterek, bo jest pełne zachmurzenie. ISON dochodzi jasności widocznej gołym okiem, o ile patrzy się z ciemnego miejsca.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Terminus

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 770
  • AST-Pm-105/044 Uniwersalny Naprawczy
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #973 dnia: Listopada 20, 2013, 05:27:25 pm »
Dzięki. "Cartes" sont pas nécessaire, j'ai le Stellarium.

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #974 dnia: Listopada 20, 2013, 07:16:45 pm »
"R" paryskie, akcent na "E": maRnE szansE...
vosbm
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )