Autor Wątek: Eksploracja Kosmosu  (Przeczytany 691759 razy)

.chmura

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 309
  • I Love YaBB 2!
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #735 dnia: Lutego 21, 2012, 01:18:49 am »
.chmura rozumie i podziela ten dziecięcy zachwyt Stanisława Remuszko, :). podobne odczucia przychodzą mi do głowy ilekroć patrzę TAM czarną rozgwieżdzoną nocą. zwykle myślę wtedy również o potędze, która tkwi w dobrze zorganizowanym, upartym, długookresowym, zbiorowym ludzkim działaniu.
« Ostatnia zmiana: Lutego 21, 2012, 01:20:45 am wysłana przez .chmura »

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #736 dnia: Lutego 21, 2012, 01:54:00 am »
Właśnie tak.
VOSM
P.S. (ki). Dobranoc :-)
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13408
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #737 dnia: Lutego 21, 2012, 08:46:16 am »
To się nie mieści w pale. Że człowiek to zrobił. Na zasadzie Kon-Tiki. Praktycznie bez gwarancji niczego. Pół wieku temu. Poniekąd bez komputerów. Gdy dziś w leśnej mazurskiej głuszy spoglądam późną nocą na Księżyc, ZAWSZE mnie to zadziwia i porusza. Zgina w pas - w pokorze i zachwycie.
Oj naiwny, naiwny, naiwny - jak dziecko we mgle... ;) ...
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Terminus

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 770
  • AST-Pm-105/044 Uniwersalny Naprawczy
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #738 dnia: Lutego 21, 2012, 11:26:45 am »
Widzę, że Ci Trójka piosenkę Fisza sprzedała...

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13408
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #739 dnia: Lutego 21, 2012, 12:36:24 pm »
Fisza? Jakiego Fisza  8) ?!

Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Terminus

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 770
  • AST-Pm-105/044 Uniwersalny Naprawczy
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #740 dnia: Lutego 21, 2012, 04:52:03 pm »
Whoopsy daisy, nie moje pokolenie, ale chylę czoła przed panem Kaczmarkiem:)

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16098
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #741 dnia: Lutego 21, 2012, 05:32:37 pm »
Gagarin, Glenn, Titow, Schirra, Shepard i inni - żywi, dorośli, rozumni ludzie. "Towarzyszyłem" Im wówczas z pasją nastolatka...

Tierieszkowa (nie zapominajmy o parytetach ;)), Cooper, Leonow, Armstrong... Tak, to byli chyba nasi wspólni bohaterowie młodości, choć jedni z nas mieli okazję śledzić ich dokonania na żywo, a inni dysponowali już tylko zdjęciami i relacjami...

ps. Żeście mnie ściśli za gardło tymi wspominkami...
« Ostatnia zmiana: Lutego 22, 2012, 03:44:08 am wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13408
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #742 dnia: Lutego 21, 2012, 09:05:45 pm »
Coś dla Ciebie Q, żebyś się nie poryczał ;) ...

Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16098
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #743 dnia: Lutego 21, 2012, 11:46:55 pm »
Coś dla Ciebie Q, żebyś się nie poryczał ;) ...

Wolę prawdziwych, od pracowników pionu propagandy...  :P

;)



Edit: kryzys musi być głębszy niż myślimy skoro, dla oszczędności, planety zaczęli robić z wody:
http://www.space.com/14634-alien-planet-steamy-waterworld-gj1214b.html
(Odlegle kojarzy się nivenowy Dymny Pierścień.)
« Ostatnia zmiana: Lutego 22, 2012, 05:17:20 am wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13408
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #744 dnia: Lutego 26, 2012, 10:30:38 pm »
No dobra, czas się wywiązać z kiełbasy, te, obietnic wyborczych.

Drogi Cetarianie, muszę powiedzieć, że problem ile fotonów dotrze z gazety Alfacentauryjczyka w okolice Ziemi jest cholernie skomplikowany. Do tego stopnia, że podchodziłem doń kilka razy aż wreszcie uznałem, że skoro tego "nie czuję" (a nie) to najlepiej będzie pozostać na jak najprostszych oszacowaniach, to  może się choć nie pomylę - cóż, słówko się rzekło. Komplikacje polegaja na sposobie, w jaki światło przechodziłoby przez domniemaną ichnią atmosferę, jak odbija światło ichnia gazeta nie wspominając o drobiazgu - jak świeci ich słońce. I tak dalej, gdyby zechcieć zachować minimum minimorum przyzwoitości.

Dokonałem więc następujących uproszczeń, żeby nie powiedzieć prymitywizacji: założyłem, że na kartkę formatu około A4 (powiedzmy, że to 1/20 m2) pada promieniowanie alfacentauryjskie o długości fali 500 nm (pogranicze niebieskiego i zielonego) i o mocy 1 kW/m2 - tak jest dla dobrze oświetlonej (ustawionej) kartka na Ziemi w południe (z tym, że we wszystkich kolorach na raz). Dalej, założyłem, że światła z niej odbitego, które przedostało się w przestrzeń kosmiczną jest 100% i że jest ono równomiernie wypromieniowywane w półsferę (co samo w sobie zawiera kilka nonsensów). Dalej założyłem, że to już bez przeszkód powędruje dalej.

W poniższych "wzorach" pominąłem wszelkie delty, różniczki i takie tam inne, między innymi z powodu, że cholernie trudno to na forum napisać.

Moc to jest energia przez czas:

P=E/t

Energia jednego Ef fotonu to hc/lambda (gdzie h stała Plancka, c prędkość światła, lambda dł. fali)

Ilość fotonów koniecznych do wypromieniowania określonej energii E to n*Ef czyli n*hc/lambda.

Podstawiwszy do wzoru mamy, że moc promieniowania przekłada się na liczbę fotonów n w czasie następująco:

P=nhc/lambda*t => n=P*lambda*t/hc


Czyli w t sekund n=P*lambda*t/hc fotonów zostanie równomiernie wypromieniowanych w półsferę (kąt bryłowy 2Pi sr).


Jakim wycinkiem tego kąta bryłowego będzie powierzchnia metr na metr w okolicy Ziemi (w odległości r ~4*10^16 m)?

Pominąwszy obliczanie długości łuku o cięciwie 1 m bo odcinek jest kosmicznie mniejszy niż półsfera - w tej odległości będzie ona miała długość półkoła wielkiego Pi*r metrów czyli (zaokrąglając wciąż) 1,2*10^17 m. Tak więc 1 m2 będzie ułamkiem tej półsfery 1/(1,2*10^17)^2 czyli pi razy drzwi 1,5*10^(-34).

Teraz ile konkretnie tych fotonów z kartki wyleci. Mamy z kartki 50 dżuli na sekundę co nam daje liczbę fotonów w 1 s:

n = 50 W * 500*10^(-9) m * 1 s / 6,6*10^(-34) J*s * 300 000 000 m/s


Czyli znów to co uwielbiam najbardziej, masa miejsc po przecinku w te i wewte...

Wyszło mi że w tę półsferę z kartki poleci (znów pomijając mniejsze mniejszości) koło 10^20 fotonów na sekundę. Ażeby obliczyć, ile ich padnie na 1 m2, prostopadle ustawiony w okolicach Ziemi to trzeba to podzielić przez 1,5*10^(-34). Widać, że na sekundę (pomijając te półtora) będzie to jakieś 10^(-14) fotonu, czyli dziesięć biliardowych. Żeby więc chwycić 1 foton na sekundę zwierciadło musiałoby mieć 100 bilionów m2 czyli być kwadratem o boku 10 tysięcy kilometrów. Jeden foton na sekundę to już coś...

Ufff.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Terminus

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 770
  • AST-Pm-105/044 Uniwersalny Naprawczy
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #745 dnia: Lutego 27, 2012, 02:04:45 am »
Może trzaby jakiegoś OpenLatex'a zainstalować na forum...

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13408
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #746 dnia: Lutego 27, 2012, 07:07:05 pm »
Cetarianie, to przy takiej prymitywizacji problemu, jaką przyjąłem nie ma sensu. To już będzie grzebanie w pokładach uproszczeń i wyciąganie wniosków o rzędy wielkości subtelniejszych niż znaczące cyferki, które się wcześniej skreśliło w pamięci dla szybszego liczenia.  Masz dwa oszacowania: rozdzielczości przy rozmiarze zwierciadła 60 AU (2 mm) i powierzchni zbierającej zwierciadła, żeby wpadł jeden foton (100 milionów km2). Widać, że obie te wartości są horrendalne a i tak uzyskane przy założeniu, że co najmniej kilka rzeczy na świecie jest/może być doskonałych, jak szlif zwierciadeł i ich zdolność odbijająca, przepuszczalność atmosfery, jej uspokojenie i tak dalej - co jest oczywiście bzdurą.

W realnym świecie na te 100 milionów km2 zwierciadła padnie bliżej niewyobrażalna, kosmiczna liczba fotonów nadbiegających z wielką precyzją dokładnie z tego samego kierunku - i zasadniczym problem będzie wyłuskanie z tej masy tego jedynego właściwego na sekundę. Jak sobie wyobrazisz samo promieniowanie termiczne zwierciadła i dalszej optyki, samej matrycy ccd - tę jego składową, która przypadkowo stworzy złudzenie odbitej z kierunku obserwacji - czy emisję termiczną ośrodka międzygwiezdnego na linii widzenia (który przecież bez problemu daje się od dawna łapać w te nasz śmieszne zwierciadełka)  - to nawet tylko to będzie wciąż astronomiczną liczbą fotonów, w której będzie pływała jedna poszukiwana sztuka na sekundę. I te proporcje się nie zmienią, bo ta kartka może odbije 2x więcej fotonów albo 2 czy 200x mniej (co bardziej prawdopodobne) - tych, które przedostaną się niepochłonięte czy nierozproszone w okolice Ziemi - i taka będzie ich dystrybucja - na przykład jeden foton na 0,3 km3  przestrzeni, przestrzeni wypełnionej po brzegi promieniowaniem... Już złapanie go wydaje się z dzisiejszego poziomu ludzkiej techniki niemożliwe jeszcze przez wieki - a jego rozpoznanie po złapaniu będzie niemożliwością do kwadratu. I tutaj jest problem. Pomiar laserem odległości do Księżyca (do tych zwierciadeł, co je Amerykanie zostawili) to jest łapanie powracających na Ziemię dosłownie kilkunastu fotonów - z jedną WIELKĄ różnicą -te fotony są "znaczone", są światłem spolaryzowanym o dokładnie znanych właściwościach - więc bez problemu można je wyłuskać z rzeszy pozostałych.

Od technicznej strony 1 foton na sekundę to nie jest źle. Współczesne matryce, nawet te w aparatach mają bardzo wysoką sprawność, nawet 90 i więcej %. Profesjonalne kamery ccd bez problemu zliczają pojedyncze fotony. Jak sobie poguglasz za Hubble Ultra Deep Field i innymi "deep fieldami" to właśnie takim ciułaniem (no, o rzędy wielkości jednak "bogatszym") robione są zadziwiające obrazki...
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16098
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
« Ostatnia zmiana: Marca 04, 2012, 06:21:31 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13408
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #748 dnia: Marca 13, 2012, 10:37:33 am »
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Terminus

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 770
  • AST-Pm-105/044 Uniwersalny Naprawczy
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #749 dnia: Marca 13, 2012, 02:22:08 pm »
Fajne. Ale ponieważ jestem ciemny, to potrzebowałem chwili, żeby złapać że to trasa wszystkich prawie misji naraz:) Póki co jestem oddanym kibicem New Horizons, bo pamiętam że w 2005 dodałem swoje nazwisko do CD który wiezie ta sonda:) (Niewątpliwie kosmici już czekają z CDROMem).
Sam sposób narysowania tych lini jest bardzo 'cool', że tak powiem:) Szkoda że to takie dużawe, wydrukowałbym sobie, hm... może w częściach, z 15 kartek a4 na to pójdzie:)
dzięki